Kateissa olevan 20-vuotiaan miehen etsinnät jatkuvat Turussa jo neljättä päivää. Poliisi aikoo seuraavaksi tarkistaa valvontakameramateriaaleja.
Lievästi kehitysvammainen nuorukainen nähtiin viimeksi lauantaina aamupäivällä Paavo Nurmen stadionilla Turussa. Havainnon on vahvistanut stadionin henkilökunta.
Tapauksen tutkinnanjohtajan, rikosylikomisario Jari Riialin mukaan viimeinen varma havaintoaika lauantailta on tarkentunut kello 12 sijaan jo kello 10:een.
Stadionilta nuorukainen lähti liikkumaan Betaniankadun suuntaan.
Tutkinnanjohtajan mukaan miehellä on ollut mukanaan iPhone-merkkinen matkapuhelin. Puhelimen oman, varsin tarkan paikannusohjelman mukaan puhelin on paikantunut viimeisen kerran Samppalinnan palloiluhallin vierustalle, muutaman sadan metrin päähän Paavo Nurmen stadionista.
Sunnuntaina aamuyöllä puhelin sammui. Puhelinta ei ole löytynyt paikannuspaikalta.
– Jäljet päättyvät siihen palloiluhallin kupeeseen, Riiali sanoo.
– Tämä kyseinen alue on ollut hänelle päivittäinen virkistäytymispaikka ja hän on tuttu henkilö myös muille alueella liikkuville ihmisille. Hän asuu aivan urheilupuiston lähettyvillä.

