Matkayhtiö Thomas Cookin maanantaisen konkurssi-ilmoituksen vaikutukset näkyvät Espanjan Aurinkorannikon hotelleissa.
Maanantaina 23. syyskuuta ilmoitettiin, että maailman vanhin matkayhtiö, brittiläinen Thomas Cook hakeutuu konkurssiin. Uutinen on aiheuttanut kaaosta 150 000 brittimatkustajalle, jotka ovat tällä hetkellä lomamatkalla ympäri maailman.
Konkurssista ilmoittamisen hetkellä arvioitiin, että noin 70 00 brittimatkustajaa on lomalla Espanjassa. Maailmalla olevat britit pyritään lennättämään kotiin eri lentoyhtiöiden kautta 6. lokakuuta mennessä.
MTV Uutiset vieraili kahdessa hotellissa Espanjan Benalmádenassa, jotka ovat kohdanneet matkayhtiön kriisin vaikutukset.
Palladium Hotel Costa Del Solin vastaanottovirkailijan mukaan kaikki Thomas Cookin brittiasiakkaat kirjautuivat ulos hotellista maanantaina 23. syyskuuta tai tiistaiaamuna 24. syyskuuta. Uusia Thomas Cookin asiakkaita ei virkailijan mukaan ole hotelliin tulossa, sillä kaikki olemassaolevat varaukset ovat peruuntuneet.
LUE MYÖS: Lentoyhtiö käytti härskisti hyväkseen brittituristien Thomas Cook -ahdinkoa – jopa 900 euron hinnankorotukset lentolippuihin
MTV Uutiset vieraili myös Benalmádenassa sijaitsevassa Sentido Benalmádena Beach Hotelissa, joka on Thomas Cook -ryhmän omistuksessa.
Hotellin vastaanoton vieressä liehui tiistaina edelleen Thomas Cookin lippu, mutta aihe on paikan päällä ilmeisen arka. Hotellihenkilökunta ei suostu antamaan aiheesta haastatteluja, ja jopa vastaanoton ovessa on vastassa ilmoitus, jossa niitä käsketään olla pyytämättä lainkaan.


