Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Teemu Suniselta kullanarvoinen taidonnäyte MM-rallissa: "Odotetaan innolla, mitä sieltä tulee"

IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 24.10.2022 07:57
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Teemu Suninen nappasi kauden ensimmäisen voittonsa rallin MM-sarjan WRC2-luokassa, kun hän ajoi ykköseksi Katalonian MM-rallissa.

Hyundai-kuljettaja Suninen hallitsi kakkosluokkaa avauspäivästä lähtien. Jokelalainen ajoi viikonlopun aikana yhteensä kahdeksan pohja-aikaa ja kuittasi luokkavoiton lopulta reilun puolen minuutin erolla ranskalaiseen Yohan Rosseliin.

– Tämä oli hyvä viikonloppu pääosin. Muutamia aikatappioita tuli järkevissä paikoissa, kun koetimme välttää rengasrikkoa. Suorituskyky oli hyvä koko rallin ajan ja pystyimme suorittamaan tasaisesti, Suninen kertasi.

16.1.1014434603
Suninen nappasi kauden avausvoittonsa WRC2-luokassa.IMAGO/PanoramiC/ All Over Press

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä sinetöi Toyotalle merkkimestaruuden – Sébastien Ogier voitti ja nousi harvalukuiseen joukkoon

Suninen oli jo aiemmin tällä kaudella ollut lähellä ykkössijaa. Portugalissa hän ajoi viimeisellä erikoiskokeella ulos kärkisijalta ja Suomessa hän menetti voiton liian kevyen etupuskurin vuoksi.

Suninen on osoittanut jo useammassa rallissa, että Hyundain Rally2-auto on kilpailukykyinen. Mutta vielä tärkeämpää on se, että Suninen sai nyt annettua hyvän näytön tulevaisuuttaan varten.

Hyundain WRC-tallista saattaa aueta paikkoja ensi kaudelle, ja Suninen on kyttäämässä itselleen tilaisuutta ykkösluokasta.

– Hyvään kohtaan tuli hyvä onnistuminen. Mutta saa nähdä, mitä päättäjät päättävät. Odotetaan innolla, mitä sieltä tulee, Suninen kertoi.

Sunisen mukaan hänen jatkonsa varmistumisessa kestää vielä tovi.

– Varmaan puhutaan viikoista, kun kärkikuljettajat alkavat valita paikkojaan. Sitten seuraavat kuljettajat rupeavat olemaan jonossa. Kuukausi tai pari, niin sitten ehkä tietää, mitä teemme ensi vuonna, jokelalainen arveli.

Suninen kilpailee Hyundain Rally2-autolla vielä kauden päättävässä Japanin MM-rallissa, joka on ohjelmassa kolmen viikon kuluttua.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä teki merkittävän päätöksen jo ennen MM-rallia - "Alusta asti takaraivossa"

LUE MYÖS: Lauri Joona kruunattiin WRC3-luokan mestariksi – minuutin myöhästyminen kävi kilpakumppanille kalliiksi

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperältä karski heitto kaksinkertaiseksi maailmanmestariksiJari-Matti Latvala ylisti Kalle Rovanperän mestarillista temppuaTeemu Suniselta lupaavaa puhetta tulevaisuudestaan rallin MM-sarjassa – "Ottin lähtö muutti tilannetta huomattavasti"Villit huhut vievät Teemu Sunista floppikuskin tilalle WRC-luokkaan – "Ei ole minun asiani"Suomen MM-rallin luokkavoittajalta tyly summaus lajin luonteesta – "90 prosenttia ajasta sieltä ja syvältä"Jari Huttunen kuuli positiivisen huhun heti voittokisansa jälkeen
Teemu SuninenRalliMM-ralliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Teemu Suninen
  • 6.7.08:12
    MM-ralli

    MM-ralliin väläytettiin hurjaa kieltoa – "Joutuisi menemään ihmisoikeuskysymyksiin"

  • 5.7.07:02
    MM-ralli

    Kylmäävä näky: MM-rallin ruutukasvo sai pelottavan vamman – "Syyllinen peilissä"

  • 21.4.14:01
    MM-ralli

    Palaako Teemu Suninen vielä rallin MM-sarjaan? Suomalaistähdeltä kovia puheita tulevaisuudestaan

  • 15.4.16:15
    MM-ralli

    Teemu Suninen uudessa ralliroolissa – yllätyskokemus avasi silmiä

  • 12.4.16:36
    Ralli

    Teemu Suninen paljastaa: ryhtyi auttamaan rallisensaatiota