Syntymäpäivien tulisi olla kakun ja juhlien paikka, mutta sitä se ei välttämättä kaikille lapsille ole. Tästä huomiosta kehittyi kolmen teinitytön yritysidea.
Päättäväiset Uuden-Seelannin Lower Huttissa asuvat teinitytöt havaitsivat vähävaraisten lasten haasteen saada omat juhlansa ja perustivat synttärijuhlia tarjoavan yrityksen. Asiasta kirjoittivat aeimmin RNZ ja Stuff. 18-vuotias Nyah Holland ja 17-vuotiaat Grace Nickel ja Phoenix Dingle haluavat tuoda Boomerang-yrityksellään iloa ja syntymäpäivän vähävaraisten lapsille.
– On todella sääli, että jotkut lapset menettävät mahdollisuuden synttärijuhliin. Siksi tämä kokemus voi muuttaa heidän elämänsä, Grace summaa.
Motivaatiota omista kokemuksista
Nuorten motivaatio yrityksen perustamiseen kumpusi ennen kaikkea omista hyvistä syntymäpäiväjuhlakokemuksista. Grace, Nyah ja Phoenix haluavat, että myös köyhemmistä perheistä tulevat lapset saavat kokea samanlaisen erityisen päivän.
Lisäksi he näkivät omina aiempina kouluvuosinaan lapsia, jotka tulivat kouluun ilman kenkiä tai vanhempien pakkaamia eväitä. Köyhyyden näkeminen sai aikaan motivaation tehdä asialle jotain.
Juhlat maksavat noin 300 euroa
Tytöt keräävät synttärijuhliin tarvittavat rahat itse esimerkiksi myymällä hikinauhoja ja keittiöpyyhkeitä tai pyytämällä paikallisia yrityksiä sponsoroimaan juhlia.