Ihmepelastuneen matkustajan askellus hämmästyttää maailmalla.
Koneessa oli 242 ihmistä. 241 heistä menehtyi. Vain Vishwash Kumar Ramesh, 40, selvisi hengissä.
Sosiaalisessa mediassa leviää video, jossa väitetysti juuri Ramesh kävelee kadulla verisenä muiden ihmisten joukossa pian onnettomuuden jälkeen. Pintanaarmuista huolimatta hän näyttää videolla olevan fyysisesti kunnossa.
Videon voit katsoa artikkelin yläosasta. MTV Uutiset ei ole pystynyt varmistamaan videon aitoutta.
Lue myös: Tämä Intian lentoturmasta tiedetään – suomalaisasiantuntijalta synkkä viesti
Lääkäri: Kaikki hyvin
Ahmedabadin siviilisairaalan johtava lääkäri Rajnish Patel kommentoi Rameshin tilaa uutiskanava CNN:lle. Hänen mukaansa Rameshin tila ei ole "kovin kriittinen".
– Kuvissa hän on verinen, mutta ei kovin vakavasti loukkaantunut. Hänellä on kaikki hyvin ja hän on tarkassa valvonnassa, Patel sanoo.
Lääkärin mukaan Ramesh voitaneen päästää sairaalasta parin päivän sisällä.
Lue myös: Intian turmakoneen nousu ja viimeiset hetket tallentuivat videolle – näin asiantuntija arvioi
Hyppäsi koneesta ulos
Ihmepelastumisen tehneen Rameshin kerrotaan istuneen koneessa paikalla 11A hätäuloskäynnin kohdalla. Hänen kerrotaan hypänneen ulos lentokoneesta viime hetkellä ennen tuhoisaa räjähdystä.
Ramesh kertoo Hindustan Timesille ongelmien alkaneen heti nousun jälkeen.
