Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tietoliikennekaapelin vaurio sijaitsee Viron talousvyöhykkeellä – maan puolustusministeri: Räjähdyksen mahdollisuus voidaan sulkea pois

4:54Petteri Orpo vakuuttaa: Suomeen ei kohdistu sotilaallista uhkaa – tämä on turvallisuustilanne nytNäin pääministeri Petteri Orpo (kok.) kommentoi kaasuputken ja tietoliikennekaapelin vaurioita MTV Uutisille
Julkaistu 10.10.2023 18:55

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

STT

Myös Viron valtiojohto on pitänyt tiedotustilaisuuden Suomen ja Viron välisen kaasuputken sekä tietoliikennekaapelin vaurioista, jotka eivät vaikuta Suomen tai Viron huoltovarmuuteen.

Tänään tiistaina pääministeri Petteri Orpon (kok.) ja viranomaisten pitämässä tiedotustilaisuudessa selvisi, että Baltic Connector -maakaasuputken vaurio sijaitsee Suomen talousalueella. Lisäksi tutkimuksissa on havaittu tietoliikennekaapelin vaurio, joka puolestaan sijaitsee Viron talousvyöhykkeellä. 

Viron ulkoministeri Margus Tsahkna sanoo tiedotustilaisuudessa, että kaasuputken tai tietoliikennekaapelin vauriot eivät tällä hetkellä vaikuta tällä hetkellä Viron energiahuoltoon, kirjoittaa virolaislehti Postimees.

Viron puolustusministeri Hanno Pevkur puolestaan kertoo tiedotustilaisuudessa, että tietoliikennekaapelin vaurion tarkka sijainti on todennäköisesti tunnistettu. Se sijaitsee 70 metrin syvyydessä. Kaasuputken vaurioitumispaikan syvyydeksi hän kertoo 60 metriä.

Lue myös: Latvian presidentti on hyvin huolissaan

Virolaisministerit: Vauriot seurausta ihmisten toiminnasta

Pevkur sanoo tiedotustilaisuudessa Postimeesin mukaan, että tämänhetkisten tietojen valossa on varmaa, että vauriot eivät ole syntyneet räjähdyksestä. Vaurioiden laajuudesta ei kuitenkaan ole tässä vaiheessa tietoa. 

Sekä Pevkur että Tsahkna sanoivat tiedotustilaisuudessa ERR:n mukaan, että kaasuputki vaikuttaa vaurioituneen ihmisen toiminnan seurauksena. Tsahkna sanoi tapauksen osoittavan, että kriittistä infrastruktuuria on suojeltava nykyistä paremmin.

Tsahknan mukaan tiedossa on, mitkä transponderi päällä kulkeneet alukset ovat liikkuneet alueella tapahtuma-aikaan. Vaurioita ei kuitenkaan tällä voida yhdistää mihinkään alukseen.

Puolustusministeri Pevkur sanoo, että vielä ei ole mahdollista sanoa, liittyvätkö kaasuputken ja tietoliikennekaapelin vauriot toisiinsa. Hän kertoo vaurioiden tapahtuneen maantieteellisesti melko kaukana toisistaan mutta ajallisesti lähekkäin.

Pevkur kertoo keskustelleensa ilmastoministeri Kristen Michalin kanssa kriittisen infrastruktuurin valvonnasta. Yksi vaihtoehto olisi asentaa sensoreita, mutta se kävisi kalliiksi.

Lue myös: Niinistö: Vauriot kaasuputkessa ja tietoliikennekaapelissa todennäköisesti seurausta ulkopuolisesta toiminnasta – Orpo: Energiahuoltoon ei pysyvää ongelmaa

Kaasuputken vaurioiden syitä selvitetään

Rajavartiolaitoksen apulaispäällikkö, lippueamiraali Markku Hassisen mukaan kaasuputken vaurion olleen selkeä, kyseessä ei siis ole vain vuoto.

KRP:n rikosylitarkastajan Timo Kilpeläisen mukaan esitutkinnassa yksi vaihtoehtoinen rikosnimike teolle on törkeä tuhotyö. Rikosnimikkeen perusteena on epäily, että vaurio on ulkopuolisen tahon aiheuttama.

Viitteitä räjähdyksistä ei tässä vaiheessa ole. Kilpeläinen sanoo KRP:n tekevän teknistä tutkintaa Rajavartiolaitoksen kanssa vuotokohdassa ja sen ympäristössä.

– Selvitämme, onko kyse tahallisesta teosta vai löytyykö vauriolle joku muu syy, Kilpeläinen toteaa.

Mahdollista tekijää Orpo ei halua vielä kommentoida. 

– Ei pidä tehdä hätiköityjä päätöksiä.

Juttu jatkuu videon jälkeen.

1:03Onko putki-iskun takana venäläinen toimija? Näin pääministeri vastaaOnko putki-iskun takana venäläinen toimija? Näin pääministeri ja KRP vastaavat

Tilannetta seurataan ja yhteistyö jatkuu tiiviinä

Orpon mukaan hallitus ja suomalaiset viranomaiset ovat seuranneet tilannetta tiiviisti ja pitäneet yhteyttä myös yhtiöiden edustajiin. Tapahtuneen osalta vaihdetaan tietoja myös EU:n ja Naton kesken. Orpo kertoo keskustelleensa viimeksi tänään Viron pääministerin Kaja Kallaksen kanssa.

Kallas kirjoittaa viestipalvelu X:ssä, että Suomi ja Viro tekevät tiivistä yhteistyötä tapahtumien selvittämiseksi. 

Jos tviitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Suomen ulkoministeri Elina Valtonen kertoo viestipalvelu X:ssä, että on päivittänyt tietoja kaasuputken ja tietoliikennekaapelin vaurioista epävirallisessa Euroopan unionin ulkoministerikokouksessa. 

– Tämänpäiväiset tiedot huolestuttavat. Kaasuputkea ja datakaapelia on todennäköisesti vahingoitettu tarkoituksella, Valtonen tviittaa. 

– Suomi ja Viro jatkavat työtä vahinkojen alkuperän selvittämiseksi. Tiivis yhteistyö EU-kumppaneiden ja NATO-liittolaisten kanssa keskeistä, hän jatkaa.

Jos tviitti ei näy, voit katsoa sen täältä. 

Lue lisää: Kaasuputken vaurio on merkittävä, korjaamisen arvioidaan kestävän kuukausia – "Nyt selvitämme, onko kyseessä yksittäinen teko"

Lue myös: Orpo rauhoittelee kansalaisia: "Mutta tämä on meille kaikille muistutus"

Juttua muokattu 10.10.2023 kello 20.06: Lisätty toinen kappale STT:ltä. 

Lisää aiheesta:

KRP: Vaurion aiheuttajana mekaaninen voima, ei räjähdys – kaasuputken vuotokohdan lähistöllä ulkoisia jälkiä merenpohjassaVirolla on videota kaasuputkisabotaasin tuhoista, sanoo maan puolustusministeriSelkeä vaurio, tutkitaan tuhotyönä, räjähtikö alueella? Tämä kaikki kaasuputken tilanteesta tiedetään nytKaasuputken vaurio on merkittävä, korjaaminen kestää kuukausia – "Nyt selvitämme, onko kyseessä yksittäinen teko"Niinistö: Vauriot kaasuputkessa ja tietoliikennekaapelissa todennäköisesti seurausta ulkopuolisesta toiminnastaPetteri Orpo: Kaasuputkessa vaurio Suomen talousalueella – IL:n mukaan Venäjän epäillään iskeneen putkeen, vika myös tietoliikennekaapelissa
Itämeren kaasuputketViroSuomiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Itämeren kaasuputket
  • Eilen19:27
    Nord Stream

    Nord Stream -sabotaasista epäiltyä ukrainalaista ei luovuteta Saksaan

  • 30.9.19:06
    Nord Stream

    Puola pidätti ukrainalaisen epäiltynä Nord Stream -iskusta

  • 4.3.15:47
    Supo

    Supon päällikkö: Itämerellä on kaapelirikkoja vakavampi ongelma

  • 21.2.13:06
    Merikaapeli

    EU:lta neljän kohdan suunnitelma kaapeliturvallisuuden parantamiseksi: Itämeren alueelle perustetaan testikeskus

  • 9.2.14:20
    Venäjä

    Kaapelirikkojakin suurempi uhkakuva vaanii nyt Suomenlahdella