Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Trump kehotti Kiinan presidenttiä neuvottelemaan suoraan Hongkongin mielenosoittajien kanssa – "Annetaan heidän toimia ensin humaanisti"

Trump on aiemmin sanonut uskovansa, että presidentti Xi voi ratkaista tilanteen inhimillisesti. Kuvassa poliisi sumuttaa mielenosoittajia pippurisumutteella.
Trump on aiemmin sanonut uskovansa, että presidentti Xi voi ratkaista tilanteen inhimillisesti. Kuvassa poliisi sumuttaa mielenosoittajia pippurisumutteella.
Julkaistu 16.08.2019 07:12

MTV UUTISET – STT – AFP

Yhdysvaltain presidentti Donald Trump kehottaa Kiinan presidenttiä neuvottelemaan suoraan Hongkongin mielenosoittajien kanssa. Trump sanoi kuitenkin tietävänsä, että presidentti Xi Jinping tuskin tekee niin.

Trump sanoi toimittajille New Jerseyssä olevansa huolissaan väkivaltaisen yhteenoton mahdollisuudesta Hongkongissa. Hän aikoo pian keskustella Xin kanssa puhelimitse.

Trump on aiemmin sanonut uskovansa, että presidentti Xi voi ratkaista tilanteen inhimillisesti.

Honkongissa on osoitettu mieltä jo viikkoja, ja Kiina on siirtänyt turvallisuusjoukkojaan Hongkongin rajalle.

Trump on joutunut kritiikin kohteeksi suhtautumisessaan demokratiaa puolustaviin mielenosoituksiin. Sekä poliitikot että asiantuntijat ovat syyttäneet Trumpia siitä, että tämä on hylännyt Yhdysvaltain pitkän perinteen tukea demokratialiikkeitä.

Yhdysvaltain presidentin kansallisen turvallisuuden neuvonantaja John Bolton puolestaan varoitti Kiinaa luomasta uutta Tiananmenin aukiota Hongkongiin. Hän viittasi 30 vuoden takaisiin tapahtumiin Pekingin Taivaallisen rauhan aukiolla, kun kuukausia jatkuneet demokratiamielenosoitukset tukahdutettiin verisesti.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Trump: Syyskuulle suunnitellut neuvottelut etenevät sovitusti

Aiemmin presidentti Trump linkitti mahdollisen Yhdysvaltojen ja Kiinan kauppasovun rauhanomaiseen ratkaisuun Hongkongissa.


–  Totta kai Kiina haluaa tehdä sopimuksen. Annetaan heidän toimia ensin humaanisti Hongkongin kanssa, Trump tviittasi.

Trump sanoi torstaina, että syyskuulle suunnitellut kauppaneuvottelut Kiinan kanssa etenevät suunnitellusti ja että osapuolet jatkavat neuvotteluja puhelimitse. Vain vajaata viikkoa aiemmin presidentti oli sanonut, että neuvottelujen seuraava kierros Washingtonissa saatetaan perua.

Hongkongin mielenosoitukset alkoivat alun perin kiistellystä luovutuslaista, joka olisi sallinut rikoksesta syytettyjen luovuttamisen Manner-Kiinaan. Painostuksen myötä lakiehdotus hyllytettiin. Sittemmin mielenosoitukset ovat laajentuneet vaatimaan hallintojohtaja Carrie Lamin eroa ja Hongkongin itsemääräämisoikeuden laajentamista. 

1:32Hongkongissa pelätään Kiinan armeijan väliintuloa mielenosoitusten jatkuessaHongkongissa on pelätty Kiinan armeijan väliintuloa.

Lisää aiheesta:

Hongkongin demokratia-aktivistit osoittivat mieltään – poliisi vastasi kyynelkaasulla: Kiinan mukaan maa ja USA ovat kylmän sodan partaallaTrump allekirjoitti lain, jolla USA asettuu tukemaan Hongkongin demokratiamielenosoittajiaTrump: Tiananmenin aukion toisinto Hongkongissa haittaisi Kiinan ja USA:n kauppaneuvotteluita Kiinan turvallisuusjoukot järjestivät suuren paraatin vain kilometrien päässä Hongkongista – Kiinan lehdistö uhkaa joukkojen vyöryvän itsehallintoalueelle minä hetkenä hyvänsäTrump uskoo, että Kiina ratkaisee Hongkongin tilanteen nopeasti ja inhimillisestiDonald Trumpille kovaa kritiikkiä Hongkong-suhtautumisesta – syytetään hylänneen USA:n perinteen tukea demokratialiikkeitä
KiinaHongkongDonald TrumpXi JinpingUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kiina
  • 07:15
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Kiinan taistelevat maailman herruudesta – ja Kiina voittaa

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita

  • Eilen15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • 31.10.19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • 30.10.12:41
    Kauppasota

    Risto E. J. Penttilältä raju arvio: Kiina "pelaa" Trumpia