Donald Trump vierailee tänään Valkoisessa talossa nykyisen presidenttiparin vieraana ilman vaimoaan.
Yhdysvaltain presidentinvaalit voittanut Donald Trump tekee tänään perinteeksi muodostuneen vierailun Valkoisen talon jättävän presidenttiparin, Joe ja Jill Bidenin luo.
Perinteen mukaan myös valitun presidentin puoliso on osallistunut vierailulle, mutta tällä kertaa näin ei tapahdu. Melania Trumpin edustajat vahvistivat hetki sitten hänen jättävän matkan väliin aivan vierailun alla.
– Rouva Trump ei osallistu tämän päivän tapaamiseen Valkoisessa talossa. Hänen miehensä paluu Oval Officeen aloittamaan siirtymäprosessi on rohkaisevaa, ja hän toivottaa miehelleen suurta menestystä, Trumpin toimisto kertoi viestipalvelu X:ssä.
Trumpit rikkoivat itse perinteen vuonna 2020, kun he jättivät kutsumatta vastavalitun Bidenin puolisoineen Valkoiseen taloon.

