Tutkijat: Käsinkirjoituksen hylkääminen näkyy aivoissa
Käsinkirjoituksen merkittävä väheneminen ei tunnu huolestuttavan opetusalan ammattilaisia, mutta aivotutkijat ovat toista mieltä.
Tuoreet tutkimukset osoittavat, että käsinkirjoituksella ja laajemmalla oppimiskehityksellä on tiivis yhteys, kertoo New York Times.
Opittuaan käsinkirjoitusta lapset eivät ainoastaan opi lukemaan nopeammin vaan he myös pystyvät paremmin tuottamaan ja hallitsemaan tietoa. Toisin sanoen tutkijoiden mukaan merkitystä ei ole pelkästään sillä, mitä kirjoitamme vaan myös sillä, miten kirjoitamme.
New York Timesin haastattelema psykologi Stanislas Dehaene luonnehtii käsinkirjoitusta henkiseksi simulaatioksi aivoille.
– Kun kirjoitamme, uniikki hermopiiri aktivoituu automaattisesti. Näyttää siltä, että tämä piiri vaikuttaa monin eri tavoin. Oppimisesta tulee helpompaa.
Indianan yliopistossa 2012 tehty tutkimus tukee näitä havaintoja.
Tutkimuksessa kirjoitus- ja lukutaidottomille lapsille esitettiin kirjain ja heidän piti tuottaa kirjain uudestaan valitsemalla yhden kolmesta tavasta: joko löytämällä kirjaimen paperilta ja ympyröimällä sen, piirtämällä kirjaimen tyhjälle valkoiselle paperille tai kirjoittamalla kirjaimen tietokoneen näppäimellä. Tämän jälkeen lapsille näytettiin kirjain uudestaan seuraten samalla heidän aivotoimintaansa.
Tutkijat havaitsivat, että kirjaimen tuottamistavalla oli valtava merkitys. Kun lapset olivat piirtäneet kirjaimen käsin, heidän aivotoimintansa osoitti aktivoitumista aivojen kolmella alueella, jotka aktivoituvat aikuisilla, kun he lukevat tai kirjoittavat.
Sen sijaa lapsilla, jotka olivat joko naputtaneet kirjaimen koneella tai ympyröineet sen, ei vastaavaa tapahtunut.
Washingtonin yliopistossa ala-asteikäisille (2.-5. luokka-aste) tehdyssä tutkimuksessa havaittiin, että kun lapset kirjoittivat käsin, he paitsi tuottivat enemmän ja nopeammin sanoja kuin näppäimistöä käyttämällä myös ilmaisivat enemmän ajatuksia.
Tutkimuksessa vanhemmille lapsille tehtyjen aivokuvauksen perusteella näytti siltä, että käsinkirjoituksen ja ideoiden tuottamisella on vielä tiiviimpi yhteys. Niillä lapsilla, joilla oli paremmat taidot käsinkirjoituksessa, oli aktiivisempaa hermotoimintaa niissä aivon osissa, jotka liittyvät työmuistiin sekä muuten vahvaa aktivoitumista kirjoittamiseen ja lukemiseen liittyvissä aivonosissa.
Uusimmat
-
23:12
Finnair aloittaa jälleen lennot Britanniasta ja Irlannista – uusi vaatimus on todistus negatiivisesta koronatestistä tai sairastetusta taudista
-
22:54
Juuso Pärssinen herkutteli upean osuman, Keski-Suomen derbyssä pidemmän kaavan ratkaisu – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:52
Ohisalon mukaan rajakiristykset tähtäävät siihen, että Suomessa elämä pysyy mahdollisimman normaalina: "Erityisesti lasten ja nuorten elämä"
-
22:25
AstraZeneca varoittaa: Ei pysty heti toimittamaan EU:lle niin paljon koronarokotteita kuin suunniteltiin
-
22:16
Suomalaisen NHL-tähden älytön näytös keräsi kehuja – "Normaalisti katto olisi räjähtänyt"
-
22:12
HIFK lainasi Teräväisen Lahteen – sitten alkoi tapahtua: "Nyt ei tule jämäminuutteja"
-
22:01
Aija Pahkalan lapsi pahoitti mielensä kun äiti suuntasi ensimmäistä kertaa Putouksen livelähetykseen: "Saa nähdä onko tämä pienin suostunut katsomaan"
-
21:57
KalPa koki uuden pahan takaiskun – silti vahvempi illan TV-ottelussa: "Ehti pelata yhden vaihdon"
-
21:55
Rakennusteollisuus toivoo, että ulkomaalaiset työntekijät jäävät Suomeen, jos mahdollista
-
21:46
TPS lisäsi Kärppien kotituskaa – Nuorten Leijonien hyökkääjä taas esillä: "MM-kisoista itseluottamusta ja lisäbuustia"
-
21:38
Hallitus jatkaa koronaneuvotteluja maanantaina – tehostetaanko karanteenia? "Sanktiotoimet käydään vielä kerran läpi"
-
21:36
KooKoo hurjana SM-liigakierroksella – kanadalaishyökkääjä nakuttaa kovaa jälkeä: "Ammattimies"
-
21:24
Kalle Rovanperä manasi ikävää ajovirhettään – "Siinä meni paljon aikaa"
-
21:06
Kärpät taapertaa syvällä suossa, KooKoon superhankinta liekeissä – näin SM-liigassa pelattiin perjantaina
-
21:05
Teinihysteria suomirokkareita kohtaan yhdisti – Ultra Brassa vaikuttanut Anna Tulusto ja Maija Vilkkumaa ovat olleet ystäviä lukiosta asti
-
20:56
Jari-Matti Latvala antoi synninpäästön Kalle Rovanperälle – "Hänellä oli huippuvire päällä"
-
20:52
Patrik Laineen tilanteesta ikäviä uutisia
-
20:48
Bidenin tarjokas hyväksyttiin, USA sai ensimmäisen mustan puolustusministerin
-
20:42
Viisumihaasteet ovat takana – Mikael Granlund pääsee vihdoin irti NHL:ssä
-
20:37
Näin Suomen rajaliikennettä rajoitetaan – tiukennukset voimassa kuukauden
-
Lataa lisää