Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Turvallisuuden tunne Suomessa vahvistunut Nato-jäsenyyden myötä – yksi ryhmä erityisen tyytyväinen

1:45Suomi ensimmäistä kertaa perinteisessä Nato-paraatissa – osallistui avomersullaKatso video huhtikuulta: Suomi ensimmäistä kertaa perinteisessä Nato-paraatissa – osallistui avomersulla
Julkaistu 09.05.2023 16:15

MTV UUTISET – STT

Kolme neljästä suomalaisesta kokee turvallisuuden tunteensa vahvistuneen, kun Suomi liittyi puolustusliitto Naton jäseneksi. Asia ilmenee valtioneuvoston kanslian Kansalaispulssi-kyselystä.

Turvallisuuden tunne on vahvistunut eniten vanhimmissa ikäryhmissä ja miehillä jonkin verran enemmän kuin naisilla. Vain viisi prosenttia vastanneista kertoi turvallisuuden tunteensa heikentyneen Suomen liityttyä Natoon.

Noin neljä viidestä kertoo luottavansa Natoon vähintään melko vahvasti. Euroopan unioniin luottaa vähintään melko vahvasti kaksi kolmasosaa.

Luottamuksesta Natoon ja EU:hun kysyttiin nyt Kansalaispulssissa ensimmäistä kertaa.

Kulutuksesta tingitty hintojen noustessa

Kyselystä käy niin ikään ilmi, että luottamus demokratiaan pysynyt vahvana eduskuntavaalien jälkeen. Yli neljä viidestä on vähintään melko tyytyväisiä demokratian toimivuuteen Suomessa.

Sitä vastoin luottamus terveydenhuoltoon on on nyt alimmalla tasollaan Kansalaispulssi-kyselyn historian aikana. Se on ollut laskusuunnassa nyt kahden vuoden ajan. Vastaajista 68 prosenttia kertoi luottavansa terveydenhuoltoon melko paljon tai täydellisesti.

Huoli oman kotitalouden toimeentulosta on pysynyt suhteellisen korkealla tasolla. Vähintään jonkin verran huolestuneita toimeentulostaan oli nyt lähes kolmannes vastaajista. Osuus on pysynyt tasaisena koko alkuvuoden ajan.

Yli puolet vastanneista kertoi joutuneensa muuttamaan kulutustottumuksiaan tai luopumaan hankinnoista, kun hinnat ovat nousseet viimeksi kuluneen kuukauden aikana.

Kansalaispulssi-kyselyn 45. kierros tehtiin ajalla 26.4.–2.5.2023. Kysely selvittää mielipiteitä ajankohtaisista aiheista, viranomaisten toiminnasta sekä vastaajien omasta mielialasta ja tulevaisuuden odotuksista. Aineiston kerää Tilastokeskus.

Lisää aiheesta:

Aiempaa useampi Suomessa havainnut tietoturvaongelmia tai toimintahäiriöitä netissäKysely: Kokemus yhteiskunnan oikeudenmukaisuudesta laskenut ennätysalasLuottamus tulevaisuuteen on heikentynyt, kertoo valtioneuvoston teettämä kyselyUSU-gallup: Nato-jäsenyys vahvisti suomalaisten turvallisuuden tunnetta Nykymuotoisen asevelvollisuuden kannatus ja maanpuolustustahto laskeneetYmpäristöasiat huolettavat suomalaisia ennätyksellisen paljon – omasta elintasosta ei kuitenkaan haluta tinkiä
NatoSuomiTurvallisuusUkrainan sotaEUKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • pe23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • to10:16
    Puola

    Puolassa lentokenttiä suljettu – ilmavoimat aloitti operaation Venäjän iskettyä Ukrainaan

  • ti09:42
    Puolustusvoimat

    Puolustusvoimat siirtyy Nato-standardin kaliipereihin uusissa käsiaseissa

  • 22.10.22:27
    Mark Rutte

    Naton Rutte vähätteli Trumpin ja Zelenskyin kiistoja

  • 22.10.16:38
    Sauli Niinistö

    Niinistö MTV:lle: En jarruttanut Suomen Nato-prosessia – "Minä taisin avata tämän"