– Yritin auttaa poliisia ja kertoa kaiken. Kun tulin ulos, ihmiset hyökkäsivät kimppuuni ja mustamaalasivat minua. Silloin olin shokissa.
Näin kuvailee tunnelmiaan Turun terroriepäilystä tiistaina vapautettu marokkolaismies. 24-vuotias oli kolmen muun miehen tavoin useamman päivän pidätettynä Turun joukkopuukotuksen vuoksi. Poliisi kuitenkin totesi tiistaina, ettei 24-vuotiasta miestä ole syytä epäillä rikoksesta.
Häntä ei koskaan ehditty vangita oikeudessa, mutta hänen nimeään ja kuvaansa riepoteltiin valemediassa ja nettipalstoilla. Jo tutkinnan alkuvaiheessa hänet leimattiin netissä terroristiksi.
Tieto puukotuksista tuli miehen mukaan puhelimeen
Mies sanoo STT:n ja Helsingin Sanomien yhteishaastattelussa istuneensa viime perjantaina baarissa Pernon lähiössä, kun sai tiedon puukotuksista puhelimeensa.
Mies sanoo lähteneensä torille erään kaverinsa kanssa tämän autolla saman tien.
– Jos maailmassa tapahtuu jotain, ihmiset haluavat tietää siitä, mies kertoi torstai-iltana puhelimitse tuttavansa tulkkauksen välityksellä.
Mies kertoo järkyttyneensä näkemästään.
– Kun saavuin keskustaan, nainen makasi maassa muovi päällä. Maahan oli valunut verta. Olin aivan shokissa.
Hän kertoo palanneensa Pernoon keskustassa käyntinsä jälkeen. Siellä hän sai tiedon pääepäillyn henkilöllisyydestä ystäviltään. Yöllä poliisi haki 24-vuotiaan tämän kotoa.
Turun perjantaisessa puukkoiskussa kuoli kaksi ja loukkaantui kahdeksan. Abderrahman Mechkah -nimeä käyttänyt pääepäilty ja kolme muuta marokkolaismiestä vangittiin tiistaina epäiltynä kahdesta terroristisessa tarkoituksessa tehdystä murhasta ja kahdeksasta yrityksestä. Lisäksi yksi epäilty on pidätetty terroristisessa tarkoituksessa tehtävän rikoksen valmistelusta ja yhdestä on annettu kansainvälinen etsintäkuulutus.
Kertoo tavanneensa pääepäillyn jalkapalloharjoituksissa
Pääepäilty asui vastaanottokeskuksessa baarin lähellä. STT:n haastattelema mies puolestaan asuu toisella puolella Turkua yksityisasunnossa.
Mies kertoo, että on tavannut pääepäillyn kerran jalkapalloharjoituksissa, mutta ei varsinaisesti tunne tätä.
STT on tarkistuttanut haastattelunauhan myös ulkopuoliselta tulkkaajalta, mahdollisten tulkkausvirheiden varalta.
