Tiesitkö? Kissanhiekalla estät auton ikkunoiden huurtumisen!
Oletko kyllästynyt istumaan autoon, jonka ikkunat ovat jatkuvasti huurussa? Varsinkaan talvella auto ei ehdi kuivua kunnolla sisältä, jolloin kosteus kertyy ikkunoihin.
Heitä hyvästit huurtuville auton ikkunoille tällä yksinkertaisella niksillä, johon tarvitset vain vain sukkaparin, maalarinteippirullan ja kissanhiekkaa. Pidä huoli, ettei sukissa ole reikiä.
Dave Hax käyttää niksissään Silica-kiteistä tehtyä kissanhiekkaa, joka on erittäin imukykyistä ja pölyää hyvin vähän.
Maalarinteippirulla ei ole pakollinen, mutta helpottaa kissanhiekan kaatamisessa sukkaan: kääri sukan varsi teippirullan ympäri niin saat itsellesi kätevän suppilon.
Täytä sukka kissanhiekalla ja solmi pääty. Vedä toinen sukka kissanhiekalla täytetyn sukan päälle, näin saat siitä kestävämmän.
Laita hiekkasukka autosi kojelaudalle tai penkin alle. Kissanhiekka imee kosteuden autosta parissa päivässä ja huurtuneet ikkunat ovat muisto vain!
Katso vinkki käytännössä videolta:
Jos video ei näy mobiililaitteellasi, valitse täysversio sivun alalaidasta.
Korjattu konepelti kojelaudaksi 09.12.2014
Uusimmat
-
16:36
Ukrainan mukaan Venäjä iskenyt sotilaskohteeseen Dniprossa: Useita kuolleita – MTV seuraa sotaa
-
16:27
Mikkelissä raju kolari: Kolme autoa lunastuskuntoon
-
16:20
Australialainen Emma kärsi kovista mahakivuista – päivystyksessä selvisi häkellyttävä syy
-
16:08
Valtteri Bottakselle musertava takaisku heti Monacon-viikonlopun alkuun – Leclerc hurjassa putkessa, Mercedes vaikeuksissa
-
16:06
Yle: Kymmenillätuhansilla OP:n Visa-asiakkailla kaksinkertaisia katevarauksia: Pankin sivuilla ei tiedotettu laajasta häiriöstä
-
16:01
Huomasitko? Leijonat aloitti melkoisen karusellin vaikeuksien keskellä – kaikki liittyi NHL-vahvistuksiin
-
15:48
Valtava asteroidi sujahtaa pian Maan ohi: Seuraa suorana
-
15:42
Paljon onnea, "Mörkö" – näin Leijonat juhli Marko Anttilan syntymäpäivää
-
15:35
Texasin kouluampuja tunkeutui Miahin, 11, luokkaan ja aloitti tulittamisen – "selviytymistilassa" tehty ratkaisu pelasti nuoren tytön hengen
-
15:25
Amber Heard avautui oikeudenkäynnin vaikutuksista viimeisessä todistajanlausunnossaan: "Ihmiset haluavat laittaa vauvani mikroon"
-
15:17
Iloisia uutisia Leijonien treeneistä — huippupuolustaja mukana harjoitusvahvuudessa
-
15:12
Liki 30 vuotta kateissa olleen lakimiehen omaiset ovat helpottuneita käräjätuomiosta – "He ovat odottaneet selvyyttä tapahtumiin pitkään"
-
15:09
Marko Anttilalla oli ensin vain kova ruokahalu, amisauto ja haave SM-liigaurasta – NHL-varaus hämmästytti kaikkia: "Millaisia sokeita siellä on ollut?"
-
15:08
Ilpo Härmäläisen murhasta tuomittu mainosmies "erittäin pettynyt" – näin puolustus kommentoi elinkautista
-
14:54
Vanhanen osallistuu Naton parlamentaariseen yleiskokoukseen
-
14:50
Susanna Ingerttilällä isoja terveyshuolia – joutui leikkaukseen: "Kyllähän siinä nyt ihminen säikähtää"
-
14:38
Rosvokolmikko saatiin kiinni nohevan 12-vuotiaan ansiosta – kymmenien kilojen saalis takaisin omistajalleen
-
14:36
Helsingin poliisi epäilee 39-vuotiasta miestä useiden naisten ahdistelusta: Uhreista nuorin 11-vuotias ja vanhin 83-vuotias
-
14:30
Niko Ranta-ahon uhkailusyyte kaatui käräjillä
-
14:21
"Mainosmies" tuomittiin Ilpo Härmäläisen murhasta elinkautiseen vankeuteen
-
Lataa lisää