Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tulipalo tuhosi perheen kodin Viitasaarella: Hovioikeus määräsi palon sytyttäneen isäpuolen heti vangittavaksi

0:45Tulipalo tuhosi perheen kodin Viitasaarella
Julkaistu 28.03.2018 11:46
Toimittajan kuva

Päivi Hannula

paivi.hannula@mtv.fi

paivihannula

Vaasan hovioikeus kaksinkertaisti 39-vuotiaan isäpuolen tuomion Viitasaaren tuhopolttoasiassa. Hänet tuomittiin kolmeksi vuodeksi vankeuteen ja määrättiin heti vangittavaksi.

Toisin kuin Keski-Suomen käräjäoikeus, hovioikeus totesi miehen sytyttäneen palon lokakuussa 2016. Hovioikeus kuitenkin katsoi käräjäoikeuden tavoin, ettei miehen tarkoitus ollut tappaa.

Halusi, että talo palaa

Perheen äiti ja hänen kuusi lastaan asuivat talossa vuokralla. Kaksi lasta eivät olleet tapahtumahetkellä kotona.

Oikeuden mukaan oli, että isäpuoli oli sytyttänyt tuhoisan tulipalon talossa sen jälkeen, kun hän oli aiemmin samana iltana soittanut perheen äidille uhkailupuhelun. Hän oli itse myöntänyt sytyttäneensä tulipalon tahallaan, koska oli halunnut, että talo palaa.

ilmakuva viitasaaren palo
Kuva: Poliisin esitutkintamateriaali

Hän oli kuitenkin käynyt itse talossa ennen kuin sytytti palon. Sinä aikana hän oli hovioikeuden mukaan varmistunut siitä, että äiti ja lapset olivat poistuneet talosta ennen tulipalon sytyttämistä. Oman kertomuksensa mukaan hän oli ollut hyvin tuntemassaan lähes 300 neliön omakotitalossa 15-20 sekuntia, jolloin hän oli käynyt talon makuuhuoneissa, olohuoneessa, keittiössä ja takkahuoneessa. 

Poistuessaan talosta hän oli sytyttänyt ison eteisen naulakossa olleen takin hihan palamaan sytytintä käyttäen.

koko_talo viitasaaren paloKuva: Poliisin esitutkintamateriaali

Törkeä vahingonteko

Syytteet tapon yrityksistä hylättiin, mutta sen sijaan hänet tuomittiin muun muassa törkeästä vahingonteosta.

– Nyt syyksi luettua törkeää vahingontekoa on pidettävä lajissaan vakavana, koska vahingonteko on kohdistunut asianomistajien kotinaan käyttämään asuntoon, joka on irtaimistoineen tuhoutunut tulipalossa, hovioikeus perusteli kolmen vuoden tuomiotaan.

talli viitasaaren palo

Lisäksi hänet tuomittiin käräjäoikeuden aiemmin määräämän lisäksi törkeästä kotirauhan rikkomisesta, pahoinpitelystä, laittomasta uhkauksesta ja oikeudenkäynnissä kuultavan uhkaamisesta.

Hänet tuomittiin maksamaan perheelle mittavat korvaukset, muun muassa kärsimyksestä ja palossa kuolleista lemmikkieläimistä.

Lisää aiheesta:

Kuusikymppinen nainen tappoi miehensä sytyttämällä tulipalon parin omakotitalossa JoensuussaMies sytytti nukkuvan uhrin lakanan tuleen ja aiheutti tuskallisen kuoleman – hovioikeus piti murhatuomion voimassaHartolan polttomurhasta tietoja: oikeuden mukaan mies jätti tuttavansa asuntoon kuolemaan – syytetty määrättiin mielentilatutkimukseenTurun Ursininkadun tuhopolttaja tuomittiin hovioikeudessa 6 vuodeksi vankilaan – oli halunnut antaa "palokunnalle tekemistä"Vaimonsa tuleen perheen kotona sytyttäneelle miehelle pitkä tuomio – lapsi auttoi palavaa äitiäänTulipalo teki rajua jälkeä Viitasaarella – isäpuolen syytteet viidestä tapon yrityksestä hylättiin
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 15:57
    Danske Bank

    Huijaukset liikaa – Danske Bank pohtii Turvatili-nimen vaihtamista

  • 15:16
    Anneli Auer

    Auer-käräjät: Aikuistuneen lapsen mukaan sijaisvanhemmat manipuloivat ja pelottelivat kertomaan valheita äidistä – MTV seurasi

  • 14:56
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen ei peräänny kirjoituksistaan: "Raamatun sana ei muutu"

  • 14:37
    Vastaamo

    Aleksanteri Kivimäki hovioikeuden jälkeen: Seuraavalla koneella Tokioon

  • 14:31
    Henkirikokset

    Mikkelin murhakäräjät: 19-vuotias mielentilatutkimukseen