Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teräsyhtiö Outokumpu haluaa pienydinvoimalan lähelle Tornion tehdasta

Yhtiö etsii hankkeelle nyt ulkopuolisia kumppaneita ja sijoittajia.
Yhtiö etsii hankkeelle nyt ulkopuolisia kumppaneita ja sijoittajia.All Over Press
Julkaistu 13.02.2025 09:20(Päivitetty 13.02.2025 10:28)

MTV UUTISET – STT

Teräsyhtiön tulos heikkeni viime vuoden lopulla, toimitukset jäivät historiallisen matalalle tasolle.

Teräsyhtiö Outokumpu haluaa Tornion terästehtaan yhteyteen pienydinvoimalan, mutta ei aio rakentaa sellaista itse.

Outokumpu on tehnyt hankkeesta esitutkimuksen, joka vahvistaa, ettei pienydinvoimalan rakentamiselle ole merkittäviä esteitä. Outokumpu luopuu kuitenkin omasta pienydinvoimalahankkeestaan ja etsii nyt ulkopuolisia kumppaneita, jotka olisivat kiinnostuneet sijoittamaan hankkeeseen ja kehittämään sitä itsenäisesti eteenpäin.

–  Energia ei ole Outokummun ydinliiketoimintaa, mutta etsimme kumppania, joka on kiinnostunut investoimaan energiantuotantoon tehdasalueemme lähellä, sanoi toimitusjohtaja Kati ter Horst tiedotteessa.

Esitutkimuksessa todettiin, että pienydinvoimalateknologia on jo tänä päivänä riittävän pitkällä. Torniolla on etunaan myös meriveden saatavuus jäähdytykseen viileän ilmaston ansiosta ja Suomen lainsäädäntöä ollaan kehittämässä suuntaan joka tukee ydinvoiman kehittämistä

–  Sähkö on keskeistä Outokummun hiilineutraaliusstrategiassa, ja on strategisen tärkeää lisätä sähkön saatavuutta ja sen tarjonnan vakautta, sanoi Outokummun teknologiajohtaja Stefan Erdmann tiedotteessa.

Energian osuus Outokummun kustannuksista on noin 10 prosenttia, ja Outokumpu on Suomen suurin sähkön ostaja.

Ter Horst: EU:n on suojeltava terästeollisuuttaan

Yhtiön oikaistu käyttökate jäi kolme miljoonaa euroa tappiolle loka-joulukuussa oltuaan vuotta aiemmin 72 miljoonaa plussalla. Ruostumattoman teräksen toimitukset laskivat vuodentakaisesta kuusi prosenttia 422  000 tonniin ja liikevaihto laski 1,4 miljardiin 1,5 miljardista.

Outokumpu antoi joulukuussa tulosvaroituksen, jossa se ennakoi loppuvuoden käyttökatteen laskevan lähelle nollaa tai negatiiviseksi.

Ter Horstin mukaan viime vuosi oli yhtiölle haastava heikkojen markkinoiden takia. Ruostumattoman teräksen kysyntä Euroopassa oli historiallisen matalalla tasolla, hän totesi. Toimitukset Euroopassa laskivat yhdeksän prosenttia edellisestä neljänneksestä. Ter Horst patisti EU:ta tarttumaan toimiin eurooppalaisen terästeollisuuden suojelemiseksi.

–  Heikko kysyntä ja tuonnin kasvu ovat pitäneet hinnat matalalla tasolla. Euroopan unionin on reagoitava nopeasti ja suojeltava elintärkeää terästeollisuuttaan epäreilulta kilpailulta – nykyiset kaupan suojatoimet eivät riitä, hän sanoi tiedotteessa.

Ei toistaiseksi investointia Yhdysvaltoihin

Ter Horstin mukaan Outokumpu on päättänyt tässä vaiheessa luopua hankkeesta investoida kylmävalssauksen laajentamiseen Yhdysvalloissa. Kylmävalssauksen kapasiteettia aiotaan kasvattaa poistamalla pullonkauloja ja parantamalla tuottavuutta.

–  Ottaen huomioon tämänhetkisen vaikeasti ennakoitavan markkinaympäristön ja viimevuosien tuonnin suuren paineen esitutkimuksemme tulos ei tukenut pääomavaltaista investointia kylmävalssauksen kapasiteetin lisäämiseen tällä hetkellä, ter Horst sanoi.

Presidentti Donald Trumpin hallinnon päätös laajentaa 25 prosentin tuontitullit teräkseen ja tiettyihin teräsjohdannaisiin voi kuitenkin muuttaa tilannetta.

–  Tuonti Pohjois-Amerikan markkinoille pääasiassa Aasiasta on lähes kaksinkertaistunut viimeisen viiden vuoden aikana, mikä on selvästi vaikuttanut päätökseemme olla lisäämättä tuotantokapasiteettia tällä hetkellä. Nyt kun uudet tuontitullit saattavat laskea tuontipainetta, seuraamme tilannetta tarkasti.

Yhtiön hallitus esittää 0,26 euron osinkoa, joka maksettaisiin kahdessa erässä.

13.2. kello 10.29: Artikkelia päivitetty kauttaaltaan

Lisää aiheesta:

Neste: Yhtiö noudattaa pakotelainsäädäntöä erittäin tarkkaanNäistä syistä Ruotsi sai SSAB:n vihreän jätti-investoinnin – "Poliittisilla lakoilla ei mitään vaikutusta"Luvut pöytään suuryrityksiltä: Astra Zeneca floppasi isosti, Fortum nousi 260 miljoonaa voitolle – katso kooste heinä-syyskuun kvartaalistaMTV Uutiset seuraa vilkasta talouspäivää – UPM:n miettii miljardiluokan biojalostamoa ja paljon uusia työpaikkoja joko Kotkaan tai RotterdamiinUniperin tulos painoi Fortumia – Fortumin tulos painui heinä–syyskuussa pakkaselleFortum loihti 400 miljoonan liikevoiton loppuvuonna – Metso ylsi ennätysvuoteen
TalousOutokumpuKemiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 14:06
    Verkkokauppa

    Yllättävä tulos: Kuluttajaliitto selvitti, keitä ovat "temuttajat"

  • 09:18
    Politiikka

    Suomi lakkauttaa lähetystöjä säästöihin vedoten – miksi se avaa jo neljännen edustuston Yhdysvaltoihin?

  • Eilen12:27
    Elektroniikka

    "Ensimmäinen latauskerta on kriittinen" – tarkkana jouluostoksilla, halpatuotteissa piilee turvallisuusriski!

  • 13.12.06:45
    Joulu

    Näin vältät joulusta koituvan talouskrapulan – "Pystyy säästämään kolminumeroisen luvun"

  • 12.12.21:46
    Joulu

    Joulumarkkinat kiinnostavat ympäri Suomen – kaikki myyjät eivät mahdu mukaan