Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulvan takia suljetulle tielle mennyt pyöräilijä molskahti uppeluksiin Kurikassa

Pyörällä ei kannata lähteä ajamaan tulva-alueille. Arkistokuva: Harri Puumalainen
Pyörällä ei kannata lähteä ajamaan tulva-alueille. Arkistokuva: Harri PuumalainenMTV UUTISET
Julkaistu 22.04.2018 13:23

MTV UUTISET - STT

Etelä-Pohjanmaalla useita teitä on edelleen suljettuna tulvien takia. Suurin teistä on Kolmostie, joka on poikki Kurikan Jalasjärven kohdalla. Liikenne ohjataan kiertotielle.

Toisaalla Kurikassa Mäntykoskentien sulkumerkeistä vähät piitannut pyöräilijä päätyi tänään uppeluksiin ojan pohjalle. Pelastuslaitos sai hälytyksen asiasta puolenpäivän aikoihin.

Päivystävän palomestarin Jari Välimaan mukaan sivullinen oli nähnyt, kuinka tulvivalle tielle pyöräillyt mies hävisi vedenpinnan alle.

–  Itse tiellä oli vettä noin 30 senttimetriä. Veden läpi ei kuitenkaan näe, missä tie menee. Mies oli ajanut niin sanotusti ohi tiestä ja suoraan syvään ojaan, missä vettä olikin sitten varmaan pari metriä, Välimaa kertoo.

Pelastuslaitokselle ei kuitenkaan ollut tehtävää, koska mies oli ennen palokunnan tuloa onnistunut pääsemään omin avuin ylös ojasta. Välimaan mukaan tulvat eivät ole muutenkaan aiheuttaneet piikkiä pelastustehtävien määrään.

–  Koko Etelä-Pohjanmaalla on tänään ollut yksittäisiä tulviin liittyviä tehtäviä, mutta ei mitään suurempaa.

Myös Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa on tänään varoitettu paikoin nopeasti nousevista tulvavesistä. Ely-keskuksen mukaan vedet voivat aiheuttaa vaaraa tai haittaa ranta-alueilla.

Eilen kerrottiin, että Pohjois-Pohjanmaalla varaudutaan purkamaan jokiin kertyneitä jääpatoja räjäyttämällä.

1:11Etelä-Suomen kevättulva huipussa nyt, Etelä-Pohjanmaalla tulvii ensi viikolla

Lisää aiheesta:

Ennätysmäärä maanteitä suljettu liikenteeltä Satakunnassa ja Varsinais-SuomessaPelastuslaitoksilla useita tehtäviä sateiden ja tulvien takia – vesi katkaisi valtatie 9:nVesi valtasi kellarit ja alikulut: Rajut sateet aiheuttaneet runsaasti vahingontorjuntatehtäviä Etelä-PohjanmaallaYlivieskassa jouduttu evakuoimaan ihmisiäTie petti auton alta Paimiossa – "En muista tällaista nähneeni"Etelä-Pohjanmaan joet tulvivat rajummin kuin vuosiin, valtatie 3 katkaistu – Pohjois-Pohjanmaalla varaudutaan räjäyttämään patoja
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 15:40
    Talous

    Samppanjapulloja ei poksauteltu – epävarmuus jäytää yhä Suomea

  • 15:12
    Onnettomuudet

    Onnettomuus Keravalla rappukäytävässä – yksi kuollut

  • 15:00
    Oppositio

    SDP:n kansanedustaja asettui yllättäen hallituksen kiistellyn irtisanomisuudistuksen puolelle: "Inhimillistä"

  • 14:54
    Autot

    Eduskunta äänesti: romutuspalkkio tulee voimaan ensi vuoden alusta

  • 14:30
    Tuomiot

    Ruotsalaismies murhasi liikuntarajoitteisen miehen nojatuoliin Oulussa – tuomittiin murhasta