Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Julkisia kilpailutuksia vaivaa vakava kilpailun puute

All Over Press
Julkaistu 11.04.2019 03:00

MTV UUTISET - STT

Julkisia kilpailutuksia vaivaa vakava kilpailun puute. Tämä ilmenee Valtion taloudellinen tutkimuskeskuksen (VATT) ja Aalto-yliopiston tuoreesta tutkimuksesta. Kilpailua ei käytännössä ole, koska yli puoleen kilpailutuksista tulee vain 0–2 tarjousta.

Suomessa tietynsuuruiset julkiset hankinnat on yleensä kilpailutettava. Tutkimuksen mukaan kilpailuttamisen tavoite julkisten varojen mahdollisimman tehokkaasta käytöstä ei kuitenkaan näytä tällä hetkellä toteutuvan.

Kilpailusta oli puutetta kaikilla toimialoilla ja niin kuntien kuin valtion tai muiden julkisen sektorin toimijoiden hankinnoissa.

Tutkimuksessa tarkasteltiin julkisten hankintojen kilpailutuksia Suomessa vuosina 2010–2017.

Tutkimuksessa havaittiin, että kilpailun puute on yhteydessä korkeampiin hankintahintoihin eli kilpailun puutteella on vakavia ja odotettuja seurauksia.

– Kilpailun puute näyttää johtuvan sekä siitä, että ylipäänsä potentiaalisia tarjoajia ei ole riittävästi että erityisesti siitä, että suuri osa potentiaalisista tarjoajista ei jätä tarjousta, arvioi VATT:n johtava tutkija Janne Tukiainen tiedotteessa.

Hankkija, kuten valtio tai kunnat, voivat VATT:n mukaan yrittää vaikuttaa kilpailun puutteeseen. Kohteita voi suunnitella niin, ettei yrityksille ole liian vaikeaa laskea palvelun tuottamisesta heille aiheutuvia kustannuksia. Myös kilpailutusten pelisääntöjä voi yksinkertaistaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Julkisissa hankinnoissa hälyttävän vähän kilpailua – suuret säästöt jäävät saamattaKolme suurinta yksityistä yritystä tuottaa neljäsosan vanhuspalveluista – "Laadun seuraaminen toteutuu vielä huonosti"Lännen Media: Suuri summa verorahoja säästyisi, jos julkisista hankinnoista raportoitaisiin nykyistä paremmin VTV: Yritystuet kohdentuvat entistä pienemmällä joukolle – tarpeellisuusharkinnassa parannettavaaKarjalainen: Suomalaisilla muita enemmän vaikeuksia verkkokauppaostoksissaEettiset kysymykset voi yhä sivuuttaa julkisissa hankinnoissa
YliopistoRahaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Yliopisto
  • 11.12.15:46
    Korkeakoulu

    Hallitus: Yhden opiskeluoikeuden sääntö korkeakouluihin

  • 9.12.13:37
    Mielenosoitus

    Riikka Purralle haistatellut anarkistiryhmä kertoo saavansa potkut ylioppilaskunnasta – pyytää opiskelijoita apuun

  • 25.11.20:26
    Nuoret

    Avaruus, koulu vai raksa? Nuoret kertoivat MTV:lle urahaaveistaan – "Amiksestakin voi jatkaa yliopistoon ja ammattikorkeaan"

  • 25.11.05:52
    Korkeakoulu

    Koulutuksen kärkimaa Suomi romahti – näin suoraan koulutustaso näkyy työttömyytenä

  • 17.11.18:30
    Avaruus

    Lieksaan syöksyneen meteoriitin sisältä etsitään vastauksia universumin mysteereihin