Ruotsalainen ilmastoaktivisti Greta Thunberg otettiin kiinni Malmön viisuprotesteissa finaalipäivänä. Euroviisut liittyy Thunbergin elämään läheisesti myös tyystin toisella tavalla. Hänen äitinsä on nimittäin Ruotsin viisuedustaja vuodelta 2009.

Tytär Greta Thunberg ja äiti Malena Ernman kuvattuna Malmössä viikon sisällä.
Ruotsin poliisin mukaan mielenosoitukset Malmössä sujuivat lauantaina rauhallisesti, kertoo SVT.
Lauantai-illan mielenosoituksissa otettiin kiinni yhteensä seitsemän henkilöä, kertoo ruotsalaislehti Dagens Nyheter. Yhtä epäillään virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.
Poliisi luonnehtii mielenosoituksia kuitenkin rauhallisiksi.
SVT kertoo, että myös Greta Thunberg oli paikalla areenan viisuprotesteissa. Poliisi poisti hänet jo alkuillasta protestipaikalta.
Malmö-areenan ulkopuolelle oli kokoontunut lauantaina satoja ihmisiä protestoimaan Israelin osallistumista Euroviisuihin.
SVT:n paikalla olleen toimittajan mukaan mielenosoittajat yrittivät useaan otteeseen päästä areenalle, mutta poliisi työnsi heitä takaisin. Poliiseja kohtaan käytettiin myös pippurisumutetta, kertoo SVT.


