Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tshekki ohitti Espanjan EU:n pahimpana koronapesäkkeenä – maassa hätätila, lauluharjoituksetkin kiellettiin

1:00Tsekki ohitti Espanjan EU:n tautipesäkkeenäTältä Tshekissä näyttää koronapandemian keskellä.
Julkaistu 08.10.2020 08:36
Toimittajan kuva

Tuomo Hyttinen

tuomo.hyttinen@mtv.fi

tuomohytti

Euroopan tartuntatautiviraston mukaan Tshekissä on nyt viimeisen 14 päivän aikana EU-maista eniten koronatartuntoja 100 000 asukasta kohti.

Tshekki on ohittanut Espanjan EU:n tämän hetken pahimpana koronapesäkkeenä.

Euroopan tartuntatautiviraston lukujen mukaan Tshekissä on viimeisen kahden viikon aikana ollut 346,1 koronavirustartuntaa 100 000 asukasta kohti.

Lue myös: Melkoinen tulos ruotsalaistutkimuksessa – alpakasta löytyi vasta-aineita koronavirukselle

Espanjassa tuo samainen suhdeluku on 305. Suomessa on tällä hetkellä 31,4 koronavirustartuntaa 100 000 asukasta kohti.

Tsekki Tshekki korona praha EPATšekin pääkaupungissa Prahassa osoitettiin mieltä hallituksen koronarajoituksia vastaan maanantaina. Kuva: EPA.

Tshekissä on viime aikoina kiristetty koronavirusrajoituksia. Maanantaina maahan julistettiin hätätila, ja suuri osa toisen sekä korkea-asteen koulutuksesta on siirretty etäopetukseen.

Lisäksi kokoontumiset rajattiin sisätiloissa 10:een ja ulkotiloissa 20:een henkilöön. Konsertit ja laulamista sisältävät esitykset sekä niiden harjoittelu on hallituksen verkkosivujen mukaan kielletty.

Lue myös: Indonesialainen mies ei kestänyt koronakaranteenia, vaan kaivoi reiän ja pakeni – päivää ennen karanteenin loppua

Urheilutapahtumissa ei saa olla katsojia, ja osallistujiakin enintään 130. Uskonnollisissa tilaisuuksissa osallistujarajoitus on 100 hengessä, eikä tilaisuuksissa saa laulaa.

Lisää aiheesta:

Saksassa, Venäjällä ja Yhdysvalloissa ennätysmäärät koronatartuntoja – Merkeliltä synkkä varoitus: "Edessä neljä vaikeaa kuukautta"WHO huolissaan koronavirustartuntojen määrän kasvusta Euroopassa – Englannissa maskipakko sakon uhalla, Espanjassa yli 2000 uutta tartuntaa päivässäSaksalaistutkimus: Joka viides koronatartunnan saanut voi olla oireetonRanska säästää usean maan kansalaiset karanteenilta – näitä koronarajoituksia ryhdytään maassa pian purkamaanEspanjalaisille viimein hyviä uutisia: Tiukassa koronaeristyksessä sisätiloissa eläneet lapset pääsevät tänään ulosKoronaviruksen runtelema Espanja ottaa käyttöön astetta järeämmän valvonnan – maa alkaa seurata liikkumisrajoitusten noudattamista matkapuhelindatan avulla
KoronavirusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • ti06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"