Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

Timo Jutila ei yllättynyt Suomen sensaatiovoitosta: "Joukkuetta ei huimaa mikään" – Leijonien kultakapteeni ehdottaa väsyneelle Ruotsille kriisipalaveria

Lehtikuva
Julkaistu 24.05.2019 11:16

MTV URHEILU–STT

Suomen miesten jääkiekkomaajoukkueen ensimmäiseen MM-kultaan vuonna 1995 kipparoinut Timo Jutila piti Leijonien välieräpaikkaa MM-Slovakiassa täysin ansaittuna. Leijonat nujersi Ruotsin puolivälieräpelissä torstai-iltana jatkoajalla maalein 5–4.

LUE MYÖS: Leijonat kohtaa Venäjän NHL-karhut! Tässä MM-välieräparit ja aikataulu

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat C Morella!

MM-kisojen välierät 25.5.:

klo 16.15 Venäjä-Suomi C More Sport 1 ja MTV3
klo 20.15 Kanada-Tshekki C More Sport 1 ja MTV3

Kaikki ottelut suorana C Morella. Suoratoistona ottelut katsottavissa vain cmore.fi-palvelussa.

– Suomen voitto ei yllättänyt. Venymistä se vaati, ja sellainen tuli. Erikoinen peli kaiken kaikkiaan, kun yhdeksän maalia nähtiin, Jutila kertoi STT:lle.

Tre Kronorin pelitapa kolmannessa erässä yllätti monet. Puhtinsa menettäneet ruotsalaispelaajat tyytyivät heittämään kiekkoa ainoastaan Suomen päätyyn.

– Ruotsille tuli väsy, ne hyytyivät. Suomi taisteli ja pelasi viisikkona, Jutila ruoti.

"Mua ei kiinnosta se ollenkaan, oliko Ruotsi huono"

Monet pitivät Ruotsin esitystä jopa yhtenä maan heikoimmista.

– Lähtisin siitä, että Suomi oli hyvä. Mua ei kiinnosta se ollenkaan, oliko Ruotsi huono. Ruotsi päästi valtavasti maaleja koko turnauksen ajan. Niillä on nyt palaverin paikka, Jutila totesi.

Ruotsia vastaan Suomelta osuivat kolmessa ensimmäisessä maalissa puolustajat Niko Mikkola, Petteri Lindbohm ja Jani Hakanpää.

– Se lämmitti. Joukkueesta nousee esiin hienosti muitakin yksilöitä, kuten Harri Pesonen, Marko Anttila ja Veli-Matti Savinainen. Suomen pelaajien henkistä olotilaa on hieno katsoa.

Ennen turnausta päiviteltiin sitä, etteivät NHL-pelaajat tule Suomen avuksi kisoihin.

– NHL-pelaajia ei kannata huudella. Slovakiassa ovat ne pelaajat, jotka haluavat vetää Leijona-paidan päälle, Jutila muistutti.

Suomen välierävastustaja on kivenkova Venäjä.

– Siinä ottelussa vaaditaan huippuluokan maalivahtipelaamista, sillä vastassa on hyökkääjistön kärki maailmassa. Leijonilla on kuitenkin mahdollisuudet mihin vain. Tällä hetkellä joukkuetta ei huimaa mikään, Jutila korosti.

Lisää aiheesta:

"Hän on luonut uskoa siihen, että joukkue on tarpeeksi hyvä" – Ruotsissa suitsutetaan Leijonien puolivälierävoittoa ja Jukka JalostaValmentajalegenda tyrmää Leijonien mahdollisuudet – "Venäjällä ei vaikeuksia""Sydäntä löytyy niin perkeleesti!" – Leijonat-hyökkääjä nousi Liigan häntäpään seurasta kylvettämään NHL-miljonäärejäKaapo Kakko ei tiennyt mitä sanoa Leijonien jättiesityksestä – ”Ottakaa nyt se Manninen!”Jukka Jalonen ylpeänä Leijonista: "Kun pelataan suurella sydämellä, niin kaikki on mahdollista"Ville Nieminen uskoo, että Venäjä-ottelun nöyryytys voi auttaa Ruotsia: "Heillä on nappi, josta painaa"
MM-jääkiekkoLeijonatJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 21.8.20:56
    NHL

    MM-kisojen tähdelle jättisopimus NHL:ssä

  • 19.8.15:01
    Leijonat

    Herkkuottelu kirsikkana – näin Leijonat pelaa MM-kisoissa 2026

  • 19.8.08:43
    Jääkiekko

    Iso pomo myöntää: Jääkiekon MM-kisojen kuuma peruna pöydällä – "Todella iso aihe"

  • 15.8.17:00
    Jääkiekko

    Jääkiekon MM-kisojen kulisseissa kuohuu

  • 9.8.13:23
    Leijonat

    Leijonien MM-kultaa huutokaupataan