Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tiedätkö mitä ostit? Suomalaisten suosikkituotteiden takaa löydetty laittomia ylitöitä ja vaarallisia työolosuhteita

Julkaistu 26.06.2012 10:03(Päivitetty 26.06.2012 10:08)

Kesän sesonkituotteiden takana on on usein laittomia ylitöitä ja vaarallisia työolosuhteita.

Suomessa myytävät ilmapatjat, puutarhasakset, suihkupäät ja monet muut kodintarvikkeet valmistetaan usein kiinalaistehtaissa, joissa ei noudateta kansainvälisiä työelämän perusnormeja.

Kansalaisjärjestö Finnwatchin selvityksen mukaan elämiseen riittämätön palkka, laittomat ylityömäärät sekä työturvallisuuden ja työterveyden laiminlyönti ovat yhä arkipäivää.

Tarkastellut Guangdongin maakunnassa sijaitsevat tehtaat valmistivat puutarha-, harraste- ja kodintarvikkeita Biltemalle, Clas Ohlsonille ja Fiskarsille. Tehdastyöntekijöillä ei ollut oikeutta järjestäytyä tai valita omia edustajiaan ja heidän mahdollisuutensa valittaa epäkohdista olivat heikot.

– Kiinan lain mukaan ylitöitä saa teettää enintään 36 tuntia kuukaudessa. Tutkimissamme tehtaissa raja ylittyi kaksin- tai pahimmillaan jopa kolminkertaisesti. Töitä paiskittiin usein 11–13 tuntia vuorokaudessa, kuutena päivänä viikossa, Finnwatchin tutkija Henri Purje sanoo.

Useimmilla tilaajayrityksillä on tavarantoimittajia koskeva vastuullisohjeistus, jonka noudattamista myös valvotaan. Erot yritysten välillä ovat kuitenkin suuria. Heikoimman arvosanan saaneella Biltemalla kunnollista vastuullisuusohjetta ei ole.

– Clas Ohlsonin ja Fiskarsin ohjeet ovat melko kehittyneet ja ne suorittavat kohtalaisen paljon tehdastarkastuksia. Silti niidenkin alihankkijoilla havaittiin vakavia puutteita.

Finnwatch selvitti myös Hong Kongin, Keskon, S-ryhmän, Stockmannin ja Tokmannin Kiinan-ostotoiminnan vastuullisuuskäytäntöjä. Hong Kong ja Stockmann eivät vastanneet kyselyyn. Stockmann julkaisee kuitenkin varsin kattavia vastuullisuusraportteja.

– Hong Kongin vastuullisuudesta on tämän tutkimuksen perusteella vaikea sanoa mitään. Se, ettei yritys ole valmis kertomaan vastuullisuuskäytännöstään, on erittäin huolestuttavaa, Purje toteaa.

Jotain myönteistäkin selvityksessä paljastui. Sekä puutarha-, harraste- ja kodintarvikkeiden valmistusolosuhteet Kiinassa että tuotteita Suomessa myyvien yritysten vastuukäytännöt ovat parantuneet muutaman vuoden takaiseen tilanteeseen nähden.

Lähde: Finnwatch

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Läpimurto lähellä: Siat voivat pian pelastaa miljoonien sairaiden hengenBrittinainen teki melkoisen munalöydön eBaystaKuljettaja ajoi vastaantulevien kaistaa Helsingin keskustassa – liki törmäys tallentui poliisikameraanHanna Sumarin uunilohi on nerokas – vain kolme ainesosaa: "Toimii vuosikymmenestä toiseen"Älä tee näin, kun tapaat vieraan koiran – "Tärkeää opettaa"Tutkimus paljastaa, miten lokit saa parhaiten häädettyä pois eväiden kimpusta
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • Eilen19:01
    Lääketiede

    Läpimurto lähellä: Siat voivat pian pelastaa miljoonien sairaiden hengen

  • Eilen18:59
    Linnut

    Brittinainen teki melkoisen munalöydön eBaysta

  • Eilen17:39
    Autot

    Kuljettaja ajoi vastaantulevien kaistaa Helsingin keskustassa – liki törmäys tallentui poliisikameraan

  • Eilen16:58
    Ruoka

    Hanna Sumarin uunilohi on nerokas – vain kolme ainesosaa: "Toimii vuosikymmenestä toiseen"

  • Eilen15:03
    Koirat

    Älä tee näin, kun tapaat vieraan koiran – "Tärkeää opettaa"