Sini Sabotage vaikutti musiikkimaailmassa jo ennen läpimurtohittiään Levikset repee.
Uuden Musiikin Kilpailun finalisti Sini Sabotage vieraili lauantaina 20. tammikuuta Huomenta Suomessa kertomassa muun muassa urastaan sekä UMK:hon osallistumisesta.
Sabotagen läpimurto tapahtui vuonna 2013, kun hän julkaisi ensimmäisen singlensä Levikset repee. Sabotage vaikutti musiikkialalla kuitenkin jo ennen ensimmäistä singleään, sillä hän toimi dj:nä muun muassa yökerhoissa sekä Brädin keikoilla. Lisäksi vuonna 2012 hän toimi MTV3-kanavalla esitetyn, Heikki Paasosen ja Mikko Leppilammen isännöimän Heikki & Mikko Show -ohjelman studio-dj:nä.
– Se oli juuri sitä aikaa, kun halusin alkaa tekemään kaikkea musaan liittyvää ja uskalsin vähän päästää päivähommista irti. Innostuin dj-hommista tosi paljon, ja halusin tehdä sitä kaikin mahdollisin tavoin, hän alusti.
