Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tuotteista nousi kohu – kosmetiikkayritys vetää nyt myynnistä aurinkovoiteitaan: "Olemme erittäin pahoillamme"

Kosmetiikkayritys Saaren Taika vetää myynnistä aurinkosuojavoiteitaan. Kuvituskuva.
Kosmetiikkayritys Saaren Taika vetää myynnistä aurinkosuojavoiteitaan. Kuvituskuva.Shutterstock
Julkaistu 07.06.2024 08:53

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Kosmetiikkayritys Saaren Taika tiedottaa vetävänsä pois kaksi aurinkosuojavoidettaan.

Kotimainen kosmetiikkayritys Saaren Taika kertoo tekevänsä varotoimenpiteenä takaisinvedon, joka koskee kahta aurinkosuojavoidetta.

Myynnistä poistettavat tuotteet ovat:

Aurinkovoide SPF 50 probioottinen (EAN 6430069213297)

Aurinkovoide SPF 30 probioottinen (EAN 6430069213303)

– Tuotteisiin ei nykytiedon perusteella sisälly vaarallisia ainesosia, mutta ne eivät välttämättä suojaa auringon UV-säteilyltä siinä määrin kuin tuotetietojen perusteella pitäisi, yritys kertoo tiedotteessaan.

Yritys kehottaa asiakkaita lopettamaan tuotteen käytön ja tuotteen voi palauttaa maksutta.

Aurinkosuojavoiteita myyvät kaupat poistavat tuotteet myynnistä.

saarentaika
Kuvassa Aurinkovoide SPF 50 probioottinen (EAN 6430069213297).Saaren Taika

Tuotteista nousi kohu

Perniönseudun lehti kertoi aiemmin, että Perniössä tehdasta ja tehtaanmyymälää pyörittävän kosmetiikkayrityksen markkinoinnista on noussut kohu kosmetiikkabloggari Sanni Jaman kyseenalaistettua kotimaisuuttaan mainostavan yrityksen tuotteiden kotimaisuusasteen. 

Lisäski Jaman selvitystyön mukaan Saaren Taian aurinkovoide sisälsi ainetta, jolla oli todettu haitallisia vaikutuksia vesistöihin. 

–Se on ympäristöpahis, jonka käyttämistä on vaikea ymmärtää, kun yritys muuten linjaa olevansa ympäristöystävällinen ja vastuullinen, Jama totesi lehdelle.

Saaren Taika pahoittelee asiaa nyt tiedotteessaan.

– Viime päivinä sosiaalisessa mediassa on nostettu esiin huolia koskien tiettyjä tuotteitamme, joista yksi oli eräs aurinkosuojatuotteistamme, Anti-age aurinkovoide kasvoille SPF 50. Tämän tuotteen olimme jo poistaneet valikoimistamme, koska se ei ole noudattanut valikoimakriteereitämme ympäristökysymyksiin liittyen. 

– Käynnistyneen keskustelun myötä pyysimme aurinkosuojatuotteistamme ulkopuolisen asiantuntija-arvion. Sen perusteella meille ilmeni, että valmistajan meille ilmoittamiin tuotetietoihin ja -testeihin ei välttämättä voinut luottaa.

Tämän vuoksi yritys kertoo tekevänsä varotoimenpiteenä myös yllä mainittujen aurinkosuojavoiteiden takaisinvedon.

– Olemme erittäin pahoillamme tapahtuneesta ja pyydämme sitä anteeksi, yritys toteaa.

Lue myös: Moni levittää aurinkovoidetta aivan liian vähän – ihotautilääkäri kertoo, kuinka mittaat oikean määrän

Katso myös: Tarvitseeko aurinkosuojan sisältävän BB-voiteen tai puuterin alle aurinkorasvaa?

0:46Tarvitseeko aurinkosuojan sisältävän BB-voiteen tai puuterin alle aurinkorasvaa?Ihotautien erikoisläkkäri Carl Kyrklund Ihosairaalasta kertoo riittääkö aurinkosuojallinen meikki suojaamaan kasvoja haitallisilta UV-säteiltä.

Lähteet: Saaren Taika, Perniönseudun lehti

Lisää aiheesta:

Suomalaiskuluttajat epäilevät saaneensa oireita tutusta meikinpuhdistusaineesta – "Tuotteen koostumus ei ole muuttunut"Tukes syynäsi 2 000 kosmetiikkatuotetta – näistä löytyi kiellettyä ainettaSisältääkö aknevoiteesi tätä ainesosaa? Tutkimus paljastaa huolestuttavan seurauksen väärästä säilytystavastaOvatko siniset Dipper-patukat oikeasti vaarallisia? Karkkikohu lässähti Espanjassa jo vuonna 2018 – riskit tyrmätään: "Ei voi pitää paikkaansa"Aurinkovoiteen ainesosia imeytyy verenkiertoon jo päivässä – ei kuitenkaan syytä huoleen: "Aurinko on tässä se oikea vihollinen"PHMB-kosmetiikkakohu laajenee – internetissä kiertävässä listassa myös myynnistä poistuneita tuotteita
TakaisinvedotAurinkosuojaLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Takaisinvedot
  • to08:45
    Turvallisuus

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • ke09:42
    Turvallisuus

    Vauvanvaatteissa vakava vaara – ota nämä heti pois käytöstä!

  • ma13:39
    Ruoka

    Tukehtumisvaara! Lasten suosikkinaksuja vedetään myynnistä

  • 13.10.15:37
    Turvallisuus

    Ostitko tämän tuotteen Clas Ohlsonilta? Älä käytä!

  • 7.10.18:46
    Ruoka

    Ostitko tämän suklaalevyn? Palauta takaisin kauppaan!