Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

“Täytyy olla hänen uransa paras peli” – Manchester Unitedia piinannut maalivahti yltyi ennätysmäiseen supersankarimoodiin

2020 Lars Ronbog
Julkaistu 11.08.2020 07:26
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Maalivahti Karl-Johan Johnsson oli päättänyt omakätisesti pysäyttää suurseura Manchester Unitedin vyöryn jalkapallon Eurooppa-liigan puolivälierissä. FC Kööpenhaminan matka kuitenkin tyssäsi 0-1-tappioon jatkoajan rangaistuspotkulla.

LUE MYÖS: Manchester Unitedin eurotaival oli päättyä katastrofiin – portugalilaistähti pelasti jatkoajalla

Johnsson torjui ottelussa kaikkiaan 13 kertaa, mikä on uusi ennätys Eurooppa-liigan vuonna 2009 alkaneen taipaleen aikana.

Vielä jatkoajallakin ruotsalaismaalivahti pysäytti näyttävästi Anthony Martialin maalintekoyrityksen jalkatorjunnallaan, mutta seuraavasta tilanteesta vihellettyä rangaistuspotkua Johnsson ei enää saanut estettyä. Bruno Fernandes upotti Kööpenhaminan ja vei Unitedin välieriin.

– Uskon, että tuo oli hänen elämänsä paras peli. Sen täytyy olla, hämmästeli hollantilaistähti Robin van Persie BT Sport -kanavalle.

30-vuotias maalivahti on pelannut Tanskassa vuodesta 2019 lähtien. Van Persie uskoo, että tällaiset esitykset nostavat Johnssonin hetkessä isojen seurojen hankintalistalle.

– Toivon todella niin. Hän on todella ansainnut sen, Van Persie kommentoi.

FC Kööpenhaminan kapteeni Zeca on kuitenkin nähnyt läheltä, millaisesta veskarista Ruotsin maajoukkuevahdissa on kysymys.

– Se oli hieno suoritus häneltä. Ette ehkä tiedä tätä, mutta hän on tuollainen koko ajan. Hän teki joitain uskomattomia pelastuksia. Tiesimme, että he saavat varmasti enemmän paikkoja. Olemme onnellisia hänestä, mutta on sääli, ettei se riittänyt, kapteeni kehui Johnssonia.

Lisää aiheesta:

Pep Guardiola esti Erling Haalandia tekemästä huimaa ennätystä – "Hänen elämänsä olisi tylsää"Manchester United -käskijä tyrmää mielikuvan dramaattisesta voitosta – puolustaa Cristiano Ronaldoa: "Älä halveksi pelaajia"Tämä maali sai Pep Guardiolan hykertelemään – Manchester City -luotsilla käsissään tuleva timantti: "Tuollaista taitoa on vaikea löytää"Sevillan suuri sankari pysäytti upeasti Manchester Unitedin terävän tähtikaluston – "Hän pelasti meidät"Ennätyshankinnasta vihdoin iloa Arsenalille – "72 miljoonaa puntaa vaikutti paljolta ennen tätä iltaa"Espanjan luottopakilta kovia syytöksiä Cristiano Ronaldolle – puolustaa myös mokannutta tähtivahtia
Eurooppa-liigaJalkapalloUrheiluManchester United

Tuoreimmat aiheesta

Eurooppa-liiga
  • 2.10.21:49
    Konferenssiliiga

    KuPSille yli 250 000 euron pettymys – Tampereella karu näky

  • 2.10.19:34
    Konferenssiliiga

    Raaka paljastus KuPSin Tampereen euro-otteluista

  • 29.8.15:20
    Konferenssiliiga

    KuPS lähtee Valioliiga-seuran käsittelyyn – tässä Konferenssiliigan vastustajat

  • 28.8.20:25
    KuPS

    KuPS tyrmättiin tylysti – Konferenssiliiga kutsuu

  • 26.8.17:43
    Veikkausliiga

    Hollannin pääsarjaseura KuPSin suomalaistähden perässä