"Tuotteet maistuvat vereltä ja ahneudelta": Vegaanien suosima Oatly joutui kohun keskelle – osaomistajaa syytetään sademetsien tuhoamisesta
Kauramaito- ja jäätelötuotteistaan tunnettu ruotsalainen Oatly-yhtiö on joutunut kohun keskelle. Ympäristöystävällisenä pidetyn Oatlyn osaomistajaa Blackstone Groupia syytetään Amazonin sademetsien tuhoamisesta ja ihmisoikeusrikkomuksista.
Oatly on suosittu erityisesti vegaanien keskuudessa ja se mainostaa tuotteitaan ympäristöystävällisinä, koska ne ovat maidottomia ja soijattomia.
"Maailman keuhkoina" pidettyjä Amazonin sademetsiä on raivattu muun muassa soijaplantaasien tieltä ja tämän vuoksi soijatuotteilla on omat vastustajansa. Myös karjatiloja pidetään osasyyllisenä ilmastonmuutokseen ja Oatly on ratsastanut tuotteidensa maidottomuudella.
Nyt vastuullisena tunnetun Oatlyn maine vaikuttaa tahriintuneen: Ongelmana on yhtiöstä mehevän osuuden ostanut Blackstone, jonka toimia sademetsäalueilla pidetään kyseenalaisina.
Oatlylla on myös julkisuudesta tunnettuja sijoittajia
BBC:n mukaan Oatly on kasvattanut markkinoitaan tuntuvasti ja sen valmisteita on nyt saatavilla kahdestakymmenestä eri maasta.
1990-luvulla perustettu Oatly avasi ensimmäisen tehtaansa Yhdysvalloissa vuonna 2018.
Oatly on ilmoittanut, että julkisuudesta tunnetut henkilöt ja Blackstone ovat ostaneet yhtiöstä mehevän osuuden: Muun muassa televisiojuontaja Oprah Winfrey, muusikko Jay-Z ja näyttelijä Natalie Portman omistavat nyt yhdessä Blackstonen kanssa 200 miljoonan dollarin arvoisen lohkon Oatlysta. Tämä vastaa noin kymmentä prosenttia kahden miljardin arvoisesta Oatlysta.
Blackstonea pidetään epäeettisenä
Blackstonella on kyseenalainen maine. The Interceptin mukaan sillä on merkittävä rooli Amazonin sademetsien tuhoamisessa. Blackstonen omistamat brasilialaisyhtiöt ovat lehden tietojen mukaan tuhonneet sademetsiä istuttaakseen alueelle viljaa ja soijaa.
Lisäksi yhtiöt ovat raivanneet sademetsää rakentaakseen moottoritien, joka johtaa viljelyalueilta Mirititubassa sijaitsevaan satamaterminaaliin.
Blackstone puolustelee sademetsien keskelle rakentamaansa moottoritietä "ruuhkien vähenemisellä".
The Interceptin mukaanJair Bolsonaron hallitus tukee moottoritien kehittämistä ja vauhdittaa omalta osaltaan sademetsäalueiden muuttamista viljelysmaaksi.
Blackstonen perustaja ja toimitusjohtaja Stephen Schwarzman on Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin läheinen liittolainen.
Oatlyn ja Blackstonen toiminta herätti kohun sosiaalisessa mediassa
Oatlyn osaomistaja Blackstonen toimintaa Brasiliassa soimataan nyt sosiaalisessa mediassa.
Ruotsalaisbloggari ”Niklas” kritisoi Blackstonea räikein sanavalinnoin.
– Miltä maistuvat tuotteet, joissa ei ole eläinperäisiä ainesosia? Vereltä ja ahneudelta, jos omistat Oatlya, mies kirjoittaa.
Myös Twitterissä kummastellaan Oatlyn sijoittajavalintaa.
– Surullisia uutisia minulle sekä ystävilleni, jotka työskentelevät Oatleylla. Blackstone rikkoo ihmisoikeuksia ja sillä on sijoittajia Brasilian soijatuotannossa, kirjoittaa ruotsalainen dokumentarista ja toimittaja Fredrik Gertten.
Juttua korjattu to 27.8. klo 12.10. Artikkelissa sanottiin aiemmin että jutun lopussa lainatun twiitin kirjoittaja Fredrik Gertten olisi töissä Oatlylla. Hän kuitenkin on ruotsalainen dokumentaristi ja toimittaja, eikä Oatly ole hänen työnantajansa.
Uusimmat
-
22:31
Israelissa mielenosoitukset jatkuvat hallituksen lykkäämää lakiuudistusprosessia vastaan
-
22:16
Lotossa yksi täysosuma! 7 700 000 euroa lähti jakoon – Tässä oikea rivi
-
22:06
Näin autismikirjo voi vaikuttaa parisuhteeseen ja seksiin – "Tarvitaan suoria sanoja"
-
22:06
Pia Lamberg ihastuttaa yhteiskuvalla pienen Kai-poikansa kanssa: "Kaikkeni"
-
22:01
Ukrainan viranomaislähteet: Pieni vauva kuollut Venäjän pommituksessa Donetskissa – MTV seuraa sotaa
-
21:58
Max Verstappenilta kovaa tekstiä F1:n suuntaan, uhkaa jopa lopettamisella – "Siinä tapauksessa en ole täällä pitkään"
-
21:44
Tapparan tähtipakki hämmästelee Liigan jatkuvaa ohjelmaongelmaa – "Luulisi, ettei olisi niin pirun vaikeaa!"
-
21:31
Videot näyttävät, miten kymmenet tornadot pyyhkivät Yhdysvaltojen läpi – ainakin 18 kuollut: "Tuhot katkaisivat kaupungin kahtia"
-
21:14
Turengissa huutokaupataan todellinen erikoisuus – meklarikin häkeltyi: "Kyllä tässä kohtaa raavin vartin ohimoani"
-
21:06
Pelicansin Ilves-voitossa yksinkertainen kaava – se liittyi Lukas Jasekiin ja Iikka Kangasniemeen
-
21:04
Ilves-tähden pelottavasti laitaan jyrännyt Ben Blood joutuu kurinpitokäsittelyyn – myös Tappara-pakin taklaus syyniin
-
21:02
Stephen “tWitch” Bossin leski Allison juhli poikansa syntymäpäivää – perheen ensimmäinen vuosipäiväjuhla isän poismenon jälkeen
-
20:54
Micke-Max Åsten makusteli maalillaan ja lähetti terveiset Tampereen finaalifiilistelijöille
-
20:25
Lumivyöryvaara jatkuu Pohjois-Norjassa: Useita alueita evakuoitu
-
20:20
Pitääkö kumppanin kanssa puhua siitä, ketä äänestää? Lukijaraati vastaa
-
20:18
Kammottava hetki keskeltä tornadoa tallentui kameraan Yhdysvalloissa – puut kaatuvat ympärillä: "Pyhä jysäys!"
-
19:52
MTV:n vaaliasiantuntija: Hallitusneuvotteluista tulossa erityisen vaikeat, jos perussuomalaiset nousee suurimmaksi puolueeksi
-
19:40
HIFK löi kauden parastaan pöytään – Tappara-välieräsarja nyt tasan
-
19:29
Tshekkitähti nousi suureksi sankariksi Lahdessa – Pelicans tasoitti kuuman välieräsarjan
-
19:25
Gwyneth Paltrow’n haastanut optometristi ei pidä häviämäänsä oikeusjuttua vaivan arvoisena – tämän näyttelijä sanoi miehelle tuomion julkistamisen jälkeen
-
Lataa lisää