Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tutkimus: Älypuhelin on lomavarusteena korvannut perinteisen kameran ja kartan

Lehtikuva
Julkaistu 05.07.2017 10:32

MTV LIFESTYLE

Lomalla suomalainen pitää älypuhelimen mukanaan, sillä laitteen avulla etsitään reitit lomakohteisiin ja taltioidaan lomamuistot paikan päältä. Hieman yllättäen älypuhelin on lomalaiselle kuitenkin ensisijaisesti kameran ja paperisen kartan korvaava työkalu.

Lomalla älylaitetta ei käytetä niinkään verkkoselailuun tai viihdesisältöjen kuluttamiseen. Sen sijaan älylaitetta käytetään kameran ja paperikartan korvikkeena.

Matkapuhelimia valmistavan Huawein teettämän kyselytutkimuksen mukaan enemmistö vastaajista eli 73 prosenttia koki älypuhelimen tekevän lomalla matkustamisesta paljon helpompaa kuin aikaisemmin. Vastaajista 67 prosenttia kertoi käyttäneensä älylaitetta navigointipalveluihin ja 75 prosenttia taas karttapalveluihin matkan aikana suunnistamiseen.

Muita suosittuja käyttötapoja olivat ravintoloiden ja hotellien arvostelujen lukeminen matkailusivustoilta, sekä matkalippujen tallentaminen laitteelle. Reilu neljännes suomalaisista oli käyttänyt älylaitettaan matkalippujen ja hotellihuoneiden varaamiseen.

Vastaajista 67 prosenttia kertoi, ettei voisi edes kuvitella lähtevänsä lomamatkalle ilman älypuhelintaan.

Kuvaaminen on ykkönen

Lomalla suomalaiset käyttävät älypuhelinta kuitenkin selvästi eniten kuvaamiseen. Kyselyyn vastanneista 93 prosenttia kertoi ottaneensa kuvia älypuhelimellaan lomansa aikana.

Älypuhelimen kameran laatu koettiinkin usein riittäväksi, sillä 56 prosenttia vastaajista kertoi jättävänsä tavallisen kameran kotiin lomallaan.

Mobiilinetin käyttö lomamatkan aikana mietitytti edelleen 40 prosenttia vastanneista, vaikka hiljattain uudistunut lainsäädäntö poisti roaming-maksut EU-alueella. Vain 11 prosenttia lomalaisista oli ostanut paikallisen SIM-kortin ulkomailla matkustaessaan.

Huawein teettämä yhteiseurooppalainen kyselytutkimus selvitti kuluttajien tottumuksia ja mieltymyksiä liittyen älypuhelimen käyttöön loman aikana. Tutkimuksen toteutuksesta vastasi tutkimusyhtiö Ipsos.

Suomessa kysely toteutettiin valtakunnallisesti toukokuussa 2017 ja siihen osallistui yhteensä 503 vastaajaa. Otos koostui 18-45-vuotiaista älypuhelimen omistajista, jotka olivat käyttäneet puhelintaan viimeisen 24 kk aikana.

***

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Murskaluku: Näin moni suomalainen liikkuu autolla kesälomalla2 miljoonan suomalaisen lomakohde on vielä auki – valintaperusteiden kärkikolmikko yllättääHinnat halpenivat, mutta suomalaiset pelkäävät edelleen puhelimen käyttöä ulkomailla – nuoret somettavat, vanhemmat tekstaavatSuomalainen kännykänkäyttäjä on datarohmu, joka suosii karttoja ja reittioppaitaNämä asiat ovat älypuhelimessa tärkeimpiä suomalaisilleÄlypuhelin on välttämättömin matkakumppani – tässä syyt!
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys