Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

TMZ julkaisi videon Floridan lentokenttäiskusta: Tekijä kävelee rennosti ja vetää housuistaan aseen

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 09.01.2017 00:04

MTV UUTISET

Yhdysvaltalaismedia TMZ on julkaissut videon Fort Lauderdalen lentokentällä Floridassa perjantaina tapahtuneesta iskusta. Videolla mies kävelee rennosti matkustajien joukossa matkatavara-alueella ja vetää yllättäen aseen housujensa vyötäröstä.

TMZ kertoo julkaisevansa haltuunsa saamasta videosta vain ensimmäisiin laukauksiin johtavat sekunnit ja syntyvän paniikin.

Miehen kädessä TMZ:n mukaan 9-millinen käsiase.

Floridan Fort Lauderdalen lentokenttäampumisesta epäilty Esteban Santiago
Teosta syytetään 26-vuotiasta Esteban Santiagoa.

Teosta syytetyn 26-vuotiaan Esteban Santiagoa on määrä saapua oikeuden eteen ensi kertaa tänään maanantaina. Hän sai eilen syytteet muun muassa aserikoksista ja väkivallanteosta lentokentällä. Jos hänet todetaan syylliseksi, hän voi saada kuolemantuomion tai elinkautisen vankeusrangaistuksen. 

Santiagon epäillään tappaneen viisi ihmistä Fort Lauderdalen lentokentällä matkatavara-aulassa perjantaina. Viranomaisten mukaan terrorismin mahdollisuutta ei voida sulkea pois.

Santiagon perheen mukaan Santiagolla on mielenterveysongelmia. Santiago palveli Yhdysvaltojen kansalliskaartissa, kunnes hänet vapautettiin palveluksesta heikon suoriutumisen vuoksi viime vuonna.

Perheenjäsenten mukaan palvelusaika oli vaikuttanut Santiagoon vahvasti. Erityisen traumaattista Santiagolle oli hänen perheensä mukaan ollut vuonna 2011 päättynyt komennus Irakiin.

Eri lähteiden mukaan Santiagolla oli ollut vihanhallintaongelmia ja hän oli kertonut kuulevansa ääniä. 

Ulkomaat

Lisää aiheesta:

Vakuutusyhtiön toimitusjohtajan ampumisesta epäiltyä uhkaa jopa kuolemantuomioPoliisi ottanut kiinni miehen epäiltynä USA:n suurimman terveysvakuutusyhtiön johtajan murhastaFloridalaisella lentokentällä viisi ihmistä surmannut mies välttämässä kuolemantuomion – teki sopimuksenMediat: Texasin epäilty kirkkoampuja pakeni mielisairaalasta vuonna 2012 – "Vuosien mittaan hän muuttui"Floridan lentokenttäampujaksi epäiltyä voi uhata kuolemantuomio – Epäillyllä kerrotaan olleen vihanhallintaongelmiaLentokenttäampumisesta epäillyn veli ihmettelee: "Laittoivat sairaalaan ja antoivat aseen"

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 22:34
    Sankaritarinat

    Moni heittäytyi luotien eteen Bondi Beachillä: tutkijat kertovat, mikä tekee ihmisestä sankarin

  • 21:31
    Yhdysvallat

    Pehmustetut "jäähykopit" nostivat metakan New Yorkin kouluissa

  • 21:09
    Nicki Minaj

    Mitä ihmettä? Nicki Minaj kutsui varapresidenttiä salamurhaajaksi Charlie Kirkin lesken edessä

  • 20:02
    Venezuela

    Yhdysvallat vaanii Karibialla suurimmalla arsenaalillaan yli 35 vuoteen: "Nyt koetellaan kansainvälisen oikeuden rajoja"

  • 19:59
    Trumpin Yhdysvallat

    Yhdysvaltojen tiedustelujohtajalta paksu väite – presidentti Stubb vedettiin mukaan sotkuun