Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tilastokeskus: Vanhojen osakeasuntojen hintojen lasku jatkui heinäkuussa, kuluttajahintojen nousuvauhti hiipui

6:15Näin asuntokauppa on muuttunut kuluneen vuoden aikanaKatso myös: Näin asuntokauppa on muuttunut kuluneen vuoden aikana
Julkaistu 31.08.2023 09:10(Päivitetty 31.08.2023 09:41)

MTV UUTISET – STT

Vanhojen osakeasuntojen hinnat ovat jatkaneet laskuaan Suomessa viime kuussa, kertoo Tilastokeskus. Kuluttajahintojen nousuvauhti hiipui nyt elokuussa.

Vanhojen osakeasuntojen hinnat jatkoivat laskuaan Suomessa heinäkuussa, kertoo Tilastokeskus.

Ennakkotietojen mukaan vanhojen osakeasuntojen hinnat laskivat heinäkuussa Suomessa kahdeksan prosenttia viime vuodesta ja kesäkuusta 1,4 prosenttia. Kovinta hintojen lasku oli pääkaupunkiseudulla, jossa hinnat laskivat vuodentakaisesta 10,3 prosenttia. Helsingissä ja Espoossa hinnat laskivat Tilastokeskuksen mukaan noin 11 prosenttia.

Sen sijaan pienintä lasku oli Tilastokeskuksen mukaan vuoden aikana Tampereella ja Turussa. Turussa ja Oulussa hinnat kääntyivät kesäkuusta nousuun.

Vanhoista kerros- ja rivitaloasunnoista tehtiin heinäkuussa kiinteistövälittäjien kautta 29 prosenttia vähemmän kauppoja kuin vuotta aiemmin.

Lue myös: Tilastokeskus: Vanhojen omakotitalojen hinnoista suli lähes kymmenys

Hypon ekonomisti: Miinusluvut voivat tasaantua syksyllä

Osakeasuntojen hinnat kääntyivät Suomessa laskuun pitkälti sen jälkeen, kun Venäjä hyökkäsi laajamittaisesti Ukrainaan alkuvuonna 2022. Hyökkäyksen seurauksena inflaatio vauhdittui Euroopassa ja myös korot kääntyivät nousuun.

Inflaatio ja kallistuneet korot ovat puolestaan asiantuntijoiden mukaan johtaneet asuntojen hintojen laskuun.

Asuntomarkkinoita seuraavan Hypoteekkiyhdistyksen ekonomisti Juho Keskinen arvioi tiedotteessa torstaina, että asuntojen hinnan lasku jatkui heinäkuussa yllättävän selkeänä. Hänen mukaansa asuntojen hintahuippu ajoittui viime vuonna kesäkuulle.

– Hintojen laskun asettuminen tulee mitä todennäköisimmin näkymään vähemmän voimakkaina miinuslukuina syksyn hintatiedoissa, Keskinen arvioi.

Lue myös: Tällaista on kotimaan matkailussa räjähdysmäisesti lisääntynyt glamping – "Mukava tapa aloittaa telttailu"

Kuluttajahintojen nousuvauhti hidastui elokuussa

Suomen yhdenmukaistettu kuluttajahintaindeksi nousi elokuussa ennakkotietojen mukaan 3,4 prosenttia vuoden takaisesta, kertoo Tilastokeskus.

Hintojen nousuvauhti hidastui heinäkuusta, jolloin vastaava lukema oli 4,2 prosenttia.

Elintarvikkeiden ja alkoholittomien juomien hinnat kohosivat vuoden takaiseen verrattuna eniten, noin 7,1 prosenttia.

Tilastokeskus muutti tänään julkistetussa yhdenmukaistetussa kuluttajahintaindeksissä tapaa, jolla sähkön hinta lasketaan indeksiin.

Lue myös: Rakentajien työttömyystilastot rumenevat ja tahti vain kiihtyy: "Ainakin tuplaantuu, kun mennään kohti vuodenvaihdetta"

Lisää aiheesta:

Asuntojen hintojen lasku taittumassaAsuntojen hinnat laskussaHintojen nousu hidastui kesällä Suomessa – inflaatio oli elokuussa 5,6 prosenttiaTilastokeskus: Inflaatio kiihtyi heinäkuussa muun muassa asuntolainojen keskikoron nousun vuoksiAsuntojen hintojen alamäki jatkui huhtikuussa – kauppojen määrä supistui kolmanneksellaAsuntojen hinnoissa nähdään loppuvuonna isoin romahdus sitten 90-luvun laman, arvioi asiantuntija – "Kauppa hyytyy uhkaavasti"
OmistusasuminenRahaInflaatioTalous

Tuoreimmat aiheesta

Omistusasuminen
  • 11.12.09:59
    Taloyhtiöt

    Taloyhtiöissä uhkaava ilmiö – laskun maksaa naapuri

  • 11.12.07:33
    Asuntokauppa

    Asuntokauppa virkistyy ja hinnat nousevat ensi vuonna, Hypo ennustaa

  • 31.10.10:13
    Asuminen

    Nämä kaupungit ovat parasta A-ryhmää

  • 22.9.06:45
    Asuntokauppa

    Kiinnostaako asuntoflippaaminen? Näin se toimii

  • 21.9.17:57
    Asuntokauppa

    Tämä on asuntomarkkinoiden tilanne tällä hetkellä