Rallin MM-sarjan 2025 avaavan Monte Carlon rallin osanottajalista julkistettiin perjantaina, ja pääluokka Rally1:n kymmenestä autosta tulee puolet Toyota-tallilta.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Suomen MM-ralli 31.7.–3.8.
to: EK1 Harju klo 19.30 alkaen
pe: EK2–EK10 klo 7.35 alkaen
la: EK11–EK18 klo 7.40 alkaen
su: EK19–EK20 klo 10.00 alkaen
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.
Toyotan Rally1-viisikon Montessa muodostavat Kalle Rovanperä, Sami Pajari, Elfyn Evans, Sebastien Ogier ja Takamoto Katsuta. Rovanperä palaa täyteen kisaohjelmaan ajettuaan viime kaudella vain osan MM-ralleista. Pajari nousi pääluokkaan voitettuaan kakkosluokka WRC2:n viime kaudella. Toyota on rekisteröinyt Rovanperän, Evansin ja Ogierin tavoittelemaan MM-pisteitä valmistajien sarjassa.
LUE MYÖS: Sebastien Ogierilla suuri epätietoisuus
Hyundai-tallin kolmikkoa johtaa hallitseva maailmanmestari Thierry Neuville. Hän ajaa numerolla 1, ja näin tuo numero palaa MM-ralleihin ensimmäisen kerran sitten kauden 2022. Tuolloin sitä käytti vuoden 2021 mestari Ogier.
Hyundain muut kuskit Montessa ovat Ott Tänak ja tallin uusi vahvistus Adrien Fourmaux. M-Sport Fordin Rally1-autoja ajavat Gregoire Munster ja pääluokassa debyyttinsä tekevä irlantilainen Josh McErlean.
Monte Carlon ralli ajetaan 23.–26. tammikuuta.