Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump palasi Valkoiseen taloon – "Eikö olekin mukavaa voittaa?"

0:42Uudelleen valittu presidentti Trump palasi Valkoiseen taloonKatso video: Donald Trump tapasi Joe Bidenin Valkoisessa talossa.
Julkaistu 13.11.2024 19:13
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

STT

Donald Trump palasi keskiviikkona Valkoiseen taloon ensimmäistä kertaa sen jälkeen, kun hän voitti viime viikolla pidetyt presidentinvaalit.

Donald Trump istui alas keskustelemaan vallansiirrosta pitkäaikaisen poliittisen kilpailijansa, presidentti Joe Bidenin kanssa.

–Tervetuloa takaisin, Biden sanoi Trumpille Valkoisessa talossa takkatulen edessä.

Trumpin ja Bidenin tapaaminen oli ensimmäinen sitten kesäkuun vaaliväittelyn, jolloin Bidenin heikko esitys lisäsi huolta hänen iästään ja johti hänen vetäytymiseensä presidenttikisasta. Kamala Harrisista tuli demokraattien ehdokas, hänen kampanjansa jäi lyhyeksi ja päättyi tappioon. 

Lue myös: Melania Trump teki oharit

Stubb Bloombergillä: Trump otettava vakavasti, kun hän puhuu Ukrainan sodan lopettamisesta

Kohteliaat välit

Valkoisessa talossa Trump kiitti Bidenia tämän lupauksesta, jonka mukaan vallanvaihto tulee sujumaan saumattomasti. Trump lupasi myös omalta osaltaan, että vallanvaihto tulee sujumaan niin hyvin kuin se ylipäänsä on mahdollista.

–  Politiikka on kovaa, eikä se monissa tapauksissa ole kovin mukava maailma. Tänään se kuitenkin on, ja arvostan sitä erittäin paljon, Trump sanoi miesten kätellessä.

Biden oli etukäteen kertonut aikovansa keskustella Trumpin kanssa tärkeimmistä ulkopoliittisista asioista, ennen kaikkea Ukrainan tuesta, jonka lopettamisesta Trump on vihjaillut.

2:45Trump ja Biden tapasivat – mistä he keskustelivat?Katso myös: Trump tapasi Bidenin Valkoisessa talossa – mistä he keskustelivat?

Trump juhli voittoaan aiemmin päivällä edustajainhuoneen republikaanien kanssa, joilla on näillä näkymin hyvät mahdollisuudet säilyttää edustajainhuoneen hallinta.

–Eikö olekin mukavaa voittaa? On mukavaa voittaa. On aina mukavaa voittaa. Edustajainhuone pärjäsi erittäin hyvin, Trump sanoi.

Lue myös: Trumpin puolustusministeri on Fox Newsin juontaja

Vihjaili kolmannesta kaudesta

Trump vihjaili myös olevansa avoin keskustelulle, joka mahdollistaisi hänelle perustuslain vastaisen kolmannen presidenttikauden.

Trump sanoi yleisölle Washingtonissa, ettei todennäköisesti asetu enää uudelleen ehdolle. Tämä voisi Trumpin omien sanojen mukaan kuitenkin olla mahdollista, jos häntä pidetään niin hyvänä presidenttinä, että on keksittävä jotain uutta.

Yhdysvaltain perustuslain mukaan presidentti voi olla vallassa vain kaksi kautta.

Lue myös: Lähteet: Trump valitsi avainrooliin kiistellyn nimen – tappoi vihaamansa koiran

Lisää aiheesta:

Trump päätti: Yhdysvallat irtautuu Pariisin ilmastosopimuksesta ja WHO:sta – MTV seuraa Trumpin ja Pencen välit muuttuivat jäätäviksi – varapresidentti pettyi pahasti: "Kaiken sen jälkeen, mitä olen tehnyt hänen vuokseen"Trump sanoo lähtevänsä Valkoisesta talosta, jos valitsijat äänestävät Bidenia: "Totta kai niin teen" – kutsuu vaaleja edelleen vilpillisiksiJoe Biden: Donald Trumpin hallinto ei ole ollut vastahakoinen vallanvaihdon aloittamisessaJoe Biden puhui toimittajille kotikaupungissaan – pitää nolona, ettei Trump ole myöntänyt tappiotaan: "Mitenhän voisin sanoa tämän tahdikkaasti"Biden kritisoi Trumpin maahanmuuttopolitiikkaa – Trump: "Olen vähiten rasistinen henkilö tässä huoneessa"
Donald TrumpJoe BidenYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • Eilen19:59
    Yhdysvallat

    CNN:n mittaus: Trumpin kannatus laskenut

  • Eilen10:17
    Ukrainan sota

    Stubb väläyttää: Putin ja Zelenskyi voisivat tavata Etelä-Afrikassa

  • Eilen08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • Eilen07:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Kiina taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

  • Eilen05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita