Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Telegraph: Iskikö pääministeri May arkaan paikkaan? Vitsaili Trumpin käsistä

Julkaistu 07.02.2017 20:19

MTV UUTISET

Iso-Britannian pääministeri Theresa May kevensi yksityisen varainkeräystilaisuuden tunnelmaa vitsailemalla Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin käsistä, uutisoi Telegraph.

May vieraili tammikuun loppupuolella Valkoisessa talossa. Vierailun yhteydessä hänet ja Donald Trump kuvattiin kävelemässä käsi kädessä.

– Sen jälkeen, kun kävelin Valkoisessa talossa, en ole vastaanottanut yhtä suurta kättä, May lohkaisi konservatiivipuolueen varainkeruutapahtumassa maanantaina. 

Käsi kädessä -kävely herätti median kiinnostuksen ja asialla spekuloimisen. Brittimedian mukaan Trumpin ja Mayn erityissuhde korostui yllättävällä tavalla.  

Trumpin käsistä revittiin huumoria presidentinvaalikampanjan aikana niin toisten poliitikkojen kuin koomikkojen toimesta.

Republikaanien presidenttiehdokkaaksi pyrkinyt Marco Rubio, jonka Trump on nimennyt pikku-Marcoksi, vitsaili Trumpin käsistä eräässä kampanjatilaisuudessa.

– Hän on minua pidempi, joten en ymmärrä, miksi hänen kätensä ovat niin pienet. Tiedättehän, mitä pienikätisistä miehistä sanotaan. Heihin ei voi luottaa

Myöhemmin Trump iski takaisin tv-haastattelussa vakuuttaen, että hänellä ei ole ongelmia käsien eikä minkään muunkaan kanssa.   

0:54"Kädet kuin pienikokoisella naisella"– Marco Rubio irvaili Trumpille

Lisää aiheesta:

Mitä nyt, Joe? Laittoi päähänsä Trumpin kampanjalippiksen: "Älkää syökö koiria"Trumpia puolustanut puhe sai hulvattoman käänteen: Edustajan 6-vuotias poika varasti shown ilmeilyllään ja muljauttelullaanPresidentti Trumpin yllättävä vaatimus – haluaa presidenttiehdokas Bidenin huumetesteihinDonald Trump pilkkasi Oprahia – uhkaili tv-persoonaa likaisella presidenttikisalla Obama isännöi viimeistä kirjeenvaihtajapäivällistä – vitsaili seurailijaehdokkaistaan ja itsestäänRubio tylytti Trumpia: Tiedättehän, mitä pienikätisistä miehistä sanotaan
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • 05:03
    J. D. Vance

    MTV Uutiset vieraili varapresidentti Vancen lapsuudenmaisemissa – nyt paikalliset toivovat häneltä apua

  • Eilen06:38
    Donald Trump

    Trump uhkaa Nigeriaa sotatoimilla

  • 1.11.20:52
    Ilmastonmuutos

    USA ei lähetä korkean tason edustusta YK:n ilmastokokoukseen

  • 1.11.06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • 31.10.23:05
    Donald Trump

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti