Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Novak Djokovic pidätettiin jälleen – espanjalainen tennistähti Nadal: "Australian avoimet tärkeämpi kuin yksikään pelaaja"

4:14Mitä Novak Djokovicin karkotus Australiasta tarkoittaa? MTV:n urheilutoimittaja kertooNäin Novak Djokovicin viisumuselkkaus on edennyt Australiassa ennen pidätystä – MTV Urheilun toimittaja Riku Hellanto tekee selkoa.2022 Getty Images
Julkaistu 15.01.2022 05:54

MTV URHEILU - STT

Serbialainen tennistähti Novak Djokovic on jälleen pidätetty Australiassa.

Oikeuden asiakirjoista käy ilmi, että Novak Djokovic on pidätettynä Melbournessa sen aikaa, kun hänen karkottamistaan käsitellään. 

Pidätys ei tullut yllätyksenä, sillä Australian maahanmuuttoministeri Alex Hawke päätti perua rokottamattoman serbialaisen viisumin perjantaina. Hawke kertoi tiedotteessaan peruneensa Djokovicin viisumin "terveyden, hyvän järjestyksen ja yleisen edun mukaisesti". Päätöksen myötä Djokovicia uhkaa kolmen vuoden viisumikielto Australiaan.

Australian hallitus näkee, että Djokovicin läsnäolo maassa Australian avointen aikana voi vaarantaa ihmishenkiä ja järjestystä lisäämällä rokotevastaista tunnelmaa ja välinpitämättömyyttä koronasääntöjä kohtaan. 

Djokovicin asianajajat taas näkevät australialaislehti Sydney Morning Heraldin mukaan, että Djokovicin jäämiselle on laajaa tukea ja että karkottaminen olisi yleisen edun vastaista. 

– Se (karkottaminen) voisi palvella vain poliittisia etuja, asianajat sanovat.

Australiassa järjestetään tänä vuonna parlamenttivaalit.

Kritiikkiä kollegoilta

Tapausta käsiteltiin jälleen oikeusteitse paikallista aikaa lauantaiaamuna. Tilannetta on tarkoitus käsitellä tarkemmin sunnuntaina. 

Tennispelaajan Australiassa olemista on jo aiemmin käsitelty oikeusteitse. Viime viikolla Australian rajaviranomaiset peruivat Djokovicin viisumin, mutta oikeus päätti maanantaina asian serbialaisen hyväksi.

Djokovic ilmoitti viime viikolla Melbournen lentokentälle saapuessaan olevansa rokottamaton. Hän pyrki maahan ja Australian avoimiin lääketieteellisen erivapauden nojalla vedoten joulukuussa saamaansa koronavirustartuntaan.

Monet Djokovicin kollegat ovat kritisoineet serbialaisen järjestämää näytöstä.

Espanjalainen tennistähti Rafael Nadal sanoo, että Australian avoimet on paljon tärkeämpi kuin yksikään pelaaja. Nadal sanoi toimittajille Melbournessa, että grand slam -turnaus tulee olemaan loistava, pelasi maailmanlistan ykkössijaa pitävä Novak Djokovic siinä tai ei. 

– Hän toimii omin säännöin ja riskeeraa grand slamin. Kukaan muu ei taitaisi toimia samoin, kreikkalainen Stefanos Tsitsipas kommentoi torstaina intialaiselle WION-kanavalle.

Melbournessa tällä viikolla harjoitelleen Djokovicin on ollut Australiassa tarkoitus tavoilla uransa 21. grand slam -turnausvoittoa. Turnaus alkaa ensi viikolla. 

Säilössä vuosia

Lauantaiaamun käsittelyä seurasi verkossa australialaisen 9newsin mukaan yli 24  5000 ihmistä. Djokovicin viisumikuviot ovat herättäneet paljon kiinnostusta ja kritiikkiä Australiassa, jonka rajapolitiikka kiristyi entisestään pandemian aikana. 

Samalla Djokovicin viisumitilanne ja aiempi pitäminen säilöönottokeskuksena käytetyssä hotellissa ovat nostaneet jälleen esiin keskustelua Australian tiukasta rajapolitiikasta. Osa Djokovicin kanssa samassa keskuksessa olleista on ollut pidätettynä vuosia, jopa lähes vuosikymmenen. 

Suurella osalla niistä, joiden viisumit perutaan, ei ole mahdollisuutta haastaa päätöstä, sanoo Visa Cancellation Working Group -järjestön varapuheenjohtaja Sanmati Verma Guardian-lehdelle.  

– Ne, joita ei heti karkoteta, pidätetään. Nykyiset lait edellyttävät ihmisten pidättämistä, kunnes heille joko myönnetään viisumi tai heidät karkotetaan, mikä johtaa siihen, että monia ihmisiä pidetään säilössä vuosia, jopa määräämättömiä aikoja, Verma sanoo. 

Kritiikkiä on myös herättänyt maahanmuuttoministeri Hawken oikeus evätä viisumeita. Monien mielestä ministerillä ei tulisi olla sellaisia valtuuksia.

Lisää aiheesta:

Novak Djokovicilta lausunto karkotuksestaan: "Olen erittäin pettynyt päätökseen"Novak Djokovic karkotetaan Australiasta – mestaruuden puolustaminen jää haaveeksiTässä ovat pidätetyn Novak Djokovicin vaihtoehdot: pääkentälle parrasvaloihin tai karkotettuna kotiin – myllätäänkö turnauskaavio uuteen uskoon?Tutkinta käynnissä: Novak Djokovic antoi viranomaisille virheellistä tietoa – tennistähden veli vaikeni kiusallisen kysymyksen edessäNovak Djokovic rikkoi hiljaisuuden – perhe syytti Australian viranomaisia "kidutuksesta" ja ihmisoikeuksien riistämisestäNovak Djokovicilta ensimmäiset kommentit karkotuspäätöksen jälkeen – legendalta suorasanainen näkemys tilanteeseen: "Minusta hän tekee suuren virheen"
Novak DjokovicAustraliaKoronarokotusTennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Novak Djokovic
  • 7.10.11:57
    Tennis

    Novak Djokovicin oksennus käynnisti muutoksen? Lisätoimet selvitetään

  • 6.10.09:26
    Tennis

    Novak Djokovicista karu näky: "Se on brutaalia"

  • 23.9.16:11
    Tennis

    Kroatialainen tennislegenda Nikola Pilic on kuollut

  • 28.8.08:36
    Yhdysvaltain avoimet

    Novak Djokovic riisti Roger Federerin ennätyksen

  • 23.8.08:32
    Tennis

    US Openissa tennishistorian kovin palkintopotti – Novak Djokovic haluaa lisää: "Siitä ei puhuta tarpeeksi"