Uusi ja kovasti odotettu Ford Mondeo ehti tulla julkisuuteen jo ennen Pariisin autonäyttelyä, joten Fordin osastolla päähuomio valui muihin malleihin. Ford-uutuuksia Teknaville kommentoi paikan päällä Suomen Fordin tiedotusjohtaja Riitta Salin.
Riitta Salin, uusi Mondeo saapuu vihdoin Suomeen, mutta sen lisäksi Fordilla on Pariisissa paljon muutakin uutta. Kerrotko tärkeimmät uutuudet.
– Maailman ensiesittelyssä täällä on täysin uusi S-Max. Ensiesittelyssä on uusi C-Max, joka on facelift-versio. Eurooppalaisittain ajateltuna tärkeää on myös Edge-maasturi, joka on ollut jo Amerikan markkinoilla. Eurooppalaisin speksein se tulee tulee vuoden 2015 lopussa, Salin vastaa ja jatkaa:
– S-Max on hyvä lisä perheauto-SUV-luokkaan. Enemmän ja enemmän perheet liikkuvat ja harrastavat yhdessä – S-Maxissa on hyvät tilat, suorituskykyä on ja mukana on paljon uutta teknologiaa. Suomeen S-Max tulee maalis-huhtikuussa 2015. C-Max tulee samaan aikaan.
S-Max on 7-paikkainen tila-auto, josta Ford pyrkinyt tekemään nimenomaan urheilullisemman. Sekä S-Maxissa että C-Maxissa on uudistuneet sisätilat ja ulkonäkö sekä parempi polttoainetehokkuus.
C-Max, Grand C-Max ja S-Max; miten suomalaisten kiinnostus näitä kohtaan jakaantuu?
– Odotamme, että S-Max vie aavistuksen isomman osuuden. S-Maxia voidaan harkita myös yritysautona. On esimerkiksi varteenotettava auto taksiksi.
Teksti: Jussi Ojala, Pariisi
Uusimmat
-
12:36
Maajoukkueluotsilta arvio Awak Kuierin murtautumisesta WNBA:han – "Tämä antaa luvan unelmoida"
-
12:21
JYPin uusi päävalmentaja selvillä
-
12:21
F1-viikonloppu vauhdikkaasti liikkeelle – Nikita Mazepin välittömästi pihalle
-
12:15
William ja Harry erotetaan toisistaan prinssi Philipin hautajaispäivänä – serkku asemoitiin huonoissa väleissä olevien prinssiveljesten väliin
-
12:09
Uudet ravintolarajoitukset syventävät entisestään ravintolayrittäjien ahdinkoa, arvioi MaRa – "Ravintolasulku jatkuu, mutta ilman valtion korvausta"
-
12:07
Valtteri Bottakselle ja Lewis Hamiltonille uusi uhkaaja? – "Mitä hän pystyykään tekemään muutaman kisan jälkeen"
-
12:05
Hongkongin demokratia-aktivistien johtohahmo Jimmy Lai sai 12 kuukauden vankeustuomion
-
11:56
NoHo Partnersin toimitusjohtaja antaa rajoituksille täyslaidallisen: "Käytännössä keskikaljabaarit aukeavat päivisin ja ruokaravintolat pysyvät kiinni"
-
11:55
Provinssi on peruttu – ihmisten juhla järjestetään seuraavan kerran kesällä 2022: "Monella tapahtuma-alan työntekijällä on tyhjää kalenterissaan täytettävänä"
-
11:54
Suomessa 380 uutta koronavirustartuntaa
-
11:39
Positiivisen tulosvaroituksen antaneet Kesko, Valmet ja Uponor nousussa pörssissä
-
11:39
Jos hankit autoosi tällaiset vanteet, ole hyvin tarkkana – Ford-kuskille hirvittävä lasku
-
11:30
Hallituksen ravintolarajoitukset julki – tiukat rajoitukset voimassa 11 maakunnassa
-
11:26
Tuska 2021 peruttiin: "Järjestämiselle ei vallitsevassa tilanteessa valitettavasti ole edellytyksiä"
-
11:25
Koronarokotuksia voidaan painottaa pahimmille epidemia-alueille
-
11:13
Yksinäisyys voi tappaa miehen – suomalaistutkimus osoittaa yhteyden kohonneeseen syöpäriskiin
-
11:12
Jälleen yksi festivaali peruttu: Ilosaarirockia ei järjestetä tulevana kesänä
-
11:04
Vedestä löytyi vainaja voimalaitokselta Kouvolassa
-
10:55
Jani Hakanpää lanasi Mikael Granlundin tylysti – Carolina-fanit rakastuivat suomalaiskarhuun välittömästi: "Juuri tätä me kaipasimme"
-
10:55
Kesän Suviseurat siirretään radioon ja verkkoon
-
Lataa lisää