Yhdysvaltain kymmenes presidentti oli John Tyler. Kaksi Tylerin lapsenlapsista on yhä elossa. Mitä ihmeellistä tuossa on? Ei mitään, paitsi että presidentti Tyler syntyi 1700-luvulla.
Vuonna 1790 syntynyt presidentti John Tyler oli 63, kun hänen poikansa Lyon syntyi vuonna 1853. Myös Lyonille siunaantui jälkikasvua vanhalla iällä. Yhä elossa olevat pojat syntyivät 1924 ja 1927, isän ollessa jo yli 70-vuotias.
Yhdysvaltalaismediassa Lyon Tyler Jr:n ja hänen veljensä Harrison Tylerin historiaa on kuvailtu osuvasti pienellä dialoginpätkällä.
– Isämme oli kahdeksan, kun sota alkoi.
– Toinen maailmansotako?
– Ei, ehei.
– No ensimmäinen maailmansotako sitten?
– Ei. Yhdysvaltojen sisällissota.
Sisällissota riehui Yhdysvalloissa vuosina 1861-1865. Sota sai alkunsa, kun yksitoista eteläistä osavaltiota julistautui itsenäisiksi. Näissä osavaltioissa oli yhdeksän miljoonaa asukasta, joista neljä miljoonaa oli orjia.
Vuosina 1841-1845 presidenttinä toimineen John Tylerin suurimmiksi saavutuksiksi luetaan Texasin ja Floridan liittäminen Yhdysvaltoihin ja muun muassa maan satamien avaaminen kiinalaisille kauppalaivoille.

