Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

TPS-valmentaja määräsi pelaajat erätauolla lenkille – "Oli raikas ilma"

All Over Press
Julkaistu 27.02.2016 20:59

MTV SPORT-STT

Pelicans oli tällä kaudella TPS:lle ylitsepääsemätön este. Joukkueet kohtasivat neljä kertaa ja kaikki kamppailut menivät lahtelaisille varsinaisen peliajan puitteissa.  

Tällä kertaa Pelicansin voittoluvut olivat 2-1. Sen turvin lahtelaispoppoo otti tukevan otteen pudotuspelipaikasta. Kun vielä KooKoo ja Ässät kärsivät tappiot, on Pelicansilla kaikki omissa käsissä.

– Sielu ratkaisi tämän taiston meille. Olimme nyt pelin ytimessä. Meidän piti ottaa tästä ottelusta kolme pistettä ja sen myös teimme. Pelaajat ansaitsevat todella ison kiitoksen, lahtelaisluotsi Petri Matikainen sanoi tyytyväisenä.  

Turkulaisten valmentaja Ari-Pekka Selin herätteli omiaan ensimmäisellä erätauolla sangen mielenkiintoisella tavalla. Selin lähetti ryhmänsä hallin ulkopuolelle juoksemaan. Pelaajat tulivat hetki ennen erätauon loppumista koppiin, laittoivat luistimet takaisin jalkaan ja painelivat suoraan pelitapahtumien keskipisteeseen.   

– Ulkona oli raikas ilma. Ajattelin, että se voisi herättää kaverit taistelemaan. Paransimmekin pelaamistamme melkoisesti. Harmi vain, ettemme käyttäneet tälläkään kertaa paikkojamme hyväksemme, Selin sanoi.  

Tilastojen mukaan Vili Sopanen iski 100. maalinsa Pelicansin nutussa. Mies itse oli toista mieltä.   

– Minulta on puuttunut jo vuosien ajan yksi maali Liigan tilastoista. Oli niin tai näin, voitto oli meille tärkeä. Peliä pitää vielä kehittää, jotta se olisi uomissaan, kunhan ”pleijarit” alkavat, Sopanen sanoi.  

Lisää aiheesta:

Pelicans-luotsi Sami Kapanen soimasi itseään – "Tarvitsimme herättelyä"Pelicansin vahvaa esitystä ei palkittu, tappioputki venyi jälleen – "Urheilun herra koettelee"TPS:n ahdinko syveni, mutta työmoraali ansaitsi kehut – päävalmentaja vitsaili: "Berg taitaa olla 160 kiloa tällä hetkellä"JYP-luotsi tulistui tappiosta: "Lahjoitimme vastustajalle kolme maalia"Petri Matikainen lupasi: Tiistaina olemme tulta ja tappuraaMatikainen rumasta tappiosta: Projektimme on pahasti kesken
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 13:40
    Veikkaus

    SM-liigalle jättisopimus – seuroille muhkea potti

  • 12:35
    Tappara

    Rajusti telottu Tappara-tähti ulkona – 17-vuotiaalle huippulupaukselle huima näytönpaikka

  • 06:02
    Liigaviikko

    SM-liigan syysmenestyjässä romahtamisen merkkejä – "Revitty kaikki irti"

  • Eilen22:33
    Liigan kurinpito

    Antti Tyrväinen sai tuntuvan kakun – "Piittaamattomasti vaarantanut vastustajaa"

  • Eilen21:24
    Ilves

    Jani Alkio hersytteli Olli Palolalle: "Kiva mennä pelin jälkeen kotiin ja yrittää saada suukkoa"