Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tätä Antti Rinteen hallitus ei halunnut kuulla – Työllisyyden kasvu hidastuu ja 75 prosentin tavoitetta ei saavuteta, arvioi ministeriö

10:23Valtiovarainministeriön ennuste: työllisyysaste ei nouse 75 prosenttiin – tätä se tarkoittaa
Julkaistu 07.10.2019 11:14
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Valtiovarainministeriö on laskenut hieman arviotaan Suomen talouskasvusta tänä ja ensi vuonna. Ministeriön mukaan myös työllisyyden kasvu tulee hidastumaan.

Ministeriö ennakoi talouskatsauksessaan tälle vuodelle 1,5 prosentin ja ensi vuodelle tasan 1,0 prosentin kasvulukuja.

Katsaus on ensimmäinen sitten hallituksen budjettiriihen, joten nyt laskelmissa on voitu ottaa huomioon se, mihin Antti Rinteen (sd.) hallituksen politiikka Suomen taloutta vie.

Kesäkuussa ministeriö arvioi Suomen talouden kasvavan tänä vuonna 1,6 prosenttia ja vuonna 2020 1,2 prosenttia. Tämän jälkeen esimerkiksi kauppasodat ovat kurittaneet koko Euroopan ja etenkin Suomelle tärkeän Saksan taloutta.

– Talouskasvu näyttää edelleen myönteiseltä, huolimatta kaikista niistä negatiivisista uutisista, joita olemme saaneet kansainvälisestä taloudesta, finanssineuvos Jukka Railavo kommentoi.

"Työllisyyden kasvu hidastuu"

Talouskasvun hidastuessa myös työllisyyden kasvu tulee valtiovarainministeriön arvioiden mukaan hidastumaan.

Tämä on poliittisesti vaikea asia Rinteen hallitukselle, joka on satsannut huomattavasti sen varaan, että työllisyysastetta saadaan nostettua hallituskauden aikana huomattavasti.

Työllisyysasteen arvioidaan käyvän vuosina 2021 ja 2022 73,4 prosentissa, mutta laskevan sitten vuonna 2023 – nykyisen hallituskauden loppuessa – 73,1 prosenttiin.

Rinteen hallitus on tähdännyt siihen, että työllisyysaste on 75 prosenttia vuoden 2023 loppuun mennessä.


– Kun katsoo näitä ennustelukuja, tähän mennessä sovituin toimin näihin lukuihin [75 prosenttiin] ei päästä, ylijohtaja Mikko Spolander valtiovarainministeriöstä arvioi.

Työikäisten väheneminen nostamassa työllisyysastetta

Työllisyysaste tulee vielä lähivuosina Spolanderin nousemaan jo siitä syystä, että vaikka työllisten määrä ei juuri nousisikaan, työikäisen väestön määrä supistuu, ja näin ollen työllisyysaste nousee. 

Spolander latasi valtiovarainministeriön tiedotustilaisuudessa odotuksia esimerkiksi alkaneelle työmarkkinakierrokselle.

– Työllisyyden ennustettua nopeampi nousu ei ole mahdollinen ilman ennustettua nopeampaa talouden kasvua, Spolander mietti.

Hallituksen asettaman 75 prosentin tavoitteen saavuttaminen ei toki ole täysin mahdotonta, mutta oletettavasti se vaatisi hallitukselta vahvoja lisätoimia työllisyyden eteen.

– Onhan työkalupakissa vielä aika paljon erilaisia kohteita, mitä voisi käyttää, Spolander pohti mainiten esimerkiksi verotukselliset keinot, sosiaaliturvan uudistuksen sekä asuntomarkkinoiden sääntelyn.

Lisää aiheesta:

VM:n ennuste: Yksi asia uhkaa tämän vuoden talouskasvuaValtiovarainministeriön karu ennuste julki – Näin koronakriisin arvioidaan runtelevan Suomen taloutta: Työttömyys kääntyy nousuun, BKT supistuu 5,5 prosentillaJulkiseen talouteen tulossa yli kolmen miljardin aukko – valtiovarainministeriö arvioi hallituksen tavoitteiden silti täyttyvän Miksi työllisyys ja työttömyys ovat kasvaneet Suomessa yhtä aikaa? Ekonomisti kertoo syyn: "Se mahdollistaa"Tummia pilviä kerääntyy Antti Rinteen horisonttiin – Etla: "Talouskasvu hidastuu tänä ja ensi vuonna selvästi"Kasvunäkymät kohenivat: Valtiovarainministeriö nostaa arviotaan Suomen talouden kasvusta
Valtion budjettiTalousMika LintiläMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Valtion budjetti
  • 19.10.17:00
    Ruotsalainen kansanpuolue (RKP)

    Osa alueista joutuu rikkomaan lakia – Adlercreutz MTV:lle: Hallituksen puututtava Etelä-Karjalan ahdinkoon

  • 17.10.10:53
    Politiikka

    Suomi-kärryyn löytyi jarru, nyt tarvittaisiin kaasukin: "Monta vaalikautta niukkuuden jakamista"

  • 16.10.05:45
    Elokuvat

    Turku on netonnut miljoonia kansainvälisillä elokuvilla: "Väki oli haltioissaan"

  • 14.10.18:02
    Eduskunta

    Tästä puolueet tarkalleen sopivat historiallisessa sovussa – lue koko sopimus velkajarrusta

  • 14.10.17:14
    Petteri Orpo

    Orpo MTV Uutisille: Vaikea ajatella velkajarrua vastustavaa puoluetta hallituksessa