Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etelä-Pohjanmaan joet tulvivat rajummin kuin vuosiin, valtatie 3 katkaistu – Pohjois-Pohjanmaalla varaudutaan räjäyttämään patoja

2:05Kaksi kriittistä tulvapäivää
Julkaistu 21.04.2018 15:57(Päivitetty 21.04.2018 23:14)

MTV UUTISET - STT

Valtatie 3 jouduttu sulkemaan tulvan vuoksi Kurikan Jalasjärven kohdalla Etelä-Pohjanmaalla. Veden ennakoidaan olevan korkealla vielä huomennakin.

Tulvavesi nousi Kolmostielle noin sadan metrin matkalla. Liikenne ohjattiin kiertotielle.

– Hyvää tässä tilanteessa on se, että juuri ennen tulvakohtaa ja sen jälkeen tiessä on rampit. Näin liikennehaittaa ei synny kovin paljon, päivystävä liikennekeskuspäällikkö Mika Jaatinen kertoo.

Kolmostien lisäksi viisi pienempää tietä Etelä-Pohjanmaalla oli illalla suljettuna tulvavesien vuoksi.

– Nämä ovat siis valtion tieverkon teitä. Niiden lisäksi varmasti myös kuntien ja yksityisteitä on suljettuina, Jaatinen tarkentaa.

Tulvien lisäksi myös kelirikko on tuonut teille hankaluuksia. Noin 300 soratielle eri puolilla Suomea on määrätty painorajoituksia.

– Se on todella paljon, tämä on pahin tilanne moneen vuoteen. Kelirikkotiet on kuitenkin pystytty pitämään auki, Jaatinen kertoo.

Tulva Pohjanmaalla Vaasan seudulla
Kyrönjoen tulvia kuvattuna pelastuslaitoksen helikopterista Kolkin kylän paikkeilla Vähässäkyrössä Vaasassa torstaina 19. huhtikuuta.Lehtikuva

Tulvaluukut auki, vesi pelloille

Etelä-Pohjanmaalla Kyrönjoen ja Lapuanjoen vesi on korkealla lauantain vastaisen yön vesisateiden jäljiltä.

Iltapäivällä avattiin Kyrönjoen tulvaluukkuja ja ryhdyttiin päästämään vettä pelloille Seinäjoella ja Ilmajoella. Kyrönjoen tulvahuippuja pyritään pienentämään myös johtamalla vettä alueen tekojärviin.

– Tarkoitus on suojata Seinäjoen taajamaa. Näillä näkymin tulvahuippu pystytään hyvin leikkaamaan näillä juoksutuksilla, vesitalousasiantuntija Juhani Huhtamäki Etelä-Pohjanmaan ely-keskuksesta selvittää.

Edellisen kerran vettä johdettiin pengerretyille alueille Kyrönjoen varrella viitisen vuotta sitten, huhtikuussa 2013.

Huhtamäen mukaan näyttää siltä, että myös Lapuanjoen tulvaluukkuja pitää avata. Hän arvioi, että tulvaraja saattaa ylittyä jo huomisaamuun mennessä.

–  Sade on pahentanut tilannetta. Sadevesi sulattaa lunta, ja sulamisen kiihtyessä virtaama kasvaa, sanoo Huhtamäki.

Pohjois-Pohjanmaalla varaudutaan räjäyttämään jääpatoja

Pohjois-Pohjanmaalla varaudutaan purkamaan jääpatoja räjäyttämällä. Pelastuslaitos on pyytänyt virka-apua Puolustusvoimilta.

– Kalajoessa ja Pyhäjoessa jääpatojen aiheuttamat riskit ovat korkealla. Näillä tietyillä jokiuomilla räjäytys on aina silloin tällöin tarvittava toimenpide, päivystävä päällikkö Petteri Jokelainen Jokilaaksojen pelastuslaitokselta kertoo.

Jokelaisen mukaan räjäytyksiin ryhdytään todennäköisesti huomenna. Täyttä varmuutta ei kuitenkaan vielä ole siitä, pystytäänkö räjäytyksiä tekemään.

Jäät voivat liikkuessaan muodostaa patoja, joiden vuoksi vesi saattaa nousta nopeasti ranta-alueille. Jäät ovat paikoin lähteneet liikkeelle Keski- ja Pohjois-Pohjanmaan joissa.

Lisää aiheesta:

Ennätysmäärä maanteitä suljettu liikenteeltä Satakunnassa ja Varsinais-SuomessaJokien pinta nousee nopeasti Pohjanmaan rannikolla – tulvahuippu loppuviikostaKevättulvat ovat nyt keskimääräistä suuremmat: Peittävät teitä ja peltoja ja uhkaavat jo rakennuksiaKuortaneenjärven tulva uhkaa satoja rakennuksia – vesi voi nousta historian korkeimmalle tasolleKoteja suojataan muoveilla ja hiekkasäkeillä Kyrönjoen alajuoksulla – "Tulva tulee uhkaamaan lähipäivinäkin" Iijoen jääpatoa seurataan läpi yön – "Jos vesi nousee vielä pari metriä, alkaa taloja kastua"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:43
    Kadonneet

    Hämeenlinnalaisia pyydetään tarkistamaan pihavarastonsa – nainen kateissa

  • 06:28
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto sinnittelee lahjoitusten varassa: "Ei tällä kauhean pitkälle päästä"

  • 06:14
    Hirvet

    MTV Uutiset oli mukana Antin ensimmäisessä hirvijahdissa – "Se juttu ei ole saaliin saaminen"

  • 06:06
    Kansanedustajat

    Kansanedustajan kotiin ilmestyi yöllä humalainen ja pihalle ulostettiin – näin muukalainen selitteli tapahtunutta

  • 05:28
    Politiikka

    HS-gallup: SDP pysyy johdossa