Tasavallan presidentin myöntämän kunniamerkin saa itsenäisyyspäivänä 3842 suomalaista – tässä he ovat

Tasavallan presidentti on tänä vuonna myöntänyt kunniamerkit 3842 suomalaiselle. Tunnustukset jaetaan itsenäisyyspäivänä. 

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi myönnetään tänä vuonna korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Kari Kuusiniemelle. Suomen Leijonan suurristin saa arkkiatri Risto Pelkonen.

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkin saa muun muassa THL:n johtaja Mika Salminen.

Tasavallan presidentin myöntämät kunniamerkit luovutetaan palkituille itsenäisyyspäivänä. Suomen Valkoisen Ruusun suurristi on tämän vuoden korkea-arvoisin myönnetty kunniamerkki.

Suomen Valkoisen Ruusun ensimmäisen luokan komentajamerkin saavat muun muassa Nordean entinen konsernijohtaja Casper von Koskull sekä Helsingin entinen pormestari Jan Vapaavuori

Itsenäisyyspäivänä luovutettavia kunniamerkkeja on tänä vuonna yhteensä 3842.

Suomen Valkoisen Ruusun suurristi

Kuusiniemi, Kari Juhani, korkeimman hallinto-oikeuden presidentti, Espoo

Yhteensä 1

Suomen Leijonan suurristi

Pelkonen, Risto Lauri Agathon, arkkiatri, Kauniainen

Yhteensä 1

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan komentajamerkki

von Koskull, Casper Wilhelm, styrelseprofessionell, –

Könkkölä, Mikko Johannes, hovioikeuden presidentti, Helsinki

Sailas, Harri Matti, hallituksen puheenjohtaja, Espoo

Vapaavuori, Jan Pellervo, pormestari, Helsinki

Yhteensä 4

Suomen Leijonan I luokan komentajamerkki

Hari, Riitta Kyllikki, akateemikko, Helsinki

Lankinen, Timo Tapani, alivaltiosihteeri, Helsinki

Panula, Jorma Juhani, akateemikko, Kirkkonummi

Pursiainen, Harri Olavi, kansliapäällikkö, Helsinki

Taalas, Jukka Petteri, Maailman ilmatieteen järjestön pääsihteeri, Sveitsi

Yhteensä 5

Suomen Valkoisen Ruusun komentajamerkki

Aminoff, Philip Gustav, styrelseordförande, Helsingfors

Hirvelä, Päivi Maarit, oikeusneuvos, Helsinki

Jolkkonen, Jari Juhani, Kuopion hiippakunnan piispa, Kuopio

Walls, Anna-Mari, rehtori, Kangasala

Wiklöf, Erik Anders, kommerseråd, Mariehamn

Äärilä, Leena Anneli, oikeusneuvos, Helsinki

Yhteensä 6

Suomen Leijonan komentajamerkki

Allén, Fred Daniel, laamanni, Helsinki

Brotherus, Ilkka Johannes, hallituksen puheenjohtaja, Hausjärvi

Hanses, Jan Olav, verkställande direktör, Mariehamn

Hirvola, Jaakko Taneli, toimitusjohtaja, Espoo

Häggkvist, Heikki Tapani, kauppaneuvos, Helsinki

Joenusva, Marja Anneli, ulkoasiainneuvos, edustuston päällikkö, Helsinki

Kinnunen, Mikko Tapani, ulkoasiainneuvos, erityistehtävä, Helsinki

Kohvakka, Kimmo Aki Samuli, pelastusylijohtaja, Vantaa

Koivula, Antti Tapio, pääjohtaja, Espoo

Kujasalo, Matti, taidemaalari, Helsinki

Kunttu, Henrik Mikael, vararehtori, professori, Jyväskylä

Kuusela-Kitti, Marjo Leena, akateemikko, Helsinki

Laaksonen, Liisamaija, näyttelijä, käsikirjoittaja, lausuntataiteilija, Helsinki

Leino, Liisa Kristiina, teollisuusneuvos, Salo

Lundberg, Erik Ingmar, ulkoasiainneuvos, edustuston päällikkö, Helsinki

Riivari, Antti Sakari, pääjohtaja, Vantaa

Seristö, Hannu Tapani, professori, Espoo

Swan, Riittamaija Eliisa, ulkoasiainneuvos, edustuston päällikkö, Helsinki

Tapiola, Pirkka Tapani, ulkoasiainneuvos, edustuston päällikkö, Helsinki

Vasara, Antti Henrik Alex, toimitusjohtaja, Helsinki

Virtanen, Marja Helena, laamanni, Tampere

Yhteensä 21

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan ritarimerkki

Aapio, Lasse Aarno, poliisipäällikkö, Helsinki

Ahosniemi, Arno Mikael, vastaava päätoimittaja, Helsinki

Antikainen, Eero Antero, hovioikeudenneuvos, osaston johtaja, Kuopio

Arve, Minna Marjukka, kaupunginjohtaja, Turku

Arvonen, Jori Sakari, puheenjohtaja, Helsinki

Asikainen, Jukka Pekka, yhtymäjohtaja, Oulu

Björn, Piia Maria, professori, Turku

Bäck, Jaana Kaarina, professori, Raasepori

Eguiazarian, Karen, professori, Tampere

Frants, Rune Robert Isak-Erik, professor emeritus, Kvevlax

Fredriksson-Ahomaa, Maria, professori, varadekaani, Helsinki

Grönfors, Reijo Kalervo, lääkintöneuvos, Turku

Gärdström, Hans Johan, palvelualuejohtaja, pandemiapäällikkö, Mäntyharju

Hakomäki, Ulla Maija, hovioikeudenneuvos, Seinäjoki

Halme, Hanna Tellervo, varapääjohtaja, Turku

Halonen, Kari Alpo Ilmari, professori, Helsinki

Hanka, Heikki Juhani, professori, Jyväskylä

Heino, Merja Anne Marita, vararehtori, Imatra

Hellstén, Petri Antero, esittelijäneuvos, Espoo

Helo, Petri Tapani, professori, Vaasa

Hildén, Mikael Philip, johtaja, professori, Helsinki

Holm, Gunilla Inger Maria, professori, Tammisaari

Honkanen, Visa Erkki Aleksi, kehittämisjohtaja, Helsinki

Husu, Jukka Paavali, professori, Helsinki

Hytti, Hannu, liiketoimintajohtaja, Hanko

Hyöty, Heikki Antero, professori, Tampere

Hämäläinen, Jyri Kalervo, dekaani, Vantaa

Häyry, Frank Tomas Kalevi, kaupunginjohtaja, Vaasa

Ikonen, Anna-Kaisa, pormestari, Tampere

Jokinen, Eeva Liisa, professori, laitosjohtaja, Joensuu

Jokinen, Jouko, johtaja, Helsinki

Juhila, Kirsi, professori, Tampere

Julkunen, Ilkka Antero, professori, Helsinki

Juuranto, Kaius Kai Erik Mikael, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki

Juuranto-Perttunen, Helena Maria, hallituksen puheenjohtaja, Espoo

Järvikare, Terhi Paula Tuulikki, osastopäällikkö, ylijohtaja, Helsinki

Järvinen, Juha Ilkka, kirkkoherra, lääninrovasti, Hyvinkää

Kallunki, Juha-Pekka, professori, Oulu

Karttunen, Päivi Helena, vararehtori, Tampere

Karvonen, Kyösti, päätoimittaja, Helsinki

Kaukovirta, Anu Riikka, johtaja, Espoo

Keronen, Jouni Johannes, toimitusjohtaja, Porvoo

Kiljunen, Kimmo Roobert, kansanedustaja, Vantaa

Klinga, Marja Kaisa Amanda, kehityspäällikkö, Lahti

Kokko, Kai Johannes, hovioikeudenneuvos, Turku

Konkola, Riitta Leena Johanna, toimitusjohtaja-rehtori, Helsinki

Kopra, Ville Ilmari, valtiosihteeri, Espoo

Korhola, Atte Antero, professori, Helsinki

Korpelainen, Juha Tapani, johtajaylilääkäri, LT, dosentti, Oulu

Korpinen, Petri Eero Juhani, ylijohtaja, Helsinki

Kujala, Pentti Jouko Sakari, professori, varadekaani, Espoo

Kytömäki, Riku Jarkko, toimitusjohtaja, Espoo

Kyyrä, Jorma Juhani, professori, Helsinki

Laamanen, Joel Tapio, osastopäällikkö, ylijohtaja, Mäntsälä

Laitinen, Jussi Pekka, toimitusjohtaja, Tampere

Laitio, Tommi Petteri, toimialajohtaja, Helsinki

Lampinen, Jouko, dekaani, Espoo

Lardot, Robin Derek, keskusrikospoliisin päällikkö, poliisineuvos, Helsinki

Lehti-Eklund, Hanna Maria, professori, Espoo

Lehto, Marja-Liisa, ulkoasiainneuvos, johtava asiantuntija, Helsinki

Leppänen, Paavo Herman Tapio, professori, Jyväskylä

Leskinen, Sally Emilia, johtajaylilääkäri, Tampere

Lipsanen, Harri Kalevi, professori, Espoo

Luikku, Laura Karoliina, vanhempi oikeuskanslerinsihteeri, Helsinki

Luukkonen, Jaana Kaarina, johtajaylilääkäri, Savonlinna

Maula, Markku Väinö Johannes, professori, Helsinki

Mervaala, Eero Matti Antero, professori, Espoo

Mäki-Lohiluoma, Kari-Pekka, johtaja, Espoo

Männikkö, Mikko Antero, valtionsyyttäjä, Espoo

Mäntylä, Juha Pekka, metsäneuvos, Espoo

Neimala, Antti Juha, osastopäällikkö, Helsinki

Niemi, Taru Marja Johanna, professori, Turku

Niemi, Veli-Mikko, osastopäällikkö, ylijohtaja, Helsinki

Nikkilä, Jaakko Olavi, johtaja, Helsinki

Nysten-Haarala, Soili Päivikki, professori, Rovaniemi

Orponen, Olli Pekka, professori, Helsinki

Palvimo, Jorma Juhani, professori, Kuopio

Partanen, Heli Anneli, toimitusjohtaja, Vantaa

Pehkonen, Markku, riskienhallintajohtaja, Espoo

Penttinen, Risto Arvi Olavi, strategiajohtaja, Helsinki

Pihlajarinne, Taina Elisa, professori, Espoo

Puolimatka, Matti Juhani, ylijohtaja, Loimaa

Rajala, Arto Kalevi, professori, Vaasa

Rebold, Jenny Elisabet, esittelijäneuvos, Kauniainen

Reinikainen, Matti Tapio, ylilääkäri, professori, Kuopio

Riekki, Jukka Pekka, professori, Oulu

Rintamäki, Eevi Helena, professori, Turku

Ripatti, Samuli Olli, professori, Helsinki

Ritala, Risto Kalevi, professori, Kangasala

Räsänen, Antti Jaakko Antero, professori, Helsinki

Saarenvirta, Juha Pekka, hovioikeudenneuvos, Helsinki

Sadeoja, Tapio Sakari, vastaava päätoimittaja, Helsinki

Salmi, Manu Antero, toimitusjohtaja, Lempäälä

Salminen, Mika Olavi, johtaja, Espoo

Salo, Petri Olavi, ulkoasiainneuvos, johtava asiantuntija, Helsinki

Salonen, Ilkka Seppo, hallituksen puheenjohtaja, Helsinki

Sanaksenaho, Pirjo Riitta Anneli, professori, Helsinki

Sassi, Martti Olavi, johtaja, Keminmaa

Siltanen, Samuli, professori, Helsinki

Sundkvist, Bernice Maria, professor, Åbo

Suvanto-Harsaae, Sanna Mari, hallitusammattilainen, Tanska

Taira, Tomi Petteri, professori, Helsinki

Tapiainen, Terhi Susanna, professori, ylilääkäri, Oulu

Törmä, Päivi Elina, akatemiaprofessori, Espoo

Veijola, Soile Eeva Johanna, professori, Rovaniemi

Viertola, Kimmo Jukka Tapio, osastopäällikkö, Espoo

Wilenius, Markku Johannes, professori, Helsinki

Yliperttula, Marjo Liisa, professori, Espoo

Yrjölä, Tuula Johanna, ulkoasiainneuvos, johtava asiantuntija, Helsinki

Yhteensä 109

Suomen Leijonan Pro Finlandia -mitali

Björkman, Hannu-Pekka Juhani, näyttelijä, Helsinki

Helander, Marja, valokuvataiteilija, kuvataiteilija, Helsinki

Keskisarja, Teemu, historioitsija, Helsinki

Kouki, Mikko, taiteellinen johtaja, Turku

Kukkonen, Pertti Juhani, kuvanveistäjä, Helsinki

Kumpuniemi, Anniina Johanna, tanssija-koreografi, toiminnanjohtaja, Tampere

Lassila, Anssi Pellervo, professori, arkkitehti, Seinäjoki

Nuutinen, Jani Kristian, taiteellinen johtaja, sirkustaiteilija, Ranska

Rusanen-Kartano, Katri Johanna, oopperalaulaja, Siuntio

Saha, Hannu Simo Paavali, musiikintutkija, kansanmuusikko, Humppila

Yhteensä 10

Suomen Leijonan I luokan ritarimerkki

Ahmed, Mari Pauliina, lähetystöneuvos, tiiminvetäjä, Helsinki

Ahonen, Anna-Mari, maakuntajohtaja, Hämeenlinna

Alarinta, Juha Aukusti, johtaja, Seinäjoki

Anttila, Virpi Aino Helena, ylitarkastaja, Espoo

Arvola, Juha Mikael, maajohtaja, Oulu

Asa, Riikka Marjaana, hallintopäällikkö, Helsinki

Aulanko, Riitta Tuulikki, hallitusneuvos, Espoo

Autti-Rämö, Ilona Suvi Kaarina, erityisasiantuntija, Espoo

Auvinen, Tero Janne Oskari, kaupunginjohtaja, Kangasala

Belinskij, Antti Tuomas, tutkimusprofessori, Helsinki

Bendel, Jarmo Stepani, osastonylilääkäri, Kuopio

Bjon, Britt-Mari, överläkare, Pedersöre

Bunders, Terhi Elina, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Helsinki

Carlsson, Kerstin Synnöve, toimialajohtaja, sairaanhoitopiirin apteekkari, Helsinki

Collin, Jari Petteri, teknologiajohtaja, Espoo

Ellä, Kaisa Elina, avoterveydenhuollon ylilääkäri, Salo

Ferm, Tiina Anneli, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Finska, Kari Juhani, johtaja, Helsinki

Floréen, Mikko Juhani, aluehallintoylilääkäri, yksikön päällikkö, Helsinki

Forsell, Veli Tapio, osastonylilääkäri, Kotka

Forss, Martti Juhani, toimitusjohtaja, Espoo

Frilander, Heikki Mikael, överläkäre, Esbo

Ginman, Susanna Eleonora, chef för ledarredaktion, Helsingfors

Gripenberg, Johanna Sofia, överläkäre, Jakobstad

Gustafsson, Dan, överläkare, Mariehamn

Hakakari, Eija, johtaja, Helsinki

Hakola, Eija Hannele, yksikönpäällikkö, Järvenpää

Halonen, Tommi, liiketoimintajohtaja, Hanko

Haukka, Jenny Susanna, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Vantaa

Heikkinen, Tuija Sanna Annukka, henkilöstöjohtaja, Helsinki

Heikkinen, Tuula Maria, asiakaspalvelun johtaja, Espoo

Heiskanen, Teppo Kalevi, johtaja, Hämeenlinna

Helin, Juha Unto Uolevi, toimitusjohtaja, Espoo

Helin, Ulla Helena, akuuttigeriatrian ylilääkäri, Hollola

Hemminki, Anu Kristiina, vakuutusoikeustuomari, Lohja

Hemminki-Salin, Hanna Maaret, vastaava ylilääkäri, Espoo

Henriksson, Arto Wilhelm Mikael, käräjätuomari, Kemi

Hietanen, Matti Sakari, toimitusjohtaja, Espoo

Hiiri, Anne Marita, aluehallintoylilääkäri, Kotka

Holmberg, Jan Erik, talouspäällikkö, Helsinki

Holopainen, Samppa Matias, poliisiylitarkastaja, –

Honka-Hallila, Kaisa Heleena, lähetystöneuvos, tiiminvetäjä, Helsinki

Huotelin, Paula, pääsihteeri, Espoo

Hytönen, Tomi Juha Sakari, budjettineuvos, yksikön päällikkö, Espoo

Isosomppi, Sanna Pauliina, ylilääkäri, Espoo

Isotalo, Outi Aulikki, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Helsinki

Isoviita, Pirkko Anita, ylimetsänhoitaja, Helsinki

Janas, Antti Olavi, johtaja, Tampere

Jokinen, Minna-Marja, hallitusneuvos, yksikönpäällikkö, Hausjärvi

Jousela, Irma Tuulikki, ylilääkäri, linjajohtaja, Espoo

Jylhä, Jyrki Olavi, käräjätuomari, osastonjohtaja, Tampere

Järvi, Petteri Juhani, intendentti, Turku

Järvinen, Ritva Johanna, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Jäämaa, Jukka Kalevi, toimitusjohtaja, Helsinki

Kajanoja, Lauri Aleksei, johtokunnan neuvonantaja, Helsinki

Kallio, Jaakko Iiro Kristian, ylilääkäri, Kaarina

Kallio, Tuula Annikki, lakiasiainjohtaja, Espoo

Karike, Tina Helena, henkilöstöjohtaja, Porvoo

Karlsson, Sari Tuulikki, ylilääkäri, Hämeenlinna

Kartila, Marja Irmeli, poliisiylitarkastaja, Helsinki

Kaukonen, Heikki Olavi, toimitusjohtaja, Helsinki

Kauma, Pia Liisa, kansanedustaja, Espoo

Kauppila, Jaana Hannele, ylilääkäri, toimintayksikköjohtaja, Kempele

Kemetter, Mirja Kristiina, päälakimies, Helsinki

Kentala, Jukka Kalervo, toimialajohtaja, muutosjohtaja, Vaasa

Keppo, Matti, lähetystöneuvos, tiiminvetäjä, Espoo

Kettunen, Kati Johanna, johtaja, Raasepori

Kettunen, Rauno, rehtori, Viitaniemi

Kievari, Timo Lauri, yksikön johtaja, viestintäneuvos, Helsinki

Kinni, Seija Helena, lähetystöneuvos, koordinaattori, Helsinki

Klemola, Jyri Martti, lakimiesasessori, Jyväskylä

Koikkalainen, Petri Juhani, apulaisprofessori, Rovaniemi

Koivula, Irma Helena, ylilääkäri, Kuopio

Konttas, Ari Matti Juhani, rahoitusjohtaja, Espoo

Korja, Annakaisa, tutkimusjohtaja, Helsinki

Korppi, Anu Kristiina, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Helsinki

Koskela, Juha Matti, globaali divisioonajohtaja, Espoo

Kostilainen, Jari Juhani, hallinto-oikeustuomari, Oulu

Koukkari, Olli-Pekka, terveysjohtaja, Kajaani

Kulmala, Taina, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Kurkela, Teemu, arkkitehti, Helsinki

Kärnä, Elina Marjatta, toimintayksikköjohtaja, ylilääkäri, Seinäjoki

Laato, Riitta Sirkku Hannele, hallinto-oikeustuomari, Nousiainen

Laine, Kari Johannes, kehittämisneuvos, Järvenpää

Lampola, Juha-Matti, johtaja, Iso-Britannia

Lauhio, Ritva Anneli, ylilääkäri, Espoo

Lehmus, Petri Mikael, tutkimus- ja kehitysjohtaja, Helsinki

Lehmuskoski, Ville Pekka, toimitusjohtaja, Espoo

Lehtinen, Ville Aarne, ylilääkäri, Lahti

Lehto, Anne Marketta, johtaja, Jokela

Lehtonen, Heli Kristiina, talousjohtaja, Helsinki

Lignell, Börje, överläkare, Mariehamn

Lipponen, Kirsi Maaria, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Helsinki

Louhija, Jukka Antero, toimialajohtaja, Kauniainen

Lumiala, Veli-Matti, osastopäällikkö, Espoo

Lundqvist, Ragnar Gustav, stadsdirektör, Raseborg

Luomanmäki, Salla Maarit, toiminnanjohtaja, Helsinki

Martikainen, Olli-Pekka, varadekaani, Lahti

Matikkala, Jussi Pekka, lainsäädäntöneuvos, yksikönpäällikkö, Helsinki

Metsäpelto, Rami Pertti Mikael, toimitusjohtaja, Vantaa

Mickelsson, Mika Oskari, lähetystöneuvos, sisältö- ja viestintäasiantuntija, Helsinki

Mikkola, Janne Lauri, ylilääkäri, Hämeenlinna

Modig, Anna Silvia, Euroopan parlamentin jäsen, Helsinki

Moilanen, Anne Maria, käräjätuomari, Kajaani

Moilanen, Jaana Maarit, hallinto-oikeustuomari, Helsinki

Mykkänen, Anne Orvokki, toimialajohtaja, Helsinki

Mäkelä, Riitta Kaisu Aulikki, alueylilääkäri, Kello

Mäki, Ville Ilmari, ylilääkäri, Jyväskylä

Mäkinen, Jukka Ensio, johtaja, Tampere

Mäkinen, Mari Johanna, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Espoo

Mäkinen, Pentti Tapio, erikoissyyttäjä, –

Mäntyniemi, Lea Marjatta, johtaja, Helsinki

Nederström, Heli Marja-Terttu, opetusneuvos, Helsinki

Nevala, Terhi Tuulikki, hallintoylilääkäri, Oulu

Nikkinen, Tiina Marja, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Lahti

Nikunen, Laura Olivia, aluehallintoylilääkäri, Mäntsälä

Nio, Asko Ilari, lainsäädäntöjohtaja, Espoo

Nissinen, Sampsa Niilo Heikki, teollisuusneuvos, Porvoo

Nurmi, Johanna Maria, finanssineuvos, Helsinki

Nurmi, Pekka Olavi, operatiivinen johtaja, Espoo

Oksala, Ilkka Jaakko, johtaja, Helsinki

Palola, Elina, sosiaalineuvos, VTT, Helsinki

Paloniemi, Jarmo Tapani, kuntayhtymäjohtaja-rehtori, Oulu

Passila, Ari Kalevi Juhani, käräjätuomari, Espoo

Pennanen, Taina Liisa, johtava tutkija, Helsinki

Piiparinen, Jyrki Mauri Sakari, asianajaja, Joensuu

Piirainen, Raimo Olavi, kansanedustaja, Salmijärvi

Pilke, Nina Marita, johtaja, Vaasa

Pohjonen, Ville Sakari, päätoimittaja, Salo

Puolitaival, Kari Olavi, poliisipäällikkö, Turku

Rahkio, Taina Marjatta, osastonjohtaja, Lammi

Rahkonen, Marko Pekka Juhani, toimialuejohtaja, infektiotautien ylilääkäri, Kalajoki

Rajala, Arto Tapio, hallitusneuvos, Helsinki

Rajala, Pekka Kaarle Antero, johtaja, Hinthaara

Rajaniemi, Erkki Tapio, johdon neuvonantaja, Espoo

Rakshit, Sami Ville, johtaja, Kerava

Rask, Petri, kirkkoherra, Joensuu

Riihelä, Antti Juha, asianajaja, Helsinki

Ronkainen, Anna-Maria, johtaja, Helsinki

Ronkainen, Jukka Antero, johtava lääkäri, Tornio

Ruhanen, Antti Petteri, toimitusjohtaja, Vantaa

Ruotsalainen, Eeva-Riitta, apulaisylilääkäri, Helsinki

Ruusila, Vesa Pekka, erätalousneuvos, Haarajoki

Ruuskanen, Esa Pekka Juhani, ylilääkäri, Savonlinna

Rytkönen, Millariikka Viivi Ilenna, puheenjohtaja, Porvoo

Räsänen, Ilkka Jouni Petteri, johtaja, Helsinki

Rönni-Sällinen, Annika Nina Elise, puheenjohtaja, Espoo

Sallinen, Harri Olavi, lähetystöneuvos, edustuston päällikön sijainen, Helsinki

Salminen, Anne-Maria, ylilääkäri, Espoo

Salonen, Juha Heikki, ylilääkäri, Lahti

Sammallahti, Anu Katariina, apulaisjohtaja, Helsinki

Sammallahti, Juha Pekka, ylijohtaja, Tampere

Sariola, Heikki Osvald, lääninrovasti, Kurikka

Sarvamaa, Petri Ilari, Euroopan parlamentin jäsen, Helsinki

Savolainen-Kopra, Carita, johtava asiantuntija, Porvoo

Seppänen, Erkki Tapani, lähetystöneuvos, virkamiessihteeri, Helsinki

Suomalainen, Pekka Tapani, ylilääkäri, Lappeenranta

Synkkänen, Marko Juhani, budjettineuvos, Järvenpää

Söderholm, Leena Tuija Marjatta, käräjätuomari, Helsinki

Tainio, Hanna, varatoimitusjohtaja, Tampere

Tammelin, Tekla Marie, tutkimusprofessori, Karkkila

Teronen, Arto Tapani, valvontajohtaja, Ylöjärvi

Tiirola, Mikko, maa- ja metsätalousyrittäjä, Petäjävesi

Tilander, Jore Ilkka Heikki, toiminnanjohtaja, Helsinki

Tiukuvaara, Eija Irmeli, käräjätuomari, osastonjohtaja, Vantaa

Toivonen, Arto Kalevi, toimitusjohtaja, Espoo

Torvalds, Nils Ole Hilmer, europaparlamentariker, Helsingfors

Tuovinen, Merja Anneli, käräjätuomari, Kouvola

Tuovinen, Veli Pekka, vastuullisuusjohtaja, Helsinki

Tähtinen, Pekka Tapani, pelastusjohtaja, Pori

Uusikartano, Ari Juhani Kullervo, tietohallintojohtaja, Ylöjärvi

Vainio, Hanna Marjatta, toimitusjohtaja, Lohja

Valkonen, Mikko Tapio, aluehallintoylilääkäri, Rusutjärvi

Valtonen, Mika Tapani, osastonylilääkäri, vastuualuejohtaja, Turku

Vertanen, Ville Tapani, ylijohtaja, Helsinki

Viitapohja, Salla-Maria, kirkkoherra, Vantaa

Vuori, Jukka Erik Tapani, tutkimusprofessori, Espoo

Yletyinen, Anna Karoliina, lähetystöneuvos, vastuuvirkamies, Espoo

Ylärinne, Hannu Tapani, operatiivinen johtaja, Vantaa

Ylönen, Ilkka Kalevi, käräjätuomari, Oulu

Yhteensä 180

Suomen Valkoisen Ruusun ritarimerkki

Aalberg, Laura Annikki, rikoskemisti, Helsinki

Aaltonen, Tiina Maarit, terveyskeskushammaslääkäri, Helsinki

Ahlström-Lundberg, Stina Birgitta, ambassadörens maka, Helsingfors

Aho, Heikki Sakari Päiviö, rehtori, Kokkola

Aho, Vesa-Pekka, ylitarkastaja, –

Ahonen, Timo, maajohtajan neuvonantaja, Helsinki

Ahtonen, Niina Marjaana, tulosyksikön päällikkö, Kuopio

Alasentie, Jukka Ilmari, muutosjohtaja, Tampere

Alatalo, Nina Sunneva, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Alhonsuo, Sampo Tapani, pääanalyytikko, Helsinki

Backman, Henri Johannes, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Björkman, Christer Juuso Lenna, apulaisjohtaja, Kuusisto

Blomqvist, Irja Anneli, kehittämispäällikkö, Helsinki

Calin, Ari-Pekka, poliisitarkastaja, Siuntio

Ceder, Juha Hannes, johtaja, Varkaus

Eilittä, Tuula Anneli, johtava yleinen edunvalvoja, Sipoo

Eklund, Ari Ensio, toimitusjohtaja, Pori

Eloranta, Jari Juhani, viestintäjohtaja, Helsinki

Engelholm, Elna Maj-Len Maria, undervisningsråd, Raseborg

Erra, Outi Karin Elina, erikoislääkäri, Helsinki

Eskola, Jaakko Sakari, tilintarkastuspäällikkö, Kerava

Forsström, Ulla Margit, johtava tutkija, Espoo

Gras, Jutta Päivi Helena, lainsäädäntöneuvos, Espoo

Groop-Bondestam, Janina, lagstiftningsråd, Helsingfors

Grünthal, Satu, yliopistonlehtori, dosentti, Helsinki

Grönlund, Juha Antero, erikoislääkäri, Turku

Gummerus-Rautiainen, Päivi, ympäristöneuvos, Espoo

Haapajärvi, Virve Karoliina, hallitusneuvos, Espoo

Haapamäki, Esko Antero, johtava lääkäri, Muhos

Hakala, Juha Erik, johtaja, Kauniainen

Halttunen, Leena, yliopistonopettaja, Jyväskylä

Hartikainen, Tuomo Antero, vanhempi tekninen päällikkö, Lahti

Hauhia, Teemu Markus, yksikönjohtaja, Kurikka

Heikkilä, Matti Tapani, toimitusjohtaja, Helsinki

Heikkinen, Arto Juhani, levitystoiminnan johtaja, Taipalsaari

Heinola, Martti Kalevi, johtaja, Tampere

Helppolainen, Teemu Tapani, maajohtaja, Venäjä

Herrala, Jaakko, muutosjohtaja, Kangasala

Hiekkamies, Hanna Mariana, vastuullisuusjohtaja, Helsinki

Hieta-Wilkman, Sinikka Maria-Leena, vanhempi neuvonantaja, Helsinki

Hirn, Marja Päivikki, palvelujohtaja, Helsinki

Hoffren, Jukka Olavi, tutkimuspäällikkö, Helsinki

Holappa, Tuula Eeva Kristiina, laatujohtaja, Helsinki

Holopainen, Mervi Hellevi, lehtori, Joensuu

Hormia-Poutanen, Päivi Kristiina, palvelujohtaja, Helsinki

Horttanainen, Jari Olavi, kansliapäällikkö, Joensuu

Huusko, Ari Juhani, erikoistutkija, FT, Sotkamo

Hyvärinen, Reija Taina Tellervo, viestintäjohtaja, Espoo

Hölttä, Pentti Sakari, erikoistutkija, Kirkkonummi

Ikonen, Antti Pekka, lehtori, Helsinki

Ilkka, Lasse Tapani, erityisasiantuntija, Espoo

Isomäki, Marja Helena, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Itkonen, Pertti Juhani, projektipäällikkö, Sodankylä

Ivars, Magdalena Desiré, legitimerad läkare, Vasa

Jaatinen, Janne Petteri, yksikön päällikkö, Jyväskylä

Jakava-Viljanen, Miia Kristiina, erikoistutkija, Nurmijärvi

Jalonen, Timo Petteri, toimialajohtaja, Turku

Jenu, Markku Tapio, asiakasvastaava, Espoo

Joensuu, Samuli Kalervo, vesiensuojelun johtava asiantuntija, Helsinki

Johansson, Roger Magnus, toimitusjohtaja, Turku

Jokela, Jorma Johannes, yliopettaja, Lahti

Jokimäki, Jukka, yliopistotutkija, Rovaniemi

Jäppinen, Marjo, viestintäpäällikkö, Helsinki

Kaikko, Kirsi Anneli, neuvotteleva virkamies, Tohmajärvi

Kanervo, Tiina Kaarina, johtaja, Kerava

Kangas, Kari, kiinteistörahoitusjohtaja, Espoo

Kankaanpää, Virpi, neuvotteleva virkamies, Vanhalinna

Kankainen, Leila Maritta, tulosaluejohtaja, Lahti

Kanto, Kimmo Kristian, kehityspäällikkö, Helsinki

Karhunen, Markku Kalevi, talousjohtaja, Imatra

Kari, Marja Anneli, apulaisylilääkäri, Espoo

Karila, Antti Juhani, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Karinen, Reetta Sinikka, vanhempi yliopistonlehtori, Espoo

Karppinen, Lauri Sakari, IT-erityisasiantuntija, Espoo

Kataja-Rahko, Jyri Matias, päällikkö, Helsinki

Katila, Minna Irmeli, henkilöstöjohtaja, Salo

Kaunismäki, Timo Sakari, apulaispoliisipäällikkö, Kouvola

Kauranen, Terttu Tuulikki, suunnittelujohtaja, Lappeenranta

Kekki, Päivi Hannele, talouspäällikkö, Helsinki

Kemppainen, Outi Helena, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Keränen, Juha Tapani, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Kirkkala, Teija Hannele, toiminnanjohtaja, FT, Eura

Kiviniemi, Mikael, johtava asiantuntija, Espoo

Kivioja, Markku, talous- ja hallintojohtaja, Vantaa

Kleemola, Anne Maarit, yksikön johtaja, Hyvinkää

Koistinen, Eriikka Heta Maaria, viestintäjohtaja, Helsinki

Koistinen-Armfelt, Ritva Anneli, lehtori, Vantaa

Koivisto, Jyrki Olavi, talouspäällikkö, myynti- ja toimitusjohtaja, Turku

Koivunen, Eila Helena, terveyspalvelujen johtaja, Vantaa

Kokkola, Harri Kristian Edvard, ryhmäpäällikkö, Kuopio

Koljonen, Juha Paavo Olavi, johtaja, Joensuu

Kolu, Sari, johtaja, Lahti

Kontkanen, Paavo Antero, luottojohtaja, Vantaa

Konttinen, Juha-Pekka, vanhempi oikeusasiamiehensihteeri, Vantaa

Konu, Ari Markku Tapani, hallinto- ja henkilöstöjohtaja, Rovaniemi

Korhonen, Harri Johannes, lukiokoulutuksen päällikkö, Karjaa

Korhonen, Jussi, varautumisjohtaja, Vantaa

Korkiakoski, Esko Antero, erikoisasiantuntija, Kuopio

Korkiakoski, Markku Kalevi, kyberturvajohtaja, Oulu

Koskela, Jouko Tapio, terveysjohtaja, Oulu

Koskinen, Juha Ville Oskari, tilastopäällikkö, Helsinki

Koskinen-Hagman, Marcus, rektor, Mariehamn

Kouros, Merja Kristiina, asiantuntija, oikeusasiamiehensihteeri, Kirkkonummi

Kumpulainen, Kari Juhani, rehtori, Oulu

Kupila, Päivi Irmeli, yliopistonlehtori, Tampere

Kuussaari, Harri Pekka, tilastopäällikkö, Vantaa

Kyrö, Paula Kristiina, dosentti, Tuusula

Kärhä, Vesa Ilari, toimitusjohtaja, Nurmijärvi

Laanikari, Jussi Kalevi, erityisasiantuntija, Vantaa

Lahtinen, Jouko-Pentti Olavi, vanhempi yliopistonlehtori, Espoo

Laiho, Anne Marjatta, yliopistonlehtori, dosentti, Kaarina

Lakanen, Reijo Tapio, apulaispoliisipäällikkö, Espoo

Lantto, Eeva Kaarina, lainsäädäntöneuvos, Helsinki

Larkio, Johanna Liisa, johtava työterveyslääkäri, Vantaa

Lattunen, Mauri Juhani, teknologiamyyntipäällikkö, Ranska

Laurila, Jaakko Tapani, toimitusjohtaja, Venäjä

Laurila, Olli Pekka, johtava lakimies, Lohja

Lehti, Teemu Klaus Tapani, johtaja, Hyvinkää

Lehtinen, Heikki Ilmari, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Lehtinen, Maija Helena, toimitusjohtaja, Espoo

Leimu, Tuire Päivikki, tuotantojohtaja, Tampere

Lilja, Virpi Hannele, kuntayhtymän johtaja, rehtori, Tornio

Lindahl, Ali Mikael, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Lindh, Carl Marcus Johannes, myyntijohtaja, Australia

Lintula, Kimmo, arkkitehti, Helsinki

Litmanen, Jukka, tietohallintojohtaja, Tampere

Liuksa, Riitta Kaarina, toimialajohtaja, Naantali

Loginov, Raisa Jaana Maarit, sairaalamikrobiologi, Vantaa

Lyytinen, Hanna, arkkitehti, Tampere

Lähdesmäki, Hanna Katariina, johtaja, Laihia

Malkamäki, Raimo Olavi, pankinjohtaja, Helsinki

Malmipuro, Markku Juhani, turvallisuusjohtaja, Nahkela

Markkanen, Kimmo Petteri, tukipalvelupäällikkö, Kirkkonummi

Martikainen, Kari Antero, toimitusjohtaja, Kouvola

Martikka, Elina Hannele, kansainvälisen yhteistyön päällikkö, Vantaa

Marttila, Jane Kaarina, asiantuntijalääkäri, Turku

Marttila, Pauli Matias, johtava asiantuntija, Helsinki

Mattila, Maarit Helena Sofia, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Merilinna, Martti Juhani, toimittaja, Helsinki

Mickelsson, Rauli Olavi, yliopisto-opettaja, Turku

Mustalampi, Saini Hannele, tiimipäällikkö, johtava asiantuntija, Kerava

Mustaniemi, Rainer Eerik, johtava asiantuntija, kansallinen hydrografi, Espoo

Mustonen, Esko Matti Olavi, valtioneuvoston apulaiscontroller, Helsinki

Muuri, Anu Liisa, kehittämisjohtaja, Helsinki

Myllylä, Irene Elise, rehtori, Oulu

Myllymäki, Tarja Inkeri, johtaja, Espoo

Myllärinen, Päivi Johanna, vastaava tutkija, Helsinki

Mäki, Timo, johtaja, Pori

Mäkinen, Mika Petri, viestintäjohtaja, Helsinki

Mäntylä, Niina Carita, apulaisprofessori, Koskö

Nelson, Michael Bernard, johtaja, Turku

Neva, Antti Juhani, johtaja, Espoo

Nguyen, Thi Thanh Lien, erikoistutkija, Helsinki

Niemelä, Erkki Kullervo, kirurgian erikoislääkäri, Raahe

Niemelä, Juha Aimo, suurlähettilään puoliso, Helsinki

Niemi, Sami Sakari, neuvotteleva virkamies, Tuusula

Niemivuo-Lahti, Johanna Katariina, neuvotteleva virkamies, Hämeenlinna

Nojonen, Harri Tapio, ylikomisario, Tampere

Nurminen, Mikko Santeri, johtaja, Tampere

Nurminen, Päivi Maarit, seutujohtaja, Kangasala

Nuutinen, Päivi Katriina, johtaja, Espoo

Näykki, Teemu Matias, kehittämispäällikkö, Hyvinkää

Ohrankämmen, Pekka Alvar, toimitusjohtaja, Ulvila

Oinonen, Soile Maarit, ryhmäpäällikkö, Helsinki

Oksala, Rasmus Sebastian, lakiasiainjohtaja, Espoo

Oksala, Riikka Maria, johtaja, Lieto

Paatero, Jussi Pentti, tutkimuspäällikkö, Helsinki

Paljakka, Mika Antero, johtaja, Espoo

Palojoki, Sari Hannele, erityisasiantuntija, Espoo

Palosaari, Mika Juhani, TE-toimiston johtaja, Vaasa

Pankakari, Panu Tapio, kunnossapitoinsinööri, Savonlinna

Papponen, Hinni Maria, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Parsons, Annika Katriina, lainsäädäntöneuvos, Vantaa

Parvela, Juha Kalevi, johtaja, Tampere

Pekkala, Arto Aulis, ylikomisario, Kemijärvi

Peltokorpi, Pauliina, johtava erityisasiantuntija, Helsinki

Peltola, Pirjo Orvokki, apulaisrehtori, Kuopio

Peltonen, Kai Juhani, hiippakuntadekaani, TT, Helsinki

Peltoniemi, Jutta Katariina, tartuntataudeista vastaava lääkäri, LT, Turku

Peltoniemi, Pasi Ilmari, kihlakunnanvouti, Seinäjoki

Penkari, Joni Karri Santeri, hankepäällikkö, Helsinki

Periviita, Lassi Uolevi, apteekkari, Rovaniemi

Perälä, Hanna Pauliina, liikenneneuvos, Helsinki

Pesonen, Riikka-Marian, yksikön johtaja, Helsinki

Pettersson, Heidi Johanna, ryhmäpäällikkö, Helsinki

Pihajoki, Vesa Petteri, poliisiylitarkastaja, Turku

Pirkola, Kaisa Johanna, neuvotteleva virkamies, Tuusula

Pirttilä, Tuija Hannele, yksikönjohtaja, Espoo

Pirttimaa, Raija Anneli, yliopistonlehtori, Äänekoski

Puhto, Teija Maarit, osastonylilääkäri, LT, Oulu

Puura, Sanna Kristiina, johtaja, Helsinki

Päällysaho, Sampo, päivittäistavarakaupan johtaja, Vantaa

Ranta, Sirpa Hannele, maatietopäällikkö, Helsinki

Rauhamäki, Tatu Pekka, johtaja, Helsinki

Raussi, Satu Maarit, johtaja, johtava asiantuntija, Karkkila

Rautio, Pasi Tapani, erikoistutkija, Rovaniemi

Rehnberg, Karl Gustav Eriksson, maanviljelijä, Siuntio

Reskalenko, Kirsti, maakunta-arkkitehti, Oulu

Riissanen, Jani Juhani, johtaja, Espoo

Rinne, Sami Johannes, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Rintala, Marko, luottojohtaja, Helsinki

Rudnäs, Anne-Marie, biträdande överläkare, Nykarleby

Ruishalme, Outi Maria, kriisitoimintojen johtaja, Helsinki

Ruusula, Matti, talous- ja strategiajohtaja, Vantaa

Rydman, Elina Johanna, neuvotteleva virkamies, Espoo

Saarela, Jani Petteri, henkikirjoittaja, Mikkeli

Saari, Mika Kari Tapio, lainsäädäntöneuvos, Naantali

Saarinen, Aulis, opetusneuvos, Valkeakoski

Salomaa, Maarit Anna-Kristiina, rikosylitarkastaja, VT, Helsinki

Santala, Anna-Riitta, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Saranpää, Markku Johannes, kaupallinen johtaja, Hyvinkää

Sarotie, Tuula Sisko, intendentti, Helsinki

Savolainen, Raija Kaija, terveyskeskuslääkäri, Siilinjärvi

Seppelin, Markus Heimo Kalevi, sosiaalineuvos, Helsinki

Seppälä, Santeri Johannes, terveyspalvelujen johtaja, Mikkeli

Sikanen, Lauri Tapani, ryhmäpäällikkö, johtava tutkija, Joensuu

Sillman, Kalle Samuli, apulaisjohtaja, Rovaniemi

Silvennoinen, Mimma Ilona, perustajaosakas, Helsinki

Smolander, Aino Ellen, johtava tutkija, Helsinki

Snellman, Tiina Maarit, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Soini, Katriina, tutkimuspäällikkö, erikoistutkija, Keuruu

Strömbäck, Mikael Per Ole, lokal divisionschef, Korsholm

Sulin, Kimmo Olavi, liiketoimintayksikön johtaja, Naantali

Suominen, Risto Olavi, johtaja, Espoo

Suono-Rasehorn, Sari Maarit, henkilöstöjohtaja, Espoo

Suurnäkki, Raine Juhani, päällikkö, Hamina

Svartström, Tarja Kaarina, viestintä- ja HR-johtaja, Helsinki

Tahvanainen, Yvonne Anneli, lagstiftningsråd, Helsingfors

Takanen, Olli-Pekka, TV-liiketoiminnan johtaja, Helsinki

Tallroth, Gun Paulina, hallitusneuvos, Helsinki

Tamminen, Heli Kristiina, johtava lakimies, Riihimäki

Tapaninen, Ulla Pirita, professori, Helsinki

Tarèn, Anu Marita, tulosalueen johtaja, Helsinki

Teerimäki, Juha Pekka, lakimies, Espoo

Teppo, Ari Juhani, maatalousyrittäjä, toimitusjohtaja, Nurmo

Terho, Virva Tuulikki, neuvotteleva virkamies, Lohja

Tervahartiala, Taina Irene, tutkija, Vantaa

Tervahauta, Jukka Antero, toimitusjohtaja, hallituksen puheenjohtaja, Tampere

Tervola, Eila Inkeri, apteekkari, Tampere

Tihlman, Tiina Marita, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Toivonen, Hannu Viljami, diplomikauppias, Helsinki

Toivonen, Marja Kristiina, tulosalueen johtaja, Fiskari

Torniainen, Pekka Tapio, apteekkari, Turku

Torniainen, Tatu Juhani, neuvotteleva virkamies, Helsinki

Tuomaala, Anssi Ilari, kihlakunnanvouti, –

Turtiainen, Saija Sisko Sofia, asiantuntijalääkäri, Helsinki

Tähtinen, Tiina Liisa Johanna, hallintopäällikkö, Helsinki

Uljas-Rautio, Eeva Katriina, lehtori, Rovaniemi

Uusitalo, Leena Sinikka, apulaisylilääkäri, Vimpeli

Vainio, Anne Marketta, erityisasiantuntija, Lohja

Valio, Eero Tapio, myyntijohtaja, Pori

Vallivaara, Satu Marjatta, apulaisjohtaja, Lapinkylä

Valtonen, Satu Sinikka, henkilöstöjohtaja, Turku

Vartio, Ilkka Aleksi, talousjohtaja, Espoo

Welin-Siikaluoma, Pirkko Elisa, johtava matemaatikko, Järvenpää

Welling, Pirkko Annikki, yksikönjohtaja, Helsinki

Ventelä, Anne-Mari, erikoistutkija, FT, Säkylä

Venäläinen, Marina, neuvotteleva virkamies, Espoo

Westerstråhle, Peter Axel, johtava asiantuntija, Helsinki

Vihervaara, Sami Juha Petteri, ryhmäpäällikkö, johtava tutkija, Askainen

Wiik, Kaj Stefan, direktör, Esbo

Viljanen, Jouni Kristian, talousjohtaja, Lahti

Viljanen, Kirsi Mirjam, erityisasiantuntija, Saukkola

Viljanen, Sara Maria, lainsäädäntöneuvos, Turku

Winqvist, Christa Yvonne, tietohallintojohtaja, Porvoo

Virtomaa, Henna Maaret, toiminnanjohtaja, Kauniainen

Wistbacka, Tanja Katariina, apulaisjohtaja, Helsinki

Wuolijoki, Väinö Sakari Fredrik, lakiasiainjohtaja, Espoo

Vuopio, Juha Pekka, strateginen johtaja, Espoo

Vuorento, Riina Eriika, opetusneuvos, Helsinki

Väisänen, Rauno Reijo Kalevi, liiketoimintayksikön johtaja, Vantaa

Väisänen, Tuula Irmeli, rehtori, Helsinki

Vänskä, Simopekka, erikoistutkija, Lahti

Åberg, Jesper Georg Peter, toimitusjohtaja, Luoma

Åberg-Reinke, Leena-Maija, lehtori, Helsinki

Äärelä, Tanja Leila Maarit, yliopistonlehtori, Rovaniemi

Yhteensä 276

Suomen Leijonan ritarimerkki

Aaltonen, Kari Juhani, johtava asiantuntija, Helsinki

Absetz, Antero Ilmari, johtava asiantuntija, Helsinki

Aho, Harri Antero, ylitarkastaja, Vantaa

Ahokas-Tuohinto, Pirkko Anneli, erikoislääkäri, Raahe

Ahonen, Sari Ilona, palvelualuejohtaja, Turku

Alanko, Kari Juhani, pelastuspäällikkö, Valkeakoski

Alanko, Mika Henrikki, laatujohtaja, Masku

Alenius, Markus Kristian, specialsakkunnig, Helsingfors

Andersson, Harry Martin, johtava asiantuntija, Sipoo

Anttila, Juhani Antero, koulutuspäällikkö, Tampere

Appelberg, Ernst Jani, myynti- ja markkinointijohtaja, Hämeenlinna

Arra, Tero Tapio, lentokapteeni, Sahalahti

Arvio, Jari Juhani, palomestari, Oulainen

Asplund, Stefan Rudolf, pelastuskoiranohjaaja, Espoo

Auvinen, Satu Sisko Tuulikki, perhe- ja sosiaalipalvelujen johtaja, Juva

Bisi, Kirsi Anita, kansainvälisten asioiden päällikkö, Helsinki

Björk, Heidi Maarit, rikostarkastaja, Kauniainen

Borgman, Stefan Dan Ole, puheenjohtaja, Sipoo

Brander, Nina Maria, erityisasiantuntija, Helsinki

Brück, Kirsi Maarit, julkisen palvelun asiantuntija, Turku

Cajanus, Hannu Juhana, maanmittausinsinööri, DI, Ylivieska

Decoster-Taivalkoski, Marianne, lehtori, Helsinki

Dévényi, Kinga Monika Adrienn, johtava asiantuntija, Espoo

Diov, Päivi Marketta, hallinto- ja henkilöstöjohtaja, Kuopio

Ek, Anders Johan Werner, myyntijohtaja, Helsinki

Ekberg, Jari-Pekka, toimitusjohtaja, Pori

El Harouny, Elisa Maaria, intendentti, Helsinki

Ellilä, Heikki Toivo Tapani, yliopettaja, Turku

Ellonen, Pekka Juhani, laboratoriopäällikkö, Tuusula

Eloranta, Pekka Juhani, johtava asiantuntija, DI, Tampere

Eronen, Pasi Tapani, pankinjohtaja, Jyväskylä

Eskelinen, Jukka Tapani, tuotantopäällikkö, Laukaa

Eskelinen, Mikko Oula, toimialajohtaja, Naantali

Etelävuori, Ari Eero, lentokapteeni, Espoo

Finne, Jan Peter, verkställande direktör, Korsholm

Forster, Terese Ann, asiantuntija, Helsinki

Grönholm, Marko Tapio, tiimipäällikkö, Espoo

Haapala, Anna Riikka Matleena, hallitussihteeri, Hämeenlinna

Haapala, Juha Sakari, talousjohtaja, Lahti

Haapaniemi, Lauri Reino Vilhelmi, ylikomisario, Hattula

Haapasaari, Pasi Markus, ylikonstaapeli, Espoo

Haapio, Tuula Raija Kristiina, hallintopäällikkö, Tampere

Haarala, Pasi Markus, toimitusjohtaja, Naantali

Haavisto, Seppo Kalevi, apulaisrehtori, Jyväskylä

Hakahuhta, Ari Urpo, erikoistoimittaja, Järvenpää

Halinen, Ilkka Antti Olavi, rakennuspäällikkö, Lahti

Halonen, Heikki Johannes, hankintapäällikkö, Helsinki

Halonen, Osmo Juhani, johtava tuloksellisuustarkastaja, Kempele

Hartonen, Sari Hannele, ylimeteorologi, Helsinki

Hasu, Tomi Petteri, erityisasiantuntija, Vantaa

Hautala, Annina Emilia, tiedonhallintapäällikkö, Espoo

Heikelä, Esa Toivo, asiakaspäällikkö, Naantali

Heikkilä, Ulla-Maija, tietopalvelupäällikkö, Helsinki

Heikkinen, Virve Maarit, ympäristöpäällikkö, Kokkola

Heinonen, Jenni Johanna, erityisasiantuntija, Hämeenlinna

Heiska, Kati Maria, erityisasiantuntija, Espoo

Heiskanen, Hannu Pekka, myyntipäällikkö, Kotka

Helin-Soilevaara, Henriette, ylitarkastaja, Espoo

Helle, Kimmo Tapio, johtaja, Espoo

Hentunen, Mika Matti Kalevi, ulkomaankirjeenvaihtaja, Helsinki

Hienola, Anca Ioana, johtava asiantuntija, Vantaa

Hietalahti, Ville Viktor, kiinteistöjohtaja, Helsinki

Hietavuo, Eija, vastuullisuusjohtaja, Helsinki

Hilli-Kujala, Päivi Helena, liiketoimintaryhmän lakiasiainjohtaja, Oulu

Hiltunen, Pekka Juhani, analyysipäällikkö, Espoo

Holmberg, Elina Inkeri, yksikön johtaja, Espoo

Holmström, Terhi Johanna, johtaja, Vihti

Hopsu, Matti Juhani, yrittäjä, varatuomari, Espoo

Huoso, Risto Juhani, kehityspäällikkö, Helsinki

Hurri, Jussi, lehtori, Kyrö

Hussi, Sami Esko Ilari, johtaja, Espoo

Huttunen, Suvi Maria, erikoistutkija, Helsinki

Huuhtanen, Silja Ritva Sinikka, yksikön päällikkö, Karjaa

Huusko, Ulla Kaarina, elinkeinopäällikkö, Vaalajärvi

Hynninen, Jarkko Sakari, komisario, Helsinki

Hyttinen, Kirsi Hannele, vanhempi hallitussihteeri, Espoo

Hyypiä, Sami Tuomas, jalkapalloilija, Porvoo

Hyyryläinen, Harri Allan, aluevastaava, Mikkeli

Hägerstrand-Åvall, Berit Helena, direktör, Esbo

Häggblom, Timo Johan, toiminnanjohtaja, Vaasa

Häkkinen, Antti Lauri, erityisasiantuntija, –

Hämäläinen, Jyrki Tapio, johtava asiantuntija, Helsinki

Hänninen, Jari Juhani, erityisasiantuntija, Espoo

Härkönen, Marja-Leena, erityisasiantuntija, Espoo

Härkönen, Satu Tuulikki, viestintäjohtaja, Lappeenranta

Härmä, Paavo Antero, erikoistutkija, Helsinki

Hätinen, Tom Wilhelm, turvallisuusjohtaja, riskienhallintajohtaja, Helsinki

Häyhä, Pekka Juhani, tekninen arkkitehti, Espoo

Ikonen, Vappu Synnöve, historiantutkija, Helsinki

Immonen, Päivi Katriina, yliopettaja, Espoo

Irpola, Eliisa Aulikki, johtava asiantuntija, Espoo

Jaakkola, Lauri Tapani, pelastuspäällikkö, Espoo

Jansson, Anu Helena, osallisuusjohtaja, Helsinki

Jaskari, Jari Juhani, perusopetusjohtaja, Seinäjoki

Jaurimaa, Janne Veli-Tapani, insinööri, Loppi

Javanainen-Levonen, Tarja Helena, lehtori, Pori

Jeskanen, Timo Seppo, päällikkö, merikapteeni, Espoo

Johnson, Marianne Evelyn, utvecklingschef, Grankulla

Juneja, Ella Pramindra, ohjelmistojulkaisujohtaja, Helsinki

Juuso, Hannu Kalervo, rehtori, Oulu

Juvonen, Johanna Maria, ylitarkastaja, Helsinki

Juvonen, Jukka Antero, yliopettaja, Turku

Järvenpää, Raija Elise, terveyskeskuslääkäri, Nokia

Järvinen, Jarkko-Pekka, toimitusjohtaja, Turku

Järvinen, Minna-Kaisa Hannele, kehityspäällikkö, Tampere

Kaasalainen, Kalle Heikki Oskari, turvallisuusjohtaja, Jyväskylä

Kaijasilta, Kati Eleena, liiketoimintajohtaja, Helsinki

Kaikkonen, Heikki Johannes, johtava asiantuntija, Tornio

Kaikkonen, Heikki Kalevi, tietojärjestelmäarkkitehti, Helsinki

Kalliokoski, Olli Unto Kalervo, hankejohtaja, Helsinki

Karevaara, Marko Juhani, kiinteistöpäällikkö, Hämeenlinna

Kari, Anna-Marja Hannele, johtava tilintarkastaja, Helsinki

Karjalainen, Paula Kristina, johtaja, Helsinki

Karjalainen, Sinikka Maria Anneli, kehittämispäällikkö, Vihti

Karlstedt, Anneli, johtaja, Riihimäki

Karvonen, Janne Esa Matti, ylikonstaapeli, Helsinki

Katila, Pia Johanna, erikoistutkija, Espoo

Kaukavuori, Heikki, johtava työterveyslääkäri, Kaarina

Kaukinen, Eva Maria, talousjohtaja, Helsinki

Kaukosalmi-Virtanen, Teija Maria, vastuualuejohtaja, johtava ylihoitaja, Hyvinkää

Kauppi, Sari Helena, erikoistutkija, Helsinki

Kauppinen, Olli Pekka, koulutusjohtaja, Joensuu

Kautonen, Minna Susanna, johtaja, Lahti

Kekäläinen, Pirjo, työsuojelupäällikkö, Helsinki

Kesälahti, Janne Tuomo Sakari, lakimies, hallintojohtaja, Ivalo

Kettunen, Aimo Antero, henkilöstöpäällikkö, Lappeenranta

Kettunen, Anja Mirjami, toiminnanjohtaja, Konnevesi

Kinnunen, Eero, johtaja, Helsinki

Kinnunen, Erja Helena, johtava asiantuntija, Espoo

Kittilä, Riitta Sisko Irmeli, järjestöpäällikkö, Helsinki

Kivelä, Jouni Mikael, osastopäällikkö, Helsinki

Koivuniemi, Jyrki Heikki Tapio, erityisasiantuntija, Helsinki

Kontio, Maija-Riitta, yleiskaavapäällikkö, Helsinki

Korhonen, Harri Juhani, terveyskeskuslääkäri, Siilinjärvi

Korpela, Minna Johanna, johtaja, Hämeenlinna

Koskentola, Jaakko Antero, Rahamuseon intendentti, Helsinki

Koskinen, Pekka Urho, hallituksen varapuheenjohtaja, KTT, Espoo

Kosonen, Lauri Ilmari, ylitarkastaja, –

Kotipelto, Hannu Mikael, erityisasiantuntija, Helsinki

Krause, Johannes Christiaan, pastori, Espoo

Kröger, Vilma Johanna, kunnanjohtaja, Siilinjärvi

Kuitunen, Soile Johanna, toimitusjohtaja, Mikkeli

Kujanpää, Taru Hannele, kehittämispäällikkö, Keuruu

Kuoppamäki, Sari Anne-Marja, henkilöstö- ja kehittämispäällikkö, Helsinki

Kurki, Timo Antti, ylitarkastaja, kehittämispäällikkö, Espoo

Kylmänen, Maria Elina, pitkäaikaishoitopäällikkö, Espoo

Kytösaho, Ifa Leena Maria, hankesuunnittelupäällikkö, Helsinki

Kähkönen, Päivi, laatupäällikkö, Helsinki

Kämäri, Maria Lucia, erikoistutkija, Rauma

Köngäs, Martti Juhani, luokanopettaja, Puolanka

Laakkonen, Jukka Toivo Olavi, työmarkkinalakimies, Kuopio

Laak-Palmu, Minna Mari, palvelupäällikkö, Helsinki

Laakso, Lauri Kaleva, ryhmäpäällikkö, Helsinki

Laaksonen, Sami-Pekka, johtaja, Mäntsälä

Laamanen, Virpi Kristiina, hygieenikkoeläinlääkäri, Lappeenranta

Lahtinen, Markku Juha, myyntijohtaja, Espoo

Laitinen, Marko Heikki Antero, hallintojohtaja, Ylöjärvi

Laitinen, Virve Susanna, johtaja, Espoo

Lakso, Pekka Matias, toimitusketjusta vastaava johtaja, Vantaa

Lammi, Raimo Eljas, lukion rehtori, Kokkola

Lampola, Mika Aulis Jalmari, kunnossapidon projektipäällikkö, Hollola

Lankinen, Jouko Ilmari, seurakuntien erityispalveluiden johtaja, Oulu

Lassila, Hilkka Helena, yliopettaja, Kuopio

Launiemi, Heikki Hannes Jalmari, johtava riskienhallinnan asiantuntija, Lahti

Lautanen, Eila Sinikka, kehittämispäällikkö, Karkkila

Lavonen, Tomi Petteri, osastopäällikkö, Espoo

Lehikoinen, Riku-Matti, ylitarkastaja, yksikön päällikkö, Lempäälä

Lehmonen, Paavo Olavi, kehityspäällikkö, Helsinki

Lehtimäki, Kimmo Veikko, lakimies, Tampere

Lehtinen, Sari Maarit, päällikkö, Lappeenranta

Lehtinen, Tea Elisabet, verojohtaja, Kaarina

Lehtonen, Katri Maarika, kehittämispäällikkö, Helsinki

Lehtonen, Pia Anu Birgitta, talousjohtaja, Kokkola

Lehtoniemi, Erkki Juhani, ympäristöpäällikkö, Rovaniemi

Lehtovirta, Jaana Maarit, viestintäyksikön päällikkö, kehittämispäällikkö, Hollola

Leinonen, Sanna Annika, viestintäasiantuntija, Helsinki

Leivo, Terhi Johanna, tilastopäällikkö, Helsinki

Lemmetty, Jussi Ilmari, henkilöstöjohtaja, Sipoo

Lepola, Marko Valtteri, kehitysjohtaja, Kirkkonummi

Leppänoro-Jomppanen, Paula, ylitarkastaja, Rovaniemi

Levander, Minna Johanna, kehityspäällikkö, Helsinki

Liesipuro, Toni, keittiöpäällikkö, Turku

Lillunen, Anu Marianne, yksikön päällikkö, Lieto

Lohilahti, Hanne Kristiina, erityisasiantuntija, Joensuu

Lohtander, Anne Maritta, johtava asiantuntija, Helsinki

Luoma, Marju Kristiina, henkilöstöjohtaja, Tampere

Luomala, Terhi Johanna, henkilöstöjohtaja, Helsinki

Luostarinen, Riikka Inkeri, toimitusjohtaja, Kotka

Luukkanen, Leena Annikki, erikoistutkija, Vantaa

Lyijynen, Katri, apulaisjohtaja, Lappeenranta

Lyyra, Krista Kaarina, erityisasiantuntija, –

Lönnberg, Kari, ylitarkastaja, Ilmarinen

Lönnfors, Kristina Maria, kaupunginkansliakeskuksen johtaja, Loviisa

Majonen, Harri Juhani, myyntijohtaja, Espoo

Malén, Jussi-Pekka, lakiasiainjohtaja, Naantali

Malila, Saara Maria, viestintäjohtaja, Turku

Mankkinen, Teija Johanna, erityisasiantuntija, Helsinki

Mannila, Maarit Hannele, intendentti, Helsinki

Manninen, Seija Helvi Marketta, opetusjohtaja, Mikkeli

Markkula, Kari Ilmari, riskienhallintajohtaja, Helsinki

Martikainen, Marja-Leena, kehittämispäällikkö, Maaninka

Marttila, Mika Juhani, toimitusjohtaja, Paimio

Marttinen, Leena Anneli, johtaja, Sipoo

Matikainen, Leena Elina, erikoistutkija, Espoo

Mielonen, Juhani Erkki Olavi, erityisasiantuntija, Espoo

Moisio, Heini Aino Kaarina, viestintäjohtaja, Lahti

Moisio, Kimmo Tapio, yliaktuaari, Järvenpää

Molander, Pamela Maria, projektisalkun päällikkö, Espoo

Munter, Henry Tapio, komisario, Lahti

Mustonen, Jari Pekka, johtava asiantuntija, Polvijärvi

Myllylä, Timo Jaakko, erityisasiantuntija, Turku

Myllymäki, Juha-Pekka, kehityspäällikkö, Espoo

Myllärinen, Tarja Irmeli, sosiaali- ja terveysyksikön johtaja, Helsinki

Mård, Tommy Jan-Bertel, päällikkö, Porvoo

Mäki-Gaetz, Tiina Marjukka, palvelujohtaja, Espoo

Mäkinen, Anja Helena, koulutuspäällikkö, Espoo

Mäkinen, Anne Maarit, jalkapalloilija, Ruotsi

Mäkinen, Jarmo Olavi, johtava asiantuntija, Helsinki

Mäkinen, Vesa Juhani, luottopäällikkö, Ylöjärvi

Mäntysalo, Petri Juhani, tavaratalotoimintojen johtaja, Nurmijärvi

Määttä, Tytti, kaupunginjohtaja, Kuhmo

Niemelä, Teemu Johannes, palvelujohtaja, Turku

Niemi, Hannes Einari, yksikön päällikkö, Espoo

Niemi, Sari Kaisa Marjatta, kaavoituspäällikkö, Iisalmi

Niemimaa, Kalle Juhani, erityisasiantuntija, Kauniainen

Nieminen, Eeva-Maria Aleksandra, ylitarkastaja, Helsinki

Nieminen, Elina Maria, lakimies, Helsinki

Nieminen, Matti Raimo Antero, yksikön päällikkö, Palokka

Nieminen, Petri Juhani, voimajärjestelmäasiamies, Turkhauta

Nirha, Kari Johannes, pankinjohtaja, Lapua

Niskanen, Riitta Aulikki, rakennustutkija, FT, Lahti

Nissinen, Mauri Antero, metsäasiantuntija, Liperi

Nummila, Sirpa Anneli, rahoituspäällikkö, Tammisaari

Nurkka, Pauliina Katja Marja, johtaja, Vantaa

Nurmi, Jarkko Juha, riistatalouspäällikkö, Ilmajoki

Nurmi, Juha Kalevi, erityisasiantuntija, Helsinki

Nylander, Tarja Tuulikki, johtava asiantuntija, Helsinki

Nylund, Kaj Peter, verkställande direktör, Kronoby

Nylund, Risto Olavi, kunnanjohtaja, Kangasniemi

Nyman, Carl-Stefan, ympäristöneuvos, Vaasa

Nysjö, Stefan, direktör, Petalax

Närhi, Maritta Hannele, palvelujohtaja, Tampere

Oikarinen, Eero Jukka Tapani, kehittämispäällikkö, Kerava

Oksanen, Auli Annukka, toimittaja, Tanska

Olli, Markku Juhani, rahoituspäällikkö, Helsinki

Otsamo, Antti Olavi, kestävän kehityksen päällikkö, Helsinki

Outinen, Marko Tapani, vastaava tutkija, Espoo

Outinen, Sami Tapio, valvontapäällikkö, Espoo

Paananen, Arto Tapio, ympäristöneuvos, Tampere

Paaso, Nina Susanna, laitospäällikkö, Rauma

Palosaari, Maijaleena, lehtori, Kittilä

Patrakka, Jouni Juhani, johtaja, Littoinen

Paukkuri, Eija Hillevi, rehtori, Tampere

Pekkala, Terho, viestintäpäällikkö, Kajaani

Pelkola, Kirsti Leena Annukka, erikoistutkija, Helsinki

Pellikka, Timo Eino, varatuomari, Helsinki

Peltola, Risto Juhani, johtava asiantuntija, Helsinki

Peltonen, Marko Tapio, ylitarkastaja, yksikön päällikkö, Espoo

Pentikäinen, Jukka Samuli, toimitusjohtaja, Mikkeli

Perälahti, Anne Maarit, edunvalvontapäällikkö, Espoo

Piippo, Petri Sakari, rahoituspäällikkö, Espoo

Piirainen, Sirpa Anita, erikoistutkija, Joensuu

Pirttivaara, Marja Tuula Anneli, johtava asiantuntija, Espoo

Pispa, Tuomo Juho Päiviö, hallintopäällikkö, Ylöjärvi

Pitkämäki, Sari Susanna, laaturyhmän ryhmäpäällikkö, Espoo

Pitkämäki, Tero Tapani, talous- ja tukipalvelujohtaja, Hattula

Poutanen, Simo Sakari, talouspäällikkö, Helsinki

Puranen, Terho Olavi, vanhempi palvelupäällikkö, Oulu

Puttonen, Eija Sinikka, kielipalvelupäällikkö, Helsinki

Puurunen, Tapio Henrik, johtava asiantuntija, Hyvinkää

Pylkkö, Päivi Helinä, johtava asiantuntija, Lappeenranta

Pyykkö, Pertti Johannes, toimitusjohtaja, Tampere

Pyykkönen, Sirkka Kaarina, terveyskeskuslääkäri, Nivala

Pyöriä, Outi Maria, koulutusjohtaja, Savonlinna

Rahikainen, Tarmo Jaakko, tietohallintopäällikkö, Helsinki

Raisio, Pekka Juhani, turvallisuuspäällikkö, Seinäjoki

Rajaniemi, Heli Hannele, materiaalipäällikkö, Kouvola

Raninen, Ilkka Antero, lukion rehtori, Kuopio

Ranki, Jyrki Olavi, johtaja, Espoo

Ranta-aho, Ari Juhani, kunnanjohtaja, Muurame

Rantala, Jouni Petteri, elinkeinopäällikkö, Lahti

Rantala, Juha Tapani, yrittäjä, johtaja, Viro

Rantanen, Teemu Tapani, yliopettaja, Vantaa

Rapila, Riitta-Liisa, terveyskeskushammaslääkäri, Inkoo

Rasilainen, Veikko Kalevi, geologi, Espoo

Rautanen, Riikka Helena, tilastopäällikkö, Helsinki

Reimari-Korhonen, Susanna Emilia, erikoistutkija, Vantaa

Rein, Antti Lauri Ilmari, erityisasiantuntija, Helsinki

Reinikainen, Jouni Tapio, projektipäällikkö, Isnäs

Reinonen, Juha Petteri, erityisasiantuntija, Hämeenlinna

Remes, Markku Kalevi, metsänhoidon johtava asiantuntija, Kuopio

Richardsson, Göran Bengt, regionaldirektör, Vasa

Riihimäki, Vesa-Pekka August, yritysyksikön johtaja, Espoo

Riikkinen, Sirpa Johanna, suunnittelupäällikkö, Lappeenranta

Rimpiläinen, Anni Marketta, liikenneneuvos, Helsinki

Rintala, Seppo Antero, rakennusarkkitehti, Kemi

Riski, Minna Maria, rikostarkastaja, Lahti

Rokka, Leena Susanna, erikoistutkija, Jokioinen

Ronkainen, Janne Antero, toiminnanjohtaja, Helsinki

Rossi, Kari Kustaa, johtaja, Helsinki

Rotola-Pukkila, Mikko Olavi, kaupunginvaltuutettu, toimitusjohtaja, Kauhajoki

Ruoho, Virve Milla Johanna, johtaja, Dragsvik

Räikkönen, Mia Eriika, talousjohtaja, Hyvinkää

Räsänen, Timo Juhani, johtaja, Varkaus

Räsänen, Veli Pekka Juhani, toimitusjohtaja, Lohja

Rönnberg, Peter Mikael, talousjohtaja, Espoo

Röppänen, Soile Hannele, johtaja, Joensuu

Saari, Jaana Aulikki, terveyskeskushammaslääkäri, Inari

Saarinen, Kirsi Marjaana, rikostarkastaja, Parainen

Saaristo, Outi Irmeli, terveyskeskushammaslääkäri, Lappi

Saarivirta, Tuija Kristiina, lehtori, erityisopettaja, Rauma

Sainio, Jari Sakari, terveyskeskuslääkäri, Pori

Saksa, Pirjo Riitta Annika, projektipäällikkö, Helsinki

Salmi, Otso Tapani, yksityishammaslääkäri, Helsinki

Salminen, Harri Juhani, johtaja, Salo

Salminen, Sari Anneli, ylitarkastaja, Klaukkala

Salo, Eero Tapio, ylikomisario, Tampere

Salo, Marko Juhani, myynti- ja markkinointijohtaja, Kirkkonummi

Salonen, Leena Inkeri, viestintäasiantuntija, Helsinki

Salonen, Tarja Eveliina, toimitusjohtaja, Nurmijärvi

Saloranta-Eriksson, Outi Johanna, undervisningschef, Kyrkslätt

Sammelvuo, Tuomas Petteri, päävalmentaja, Venäjä

Santaharju, Riku Sakari, tutkija, Helsinki

Santonen, Teemu Tapani, yliopettaja, Kirkkonummi

Sarpiola, Risto Antero, KHT-tilintarkastaja, Helsinki

Sarvela, Mikko, johtava vankeinhoidon asiantuntija, Mikkeli

Saukkonen, Tuomas Artturi, tekninen johtaja, Kempele

Saurama, Laura Helena, talous- ja hallintojohtaja, Naantali

Savolainen, Marko Tapani, poliisitarkastaja, Vantaa

Seitti, Kati Johanna, apulaisjohtaja, Vantaa

Selin, Jukka Pekka, yliopettaja, Mikkeli

Setälä, Harri Matti, erikoistutkija, Espoo

Setälä, Jari Veikko Kalevi, erikoistutkija, Rymättylä

Siivola, Mari Heilimä, yleiskaavapäällikkö, Helsinki

Siivonen, Varpu Johanna, palvelupäällikkö, Hyvinkää

Silvan, Juha Kalevi, liiketoiminnan kehitysjohtaja, Helsinki

Similä, Ville Markus, erityisasiantuntija, Belgia

Siponen, Esa Ilari, kiinteistöjohtaja, Riihimäki

Sistonen, Anu Marjukka, balettimestari, Helsinki

Sjöstedt, Markku Antero, johtava asiantuntija, Nurmijärvi

Sofieva, Viktoria, erikoistutkija, Helsinki

Soininen, Teemu Pekka, johtaja, Espoo

Soppela, Jussi Oskari, yliopettaja, Rovaniemi

Stenbacka, Åsa Susanne Margareta, rehtori, Mustasaari

Stenström, Johan Patrik, orkesterimuusikko, Helsinki

Storrank, Bo Jan-Gustav, erityisasiantuntija, Helsinki

Strömberg, Leila Anneli, kaupunginarkkitehti, Jyväskylä

Ståhlberg, Johan Anders Mikael, johtaja, Espoo

Suominen, Arto Ensio, tekninen neuvonantaja, Etiopia

Suorsa, Pekka Ilmari, projektijohtaja, Vantaa

Susia, Jusa, aluejohtaja, Lahti

Söder, Michael Jan Edvard, verkställande direktör, Vasa

Söderlund, Asta Christina, henkilöstöjohtaja, Salo

Söderlund, Katja Kyllikki, ympäristöneuvos, Mustasaari

Talja, Sari Hannele, operatiivinen johtaja, Helsinki

Talka, Juha Mika, apulaispäällikkö, Raisio

Talonen, Panu Sakari, tutkimus- ja kehitysjohtaja, Kokkola

Talonpoika, Pia Elena, henkilöstöjohtaja, Espoo

Taurula, Marju Hannele, palvelualuejohtaja, Järvenpää

Tenkula, Maarit Airi Helena, koulutusjohtaja, Nurmijärvi

Tervo, Hannu Kalevi, johtava tuloksellisuustarkastaja, Oulu

Tervonen, Seppo Sakari, logistiikkajohtaja, Lahti

Tiainen, Markku Ensio, geologi, Helsinki

Toivonen, Jari Juhani, markkinainfrastruktuurineuvonantaja, Kirkkonummi

Tolla, Panu Antti, asiantuntija, Vantaa

Tollet, Mirva Annele, kategoriapäällikkö, Helsinki

Torkkel, Johanna Sylvia, viestintäpäällikkö, Helsinki

Torvinen, Raimo Johannes, erityisasiantuntija, Helsinki

Tuomela, Juha Pekka, ylikomisario, Vantaa

Turunen, Jorma Tapio, johtava sovellusasiantuntija, Kerava

Turunen, Pekka Antero, apulaisrehtori, Lappeenranta

Turunen, Topi Matti Olavi, tartuntatautilääkäri, Helsinki

Tähkäpää, Ari Kullervo, hiippakuntasihteeri, Mikkeli

Ukkonen, Jarmo Tapani, hankejohtaja, Espoo

Uotinen, Veli-Matti, päällikkö, Vantaa

Uusilehto, Mauri Hannu Kalevi, vastaava asiantuntija, Helsinki

Uusivirta, Juha Wilhelm, kaupunginjohtaja, Haapajärvi

Vainikka, Vesa-Pekka, toimitusjohtaja, Lappeenranta

Vakkilainen, Minna Maria, asiakastietojohtaja, Espoo

Valaja, Juha Timo, diplomi-insinööri, Varkaus

Vallius, Henry Tapani Valdemar, erikoistutkija, Kirkkonummi

Valtonen, Marko Mikael, ryhmäpäällikkö, lentokapteeni, Helsinki

Varvio, Saaramia Elena, arpajaishallintopäällikkö, Tampere

Vasama, Juha Kalevi, rehtori, Pori

Veijovuori, Matti Eero Jalmari, asemakaava-arkkitehti, Lappeenranta

Vesaaja, Mikko, ympäristöneuvos, Mustasaari

Westergren, Maiju Eriika, johtaja, Kerava

Westergård, Ira, intendentti, Helsinki

Vierikko, Kati Hannele, erikoistutkija, Helsinki

Vilkman, Arto Tapio, johtaja, Saksa

Virolainen, Panu Olavi, teknologiajohtaja, Espoo

Virrankoski, Erkko Tapio Kristian, talousjohtaja, Masala

Virtanen, Markku Antero, hallituksen puheenjohtaja, Hämeenlinna

Voutilainen, Heli-Maija, museotoimenjohtaja, Jyväskylä

Wulff, Sari Maarit, johtava asiantuntija, Helsinki

Vuontela, Kyösti Sakari, opetusneuvos, Paimio

Vuorenpää, Jari Petteri, rikostarkastaja, Porvoo

Vuorinen, Pasi Voitto Tapani, toimitusjohtaja, Turku

Vuosio, Teemu, kansainvälisten suhteiden asiantuntija, Helsinki

Väisänen, Marjatta Anneli, johtaja, Helsinki

Väätäinen, Simo Matti Severi, todistajansuojelu- ja tukiyksikön päällikkö, Tampere

Zittra, Anders Johan, affärsenhetschef, Vasa

Äärilä, Tiina Marjatta, johtava tietoasiantuntija, Helsinki

Yhteensä 403

Suomen Valkoisen Ruusun ansioristi

Aaltonen, Matti Juhani, yliaktuaari, Helsinki

Aaltonen, Mika Petri Juhani, kenttäpäällikkö, Turku

Aaltonen, Tiina Tuulikki, erityisasiantuntija, Helsinki

Ahlberg, Kaijus Ingvar Allan, trädgårdsföretagare, Sibbo

Ahola, Pasi-Petteri, erikoissuunnittelija, Helsinki

Ahonen, Kirsi Johanna, ylihoitaja, johtava ylihoitaja, Nurmijärvi

Ahtiainen, Jouni Juhani, tekninen päällikkö, Lohja

Ahvenniemi, Vesa Pekka, tuotemyyntipäällikkö, Helsinki

Anttalainen, Lea Irmeli, ylitarkastaja, Seinäjoki

Arffman, Marja-Leena, terveydenhuollon ylitarkastaja, Oulu

Arokari, Pia Silja Margareta, ryhmäpäällikkö, Kirkkonummi

Autti, Lilli Marja-Liisa, ylitarkastaja, Helsinki

Auvinen, Erkki Olavi, työelämäasiantuntija, Espoo

Berg, Päivi Kristiina, perusterveydenhuollon yksikön päällikkö, Vaasa

Björkbacka, Sirpa Elisabet, lehtori, Kokemäki

Boberg, Karl Henrik, asiantuntija, Suinula

Bonde Jensen, Tarja Tuulikki, päällikkö, Helsinki

Borgström, Anne Camilla Beatrice, meteorologi, Helsinki

Borman, Reijo Johannes, koulutuspäällikkö, Naantali

Cajan, Helena Maarit, palvelupäällikkö, Oulu

Eckardt, Margit, klinisk lärare, vårdarbetare, Helsingfors

Eenilä, Mia Johanna, projektipäällikkö, Porvoo

Ekström, Jarno Kalervo, johtava palvelumuotoilija, Helsinki

Engelberg, Jan Mikael, erityisasiantuntija, Helsinki

Eskelinen, Mika Juhani, lennonjohdon päällikkö, Jämsä

Fontell, Klas Johan Wilhelm, arkkitehti, Helsinki

Forsell, Marja-Leena, ryhmäpäällikkö, Kemi

Gammelgård, Heidi Terese, sakkunnig, Helsingfors

Gardberg, Anna Viveca, toimittaja, Helsinki

Giorgiani, Luiz, tietokantojen hallinnan johtaja, Espoo

Gustafsson, Anna Maria, specialexpert, Esbo

Haapomaa, Tuula Helena, ylitarkastaja, Vantaa

Haavisto, Arja Leena, tietopalvelupäällikkö, Tampere

Haavisto, Teija Tuulikki, erikoissuunnittelija, Helsinki

Hahka, Jukka Sakari, vanhempi asiantuntija, Rovaniemi

Hakanpää, Marko Mikael, A-kanttori, Turku

Hakkala, Lauri Mikael, rikoskomisario, Klaukkala

Hallasmaa, Juhani Pentti Veli, ylitarkastaja, Vaasa

Hallikainen, Ilkka Tapio, osastopäällikkö, Oulu

Halmajärvi, Tarja Tuulikki, luottojohtaja, Helsinki

Halme, Mikko Juhani, rikoskomisario, Rovaniemi

Halonen, Aila Marjatta, ympäristöterveydenhuollon ylitarkastaja, Oulu

Hamunen, Ulla-Maija, suunnitteleva tuottaja, Helsinki

Hannula, Tuija Margit, pääanalyytikko, Helsinki

Hannula, Ulla Inkeri, yliaktuaari, Helsinki

Happonen, Markus Petri Juhani, erityisasiantuntija, Vantaa

Harjula, Ari Tapani, vanhempi kehityspäällikkö, Helsinki

Hartikainen, Ari-Pekka, aluejohtaja, Espoo

Hatakka, Pekka Sakari, ylitarkastaja, Hämeenlinna

Heikkilä, Kari Mika Tapani, talousjohtaja, Espoo

Heikkurinen, Jari Tapani, liiketoiminnan kehitysjohtaja, Riihimäki

Heimonen, Jukka Heikki, paperiteknologiapäällikkö, Lempäälä

Heine, Pirjo Marjatta, tutkimus- ja kehityspäällikkö, Espoo

Hellman, Pia-Liisa, controller, Kaarina

Hemmilä, Irja, ylitarkastaja, Järvenpää

Hernesmaa, Päivi Anneli, sivistysjohtaja, Seinäjoki

Hietaniemi, Esko Tapani, liittosihteeri, Helsinki

Hintikka, Mari Susanna, ylitarkastaja, Helsinki

Hirvelä, Hannu Tapio, erikoistutkija, Vantaa

Hirvonen, Kalle Antti, johtava erityisasiantuntija, Kajaani

Hirvonen, Pekka Teppo Juhani, riskienhallintapäällikkö, Helsinki

Hirvonen, Päivi Helena, hallintosihteeri, Kuopio

Hoikkala, Simo, lehtori, Helsinki

Holmqvist, Mats Erik, sakkunnig, Helsingfors

Honkanen, Sirke Ingrit, controller, Raisio

Honkanen, Timo, tehdaspäällikkö, Jokela

Hooli, Kari Juhani, erityisasiantuntija, Oulu

Hopeaharju, Marko Antero, myyntijohtaja, Kangasala

Huhtamaa, Pekka Johannes, rikosseuraamusesimies, Säkylä

Huovi, Sanna Maria, ryhmäpäällikkö, Lahti

Hupli, Eeva Maija Anita, päällikkö, Helsinki

Huttu, Ismo Pekka, yliopettaja, Kuopio

Huumonen, Juha Matti, elintarviketieteiden maisteri, Helsinki

Hynynen, Jouni-Pekka, kasvu- ja kansainvälistymiskoordinaattori, Jyväskylä

Hyttinen, Riitta Annikki, lehtori, Joensuu

Hytönen, Johanna, ylitarkastaja, Oulu

Hytönen, Maria Helena, ylitarkastaja, Tampere

Hyvärinen, Päivi Kristiina, ympäristöpäällikkö, Kouvola

Häkkinen, Anna-Leena, kappalainen, Oulu

Hämäläinen, Kaisa Helena, lehtori, Kuopio

Hänninen, Jyri Matti, kaupunginhallituksen 1. varapuheenjohtaja, Lappeenranta

Innala, Tuulia, erityisasiantuntija, Tuusula

Jaakkola, Anu Leena, ylitarkastaja, Hämeenlinna

Jaara, Sakari Juhani, aluepäällikkö, Oulu

Jaatinen, Mika Juhani, yksikön päällikkö, Helsinki

Javanainen, Pirjo Anita, lakimies, Joensuu

Joensuu, Antti Tero Tapani, peruskoulun rehtori, Alajärvi

Johansen-Lampsijärvi, Lahja, erikoissuunnittelija, Rovaniemi

Johnson, Raija Tellervo, rehtori, Oulu

Jokinen, Juha Paavo Kalervo, asiakasohjauksen ja valvonnan päällikkö, Helsinki

Jumisko, Eija Inkeri, kehittämispäällikkö, Rovaniemi

Jumppanen, Jyri Ville, johtaja, Tuusula

Jungar, Sven Jonas, innehållschef, Svartå

Junkkari, Juha Eevert, rikosylikomisario, Kotka

Juosila, Marianne, erityisasiantuntija, Helsinki

Jyrkinen, Jukka Antero, toimitusjohtaja, Lappeenranta

Järvelin, Harri Ilmari, prosessiturvallisuusasiantuntija, Helsinki

Järvelä, Teija Kaarina, viestintäpäällikkö, Salo

Järvenpää, Jukka Tapio, insinööri, Lieto

Järvenpää, Vesa-Pekka, rikoskomisario, Kangasala

Jäättelä, Ritva Liisa Maria, lehtori, Helsinki

Jönsas, Hanna Elina, osastopäällikkö, Porvoo

Kaijankoski, Jari Pekka, palvelupäällikkö, Tampere

Kaksonen, Timo Kalle, pankinjohtaja, Oulu

Kallioinen, Saila Maria, talousasiantuntija, Akaa

Kaltiainen, Markku Toivo Juhani, asianvalvoja, Joensuu

Kaltiokallio, Kim, tekninen johtaja, Helsinki

Kammonen, Minna Katriina, työsuhdepäällikkö, Pirkkala

Kangassalo, Pertti Antero, yliaktuaari, Helsinki

Karhinen, Jouni Veijo, toimitusjohtaja, Pielavesi

Karhunen, Jouni Kalervo, erityisasiantuntija, Sipoo

Karimäki, Reeli Maaria, kulttuuripäällikkö, Helsinki

Karinharju, Pasi Juhani, taloussuunnittelun asiantuntija, Nurmijärvi

Karisto, Hannu Ilmari, tuottaja, Helsinki

Karjalainen, Katja Riika, puvuston päällikkö, Lahti

Karttunen, Hanna-Riitta, hallintoasiantuntija, Mikkeli

Karttunen, Risto Tapani, perheneuvolan johtaja, Tampere

Karttunen, Sami Tapio Petteri, myyntipäällikkö, Espoo

Karvinen, Jari Olavi, peruskoulun luokanopettaja, Hanko

Kaspi, Kenneth Mikael, lennonjohtaja, Espoo

Katajisto, Juha Petri, johtava asiantuntija, Vaasa

Kauro, Keimo Jari Uolevi, lehtori, Oulainen

Kempe, Riitta Maarit, tutkija, Tammela

Kemppainen, Heikki Sakari, rikoskomisario, Oulu

Keskitalo, Jari Sakari, kunnanjohtaja, Humppila

Kilponen, Jaana, ylitarkastaja, Helsinki

Kinnunen, Jouko Ilmari, valmiuspäällikkö, Helsinki

Knaapi, Sari Kristiina, tulliylitarkastaja, Hyvinkää

Koho, Teemu Tapio, asiantuntija, järjestelmäasiantuntija, Helsinki

Kohvakka, Rauli Jukka Johannes, erikoistutkija, Kerava

Koistinen, Ari Tapani, vanhempi tutkija, Helsinki

Koistinen, Jari Petri, kehityspäällikkö, Pori

Koivisto, Arimo Sakari, rehtori, Kankaanpää

Koivisto, Heikki Antero, hankepäällikkö, Rauma

Koivisto, Yrjö Tapani, aluepäällikkö, Rovaniemi

Koivula, Petri Alpo Olavi, kunnanjohtaja, Helsinki

Kolehmainen, Maija-Liisa, yli-insinööri, Helsinki

Kommonen, Mats Robert, tietoturvapäällikkö, Vihti

Kontio, Marja Kristiina, rikoskomisario, Turku

Korhonen, Lasse Heikki, kansainvälisen logistiikan päällikkö, Kerava

Korhonen, Pasi Markku Antero, toimitusjohtaja, Jyväskylä

Korpi, Kaisa, asiantuntija, Jokela

Korpisammal, Petri Sebastian, rikoskomisario, Imatra

Kostamo, Taija Riikka, rikoskomisario, Kitee

Kotisaari, Kaija Birgitta, ryhmäpäällikkö, Lieksa

Kousa, Anu Marita, ilmansuojeluasiantuntija, Helsinki

Kruuti, Arto Juhani, rakennustarkastaja, Seinäjoki

Kuittinen, Tanja Marjukka, valmiusasiamies, Hyvinkää

Kujala, Pekka Antero, ABC-ryhmän johtaja, Isokyrö

Kukkola, Harri Tapani, ylitarkastaja, Lieto

Kulmala, Katja Annika, förvaltningssekreterare, Karleby

Kummunmäki, Maiju Mirjami, ryhmäpäällikkö, Helsinki

Kumpulainen, Ari Tapani, suunnittelun asiantuntija, Heinola

Kupari, Tuula Birgitta, tehdaskontrolleri, Äänekoski

Kurtelius, Otto Nikolai, ylitarkastaja, Helsinki

Kuusisto, Kimmo Juhani, toimialapäällikkö, Kristiinankaupunki

Kuvaja, Anne Maarit, kehittämispäällikkö, Joensuu

Kylämarkula, Matti Sakari, vanhempi IT-arkkitehti, Espoo

Kärkkäinen, Leena Marita, erikoistutkija, Joensuu

Kärkkäinen, Timo Pekka, erityisasiantuntija, Espoo

Könttä, Timo Keijo Tapio, kauppias, Turku

Laakso, Tuula Maarit, laboratoriopäällikkö, Helsinki

Lahdensuu, Anu, meteorologi, Helsinki

Laine-Asikainen, Marja, asiakkuus- ja koulutuspäällikkö, rehtori, Vantaa

Laita, Piia Maarit, viestintäpäällikkö, Helsinki

Laitinen, Eila Marjatta, laatupäällikkö, Vantaa

Laitinen, Jan-Juhani, asiakkuusjohtaja, Espoo

Laitinen, Tuula Helena, laatujohtaja, Jyväskylä

Laukkanen, Heidi Irmeli, kansalaisopiston rehtori, Kemijärvi

Laulaja, Minna Marja Kristiina, kansliasihteeri, Helsinki

Laurila, Risto Juhani, pääinsinööri, Espoo

Lautamäki, Riitta Tuulikki, tarkastuspäällikkö, Turku

Lautanen, Jorma Kalevi, klarinetin äänenjohtaja, Luumäki

Lehdonkivi, Taina Elise, ylitarkastaja, Kaarina

Lehikoinen, Jarko Tapio, johtava asiantuntija, Paippinen

Lehmusvaara, Mika, vanhempi teknologiapäällikkö, Järvenpää

Lehtvirta, Taina Kaisa Maria, talouspäällikkö, Oulu

Leinonen, Tapio Johannes, suunnitteluinsinööri, Oulu

Lemetti, Terhi Marianne, hoitotyön kliininen asiantuntija, Järvenpää

Lempiäinen, Anu Katriina, ylitarkastaja, Espoo

Lepistö, Rauli Samuli, asiantuntija, Helsinki

Leppälä, Satu Tuulikki, johtava asiantuntija, Oitti

Leppänen, Ora Veli-Matti, ohjelmistopäällikkö, Helsinki

Liete, Tero Leo, toimittaja, Helsinki

Liimatainen, Ari Olavi, tieinsinööri, Klaukkala

Liimatta, Matti Juhani, lehtori, Pello

Liinavuori, Juha Petteri, talousjohtaja, Ylöjärvi

Lindberg, Heidi Emilia Laimi, rikoskemisti, Espoo

Lindfors, Patrik Kristian, direktör, Grankulla

Linna, Lea Soile Marketta, lehtori, Sievi

Liski, Merja Mirjam, yksikön päällikkö, Järvenpää

Loikas, Kari Aleksi, laboratorioinsinööri, Raisio

Lompolojärvi, Tiina, ryhmäpäällikkö, Helsinki

Lundén, Kimmo Juhani, taloustoimittaja, Espoo

Luoma, Marja-Liisa Anneli, talouspäällikkö, Espoo

Luoma, Tapani Kalervo, käyttöinsinööri, Loviisa

Luotolinna-Lybeck, Helena Anneli, ylihoitaja, Lemu

Lylykangas, Markku Antero, rikoskomisario, Hyvinkää

Lähteinen, Mari, osastopäällikkö, Vantaa

Lövdahl, Ulrica, päällikkö, Vaasa

Maaninka, Ari Ensio, lakimies, Rovaniemi

Maaranen, Sari Tuulikki, rahoituspäällikkö, Lahti

Malkamäki, Reijo Henrik, pelastusylitarkastaja, Vaasa

Manelius, Jouni Olavi, strateginen partneri, Helsinki

Manninen, Veijo Pietari, maa- ja metsätalousyrittäjä, Pyhäjärvi

Markkanen, Timo Heikki, luotsivanhin, Pori

Markkola, Juha-Matti, verkostoasiantuntija, Kihniö

Mastosaari, Päivi Tuulikki, lehtori, Rovaniemi

Matinlompolo, Päivi Helena, tarkastuspäällikkö, Rovaniemi

Mattila, Jari Jukka, pääinsinööri, Helsinki

Mattinen, Olli Tapio, radiotukiaseman radiopääsuunnittelija, Oulu

Mattsson, Aki Petteri, johtava veroasiantuntija, Kerava

Meinilä, Arja Helena, lehtori, Kemi

Meriläinen, Marja-Leena, sivistys- ja hyvinvointijohtaja, Kempele

Meriläinen, Olli Jukka, myyntijohtaja, Espoo

Metsärinta-Lehmusvaara, Suvi, tietovirta-asiantuntija, Järvenpää

Mikkelä, Kari Otto Juhani, vastaava tuottaja, Espoo

Mikola, Maisa Marja-Liisa, maatalousyrittäjä, Säkylä

Moitus, Sirpa Hannele, arviointineuvos, Helsinki

Molander, John René Mikael, ylitarkastaja, Helsinki

Muhonen, Timo Kalevi, tutkija, Rääkkylä

Mulari, Markku Tapani, toimitusjohtaja, Hyvinkää

Murtonen, Ari Aatos, myyntijohtaja, Turku

Mustonen, Antti Tapani, tutkimuspäällikkö, Rauma

Mäki, Hannu Markku Tapani, johtava asiantuntija, Jokela

Mäkinen, Marko Lasse, tekninen johtaja, Forssa

Mäki-Turja, Leena Johanna, yksikönjohtaja, Helsinki

Mäntsälä, Tuija Onerva, lehtori, Turku

Mönkkönen, Eero Juhani, lehtori, Joensuu

Nevasaari, Hannu Olavi, henkilöstöpäällikkö, Oulainen

Niemelä, Annukka Anna-Liisa, toimistopäällikkö, Vaasa

Niemeläinen, Sami Tapani, yliaktuaari, Helsinki

Niemi, Arja Elisa, talouden erityisasiantuntija, Tampere

Niemi, Jukka Sami Petteri, hallintojohtaja, Muurame

Niemi, Mervi Marita, suunnittelija, Helsinki

Niiranen, Mia Johanna, talousryhmän päällikkö, Hollola

Niittynen, Arja Hannele, toiminnanjohtaja, Espoo

Nikupeteri, Jarmo Olavi, tuotantojohtaja, Kangasala

Niskanen, Raija Leena, lentoaseman päällikkö, Kuopio

Nissilä, Teuvo Miikael, rikoskomisario, Kokkola

Norberg, Harri Juhani, erikoissuunnittelija, Rovaniemi

Norrena, Anu Elina, viestintä- ja henkilöstön kehittämispäällikkö, Helsinki

Nousiainen-Hiiri, Virva Inkeri, yhteisten palvelujen päällikkö, Riihimäki

Nummela, Jouko Juhani, rikoskomisario, Turku

Nummela, Tuija Tarja Kyllikki, toiminnanjohtaja, Kärkölä

Nuortama, Juha Tapani, ylikomisario, Kangasala

Nurmi, Nina Maria, sakkunnig, Helsingfors

Nurminen, Martti Ilmari, projektijohtaja, Masala

Nygren, Päivi Helena, lehtori, Turku

Nysten, Mika Antero, teknologiapäällikkö, Valkeakoski

Närhi, Tarja Heli Hannele, toimittaja, Helsinki

Oksanen, Pirjo Tuulikki, lehtori, Raisio

Oravuo, Vilppu Petteri, IT-päällikkö, Jyväskylä

Orivuori, Johanna Pirja Mira, laskentapäällikkö, Helsinki

Ovaska, Johanna Kristiina, tuoteryhmäpäällikkö, Nummela

Paananen, Jussi Tapio, laatu- ja hankintapäällikkö, Vaasa

Paappanen, Veli-Pekka, rehtori, Kangasala

Paavilainen, Sirpa Marjatta, palvelupäällikkö, Tampere

Pajala, Heikki Mikael, ympäristöylitarkastaja, Kurikka

Pajala, Timo Jaakko, riskienhallintapäällikkö, Tuusula

Paqvalin, Minna Elisa, tutkimusasiantuntija, Helsinki

Parland, Nike Maria, sakkunnig, Helsingfors

Pasanen, Jussi Ilmari, rahoituksen ja tarkastuksen asiantuntija, Seinäjoki

Penttilä, Seppo Matti, hallintojohtaja, Mynämäki

Pesonen, Anna-Maija, apulaisjohtaja, Oulu

Pesonen, Anni Irmeli, toiminnanjohtaja, Joensuu

Petelius, Keijo Kalervo, avainasiakaspäällikkö, Kouvola

Peuralahti, Jari Juhani, erityisasiantuntija, Helsinki

Pietikäinen, Susanna Mirjami, johtava rehtori, Isokyrö

Pihlajaviita, Seija Tuulikki, laatujohtaja, Kauhajoki

Pihlava, Pasi Tapio, henkilöstöpäällikkö, Lieto

Piirainen, Mirkka Kristiina, asiakkuusvastaava, Tuusula

Pirinen, Jussi Tapio, riskienhallintapäällikkö, Espoo

Pirinen, Kirsti Anneli, ylitarkastaja, Äänekoski

Pitkänen, Helena Orvokki, talousjohtaja, Varkaus

Pitkänen, Ville-Veikko Olavi, koulutuspäällikkö, Leppävirta

Pohjola, Sanna Kaarina, ryhmäpäällikkö, Rovaniemi

Pohjonen, Kari Juhani, seutusihteeri, Tampere

Poikela, Matti Eino Antero, sivistystoimenjohtaja, Simo

Puisto-Ylimäki, Merja Hannele, toimittaja, toimitussihteeri, Helsinki

Pulkka, Jouni Pekka, yliaktuaari, Inkoo

Pulkkinen, Anne Kaarina, johtava yritysasiantuntija, Oulu

Pulkkinen, Kirsi Mari Johanna, koulutusjohtaja, vararehtori, Iisalmi

Päivärinta, Ari Pekka, taloussuunnittelupäällikkö, Hyvinkää

Pärkö, Manne Tapio, sivistysjohtaja, Loimaa

Pätsi, Ari Tapio, tietohallintojohtaja, Seinäjoki

Pölkki, Pasi-Lauri, johtaja, Espoo

Pötrönen, Jani Juhani, työpäällikkö, Helsinki

Pöyhönen, Jari Pekka, erityisasiantuntija, Espoo

Raivio, Yrjö Markus, vanhempi tutkijainsinööri, Helsinki

Ranki, Jarmo Kalevi, yliaktuaari, Espoo

Rannikko, Petri Kullervo, osastopäällikkö, Turku

Rantajärvi, Leena Marjatta, viestintäasiantuntija, Helsinki

Rantala, Juho-Pekka, tuottaja-toimittaja, Helsinki

Rantanen, Heikki Antti, ryhmäpäällikkö, Hämeenlinna

Rekola, Sirkku Maija Helena, yksikönpäällikkö, Espoo

Repo, Riikka Hannele, vanhempi tutkija, Helsinki

Reponen, Kirsi Maarit, ylitarkastaja, Helsinki

Rinne, Sirpa, johtaja, Espoo

Rintala, Mikko Tapio, erityisasiantuntija, Vantaa

Rissanen, Eija Helena, johtava ylihoitaja, Helsinki

Rissanen, Risto Olavi, rahoituspäällikkö, Pyhtää

Ristola, Kirsi Marjut, pääanalyytikko, Kotka

Roiko-Jokela, Seppo Juhani, johtava asianvalvoja, Laihia

Romppanen, Raisa Aija, ympäristöterveydenhuollon ylitarkastaja, Oulu

Rossinen, Anne-Maarit Johanna, myyntijohtaja, Venäjä

Ruutiainen, Jukka Aulis Ensio, luonnonhoidon asiantuntija, Vesilahti

Ruutiainen, Taru Maria, ylitarkastaja, Vaasa

Rynö, Jouni Antero, tutkija, Helsinki

Rytilä-Broere, Tiina Anneli, edunvalvontapäällikkö, Espoo

Räsänen, Pertti Olavi, käyttöinsinööri, Loviisa

Räty, Timo Einari, automaatiopäällikkö, Kerava

Rönkkö, Kari Tapani, kuljetusyrittäjä, Iisalmi

Saarijärvi, Jukka Pekka, yksikön päällikkö, Helsinki

Saarikoski, Juha Tapani, projektijohtaja, Helsinki

Saarinen, Ainokaisa, kehitysjohtaja, Turku

Saarinen, Jari Antti, talousjohtaja, Kokkola

Saastamoinen, Jutta Marika, erityisasiantuntija, Vantaa

Sainio, Carita, ylihoitaja, Espoo

Salminen, Timo Mikael, myyntipäällikkö, Vantaa

Salo, Markku Tapani, kiinteistöpäällikkö, Järvenpää

Salomäenpää, Olli Jaakko, kanttori, Somero

Saloranta, Eero Juha Sakari, johtaja, Helsinki

Sandholm, Petri Stig Valdemar, rikoskomisario, Lohja

Santikko, Sauli Johannes, järjestelmäasiantuntija, Helsinki

Saraketo, Hanna Maria, lehtori, Ikaalinen

Sarvala, Jouni Ensio, IT-päällikkö, Tampere

Saukkomaa, Heikki Olavi, valokuvaaja, Espoo

Sauranen, Tapani Henrik, projektipäällikkö, Karstula

Savela, Paula Mirjami, koulutuspäällikkö, Jyväskylä

Saviaro, Kirsti Irmeli, toiminnanjohtaja, Rovaniemi

Selänne, Sinikka Marianne, erityisasiantuntija, Turku

Seppelvirta, Heli Marjaana, aluekehitysjohtaja, Seinäjoki

Seppälä, Anna-Mari, ylitarkastaja, Vantaa

Siitonen, Pekka Antero, asiantuntija, Kuusankoski

Silvast, Jouni Jarkko Olavi, projektipäällikkö, Lappeenranta

Simolin-Backman, Camilla, förvaltningschef, Borgå

Sivonen, Tuukka Santeri Oleksei, rikoskomisario, –

Sneck, Saimi Virpi Hannele, johtava ylihoitaja, Järvenpää

Sointula, Janne Tuomas, prosessivastaava, Helsinki

Sokura, Merja Maarit, ohjelmajohtaja, Lappeenranta

Stenroos, Marja-Liisa, ylihoitaja, Helsinki

Stenros, Nina Maarit, vastaava tuottaja, dokumentaristi, Helsinki

Stoor, Tuomo Sigurd, palvelupäällikkö, Pernaja

Stål, Erik Mikael, kehityspäällikkö, Rauma

Suonpää, Marja Kristiina, ylitarkastaja, Espoo

Suopanki, Mirja Annikki, ylitarkastaja, Lahti

Särkisilta, Jaana Katriina, yritysmyyntijohtaja, Helsinki

Taipale, Eeva Susanna, ylitarkastaja, Tampere

Takala, Mervi Hellevi, asumispalvelujen palvelupäällikkö, Kouvola

Talvitie, Marjukka, toimistopäällikkö, Lapua

Tammi, Terhi Marjatta, vastaava tuottaja, Helsinki

Tammia, Tarja Anneli, osaamispäällikkö, Rovaniemi

Tammisto, Heikki Antero, insinööri, Tampere

Tanskanen, Anna-Liisa, lakimies, Joensuu

Tapio, Urpo Ilmari, rahoituspäällikkö, Espoo

Taskinen, Markus Juhani, rikoskomisario, Kuopio

Tihinen, Riitta Anna-Liisa, koulutuspäällikkö, Helsinki

Tiihonen, Vesa Mikael, johtaja, Vantaa

Tirkkonen, Timo Antero, kehittämispäällikkö, Espoo

Tissari, Arto Petteri, tilannekuva-asiantuntija, Helsinki

Toivonen, Jari Pasi Juhani, ylitarkastaja, Kiiminki

Toivonen, Paula Katariina, controller, Espoo

Tolkki, Sara Kristiina, kehittämispäällikkö, Espoo

Tolonen-Manninen, Eija Liisa, talousjohtaja, Oulunsalo

Tommila, Hanna Kaarina, lehtori, Pori

Torvelainen, Jukka Pertti Aleksi, yliaktuaari, Hyvinkää

Tuhkanen, Eeva-Maria, tutkija, Piikkiö

Tukonen, Aila Tuulikki, johtava asiantuntija, Hollanti

Tuohimaa, Harri Tapio, konttorinjohtaja, Helsinki

Tuomaala, Juha Walter Ilmari, meteorologi, Helsinki

Tuominen, Sinikka Anneli, verotarkastaja, Akaa

Tuovinen, Kirsi Anneli, kehityspäällikkö, Espoo

Tupala, Marita Hannele, asiantuntija, Espoo

Turunen, Jukka Tapio, hyvinvointijohtaja, Nivala

Tuulasvaara-Kaleva, Tiina Maarit, intendentti, Tampere

Ulander, Markku Tapio, valokuvaaja, Helsinki

Uotila, Sanna Hannele, apulaisrehtori, Tampere

Utso, Toivo, johtava asiantuntija, Helsinki

Uusitalo, Mikko Aleksi, erityisasiantuntija, Helsinki

Wahlroos, Risto Paavo, järjestelmäasiantuntija, Helsinki

Vahtera, Laura Kati-Susanna, ylitarkastaja, Vantaa

Wall, Jorma Mika Juhani, järjestelmäpäällikkö, Espoo

Vartiainen, Petri Hannu Olavi, riistapäällikkö, Juva

Vasara, Jukka Antero, lehtori, Lappeenranta

Vastela, Antti Juhani, kansainvälinen tuoteryhmäpäällikkö, Espoo

Weckström, Ritva Anneli, ylitarkastaja, Pukkila

Westerholm, Kristina Maria, tarkastaja, Helsinki

Vesteri, Marja Helena, valvontapäällikkö, Jyväskylä

Vesterinen, Tiina Johanna, laboratoriokoordinaattori, Helsinki

Wickström, Anders Gustav, kehityspäällikkö, Tammisaari

Viitala, Marko Tapani, tuotekehityspäällikkö, Vaasa

Wikström, Terhi Kristina, asiakasvastuullinen johtaja, Helsinki

Vilander, Eeva-Maria Susanne, vanhempi laadunvarmistusspesialisti, Turku

Willberg, Henrik Vilhelm, rehuliiketoiminnan johtaja, Turku

Viranko, Satu Maaret, erityisasiantuntija, Turku

Viskari, Mika, johtava pankkilakimies, Helsinki

Vornanen, Juha Tapani, projektipäällikkö, Rääkkylä

Vuorela, Johanna Mirjami, palveluvastaava, Espoo

Vuorenmaa, Juhani Antti, tutkimus- ja kehitysjohtaja, Kangasala

Vuori, Pirkko Irmeli, tuoteomistaja, Lohja

Vuorinen, Matti Juhani, ylikomisario, Hämeenkyrö

Vähätaini, Tuula-Maija, hankintapäällikkö, Pirkkala

liniemi, Hanna Leena, tuotehallintajohtaja, Kemi

Yläjärvi, Marko Ilmari, kuljetuspäällikkö, Jämsä

Zscharnack, Minna Marita, meriliikennekeskuksen vuoroesimies, Turku

Åkerlund, Carola Ingegerd, utvärderingsexpert, Kyrkslätt

Ånäs, Petri Mattias, riskienhallintajohtaja, Espoo

Örn, Pirjo Anneli, talousjohtaja, Helsinki

Yhteensä 409

Suomen Leijonan ansioristi

Aalto, Tapio Kalevi, ylitarkastaja, Turku

Aalto-Ropo, Anni Helena, varhaiskasvatuksen johtaja, Kangasala

Aalto-Vainio, Minna Maarit, marketpäällikkö, Pori

Ahlskog, Annika Christina, ylitarkastaja, Vaasa

Aho, Helvi Marianna, tuotantovastaava, Kauniainen

Aholuoto, Riitta Marja, jälleenvakuutusasiantuntija, Vantaa

Ahti, Antti Toni Mikael, toimitusjohtaja, Naantali

Aitavaara, Leila Anneli, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki

Alalahti, Marita Aulikki, yhtiöcontroller, Vantaa

Alanko, Satu Kaarina, työsuojelupäällikkö, Turku

Alasiurua, Jarmo Ensio, materiaali- ja laiteasiantuntija, Ii

Alastalo, Heikki Juhani, maatalousyrittäjä, Paimio

Alatarvas, Tiina Tarja, asiakasvarainhoitaja, Oulu

Alatörmä, Pertti Tapani, erikoissuunnittelija, Tampere

Alhoranta, Ari Erik, vanhempi automaatioinsinööri, Rauma

Alikoski, Sirpa Hannele, asiakaspalvelupäällikkö, Varkaus

Antikainen, Riitta Liisa, talousasiantuntija, Kuopio

Anttila, Esa Juhani, tarkastaja, Tampere

Arkela, Marja, osastonhoitaja, Jyväskylä

Asikainen, Pekka Juhani, rikosylikonstaapeli, Sipoo

Asplund, Tor-Erik, ekonomirådgivare, Korsholm

Autio, Markku Veli, rikosylikonstaapeli, maanviljelijä, Pöytyä

Autio, Raija Irmeli, maatalousyrittäjä, Kauhava

Backlund, Kristina, personalchef, Nykarleby

Bjon, Inger Agneta, förvaltningschef, Evijärvi

Blom, Bertil Michael, toimittaja, Kuni

Brand, Raimo Juhani, projektipäällikkö, Tampere

Castello, Anna Laura Karoliina, kehityspäällikkö, Helsinki

Dadi, Liisa Annikki, ylihoitaja, Helsinki

Ehrlund, Tyyni Aira Orvokki, yrittäjä, parturi-kampaaja, Turku

Ehto, Jukka Matias, tietohallintopäällikkö, Kankaanpää

Eira, Pia Susanna, palvelujohtaja, Nummela

Ekdahl, Markku Antero, kenttäpäällikkö, Kempele

Elo, Jouni Ossian, tuoteomistaja, Helsinki

Elomaa, Anu Marjukka, aluepäällikkö, Riihimäki

Elonheimo, Aino-Maija, suunnittelija, Helsinki

Engström, Desirée Elisabeth, materiaalivastaava, Vöyri

Etelätalo-Nieminen, Anne, suunnittelija, Helsinki

Evesti, Päivi Leena, luottopäällikkö, Helsinki

Fagerström, Riitta, HR-konsultti, Helsinki

Felt, Tuija Irene, henkilöstökoordinaattori, Helsinki

Finska, Antti Juhani, ostaja, Lahti

Flood, Kaj Bertel, tekninen suunnittelija, Espoo

Flyckt, Ari Matti, asiantuntija, Helsinki

Flyktman, Lasse Sakari, kuljetusyrittäjä, Uurainen

Forss, Marko Kalevi, rikoskomisario, Espoo

Grandell-Niemi, Heidi Maria, tarkastaja, Turku

Granskog, Johan Mikael, johtaja, Maarianhamina

Gröhn, Sari Tiina, tiimipäällikkö, Helsinki

Grönroos, Sirkku Elina, controller, Turku

Grönstrand, Jaana Helena, viestintäpäällikkö, Espoo

Gustafsson, Jari Sigurd Tapani, suunnittelupäällikkö, Turku

Gustavsson-Niemelä, Eva, osastonhoitaja, Helsinki

Haapakoski, Juha Jalmari, toimitusjohtaja, Merimasku

Haapanen, Sirpa Satu Hannele, hallintopäällikkö, Espoo

Haapaniemi, Aino Marjatta, varapuheenjohtaja, Joensuu

Haglund, Nina Regina, expert, EM, Helsingfors

Hakkarainen, Jukka Pekka Sakari, maanviljelijä, Valtimo

Hakola, Antti, tekninen johtaja, Kauhava

Hakulinen, Lassi Johannes, metsän- ja luonnonhoidon asiakasneuvoja, Tampere

Hara, Tiina Irmeli, kansliapäällikön sihteeri, Helsinki

Harjuoja, Pekka Antero, satamapäällikkö, Tornio

Harmoinen, Taina Anita, TKI-asiantuntija, Mikkeli

Harttunen, Jarmo Tapani, markkinointipäällikkö, Nurmijärvi

Haukijärvi, Liisa Eija Marjatta, matemaattisten aineiden lehtori, Kouvola

Havas, Auli Maarit, hallintopäällikkö, Kerava

Haviala, Erik, kunnossapitojohtaja, Harjavalta

Heikkilä, Anne-Marjukka, suunnittelija, Lahti

Heikkilä, Pertti Veli Sakari, laatukoordinaattori, Rovaniemi

Heikkinen, Jatta Leila Marjatta, asiakaspäällikkö, Vantaa

Heikkinen, Jukka Petteri, rikosseuraamusesimies, Helsinki

Heikkinen, Paavo Mikael, lentokelpoisuuspäällikkö, Espoo

Heiniemi, Mirja, kehityspäällikkö, Espoo

Heinonen, Jukka Tapio, myynti- ja tuoteryhmäpäällikkö, Tarvasjoki

Helén, Arja Maarit Elina, kokoelmapäällikkö, Tampere

Heliste, Mikko Albert, modernisointipalvelujohtaja, Helsinki

Hellgren, Sari Elisa, suunnittelija, Hausjärvi

Hellman, Harri Olavi, valikoimajohtaja, Helsinki

Helsing, Anna-Greta, förtroendevald, Lumparland

Hietala, Lea Anneli, henkilöstövastuullinen esimies, Oulu

Hietala, Mika Tapio, prosessivastaava, Haapajärvi

Hietanen, Satu Susanna, koordinaattori, Turku

Hilmola-Rytioja, Sinikka Aino, koulunjohtaja, Seinäjoki

Hiltunen, Ilkka Tapio, toimitusjohtaja, Outokumpu

Hiltunen, Taina Mirjami, hallintosihteeri, Kontiolahti

Hiltunen-Hahtola, Raija Orvokki, toimintayksikön esimies, Lappeenranta

Hippi, Pekka Jussi, kaupunginsihteeri, Järvenpää

Hirvonen, Anne Kristiina, palveluvastaava, Porvoo

Hoffrén, Eeva-Riitta, palvelupäällikkö, Kuopio

Holkko, Riitta Marjatta, pankinjohtaja, Alavus

Horkka, Jaakko Juhani, projekti-insinööri, Kangasala

Hotari, Vesa Matti, rikosseuraamusesimies, Riihimäki

Huisko-Moilanen, Tanja Annukka, talous- ja hallintopäällikkö, Orimattila

Hujala, Jari Mikael, laadun konseptinomistaja, Järvenpää

Hulkko, Heini-Marja, hydrobiologi, Hämeenlinna

Humalalampi, Anu Riitta Tuulikki, kehityspäällikkö, Vaasa

Huostila, Risto Tapani, vanhempi kehityspäällikkö, Lempäälä

Huovinen, Tapani Petter, projektipäällikkö, Lieksa

Huttunen, Risto Tapio, vanhempi asiantuntija, Ylöjärvi

Huttunen, Satu Johanna, joukkoliikennevastaava, Kuopio

Hytti, Essi, viestintämarkkina-asiantuntija, Lohja

Hyvönen, Rauni Hannele, palveluesimies, Outokumpu

Hämeenkorpi, Tanja Eleonoora, ensihoidon esimies, Pyhäjoki

Hämäläinen, Esko Tapani, rakennusmestari, Kärsämäki

Hämäläinen, Rauno Jari Antero, kiinteistöpäällikkö, Mikkeli

Hämäläinen, Tuula Marjatta, päällikkö, Espoo

Hämäläinen-Ceccarelli, Aira Marja, kielenkääntäjä, Italia

Hänninen, Jarmo Kalle Tapani, toimitusjohtaja, Rautalampi

Hätönen, Pekka Veikko Juhani, rikoskomisario, Espoo

Höglund, Kenneth Klas Erik, ostopäällikkö, Kokkola

Ihalainen, Vesa Hannu, tulliylitarkastaja, Lappeenranta

Ikonen, Jari Pekka Eemil, projektihankintapäällikkö, Iisalmi

Ilkka, Minna Susanna, johtaja, Heinola

Ilonen, Tommi Petteri, aluepäällikkö, Vantaa

Immonen, Aapo Olavi, tietosuojavastaava, Helsinki

Isometsä, Pirjo-Liisa, yritysasiantuntija, Nokia

Issakainen, Martti, kirjailija, Heinävesi

Jaakkola, Raimo, riskienhallintapäällikkö, Helsinki

Jaakkonen, Satu Jaana Hannele, ympäristöylitarkastaja, Vaasa

Jaakola, Tanja Maarit, ylihoitaja, Laihia

Jauhiainen, Kirsi Maarit, tutkija, Helsinki

Johansson, Jaana Kyllikki, hotellinjohtaja, Salo

Jokela, Satu, perhetyöntekijä, Jämijärvi

Jori, Marko Antero, kehittämispäällikkö, Turku

Jounela, Pekka Antero, erityisasiantuntija, Turku

Joutsenniemi, Leena Maria, viestintäpäällikkö, Janakkala

Joutsimäki, Marjatta Anneli, erityisasiantuntija, Vantaa

Jukkola, Janne, meijeristi, juustomestari, Kokkola

Julkunen, Anssi Petteri, mittausinsinööri, Vantaa

Juntunen, Arja Hannele, yksikön päällikkö, Oulu

Juurakko, Anne Maritta, verotarkastaja, Oulu

Jämsen, Juha Erik, paikkatietoasiantuntija, Pihtipudas

Jäntti, Eeva-Liisa, talouspäällikkö, Pielavesi

Järlström, Jarmo Tapio, myyntipäällikkö, Vaasa

Järvelä, Liisa Helena, suunnittelun asiantuntija, Nurmijärvi

Järveläinen, Katja Anneli, erikoissuunnittelija, Tampere

Järvi, Taina Katariina, opettaja, Rovaniemi

Jääskeläinen, Sanna-Maija, palvelupäällikkö, Loimaa

Kaijankoski, Päivi, sisäinen tarkastaja, KTM, Oulu

Kaipainen, Kalle Arttu Ilmari, palomestari, Hyvinkää

Kaipainen, Maija Tellervo, tuottaja, Helsinki

Kalavainen, Arja Susanna, johtava konsultti, Helsinki

Kalho, Sari Marita, talouspalvelukeskuksen päällikkö, Uurainen

Kangas, Mirja Magdaleena, palvelualuepäällikkö, Rovaniemi

Karhula, Pekka Juhani, kirjastonhoitaja, Helsinki

Karjalainen, Minna Maria, ylihoitaja, Mäntsälä

Karlström, Nina Kristiina, palveluesimies, Helsinki

Karvinen, Petri Matias, ylläpitopäällikkö, Vantaa

Karvinen, Sari Johanna, veroasiantuntija, Vantaa

Kaseva, Margit Katarina, hallintojohtaja, Kaskinen

Katainen, Merja Hannele, osastosihteeri, Helsinki

Kauppinen, Heikki Uljas, maaseutupäällikkö, elinkeinoasiamies, Muonio

Kautto-Teurokoski, Eija Anneli, johtava asiantuntija, Espoo

Keitaanniemi, Tero Mikael, turvallisuuspäällikkö, Tuusula

Kekko, Anna Karoliina, suunnittelija, Helsinki

Kekäläinen, Arja Hannele, hallintokoordinaattori, Tampere

Kemola, Heikki Antero, kehityspäällikkö, Lohja

Kemppainen, Seppo Kalevi, rikosylikonstaapeli, Kotka

Keränen, Pentti Kalevi, maaseutuyrittäjä, Paltamo

Kesseli, Harri Uolevi, vanhempi prosessisuunnittelija, Tampere

Kettula, Kaisa Tellervo, tuoteryhmäpäällikkö, Isokyrö

Kettunen, Merja Kaarina, tietoasiantuntija, Helsinki

Kiipula, Matti, grafiikkatuottaja, Helsinki

Kiiskilä, Pasi Tapio, ensihoitomestari, Ylivieska

Kiljala, Markku Tapio, maaseutuyrittäjä, Reisjärvi

Kipinä, Ritva Kyllikki, lehtori, Valkeakoski

Kitaigorodski, Katarina, asiantuntija, Helsinki

Kitinprami, Jenni Maarit, verotarkastaja, Raahe

Kiuru, Merja Helena, tulliylitarkastaja, Kerava

Kivelä, Jari Ensio, laatu- ja luotettavuuspäällikkö, Espoo

Kivi, Ulla-Mari, kirjastotoimenjohtaja, Ylivieska

Kiviaho, Sari Anneli, johtava asiantuntija, ryhmäpäällikkö, Jokioinen

Kivilahti, Marjatta Anneli, myyntijohtaja, Äänekoski

Koch, Pirkko Tellervo, tuotanto- ja logistiikkajohtaja, Järvenpää

Koivujärvi, Tuomo Juhani, toimitusjohtaja, Oulu

Koivupuro, Kari Juhani, johtava tuotekehitysasiantuntija, Vaasa

Koivuvirta, Jari Kalevi, vanhempi asiantuntija, Vantaa

Kokkonen, Mika Heikki Johannes, maatalousyrittäjä, Kannus

Kolehmainen, Jouni Kalevi, TVT-koordinaattori, Lappeenranta

Koljonen, Risto Sebastian, ylitarkastaja, Kokkola

Kontola, Hannu Markus, komisario, Espoo

Kontturi, Timo Matti Johannes, myyntijohtaja, Järvenpää

Kopra, Harri Esko Antero, komisario, Vantaa

Korhonen, Ari Jukka, toimitila-asiantuntija, Joensuu

Korhonen, Jouni Julius, yhdyskuntajohtaja, Nokia

Korolainen, Maria-Liisa, hallintojohtaja, Orivesi

Korpi, Merja Tuulikki, palvelupäällikkö, Nokia

Korpi-Hallila, Pasi Kristian, komisario, Seinäjoki

Koskela-Koivisto, Marko Jaakko, ulkoisen arkituksen päällikkö, Pirkkala

Koskinen, Kirsi Marjaana, komisario, Turku

Koskinen, Marko Juhani, kehityspäällikkö, Tampere

Kosonen, Annamari, verkkoviestinnän asiantuntija, Helsinki

Koste, Lasse Pentti Mikael, työsuojelupäällikkö, Kotka

Kronholm-Cederberg, Annette, lektor, Jakobstad

Kujala, Kauno Heikki, vanhempi pääsuunnittelija, Jyväskylä

Kukkakorpi, Juhani, rakennusmestari, Pori

Kulmala, Airi Ellen, asiantuntija, Nousiainen

Kulmala, Jussi Tapani, viestintäasiantuntija, Helsinki

Kunnas, Satu Anneli, vanhempi päällikkö, Helsinki

Kurki, Tarja Birgitt, ylitarkastaja, Nurmes

Kurki-Pölönen, Leena Irene, opiskelijapalvelupäällikkö, Sulkava

Kuro, Marjo Tuulikki, talousasiantuntija, Rauma

Kuru, Jukka Petteri, ryhmäpäällikkö, Rovaniemi

Kuusio, Jaana Hannele, senioriasiantuntija, Helsinki

Kuusniemi, Päivi Kristiina, riskienhallintapäällikkö, Virrat

Kynnös, Sonja Talvikki, kehityspäällikkö, Vantaa

Kytöharju, Matti Mikael, ylikonstaapeli, Kankaanpää

Kääriäinen, Marko Tapani, komisario, Tuusula

Kääriäinen, Olli Artturi, turvallisuuspäällikkö, Espoo

Laakso, Ari Olavi, projektipäällikkö, Nokia

Laakso, Arja Kaarina, palvelukoordinaattori, Hyvinkää

Laakso, Klaus Mikael, yksikön päällikkö, Turku

Laakso, Raimo Kalevi, palomestari, Kemiönsaari

Laakso, Soili Aulikki, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Laakso, Tarja Hannele, tarjouslaskija, Nokia

Laakso, Virpi Marjut, vanhempi liiketoiminta-analyytikko, Espoo

Laanto, Kari Heikki, palvelupäällikkö, Sipoo

Laari, Suvi Päivikki, veroasiantuntija, Hämeenlinna

Lahelma, Markku Sakari, veroasiantuntija, Espoo

Laihosola, Riitta Hannele, ryhmäpäällikkö, Kurikka

Laine, Hilkka Ilona, rahoituspäällikkö, Äänekoski

Laine, Jukka Olavi, rehtori, luokanopettaja, Muhos

Laitinen, Päivi Marjaana, hoitotyön kliininen asiantuntija, Rantasalmi

Lampi, Nana Katri, koulunjohtaja, Lieto

de Landro, Helena, vapaaehtoistyöntekijä, Iso-Britannia

Lappeteläinen, Raisa Anneli, osaamiskoordinaattori, Joensuu

Latva, Pia Kristiina, asiantuntija, Laihia

Lavonen, Pekka Juhani, prosessipäällikkö, Kouvola

Laxén, Sanna Carola Maria, kaupan rahoituksen asiantuntija, Hämeenlinna

Lehto, Katariina Maria, laatupäällikkö, Mustasaari

Lehtola, Markku Tapio, toimistopäällikkö, Helsinki

Lehtolainen, Kari Pekka Taavetti, vanhempi asiantuntija, Järvenpää

Lehtonen, Kim Urho, tulliylitarkastaja, Helsinki

Lehtonen, Leevi Joel, lehtori, Nokia

Lehtosaari, Timo Johannes, tietoliikenneasiantuntija, Espoo

Lehtovirta, Päivi Marjatta, tuottaja, Espoo

Leinonen, Heikki, myyntipäällikkö, Kajaani

Leinonen, Jarmo Aulis Antero, suunnittelija, Vaala

Leinonen, Risto Paavali, maanmittausinsinööri, Kajaani

Leinonen-Littu, Sirpatuulia, farmaseutti, Espoo

Leivo, Eerik Toivo Tapani, työpäällikkö, Masku

Lepistö, Marja-Liisa, asiantuntija, Helsinki

Lepistö, Pekka Pauli Tapani, erikoisasiantuntija, Hattula

Leppäkoski, Olli Juhani, työmaapäällikkö, Suomusjärvi

Leskelä, Pertti Mikael, yrittäjä, Kokkola

Leväniemi, Esko Väinö, pankinjohtaja, Lappajärvi

Liehu, Silja Marjatta, palveluvastaava, Kauniainen

Liimatainen, Anne Kaarina, työsuojelupäällikkö, Salo

Liinpää, Maria, alueen riskijohtaja, Helsinki

Lillberg-Puskala, Jutta Kaarina, ylitarkastaja, Kurikka

Liman, Ljubov Joanna, projektipäällikkö, Söderkulla

Lindfors, Nora Asta, kehityspäällikkö, Espoo

Lindsberg, Timo Kalevi, maatalousyrittäjä, Rautalampi

Linnainmaa, Tiina Marjaana, maatalousyrittäjä, Hämeenkyrö

Lohi, Miikka Tapio, koulunjohtaja, KM, Kuusamo

Loimaranta, Ville Petteri, johtaja, Kouvola

Lompolo, Kirsi Marja Sinikka, diplomi-insinööri, Nurmijärvi

Lounela, Jusu Sokrates, toimittaja, Helsinki

Lukka, Irina, kirjastonhoitaja, Helsinki

Lumppio, Marko Allan, ryhmäpäällikkö, Helsinki

von Lüders, Tarja Inkeri, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki

Lyytinen, Pekka Antero, kuntoutussuunnittelija, perheterapeutti, Turku

Lång, Jussi Mikael, turvallisuuspäällikkö, Kaustinen

Lähdesmäki, Esa Matti, rahoitusjohtaja, Lapinlahti

Maijala, Merja Anita, osastonhoitaja, Sonkajärvi

Malinen, Jouko Tapani, edunvalvontapäällikkö, Helsinki

Manninen, Esko, farmaseutti, Helsinki

Mantere, Leena Hannele, talouspäällikkö, Rovaniemi

Marjamäki, Timo-Pekka, yrityspankinjohtaja, Lahti

Markkanen, Vesa Johannes, koulutuspäällikkö, Lappeenranta

Marttinen, Kaija Anneli, IT-erityisasiantuntija, Jyväskylä

Mason, Anna Katarina, osastonhoitaja, kliininen opettaja, Espoo

Matinolli, Jari Antti, yrittäjä, maanviljelijä, Tyrnävä

Mauranen, Sisko Ella Marjatta, osastonhoitaja, Kuopio

Meldo, Satu-Maija, henkilöstökoordinaattori, Espoo

Meller, Harri Einar, toimitusjohtaja, Tampere

Mellin, Sari Maarit, vammaispalvelupäällikkö, Ylöjärvi

Miettunen, Seija Hannele, potilasturvallisuuskoordinaattori, Rovaniemi

Mikkola, Taija-Riitta, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki

Molander, Suvi Maria, avainasiakaspäällikkö, Espoo

Montonen, Kurt Tapio, tekninen johtaja, Leppävirta

Mukku, Inga Helena, hyvinvointikoordinaattori, Sodankylä

Mustonen, Kari Olavi, toimittaja, Hollola

Mutka-Paintola, Kirsi Marjut, toiminnanjohtaja, Rantasalmi

Muuraiskangas, Matti, henkilöstöpäällikkö, Kälviä

Myllylä, Jukka Matti, tuotannonsuunnittelija, Seinäjoki

Myllymäki, Jyri Kristian, talousjohtaja, Veteli

Mäkelä, Anne-Mari, rikosylikonstaapeli, Tuusula

Mäkelä, Mikko Ilari, ATK-palvelupäällikkö, Vantaa

Mäkelä, Olavi, mestariparantaja, Kokkola

Mäki, Simo Yrjänä, maatalousyrittäjä, Salo

Mäki-Kahma, Pekka Tapani, erityisasiantuntija, Helsinki

Mäkinen, Juha Matias, ohjelmoija, Vantaa

Mäntylä, Virpi Hannele, erityisasiantuntija, Jokioinen

Mäntynen, Sirpa Hannele, tietohallintojohtaja, Kouvola

Määttänen, Ritva Sari, myyntipäällikkö, Vantaa

Nenonen, Jaakko Pekka Johannes, palvelupäällikkö, Nurmijärvi

Nerg, Helmi Marjatta, opinto-ohjaaja, Rovaniemi

Neronen, Juha Heikki, henkilöstöpäällikkö, Helsinki

Nevanperä, Erja Annikki, kehitysinsinööri, Kouvola

Niemi, Olli Matti, hallintojohtaja, Pirkkala

Nieminen, Päivi Sinikka, kehityspäällikkö, Rauma

Nirkkonen, Hannu Jussi Petteri, hotellinjohtaja, Jyväskylä

Niska-Honkonen, Katri Annikki, talouspäällikkö, Rovaniemi

Niskanen, Jouko Aukusti, Prismajohtaja, Vantaa

Nissinen, Katja Helena, komisario, Helsinki

Nurmela, Jouni Martti Tapani, reaktoriohjaaja, Rauma

Nurmi, Kirsi Anneli, talouspäällikkö, Salo

Nurmi, Petri Tapio, tarkastaja, Helsinki

Nykänen, Kimmo Allan, rikosseuraamusesimies, Helsinki

Nyman, Anu Johanna, osastonhoitaja, Helsinki

Nyström, Joakim Herman, byggnadsinpektör, Korpo

Nyyssönen, Pirjo Hannele, kirjaamovastaava, Kuopio

Näppi, Leena Katarina, projektipäällikkö, Tampere

Oja, Marja-Leena, henkilöstöasiantuntija, Espoo

Ojala, Kari Allan, johtava radioverkkosuunnittelija, Helsinki

Ojala, Kari Pentti Tapani, luottojohtaja, Lahti

Ojala, Päivi Johanna, projektipäällikkö, Helsinki

Ojanen, Tuula Irmeli, maanviljelijä, Ruovesi

Ojansivu, Raino Tapio, yrittäjä, Kotka

Oksanen, Ari-Pekka Johannes, senioriasiantuntija, Nummela

Oksman, Reino Juho Olavi, hallituksen varapuheenjohtaja, Joensuu

Olakivi-Miftari, Kirsi, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki

Olander, Ulla-Maija, laatu- ja ympäristöpäällikkö, Varkaus

Ollila, Jari Herman, tuotekehityspäällikkö, Helsinki

Ottman-Salminen, Mirja Orvokki, tulosalueylihoitaja, Riihimäki

Ottosson, Jouni Uolevi, toimitusjohtaja, Naantali

Paajanen, Auvo Jukka Sakari, myyntijohtaja, Helsinki

Paalanen, Janne Tapio, operatiivinen päällikkö, Akaa

Paavilainen, Jorma Juhani, vanhempi kehityspäällikkö, Helsinki

Paavola, Eero, peruskoulun lehtori, vararehtori, Kauhava

Pajunen, Kari Seppo Kalevi, sisäinen tarkastaja, Mikkeli

Palvela, Juha-Martti Jussi, tuotekehityspäällikkö, Seinäjoki

Parviainen, Pirjo Irmeli, johtava hoitaja, Salo

Paso, Juha Antero, erikoissuunnittelija, Ranua

Peitsi, Jyrki Juhani, talotekniikkapäällikkö, Helsinki

Pelkonen, Seppo Ilmari, tietojärjestelmäasiantuntija, Turenki

Pennanen, Sirpa Mirjami, S-marketpäällikkö, Kiuruvesi

Perttula, Jukka Antero, kunnossapitopäällikkö, Kouvola

Perttunen, Timo Juhani, psykologi, Haukipudas

Perälä, Antti Johannes, luokanopettaja, Lempäälä

Peurala, Tuija Annukka, hyvinvointijohtaja, Orivesi

Pietari, Päivi Anitta, kätilö, työsuojeluvaltuutettu, Turku

Pietikäinen, Auli Hannele, nuorisotyön päällikkö, Tornio

Pihlajamaa, Jari Pekka, yksikön päällikkö, Espoo

Pihlström, Pami, kiinteistöjohtaja, Nummela

Piipponen, Tiina Irmeli, erityisasiantuntija, Helsinki

Piispanen, Jaana-Leeni, ylihoitaja, Aura

Pirttinen, Risto Kullervo, myyntipäällikkö, Kauhava

Pispala, Leni, erityisopettaja, Nurmijärvi

Pitkäkangas, Ann-May, rektor, Jakobstad

Pitkänen, Maria Johanna, suunnittelija, Hyvinkää

Pohjala, Sirpa, aluepäällikkö, Vantaa

Poikkeus, Leena Johanna, suunnittelija, Helsinki

Poola, Kari Juhani, myyntipäällikkö, Seinäjoki

Porkka, Heikki Johannes, erikoisasiantuntija, Vaajakoski

Potrykus, Merja Katariina, tutkija, Helsinki

Prokkola, Esa Antero, vanhempi projektipäällikkö, Lumijoki

Pulkka, Jussi Kalervo, teknologiapäällikkö, Joensuu

Pulkkinen, Seppo Mika Arvid, koneyrittäjä, Punkaharju

Pulkkinen, Timo Antero, ylitarkastaja, Kuopio

Putaansuu, Eero Johannes, sähkötöiden- ja käytönjohtaja, Raahe

Pylkkänen, Olli-Pekka Juhani, avainasiakaspäällikkö, Järvenpää

Pörhö, Tuula Maria, viestintäpäällikkö, Oulu

Pöyhönen, Simo Antero, pääinsinööri, Helsinki

Raivonen, Mika Juhani, erityisasiantuntija, Turku

Rajala, Merja Anitta, tarkastaja, Järvenpää

Rajala, Sanna Maria, notaari, Helsinki

Rajala, Stiina Marjatta, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Rajala, Tuija Aulikki, rakennerahastoasiantuntija, Orivesi

Rajalin, Hans Erik, transportföretagare, Raseborg

Rajamäki, Merja Sisko Hannele, ylitarkastaja, Helsinki

Ramula, Hannu Matti, tulosyksikön päällikkö, Valkeala

Ranta, Riitta, johtaja, Janakkala

Rantala, Laura Josefiina, käyttäjäpalvelupäällikkö, Järvenpää

Rantalainen, Laura Anneli, ravitsemispäällikkö, Siilinjärvi

Rantamaa, Ari Tapani, vanhempi asiantuntija, Helsinki

Rantanen, Pekka Juhani, pääsuunnittelija, Nurmijärvi

Rasanen, Marjaana, controller, Helsinki

Rasijeff, Satu Kristiina, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Espoo

Rasila, Timo Kalevi, tutkija, Helsinki

Rasinen, Marko Tapani, tuotepäällikkö, Tampere

Rask, Sari Susanna, asiantuntija, Tuusula

Rauhala, Maarit, äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, Kuhmo

Rautakoski, Leena Helinä, tietohallintopäällikkö, Vaasa

Rautiainen, Marko Petri Kristian, tuotantopäällikkö, Nurmes

Rautomaa, Kaj Pauli, päällikkö, Porvoo

Rehn, Paula Marja-Leena, kehityspäällikkö, Turku

Reinikka, Mirja Kyllikki, ryhmäpäällikkö, Oulu

Rekola, Outi Annikki, sovellusasiantuntija, Hämeenlinna

Rekolainen, Jouko Tapani, toimitusjohtaja, Forssa

Relander, Hannu Tapani, prosessipäällikkö, Porvoo

Repo, Pirjo Marita, osastonhoitaja, Kerava

Reunamo, Riitta, tiiminvetäjä, Kerava

Riihimäki, Sauli Tapio, palvelupäällikkö, Paimio

Riihioja, Kirsi Marjaana, hallintopäällikkö, Ylöjärvi

Rinne, Markku Tapani, rikosylikonstaapeli, Espoo

Rissala, Petri Juhani, myyntipäällikkö, Oulu

Rissanen, Eliisa Arja, koulutusasiantuntija, Seinäjoki

Ritanen, Eine Anneli, johtaja, Tampere

Roikonen, Tomi Veikko Antero, komisario, Mikkeli

Roilas, Paula, palvelukodin johtaja, Lappeenranta

Roine, Jussi Pekka, kiinteistöpäällikkö, Hailuoto

Roine, Lea Eliisa Kristiina, palvelupäällikkö, Porvoo

Roininen, Maarit Mirja Kaarina, palvelupäällikkö, Helsinki

Rousku, Anne Kristiina, HR-asiantuntija, Helsinki

Rousku, Anne Maritta, perusopetuksen toimialajohtaja, rehtori, Lemi

Rousu, Tuija Hellevi, tarkastaja, Espoo

Ruoho, Petri Juhani, tuotannonkehitysinsinööri, Pori

Ruokoniemi, Nina Maritta, vastaava sosiaalityöntekijä, Lappeenranta

Räsänen, Mauno Kalevi, suunnitteluinsinööri, Jyväskylä

Rättö, Jorma Juhani, senioriasiantuntija, Hyvinkää

Rökman, Kaija Liisa, etuuskäsittelypäällikkö, Kiuruvesi

Rötkönen, Samu Santeri, aluekehitysasiantuntija, Rovaniemi

Saari, Matti Juhani, koulunjohtaja, Alavus

Saarinen, Turo Tapani, yksikön päällikkö, Helsinki

Saariniemi, Ari Juhani, pankinjohtaja, Tuusula

Saarto, Jukka Mika, tietohallinnon tuoteomistaja, Helsinki

Sahi, Eeva Liisa, ylitarkastaja, Kerava

Sainio, Tarja Aliisa, johtaja, Nurmijärvi

Sakki, Jenni-Katariina, osastonhoitaja, Helsinki

Salmela, Jari Juhani, suunnittelupäällikkö, Helsinki

Salmi, Anu Inkeri, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Nurmijärvi

Salminen, Timo, kuljetusriskien asiantuntija, Helsinki

Salonen, Jarmo Matti Sakari, erityisasiantuntija, Siilinjärvi

Salonpää, Niina Susanne, rikosseuraamusesimies, Ilmajoki

Sampakoski, Lasse Juhani, toimitusjohtaja, Lempäälä

Sandelin, Peter Mikael, nyckelkundschef, Sjundeå

Santavuori, Ari, riski-insinööri, Mäntsälä

Savikko, Minna Maria, henkilöstö- ja työsuojelupäällikkö, KTM, Oulu

Savolainen, Päivi Sinikka, psykologi, Kiuruvesi

Schroderus, Katri Marjut, johtava sosiaalityöntekijä, Helsinki

Seppelin, Saija Marja, ylihoitaja, Vaasa

Seppä, Kristiina Tuulia, brändiasiantuntija, Helsinki

Seppälä, Lea Marita, koulunjohtaja, Kittilä

Sevon, Sari, asiantuntija, Espoo

Siekkinen, Pauli Tapio, toiminnanjohtaja, Muhos

Sillanpää, Timo Antero, laadunohjausinsinööri, Pori

Simola, Marita Hannele, työhyvinvointipäällikkö, Turenki

Simula, Jari Pekka Ilmari, toimitusjohtaja, Rovaniemi

Sinisalo, Arja Helena, henkilöstöasiantuntija, Helsinki

Sivula, Merja Tuulikki, aluepäällikkö, Helsinki

Skonbäck, Sari Irene Birgitta, tietopalvelusuunnittelija, Espoo

Skytte, Stefan Christian Mattias, avdelningschef, Jakobstad

Smedlund, Tom Christian, ensihoitomestari, Vaasa

Snellman, Jan Kristian, vanhempi erityisasiantuntija, Vantaa

Somervuo, Erkki Juhani, liikuntasuunnittelija, Espoo

Sorvisto, Anna-Leena, lukion erityisopettaja, KM, Kauhava

Stenvall, Arja Tuulikki, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki

Strandman, Iiris Aulikki, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Vantaa

Sundqvist, Janette Gunilla, vårdchef, Pargas

Sundqvist, Sami Niklas, ensihoitomestari, Pietarsaari

Suojanen, Kaija Maritta, esimies, Nousiainen

Suomala, Simo Asko, maatalousyrittäjä, Toholampi

Suominen, Juha Sakari, ylitarkastaja, Lohja

Suutari, Timo, suunnittelupäällikkö, Pori

Suvensalmi, Kirsi Helena, johtokunnan puheenjohtaja, Vantaa

Sved-Roddis, Marina Teresia, speciallärare, Kristinestad

Särkkä, Juha Pekka, työ- ja virkaehtoasiantuntija, Helsinki

Säämänen-Seppälä, Kirsi Helena, raportointiasiantuntija, Vantaa

Söderlund, Henrik Aarne, vastaava rakennusmestari, Espoo

Takala, Jukka Mauno, kunnossapitovastaava, Isokyrö

Takala, Leena Mirja, kehityspäällikkö, Espoo

Talamo, Carla Kerttuli, palvelupäällikkö, Naantali

Tamminen, Heikki Sakari, ympäristöpäällikkö, Janakkala

Tamminiemi, Jyrki Tapio, myyntipäällikkö, Vihti

Taskila, Antti Tapani, vanhempi ostaja, Muhos

Terho, Jari Matti, toimitussihteeri, Turku

Tervonen, Merja Katariina, prosessivastaava, Oulu

Teräs, Katariina Minna, henkilöstöasiantuntija, Lieto

Tiainen-Niemistö, Marjo Angervo, koordinaattori, Jyväskylä

Tiirikainen, Suvi Marjaana, tutkimuskoordinaattori, Kuopio

Tikka, Jorma Juhani, Sale-päällikkö, Mikkeli

Timonen, Pertti Olavi, kaupunginvaltuutettu, Mänttä-Vilppula

Tirronen, Kari Petteri, tuotantopäällikkö, Nokia

Toikka, Eija-Maija Annikki, kuntoutuspäällikkö, Pöytyä

Toivola, Kimmo Antero, maankäyttöjohtaja, Alajärvi

Tolonen, Heimo Ensio, suunnittelija, Rovaniemi

Torvinen, Timo Tapani, ylitarkastaja, Hyvinkää

Tuikkanen, Juha Pekka, myynninsuunnittelija, Jyväskylä

Tuominen, Nina Carola, kansliapäällikön sihteeri, Espoo

Turunen, Kauko Veli, yrittäjä, Parkano

Tyrkkö, Kristiina, tietoasiantuntija, Helsinki

Törrönen, Kari Juhani, ensihoitopäällikkö, Joensuu

Töykkälä, Esa Martti, kehittämisen asiantuntija, Piikkiö

Urosevic, Raija Päivi Hannele, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki

Uusitalo, Kari Juhani, myyntipäällikkö, Ylöjärvi

Vacklin, Jarmo Tapani, toimitusjohtaja, Lieksa

Vaikkinen, Maija Liisa, johdon assistentti, Kerava

Vakkuri, Ritva Liisa, pormestarin sihteeri, Tampere

Wallenius, Mika, asiakaspäällikkö, Raisio

Valtanen, Harri Uolevi, asennuspäällikkö, Tampere

Vanhanen, Vladimir, terveystarkastaja, Espoo

Vanhatalo, Nina, toimittaja, Helsinki

Vapalahti, Petri Juhani, lakimies, Helsinki

Wasén, Carl Niklas, skolföreståndare, Eckerö

Vehmas, Jouni Juhani, kenttäpäällikkö, Kuopio

Vertanen, Ossi Tarmo Päiviö, toiminnanjohtaja, Kannus

Vettenranta, Marja Anneli, koulutusvastaava, Laihia

Vienola, Ippa Ritva Helena, tarkastaja, Helsinki

Wihko, Elina Anna-Liisa, rahoitusjohtaja, Järvenpää

Viinikainen, Juha Pekka, myyntijohtaja, Turku

Viippola, Satu Sinikka, palvelutuotantopäällikkö, Helsinki

Viitala, Virpi Alli, asiantuntija, Vaasa

Vikström, Jan Kristian, senior projektledare, Korsholm

Vilander, Henry, johtaja, Inkoo

Viljakainen, Mia Marja Kyllikki, hallituksen puheenjohtaja, Porvoo

Willman, Maija Kaarina, toiminnanjohtaja, Rauma

Vink, Paula Johanna, senioriasiantuntija, Helsinki

Virkkunen, Teuvo Johannes, vanhempi kehityspäällikkö, Jyväskylä

Virtanen, Isto Uolevi, toimitusjohtaja, Raisio

Virtanen, Kimmo Holger, toimistopäällikkö, Salo

Voutilainen, Ville Antero, aluemyyntipäällikkö, Helsinki

Vuollet, Kirsi Maria, yrittäjä, toimitusjohtaja, Lahti

Vuorela, Tomi Petteri, lehtori, erityisopettaja, Turku

Väisänen, Liisa Anneli, kehityspäällikkö, Vantaa

Välimaa, Pertti Juha-Pekka, myyntipäällikkö, Vaasa

Välimäki, Kaija Marjatta, kirjastonhoitaja, Kerava

Väänänen, Terttu Kaarina, laskentapäällikkö, Suonenjoki

Yliaho, Jani Markus, suunnittelupäällikkö, Vaasa

Yliherva, Esa Antero, kunnossapitopäällikkö, Oulu

Yli-Hongisto, Ulla Marjatta, oppilaanohjaaja, Sastamala

Ylinen, Minna Marianne, sovellusasiantuntija, Pori

Ylioja, Eija Helena, erikoissuunnittelija, Lahti

Yli-Rantala, Antti, tietohallintopäällikkö, Ulvila

Ylätupa, Jukka Tapani, rahtauspäällikkö, Espoo

Yrjölä, Jarmo Allan, esimies-asiantuntija, Vantaa

Ådahl, Ulla Marianne, asiantuntija, apulaisjohtaja, Espoo

Ålander, Anne Maritta, johtokeskuspäivystäjä, Kerava

Åsten, Hans Kristian, kumppanuuspäällikkö, Helsinki

Äijälä, Susan Satu Kyllikki, toimitusjohtaja, Lempäälä

Äikäs, Lasse Petteri, palveluasiantuntija, Espoo

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali kultaristein

Aaltio, Ulla Marketta, asiakaspalvelupäällikkö, FK, Hollola

Aapajärvi, Jouko Matti, tulliylitarkastaja, Ivalo

Aarnio, Riikka Helena, operatiivisen liiketoiminnan spesialisti, Espoo

Abahassine, Erja Orvokki, ratkaisuasiantuntija, Jyväskylä

Ahlgren, Suvi Tellervo, kehittämispäällikkö, Helsinki

Ahlholm, Pekka Henrik, yrittäjä, Kontiolahti

Ahlqvist, Riitta Elise, osastonhoitaja, Salo

Aho, Kimmo Sakari, pääluottamusmies, Naantali

Aho, Sari Marjukka, hallinnollinen avustaja, Porvoo

Aho, Virpi Marjukka, johdon assistentti, Espoo

Ahola, Hannu Tapani, konemyyntipäällikkö, Lappajärvi

Ahonen-Vuorenheimo, Anne Elise, sairaanhoitaja, Raisio

Ahosilta, Sanna Aulikki, tarkastaja, Helsinki

Aittola, Sami Mikko Antero, ylikonstaapeli, Järvenpää

Ala-Kauhaluoma, Hilkka Helena, yrittäjä, toimistopäällikkö, Parkano

Alasalmi, Harri Arto Olavi, tuoteryhmäpäällikkö, Helsinki

Alatalo, Kimmo Kalervo, pääluottamusmies, Haukipudas

Alatalo, Toni Peter, opettaja, Kuopio

Annala, Tapio Juhani, vanhempi tuotekehitysinsinööri, Vantaa

Antikainen, Krista Monika, kulttuurisihteeri, Rusko

Antila, Jyrki Johannes, ylikonstaapeli, –

Anttila, Anne Maaret, päiväkodinjohtaja, Naantali

Anttila, Jarkko, huoltoinsinööri, Pirkkala

Arhenius, Päivi Piia-Maria, myyjä, Sasi

Arifullen, Jonna Marketta, rikosylikonstaapeli, Espoo

Arminen, Ville-Matti Simeoni, erityisasiantuntija, –

Aromaa, Aino Siviä, korvausasiantuntija, Helsinki

Aronen, Marita Tuulikki, erityisasiantuntija, Jokioinen

Arponen, Kirsi Marjut, suunnittelija, Turku

Arvola, Ulla-Riitta Helena, yksikön johtaja, Pöytyä

Aspela, Jarmo Osmo Tapio, ryhmäpäällikkö, Hyvinkää

Aspenström, Tiina Maarit, taloussuunnittelija, Espoo

Aures, Eija Hannele, asiantuntija, Porvoo

Autere, Satu Maarit, lainkäyttösihteeri, Kouvola

Autio, Riika Susanna, hallinnollinen avustaja, Porvoo

Back-Hytönen, Minna Marketta, maatalousyrittäjä, Vesanto

Backman, Jarmo Martti Juhani, ylikonstaapeli, Hankasalmi

Bellaoui, Pirkko Unelma, osastonhoitaja, Helsinki

Björke, Denice, sjukskötare, Ödkarby

Björke, Leena Irmeli, asiantuntija, Porvoo

Björklund, Camilla, avdelningsskötare, sjukskötare, Nykarleby

Björklund, Mikael Jens Olof, musiklärare, Karleby

Björklöf, Eivor Margareta, översättare, Ingå

Björklöf, Kaj Birger, köpman, Raseborg

Björkskog, Tommy Jan Ivar, avainasiakaspäällikkö, Naantali

Blomerus, Ossi Dimitri Allan, toimistotyöntekijä, Savonlinna

Blomqvist, Benny Henrik, rikosylikonstaapeli, Parainen

Blomqvist, Merja Sisko Tellervo, lakipalvelusihteeri, Helsinki

Blomqvist-Fagerholm, Isa Benita, skolledare, Saltvik

Boman, Anne Katarina, johdon assistentti, Porvoo

Burman, Alf Henrik, försäljäre, politiker, Korsholm

Buuri, Kati Piritta, terveydenhoitaja, Lemi

Bystedt, Rainer Rolf Holger, företagare, Vörå

Bäck-Sjökvist, Iris Helena Cecilia, rektor, Malax

Catani, Marja Birgitta, ratkaisuasiantuntija, Helsinki

Cavonius, Annika Maria, översättare, Helsingfors

Dahlström, Lars Robert, skattesakkunnig, Nurmijärvi

Dahlström, Maijuli, asiantuntija, Turku

Danielsson, Johan Kristian, tulliylitarkastaja, Hangonkylä

Danskanen, Lennart Carlsson, ansvarig kutterskötare, Ingå

Donner, Annika Cecilia, specialsjukskötare, biträdande föreståndare, Lemland

Eerola, Jouko Einari, paloesimies, Alavieska

Eerola, Torsti Kustaa, kultaseppä, Sääksmäki

Eklind, Pasi Erkki Tapio, taksiyrittäjä, Varkaus

Ellimäki, Taina Helena, osto- ja myyntipäällikkö, Helsinki

Ernvall, Jussi Armas, myymäläpäällikkö, Rusko

Erola, Jouni Matti, nuorisopäällikkö, Liperi

Eskelinen, Eija Liisa, maaseutuasiantuntija, Kuopio

Eskoli, Petteri Jyrki Jaakko, suunnittelija, Helsinki

Etto-Alianello, Pirkko Sinikka, johdon assistentti, Italia

Eurajoki, Lahja Annikki, tutkimusteknikko, Helsinki

Evikoski, Jussi Kalevi, työnjohtaja, Tampere

Falin-Heikkinen, Merja Kirsti, luokanopettaja, Nurmes

Farin, Riitta Helena, ruokapalvelupäällikkö, Iisalmi

Forth-Snellman, Åsa-Britt Marie, avdelningsskötare, Tölby

Friman, Rune Rolf, företagare, Kimitoön

Frusti, Asko Matti, maanviljelijä, Isokyrö

Förnäs, Johan Evert, ohjelmahankkija, Helsinki

Gabrielsson, Mika, marketpäällikkö, Dragsvik

Gardberg, Nina Eva Maria, korvausratkaisija, Vantaa

Grundström, Leif Juhani, työnjohtaja, Vantaa

Grönmark, Sanna Maria, tuottaja, Pori

Gustafsson, Henry Lars-Olof, arbetarskyddsfullmäktig, Raseborg

Haake, Anneli Aili Kaarina, lihantarkastaja, Jokioinen

Haapa-aho, Anne Maria, esiluokan opettaja, Kuortane

Haapakoski, Kaisa Heleena, luokanopettaja, Ylivieska

Haapala, Marjo Hannele, ruokapalveluesimies, Kouvola

Haapamäki, Kari Juhani, taksiyrittäjä, Virrat

Haapanen, Mika Olavi, aluepäällikkö, Hämeenlinna

Haapasalo, Merja Sinikka, työsuhdeasiantuntija, Helsinki

Haarala, Tiina Anneli, projektiasiantuntija, Turku

Haavisto, Matti Tapio, ylikonstaapeli, Nokia

Haavisto, Merja Orvokki, lomitusasiamies, agrologi, Koski Tl

Haikonen, Vesa-Pekka, rikkihappotehtaiden käyttöteknikko, Harjavalta

Hakkarainen, Mikko Kim Kristian, ylikonstaapeli, Loppi

Hakola, Jaana Helena, osastonhoitaja, Rovaniemi

Halenius, Sari Johanna, assistentti, Helsinki

Hallia, Jukka Jaakko, laskentainsinööri, Tampere

Hallikainen, Jukka Antero, laulaja, Miehikkälä

Halonen, Kaija Iiris, apulaisosastonhoitaja, Helsinki

Hampori, Harri Tapani, puhdistamomestari, Vihti

Hanhikoski, Virpi Marianne, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki

Hankamäki, Kalle Arvo Johannes, maanviljelijä, Jämsä

Hankkila, Sirpa, maksuliikepäällikkö, Vantaa

Hannola, Tiina Maarit, johdon assistentti, Helsinki

Hannula, Outi Marja, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Harinen, Jertta Eliisa, luottamushenkilö, Kontiolahti

Harju, Ari-Pekka, peruskoulun luokanopettaja, Virrat

Harju, Toni Juhani, rikosylikonstaapeli, Oulu

Hartikainen, Pasi Arto Tapani, kasvituotannon asiantuntija, Kitee

Hartikainen, Veli-Pekka, yrittäjä, Heinävesi

Hauhia, Veli-Pekka, ulosottoylitarkastaja, Lappeenranta

Hauta-aho, Juha Petri, maatalousyrittäjä, Alajärvi

Hautala, Satu Maarit, sairaanhoitaja, Lapinlahti

Havia, Mikko Elias, virastomestari, Espoo

Havuluoto, Anu Päivikki, asiantuntija, Kurikka

Heikkilä, Heljä Tellervo, taloussihteeri, Helsinki

Heikkilä, Jukka Sakari, aluemestari, Hausjärvi

Heikkilä, Sari Sinikka, toimistoassistentti, Turku

Heikkinen, Ari Juhani, kiinteistöesimies, Valkeakoski

Heikkinen, Juha Tapio, aluemyyntipäällikkö, Vaasa

Heikkinen, Marja Inkeri, laboratoriohoitaja, Valkeakoski

Heikkinen, Minna Margit, käräjäsihteeri, Rovaniemi

Heikkinen, Niina Johanna, lainkäyttösihteeri, Kuopio

Heikkinen, Sirpa Anneli, lupasihteeri, Posio

Heimonen, Sari Kaarina, dokumentointi-insinööri, Rauma

Heinistö, Nina Harriet, johdon assistentti, Espoo

Heino, Teemu Taneli, erityisasiantuntija, Pori

Heinonen, Jouni Armas, henkilöstösihteeri, Vantaa

Heinonen, Maire Inkeri Hannele, tilipalvelupäällikkö, Muhos

Helenius, Tarja Anita, kehittämispäällikkö, Rusko

Hella, Outi Ilona, hallinnollinen avustaja, Nurmijärvi

Hellström, Mikael, serviceman, projektchef, Esbo

Helminen, Eeva Tuulia, hallinnollinen avustaja, Espoo

Helminen-Järvinen, Outi Anneli, yrittäjä, tuotantopäällikkö, Pälkäne

Henttula, Pasi Pellervo, ilmastointi-insinööri, Turku

Herttuainen, Anne Marita, lehtori, Savonlinna

Hettula, Ritva Marita, veroasiantuntija, Oulu

Hietaharju, Hannu Olavi, lihantarkastaja, Kälviä

Hietala, Kari Matti Vilhelm, rikosylikonstaapeli, Vaasa

Hietala, Teija Paula Marjaana, työkykykoordinaattori, Jyväskylä

Hietanen, Anne Kaarina, ylitarkastaja, Rovaniemi

Hiissa, Marja Anneli, asiantuntija, Oulu

Hilliaho, Heli Maarit, ravintolapäällikkö, Ylivieska

Hiltunen, Jukka Tapani, kasvintuotannon- ja talouden asiantuntija, Lapinlahti

Hiltunen, Mika Petri, yrittäjä, Kontiolahti

Hirvonen, Ulla Sinikka, metsäasiantuntija, Rääkkylä

Hoikkala, Eija-Riitta, ketjupäällikkö, Nurmijärvi

Hoikkaniemi, Jouni Kalervo, tullitarkastaja, Salla

Holmberg, Ann-Sofie Regina, talous- ja henkilöstösuunnittelija, Helsinki

Holmberg, Jari, sähkökunnossapidon päällikkö, Ulvila

Holmi, Pirkko Anneli, suunnittelija, Helsinki

Holmkvist, Katarina Viktoria, sjukskötare, Korsnäs

Holmström, Katinka, sjukskötare, Ödkarby

Holmström-Skrabb, Gun, daghemsföreståndare, Pedersöre

Honkanen, Sari Pirjo Anita, tutkimuspalvelukoordinaattori, Imatra

Hooman, Ari Jukka, tulliylitarkastaja, Lappeenranta

Hulkko, Airi Tuulikki, metsäneuvoja, Kontiolahti

Hult, Tapio Mikael, yrittäjä, Jyväskylä

Hussi, Marja-Leena, johdon assistentti, Lahti

Huttunen, Sampsa Aleksi, rikosylikonstaapeli, Kouvola

Huttunen, Sirpa Aino Annikki, myyntijohtaja, Haapajärvi

Huttunen, Teemu Samuel, rikosylikonstaapeli, Pori

Huuhti, Aino Maarit, pääluottamusmies, Helsinki

Hytönen, Laila Kristiina, erityispalvelujen esimies, Vesanto

Hyvärinen, Hannu Tapani, työnjohtaja, Kokkola

Hyvärinen, Kirsi-Marja, prosessikehityspäällikkö, Rauma

Hyytiäinen, Kari Antero, tuntiopettaja, Oulainen

Häkkilä, Jorma Aukusti, huoltopäällikkö, Kannus

Hämäläinen, Juha Antero, taksiyrittäjä, Savonlinna

Hämäläinen, Pirjo Anneli, kassanhoitaja, Klaukkala

Hämäläinen, Seija, myyntipäällikkö, Joensuu

Hämäläinen, Tiina Kaarina, hälsovårdare, Föglö

Högström, Keijo Magnus, projektipäällikkö, Helsinki

Höttönen, Jukka Kalervo, pääluottamusmies, Jyväskylä

Idström, Maarit Elisabeth, tavaratalopäällikkö, Iisalmi

Ihalainen, Kimmo Tapani, maaseutuyrittäjä, Joroinen

Ihander, Eeva-Liisa, osastonhoitaja, Espoo

Ilmanen, Mai Helena, kirjanpitäjä, Tampere

Ilmonen, Taito Valter, prosessi-arkkitehti, Vantaa

Ingman, Mats Olav, lektor, Vörå

Isohella, Jari Jouko Juhani, luottamushenkilö, Kurikka

Isola, Mauno Ilmari, tarkastaja, Lahti

Isotalus, Jari Juha Mikael, maaseutuasiamies, Alavieska

Jaakola, Ilkka Petteri, metsänhoitoesimies, Sodankylä

Jaba, Kirsi Helena, työkykykoordinaattori, Helsinki

Jalanto, Esko Valdemar, liikennesuunnittelija, Tampere

Jansson, Dennis, entreprenör, Jomala

Jansson, Harriet, avdelningsskötare, Mariehamn

Jansson, Janne Erkka, ylikonstaapeli, Kirkkonummi

Jefimoff, Nina, ravintolapäällikkö, Raisio

Johansson, Olli Mikael, IT-arkkitehti, Espoo

Jokinen, Kari Matias, ylikonstaapeli, Kuortane

Jokinen, Tarja Leena, hankinta-asiantuntija, Vaasa

Jokivuori, Reijo Tapio, osastonhoitaja, Hollola

Jormalainen, Tarja Marita, kirjanpitäjä, Kontiolahti

Joronen, Jari Tapio, tuotantomestari, Rautjärvi

Jukkala, Ismo Tapani, palveluneuvoja, Lappeenranta

Julku, Eila Marita, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Jutila, Heli Maarit Birgitta, johdon sihteeri, Alavieska

Jyrkkämäki, Tanja Susanna, sairaanhoitaja, Loviisa

Järvelä, Outi Marjatta, asiakirjasihteeri, Riihimäki

Järvinen, Kari Uolevi, liikunnanopettaja, Kuusamo

Jätinvuori, Marita Anneli, nuorisotyöaineiden opettaja, Paimio

Kaarnola, Lea Annikki, tiiminvetäjä, Helsinki

Kaarto, Eeva Anne-Mari, hygieniahoitaja, Oripää

Kaarto, Seppo Juhani, kelikeskuspäällikkö, Salo

Kaasinen, Helena Mirjami, kuntakoordinaattori, Polvijärvi

Kaihlanen, Minna Maarit, johtava varhaiskasvatuksen ohjaaja, Tampere

Kainulainen, Päivi Kristiina, lääke-esittelijä, Kuopio

Kaisamatti, Martti Juhani, huoltomestari, Oulu

Kallio, Kyösti Antero, tuotantoesimies, Kuopio

Kallio, Laura Maria, lupaesimies, Vaasa

Kalliokoski, Jaakko Lauri Viljami, varainhoitaja, Porvoo

Kallström, Matti-Juhani, tullitarkastaja, Kotka

Kananen-Kärkkäinen, Mervi Inkeri, päiväkodin johtaja, Kiuruvesi

Kangasniemi, Johanna Maria, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki

Kankkunen, Paula Johanna, koulutussuunnittelija, Helsinki

Kannasmaa, Merja Annikki, kiinteistösihteeri, Espoo

Kantola, Erkki Ilmari, tuoteryhmäpäällikkö, Askola

Kantola, Tuula Anneli, ateria- ja siivouspäällikkö, Nokia

Karensalo, Minna Johanna, tarkastaja, Helsinki

Karhu, Sari Kaarina, viestintäasiantuntija, Oulu

Kari, Heikki Petteri, palveluesimies, Helsinki

Karjalainen, Jarmo, yrittäjä, Rautalampi

Karjalainen, Lasse Aulis, myynti-insinööri, Kuusankoski

Karjalainen, Mira Kaarina, sairaanhoitaja, Liperi

Karlais, Tomas Erik, IT-chef, Korsholm

Karlsson, Kristina Charlotta, sairaanhoitaja, Paimio

Karlsson, Stefan Mikael, ylikonstaapeli, Helsinki

Karsten, Riitta Hannele, ratkaisuasiantuntija, Espoo

Karusalmi, Arto Antero, vanhempi pääsuunnittelija, Jyväskylä

Karvonen, Ilpo Oiva Juhani, maanviljelijä, Pyhäjärvi

Karvonen, Paula Tuulikki, toimistosihteeri, Helsinki

Karvonen, Satu Johanna, luokanopettaja, Kuusamo

Kauhanen, Leena Orvokki, palveluasiantuntija, Liperi

Kaukanen, Tomi Johan, ulosottoylitarkastaja, Lahti

Kaunisvaara, Jaana Irmeli, kehityspäällikkö, Helsinki

Kauppinen, Kirsi Marja, sairaanhoitaja, Valkeakoski

Keltti-Heikkilä, Maria Annikki, sivistysjohtaja, Veteli

Kemola, Heini Marja Helinä, erikoissairaanhoitaja, omaishoidon ohjaaja, Oulu

Kemppainen, Ari Antero, marketpäällikkö, Helsinki

Ketola, Esko Juhani, marketpäällikkö, Inkoo

Kianen, Maritta, työterveyshoitaja, Säkylä

Kieloaho, Paula Marjatta, käräjäsihteeri, Kuopio

Kiiski, Valter, tuntiopettaja, Vantaa

Kiiveri, Timo Heikki Kalevi, tuotannon työnjohtaja, Parikkala

Kilpiö, Oili Helena, kielenkääntäjä, Raasepori

Kinnarinen, Tarja Birgitta, ostaja, Akaa

Kinnunen, Ari Juhani, hankintainsinööri, Helsinki

Kinnunen, Petri Tapio, ylikonstaapeli, Valkeakoski

Kinnunen, Päivi Helena, palvelupäällikkö, Järvenpää

Kinnunen, Tanja, tutkimusassistentti, Järvenpää

Kivimäki, Jaana Maria, johdon assistentti, Espoo

Kivimäki, Jari Antero, myyntipäällikkö, Ilmajoki

Kivinen, Ari Antero, valvoja, Helsinki

Kivioja, Elisa Helena, kasvintuotannon asiantuntija, Kankaanpää

Kleimola, Jani Johannes, tietoliikenteen erityisasiantuntija, Espoo

Klingberg, Erja Kristina, luokanopettaja, Lapinjärvi

Kohtamäki, Jari Juhani, laatuinsinööri, Vaasa

Koistinen, Rauno Ilmari, tavaratalopäällikkö, Varkaus

Koivurova, Päivi Tuulikki, vastaava jaostosihteeri, Espoo

Koivurova, Virpi Lea, tarkastaja, Rovaniemi

Kokkonen, Minna Maarit, asiantuntija, Parikkala

Kokkoniemi, Mari Monica, henkilöstöasiantuntija, Helsinki

Kokkoniemi, Marja-Liisa, palkka-asiantuntija, Helsinki

Kolila, Timo, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Konola, Mira Tuulia, opettaja, Pyhäntä

Kontinen, Risto Juhani, palvelupäällikkö, Mikkeli

Kontio, Jaana Anne Kristiina, diakonissa, Oulu

Kontio, Tiina Elina, asiakkuuspäällikkö, Nummela

Korhonen, Kari Olavi, kuljetusyrittäjä, Hiltulanlahti

Korhonen, Tuija Marjo, asiantuntija, Pori

Korkeamäki, Minna Maarit, johtokeskuspäivystäjä, Vantaa

Korkiakoski, Esko Antero, kartoittaja, Oulainen

Korpi, Mikko Olavi, tulliylitarkastaja, Nummenkylä

Korpi, Urpo Matias, vastaava puutarhuri, Vantaa

Kortelainen, Maarika, kuraattori, Helsinki

Korteniemi, Pia Maarit, liikenneinsinööri, Nurmijärvi

Kortesmaa, Ari Johannes, suunnittelija, Vesilahti

Korvela, Juhani Ernst Aabrami, rikosylikonstaapeli, Lieto

Kosamo, Vesa, luokanopettaja, Leppävirta

Kostilainen, Päivi Elina, esiluokanopettaja, koulukuraattori, Kaavi

Koukkari, Vesa Jussi, työmaapäällikkö, Hyvinkää

Koukku, Jami-Pekka, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Koukonen, Mari Hannele, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Kouvalainen, Susanna Marjut, suunnittelija, Pyhäjärvi

Kristo, Hilkka Helena, talous- ja velkaneuvoja, Tornio

Kujala, Jaana Marjut, ruokapalvelu- ja siivouspäällikkö, Kauhajoki

Kukkonen, Outi Monica, esiluokanopettaja, Muhos

Kulmala, Airi Liisa Tuulikki, terveydenhoitaja, Rääkkylä

Kulmala, Sirpa Helena, toimitusjohtajan sihteeri, Vantaa

Kuoppamäki, Simo Petri, aluksen päällikkö, Emäsalo

Kupiainen, Riitta Maila, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Kurittu, Mikko Olavi, maanviljelijä, Nakkila

Kurki, Rauno Ensio, liittosihteeri, Janakkala

Kuronen, Juha Pekka, projektipäällikkö, Vantaa

Kurtti, Arja Liisa, luokanopettaja, Taivalkoski

Kurvinen, Jukka Sakari, aluemyyntijohtaja, Helsinki

Kuusela, Tiina-Maria, marketpäällikkö, Kouvola

Kuusikko, Sari Susanna, toiminnanjohtaja, Parkano

Kuusisto, Kaija Anneli, toiminnanjohtaja, Seinäjoki

Kytösaho, Mira Kirsi Susanna, hallinnollinen ulkoasiainsihteeri, Helsinki

Käckman, Tuija Hannele, luottoasiantuntija, Helsinki

Kähönen-Ruuska, Liisa Kaarina, apulaisosastonhoitaja, Vantaa

Käld-Aspfors, Siv Marion Helena, avdelningsskötare, Jakobstad

Kämppi, Tuija Maarit, museoassistentti, Helsinki

Kärki, Henna Nea Piritta, projektipäällikkö, Liperi

Kärkkäinen, Merja Tuulikki, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Laaksonen, Heli Maarit, apulaisosastonhoitaja, Espoo

Laaksonen, Irmeli Elisabet, kartoittaja, Turku

Laaksonen, Pia Tuulikki, rikosylikonstaapeli, Raisio

Lahdenperä-Jokela, Arja Kyllikki, osastonhoitaja, Rovaniemi

Lahti, Anna Kristiina, markkinointipäällikkö, Hämeenlinna

Lahti, Mirja Anneli, rikosylikonstaapeli, Alavus

Lahtinen, Eija Inkeri, toiminnansuunnittelija, Kouvola

Lahtinen, Tuomo Johannes, opettaja, Lapinlahti

Laiho, Risto Jukka Tapani, tarkastaja, Helsinki

Laine, Hanna Katariina, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, Kangasala

Laine, Jyrki Antero, rikosylikonstaapeli, Laitila

Laine, Mikael Jyrki Rikhard, vanhempi rikoskonstaapeli, Ulvila

Laine, Sakari Antero, asiantuntija, Vaasa

Laine, Susanna Maarit, asiakasneuvoja, Espoo

Laine, Teija Annikki, varhaiskasvatuksen johtaja, Kouvola

Laitinen, Erkki Aulis, taksiyrittäjä, Kuopio

Laitinen, Ilkka Tapio, suunnittelija, Riihimäki

Laitinen, Jouko Tapani, ylikonstaapeli, Mikkeli

Laitinen, Mika Markus, maksupalveluasiantuntija, Helsinki

Laitinen, Pertti Seppo Einari, johtava työnohjaaja, Paimio

Laitinen, Sirpa Anneli, ulosottoylitarkastaja, Hamina

Lasaroff, Sirpa Anneli, toiminnanjohtaja, Puumala

Latvakoski, Heikki Oskari, ylikonstaapeli, Tervakoski

Latvala, Merja Katariina, luottamushenkilö, Kurikka

Laukka-Kattainen, Anna-Liisa, opettaja, Vieremä

Laukkoski, Anne Katariina, aktuaari, Järvenpää

Laulajainen, Anneli Marjatta, apulaisosastonhoitaja, Espoo

Launio, Veli-Matti, jakeluesimies, Ylöjärvi

Laurila, Marju Katariina, purseri, Tuusula

Laurila, Seppo, kuljetusyrittäjä, Helsinki

Lecklin, Timo Antero, vuoromestari, Heinola

Lehti, Seppo Olavi, rikosylikonstaapeli, Hyvinkää

Lehtinen, Mika Antti, metsäasiakasvastaava, Heinola

Lehtiniemi, Soili, projektipäällikkö, Kyrö

Lehtivaara, Sanna Elina, apulaisosastonhoitaja, Kirkkonummi

Lehto, Sirkku Kaarina, opettaja, Hämeenkyrö

Lehtola, Mervi Tuulikki, taloussuunnittelija, Imatra

Lehvä, Marjo Kristiina, myyntipäällikkö, Kotka

Leino, Maria, maanviljelijä, lähihoitaja, Loppi

Leinonen, Markku Kullervo, yrittäjä, Siikajoki

Lemetyinen, Reijo Ilmari, asiakkuuspäällikkö, Hämeenlinna

Lempiäinen, Hanna Elina, myyntipäällikkö, Paimio

Leppänen, Leena Marjatta, fysioterapeutti, Heinola

Leppänen, Markku Olavi, työnjohtaja, Joutsa

Leskinen, Jorma Tapani, sairaanhoitaja, Pyhäjärvi

Leskinen, Timo Kalevi, vuoropäällikkö, Järvenpää

Leskinen, Ulla Margetta, pääluottamusmies, Ristiina

Liedes, Marja-Liisa, osastosihteeri, Oulu

Lievonen, Sari Linnea, tullitarkastaja, Vantaa

Liimatainen, Rauni Henriikka, järjestelmäoperaattori, Jyväskylä

Liimatta, Veli Matti Juhani, kuljetusyrittäjä, Tervola

Lindberg, Heli Marianne, valvontainsinööri, Vantaa

Lindholm, Eva Ulrika, klasslärare, Korsnäs

Lindholm, Pirjo Maarit, kotihoidon ohjaaja, Helsinki

Lindroos, Mikael Ingmar, työnjohtaja, Sipoo

Lindström, Riitta, korvauspäällikkö, Naantali

Linnamäki, Marja Leena, tuoteryhmäpäällikkö, Järvenpää

Lintula, Jari Pekka, sähkö- ja automaatioesimies, Uusikaupunki

Lintunen, Anu-Leena, matkailupäällikkö, Virolahti

Lippojoki, Jaana Anitta, johtava talousasiantuntija, Imatra

Lipponen, Onni Armas, järjestelmäpäällikkö, Kempele

Liukka, Laila Inkeri, assistentti, Kantvik

Loivanne, Petri Henrik Akseli, rikosylikonstaapeli, Espoo

Loponen, Eeva Liisa, korvausasiantuntija, Espoo

Loppukaarre, Helena Inkeri, projektipäällikkö, Tuusula

Louhivuori, Jaana Satu Susanna, osastonhoitaja, Valkeakoski

Lukka, Terhi Helena, erityisasiantuntija, –

Lunti, Leena Kaarina, tuoteryhmäpäällikkö, Kauhajoki

Luojus, Jaana Sofia, asiantuntija, Säkylä

Luoma-aho, Saija Sinikka, tietopalveluasiantuntija, Vantaa

Luukkonen, Tero Ilmari, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu

Luukkonen, Timo Veli, kehityspäällikkö, Helsinki

Lähteenmäki, Jari Olavi, tuotetuki-insinööri, Vesajärvi

Lähteenmäki, Jukka Markku, palvelupäällikkö, Tampere

Lääkkö, Eeva-Marja, talousjohtaja, Keminmaa

Löfdahl, Anita Elisabeth, bibliotekarie, Pedersöre

Lönnqvist, Barbro Marika, tarkastaja, Vantaa

Maaronen, Johanna Maria, käräjäsihteeri, Vantaa

Maarve, Jaana Marja, myyntipäällikkö, Heinola

Magga, Pauli Aslak, poromies, Inari

Maijala, Helena Annikki, rakennussuunnittelija, Pyhäjoki

Makarevitch, Annika Kristin, lärare, Närpes

Makkonen, Päivi Anneli, hallintosihteeri, Rantasalmi

Malinen, Veikko Tapio, ryhmäesimies, Lappeenranta

Malkki, Veli Teuvo Tapani, kunnossapitosuunnittelija, Helsinki

Malmstedt, Mikko Tuomas, viestimestari, Oulu

Maltio, Henri Antero, tietojärjestelmäasiantuntija, Espoo

Manninen, Antti Pekka, tarkastaja, Helsinki

Manninen, Harri Janne, projekti-insinööri, Vaasa

Markkanen, Tanja Tuulikki, myyntipäällikkö, Kajaani

Martelius, Ari Kristian, ylikonstaapeli, Hyvinkää

Martiskainen, Anne Marjaana, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Mattila, Timo Pekka, suunnittelija, Turku

Mattjus, Nils-Erik, lektor, Pedersöre

Mattsson, Elina Talvikki, maksatusasiantuntija, Kokkola

Mattsson, Yvonne Marika, mjölkproducent, diakonvigd, Sund

Maunu, Ulla-Maija, ratkaisuasiantuntija, Kemi

Maununiemi, Lea Kristiina, päivystävä sairaanhoitaja, Rovaniemi

Menna, Marjo Päivi Tuulikki, osastosihteeri, Nokia

Mentula, Hannu Kalevi, pääluottamusmies, Kouvola

Merinen, Ari Heikki Tapani, yrittäjä, Taivassalo

Merivirta von Hellens, Piiu Hannele, vastaava työnjohtaja, Helsinki

Metsäharju, Tuija Helena, toiminnanjohtaja, Haapavesi

Metsätähti, Jani Tapani, rikosylikonstaapeli, Laukaa

Mettin, Alli Mirja Valpuri, osastonhoitaja, Vantaa

Miettunen, Outi, sairaanhoitaja, KM, Hausjärvi

Mikkolainen, Kirsi Hannele, suunnittelija, Helsinki

Minkkinen, Anne Marjukka, sairaanhoitaja, Vesilahti

Minkkinen, Satu Sinikka, apulaistuottaja, Tampere

Moilanen, Hannu Ensio, projektipäällikkö, Kouvola

Momenhasirbaf, Zahra, osastonhoitaja, Vantaa

Mourujärvi, Jari Antero, koestusteknikko, Espoo

Mulari, Kalle Valtteri, Tvt-koordinaattori, Lieto

Mulari-Matikainen, Päivi, sihteeri, Vantaa

Munne, Jouni Juhani, päivätyönjohtaja, Akaa

Muotio, Marianne Katariina, asiantuntija, Teuva

Musikka, Hannu-Pekka, rikosylikonstaapeli, Kirkkonummi

Mustila, Heikki Hannes, rekrytointipäällikkö, Tampere

Mustonen, Tuija Liisa Birgitta, erityissihteeri, Kajaani

Mutanen, Juha Tarmo Petteri, yrittäjä, Muurame

Muunoja, Jaana Sinikka, tuotepäällikkö, Hyvinkää

Myller, Pertti Kalevi, avainasiakaspäällikkö, Joensuu

Myllykangas, Merja Liisa, sairaanhoitaja, Alajärvi

Myllynen, Ilkka Tapani, sähkötyönsuunnittelija, Porvoo

Myllyoja, Ilkka Olavi, mittausteknikko, Turku

Myllys, Liisa Marjukka, laillisuusvalvontasihteeri, Helsinki

Myrskog, Mattias Anders Sebastian, ylikonstaapeli, Kokkola

Mäenpää, Mari Tiina Johanna, ruoka- ja yritysasiantuntija, Parainen

Mäkelä, Jouko Johannes, kunnossapitopäällikkö, Porvoo

Mäkelä, Mika Ilari, aluetyönjohtaja, Kouvola

Mäkelä, Pekka Aulis, mittausteknikko, Keminmaa

Mäkelä, Timo Juhani, puhdistamonhoitaja, Jämsä

Mäki, Esa Tapio, tulliylitarkastaja, Kuukanniemi

Mäkilevo, Jari Petri, projekti-insinööri, Espoo

Mäkilevo, Kirsi Pauliina, rikosylikonstaapeli, Raisio

Mäkilä, Taina-Riitta, terveydenhoitaja, Säkylä

Mäkilä, Virpi Marleena, hotellipäällikkö, Kittilä

Mäkinen, Maija-Liisa, sihteeri, Helsinki

Mäki-Panula, Hilkka Helena, osastonhoitaja, Seinäjoki

Mäkitalo, Esa Veikko, toimitusjohtaja, Eura

Mäkivierikko, Juha Tapio, seurakuntamestari, Oulu

Männistö, Ritva Anneli, asiakkuuspäällikkö, Ulvila

Mäntylä, Juha Henrik, maatalousyrittäjä, Harjavalta

Mäntylä, Tarja Kristiina, varhaiskasvatuksen opettaja, Pirkkala

Mäntynen, Mika Petteri, asiakasvastuullinen johtaja, Helsinki

Mäntysalmi, Tuula Hannele, kaupunginhallituksen puheenjohtaja, Virrat

Märsylä, Timo Mikael, liikennemyymäläpäällikkö, Seinäjoki

Narvi, Jorma Kalevi, koulutussuunnittelija, Tampere

Nasi, Satu Sinikka, suunnittelija, Vantaa

Nenonen, Pirjo Eeva Maria, varhaiskasvatuksen aluevastaava, Hämeenlinna

Neuvonen, Jouni Kalevi, metsäasiakasvastaava, Hartola

Nevala, Tarja Tuulikki, työnjohtaja, Valkeakoski

Niemelä, Antti Markus, ylikonstaapeli, Orimattila

Niemelä, Ritva Anita, hallintoylihoitajan sihteeri, Tampere

Niemi, Harri Ilmari, vanhempi rikoskonstaapeli, Vantaa

Niemi, Jaana Päivikki, laboratoriohoitaja, Helsinki

Niemi, Miia Marika, hallinnollinen avustaja, Hajala

Niemi, Minna Pauliina, hallinnollinen avustaja, Jokela

Niemi, Tarja Hannele, osastosihteeri, Klaukkala

Nieminen, Kirsi-Marja, maaseutuasiamies, Hausjärvi

Nietula, Minna Birgitta, tarkastaja, Hyvinkää

Niskanen, Niina Erna Hanna, toimitusjohtajan assistentti, Helsinki

Nissinen, Vilho Olavi, kunnanvaltuutettu, Lapinlahti

Nokkala, Tarja Tuula, tiimipäällikkö, Vantaa

Nordberg, Hannah Helena, mjölkproducent, PeK, Vårdö

Norrbacka, Chatrine Birgitta, hygienskötare, sjukskötare, Pedersöre

Norrgård, Sari, luokanopettaja, Merikarvia

Nummila, Juha Mikael, johtava asiantuntija, Marttila

Nuora, Tuula Irene, myyntipäällikkö, Jyväskylä

Nurmi, Raisa, osastonhoitaja, Pori

Nurminen, Asta Margit, sairaanhoitaja, Kouvola

Nuuttila, Jaana Marjut, luokanopettaja, Inari

Nygård, Marjo Susanna, suunnittelija, Kajaani

Nylund, Birgitta Valdine, kanslisekreterare, Kristinestad

Nyman, Anne Kristiina, korvausratkaisija, Helsinki

Nyman, Tina Johanna Maria, jordbrukare, Korsholm

Nyytäjä, Annamari, apulaistuottaja, Helsinki

Nääjärvi, Juha Gunnar, vanhempi tekninen asiantuntija, Tampere

Ojala, Juha Robert, työpäällikkö, Raahe

Oksanen, Anu Marjatta, päiväkodinjohtaja, Salo

Oksanen, Heli-Marja Elise, osastonhoitaja, Piispanristi

Ollikainen, Anne Mari, ylikonstaapeli, Tampere

Olofsson, Henrik Sigvard, förtroendevald, Lemland

Olsbo, Nina Maarit, aluepäällikkö, Veikkola

Onnela, Tiina Marjut Hannele, tiedonhallintapäällikkö, Renko

Onnila, Ulla Maria, luottamushenkilö, Lapinjärvi

Osala, Erika Annette, erityisasiantuntija, –

Ovaskainen, Leena Maaria, kirjaaja, Kajaani

Paavola, Tuomo Eerik, yritysasiantuntija, Alajärvi

Paija, Markku Juhani, johtava maaseutuasiamies, Ypäjä

Pajukoski, Tiina-Sisko Marjatta, osastosihteeri, Oulu

Pajunen, Matti Juhani, suunnittelija, Nokia

Pakkanen, Ari-Matti Sakari, tiimiesimies, Palokka

Palenius, Piia Marianne, talous- ja henkilöstösihteeri, Lohja

Paloheimo, Maria Johanna, apulaisosastonhoitaja, Espoo

Palohuhta, Jukka Pekka, tuotantopäällikkö, Tyrnävä

Partanen, Sari Hannele, lainkäyttösihteeri, Kuopio

Parviainen, Esa Tapani, metsäneuvoja, Joensuu

Parviainen, Jari Armas, ulosottoylitarkastaja, Kouvola

Pasanen, Timo Juhani, tullitarkastaja, Vantaa

Pasi, Tiina Mia Sinikka, tuotepäällikkö, Porvoo

Pasma, Oiva Aatos, tuotannonsuunnittelija, Hämeenlinna

Pasuri, Osmo Vilho, projektipäällikkö, Vihti

Patja, Ritva Anneli, kuntatekniikan päällikkö, Joensuu

Paukkunen, Asko Olavi, esimies, Lappeenranta

Pehkonen, Pekka Juhani, maatalousyrittäjä, Kuopio

Pehrsson, Tommi Erik Mikael, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Peittola, Marjaana Ulla-Maija, osastonhoitaja, Kirkkonummi

Pelkonen, Juha, ensihoitaja, Leppävirta

Pellikka, Krista Satu Maarit, kuoronjohtaja, laulunopettaja, MuM, Espoo

Peltola, Reijo Tapani, myyntipäällikkö, Seinäjoki

Peltomaa, Sirpa Hannele, ruokahuoltopäällikkö, Nivala

Peltonen, Juha Matti, maanviljelijä, Isojoki

Peltonen, Mari Hannele, viestintäasiantuntija, Lempäälä

Pennanen, Mikko Olavi, ylikonstaapeli, Helsinki

Pensaari, Paula, hankintasihteeri, Kokkola

Penttinen, Tiina-Maija, luottopäällikkö, Helsinki

Perkiö, Ari Mikael, kenttämyyntipäällikkö, Riihimäki

Perälä, Teija Helena, asiakkuuspäällikkö, Joensuu

Pesu, Vesa Markus, tuotanto- ja kunnossapitopäällikkö, Lappeenranta

Pettersson, Håkan Sigfrid, ensihoitaja, Pietarsaari

Peuravaara, Niklas Juhani, tulossuunnitteluasiantuntija, Turku

Pietilä, Mikko, lehtori, Tammela

Pietilä, Reijo Seppo Olavi, maatalousyrittäjä, Sastamala

Pietilä, Sirpa Sinikka, maatalousyrittäjä, emäntä, Alastaro

Pietilä, Teija Marjo-Riitta, alueosastonhoitaja, Helsinki

Pihlapuro, Henna-Riikka, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Piippolainen, Vuokko Virpi, tuotantotyöntekijä, pääluottamusmies, Pietarsaari

Piskonen, Irja Liisa, maaseutuyrittäjä, Puumala

Pitkänen-Viertola, Sirkka-Liisa, vastaava palkkasihteeri, Seinäjoki

Platan, Vesa, nostosuunnittelun tiiminvetäjä, Kaarina

Poikolainen, Risto Juhani, rakennustarkastaja, Virolahti

Pokki, Mika Jyrki Olavi, ketjupäällikkö, Kotka

Polttila, Markus Petteri, liikennemestari, Helsinki

Porkka, Marja Kaarina, tarkastaja, Vantaa

Porras, Kaisa-Elina, asiantuntija, Espoo

Porvari, Sauli Tapani, taksiyrittäjä, Kouvola

Poutanen, Pasi Vilho Petteri, tuotantokoordinaattori, Helsinki

Puhakka, Sirpa Helena, ruokapalvelupäällikkö, Liperi

Pulkkinen, Satu Päivikki, myymäläpäällikkö, Vierumäki

Pulliainen, Pia Maria, osallisuuskoordinaattori, Lappeenranta

Pullinen Martins, Tiina Marita, hallinnollinen avustaja, Vantaa

Puolakka, Jari Henrik, aluepäällikkö, Pori

Puranen, Leena Hannele, rahoitusasiantuntija, Helsinki

Purmonen, Mika Henrik, kunnanvaltuutettu, Ilomantsi

Putula, Heikki Juhani, maanviljelijä, Pudasjärvi

Puustinen, Juha Marko Olavi, vene- ja laivamestari, Hamina

Puustinen, Pasi Pekka Antero, rikosylikonstaapeli, –

Pylkkö, Tytti Pia, osastosihteeri, Helsinki

Pylkäs, Hilkka Leena, asuntosihteeri, toimitusjohtaja, Kempele

Pynnönen, Jukka Petteri, rikosseuraamusesimies, Kuopio

Pyrekoski, Mari Vilhelmiina, assistentti, Helsinki

Pyöriä, Sami Markku Juhani, aluemyyntipäällikkö, Vantaa

Päivelin, Mika Petteri, muurari, Kouvola

Pärepalo, Marko Tapio, kenttäpäällikkö, Vantaa

Pöntinen, Lassi Olavi, suunnittelija, Mikkeli

Qvarnström, Christel, sjukskötare, Lemland

Rajala, Juha Matti, esimies, Mänttä-Vilppula

Rajala, Sanna Maria, sairaanhoitaja YAMK, Jämsä

Rangell, Maarit Hannele, varhaiskasvatusyksikön johtaja, Vesilahti

Rankinen, Kari Tapio, huoltoteknikko, Oulu

Ranta, Eila Kaarina, ulosottoylitarkastaja, Kemi

Rantala, Jouni Harri, erityisasiantuntija, Kuopio

Rantala, Päivi Inkeri, vastaava ohjaaja, Helsinki

Rantala, Seppo Henrik, käyttöteknikko, Vantaa

Rantalainen, Anne Marjut, toimitusjohtaja, Hyvinkää

Rantamaa, Nina Maria, liikennemyymäläpäällikkö, Keminmaa

Rantanen, Eija Anneli, emolehmäasiantuntija, Lohja

Rantanen, Hannu Tapani, vuoromestari, Mänttä

Rantanen, Mitro Samuli, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Rantanen, Sari Susanna, asiantuntijasairaanhoitaja, sairaanhoitaja AMK, Pöytyä

Rantapelkonen, Sirpa Marja, palvelupäällikkö, Riihimäki

Rantolahti, Ismo Sakari, vuoromestari, Turku

Rapo, Tiia Susanna, asiakaspalvelupäällikkö, Espoo

Ratilainen, Marko Tapio, tilipalvelupäällikkö, Vantaa

Rautanen, Tommi Tapani, vanhempi rikoskonstaapeli, –

Rautiainen, Marja Tuulikki, hankinta-asiantuntija, Kouvola

Rautiainen, Ritva Helena, opetushoitaja, Turku

Rekola, Ilpo Veikko Aslak, yritystutkija, Hyvinkää

Remes, Teuvo Lauri, pääsuunnittelija, Tampere

Remes, Tuija Marjatta, päiväkodin johtaja, Kiuruvesi

Renvall, Yvonne Camilla, betalningsexpert, Vörå

Rimpiläinen, Marja-Leena, opettaja, Kiuruvesi

Rinne, Seija Satu Anneli, tarkastaja, Helsinki

Rinta-Hoiska, Heikki, kunnanrakennusmestari, Karijoki

Rintala, Sirpa Hannele, työllisyysasiantuntija, Ilmajoki

Rintamäki, Jaani Ari Kristian, IT-pääsuunnittelija, Vaasa

Rintamäki, Jyrki Kalevi, rikosylikonstaapeli, Kangasala

Rissanen, Kirsi Maarit Anneli, opettaja, Heinävesi

Rissanen, Paula Kaarina, tekninen johtaja, Tuusniemi

Ritovuori, Pirjo Tuulikki, tuotantopäällikkö, Espoo

Riusala, Minna Lyydia, operatiivinen ostaja, Vaasa

Riutta, Markku Juhani, rikosylikonstaapeli, Kauhava

Rodriguez Carrillo, Antonio, asiakaspalvelupäällikkö, Helsinki

Roivainen, Tarja Kaarina, asiakasvastuullinen johtaja, Vaasa

Ronkainen, Heli Kyllikki, asiantuntija, Joensuu

Roos, Sari Sinikka, opetushoitaja, sairaanhoitaja, Helsinki

Roukku, Marko Oskari, kyberturvallisuusasiantuntija, Hyvinkää

Ruohomäki, Riitta Anneli, palvelupäällikkö, Lohja

Ruotsalainen, Jarkko Tapani, osastoinsinööri, Äänekoski

Ruotsalainen, Pirkko Liisa, tarkastaja, Kerava

Ruuska, Ari-Matti, valokuvaaja, Turku

Ruuska, Esa Tapio, myymäläpäällikkö, Oulu

Ruuskanen, Ulla Orvokki, projektipäällikkö, opettaja, Veikkola

Ryhänen, Saara Inari, maisema- ja ympäristöasiantuntija, Mikkeli

Räihä, Kari Tapani, taksiyrittäjä, Oulu

Räisänen, Anne Riitta Johanna, ylitarkastaja, Espoo

Rämänen, Jaana Kristiina, hallinnollinen avustaja, Espoo

Räsänen, Matti Petteri, työhyvinvointipäällikkö, Klaukkala

Räsänen, Sami, ohjaaja, lähihoitaja, Kuopio

Rönkkö, Riitta Helena, opettaja, Iisalmi

Rönkä, Merja-Ilona, aktuaari, Helsinki

Rösch, Anna-Leena, myynnin palvelupäällikkö, Hollola

Saarela, Anne Susanna, osastonhoitaja, Seinäjoki

Saarenpää, Vesa Matti Vihtori, tulliylitarkastaja, Helsinki

Saari, Arja-Liisa, maaseutuasiamies, Säkylä

Saarijärvi, Janne Tapani, tietohallintopäällikkö, Vaasa

Saarinen, Aki Aatos, kauppias, Alavus

Saarinen, Nina Marketta, tarkastaja, Helsinki

Saarinen, Päivi Irmeli, käräjäsihteeri, Helsinki

Saarinen, Sirkka Annikki, johdon assistentti, Järvenpää

Saastamoinen, Matti Juhani, hankinta- ja myyntipäällikkö, Vantaa

Saastamoinen, Pirjo Anneli, assistentti, Helsinki

Saimala, Maria Johanna, varhaiskasvatuspäällikkö, Kankaanpää

Sairanen, Pasi Simo Sakari, ylikonstaapeli, Riihimäki

Salmén, Gudrun Mathilda, kontorist, Saltvik

Salmi, Riitta Helena, virastomestari, Kuopio

Salmi, Taina Marjaana, tutkija, Vantaa

Salminen, Antti Tapani, rakennusmestari, Virrat

Salminen, Jaana Kaarina, sairaanhoitaja, Valkeakoski

Salo, Anitta Helena, osastonhoitaja, Kangasala

Salo, Pertti Johannes, metsän- ja luonnonhoidon asiakasneuvoja, Kokkola

Salomäki, Antero Leo Olavi, tuotevalmistaja, Helsinki

Salonen, Mari Susanna, kotihoidon ohjaaja, Helsinki

Sammalkorpi, Tarja Anneli, vanhempi spesialisti, Helsinki

Sandelin-Lehto, Pirjo Sinikka, järjestelmäasiantuntija, Jyväskylä

Santakallio, Katri Kaarina, palveluasiantuntija, Klaukkala

Sarias, Petra Riikka Kyllikki, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Sarin, Esko Tapani, turvallisuuspäällikkö, Tottijärvi

Sarkkinen, Seppo Kalevi, kuvatoimittaja, Heinola

Sarkonen, Petri Tapio, tuotantosuunnittelija, Jyväskylä

Sassi, Markku Henrik, palvelupäällikkö, Haukipudas

Satosuo, Mikko Veikko Markus, järjestelmäpäällikkö, Vantaa

Sauranen, Virpi Hannele, verosihteeri, Tuusula

Savijoki, Kaija-Leena, laaja-alainen erityisopettaja, Hämeenlinna

Savolainen, Pekka, agronomi, maanviljelijä, Keitele

Savolainen, Raija Helena, tutkimusteknikko, Vantaa

Saxberg, Susanna Päivikki, erityisopettaja, Akaa

Selonen, Jaana Elina, vahingonkorvausasiantuntija, Rovaniemi

Selroos, Nina Margaretha, toimistopalveluesimies, Helsinki

Sihvo, Arja Tuulikki, osastonhoitaja, Helsinki

Sihvola, Marjukka Helena, assistentti, Lappeenranta

Sikkilä, Reijo Tapani, tuotannonsuunnittelija, Lempäälä

Sillanpää, Sirpa Liisa Seija, aktuaari, Röykkä

Silmunmaa, Marita Kristiina, kehityspäällikkö, Helsinki

Simi, Anne Hannele, kirjaamisasiantuntija, Forssa

Simi, Hannu Juha Kalevi, suunnittelija, Alavieska

Simonen, Birgit Anita Elina, puheenjohtajan ja hallinnon sihteeri, Vantaa

Sindonen, Marina, tuntiopettaja, Vantaa

Sipola, Sakari Petteri, projekti-insinööri, Varkaus

Sirva, Jussi Ilmari, aluepäällikkö, Turku

Sirviö, Osmo Kalevi, maaseutuyrittäjä, Juuka

Soini, Marja-Riitta, kehittäjä, Espoo

Soppela, Hannu Matias, lehtori, Kemijärvi

Sorvisto, Anne-Kristina, IT-tuoteomistaja, Helsinki

Soukki, Sirpa Liisa, sijoitusjohtaja, Kerava

Stenbäck, Reija, erityisopettaja, Espoo

Stenman, Pirjo Sinikka, osastonhoitaja, Kirkkonummi

Stormblad, Roy Bertil Johannes, förstavårdare, Malax

Strömberg-Nygård, Märta, expert, Helsingfors

Sulkonen, Juha, yrittäjä, Urjala

Sundqvist, Marika, sjukskötare, Hammarland

Suni, Timo Antero, insinööri AMK, Kalajoki

Suokas, Anu Katriina, vanhempi rikoskonstaapeli, Iitti

Suokas, Sari Marita, tiimiesimies, Järvenpää

Suolahti, Anna-Maija, maanviljelysteknikko, Forssa

Suomalainen, Jyrki Ahti Taneli, vastaava kutterinhoitaja, Savonlinna

Suominen, Marja Päivikki, sosiaalityöntekijä, Raisio

Surojegin, Tuija Hannele, asiakasneuvoja, Helsinki

Susi, Pertti, paperityöntekijä, Eura

Svennblad, Christina Gunilla, apulaisosastonhoitaja, Espoo

Syväkari, Jyri Pekka Markus, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Taimisto, Mervi Anneli, lomituspalvelujohtaja, Iitti

Takala, Tuija Maria, päiväkodinjohtaja, Masku

Talvitie, Jarmo Jouko Juhani, markkinointipäällikkö, Hollola

Tammela, Eija Tellervo, projektityöntekijä, Kemi

Tammela, Pirjo Eveliina, maaseutuasiamies, Kurikka

Tamminen, Jukka Samuli, liikenteen hallinnan asiantuntija, Kouvola

Tamminen, Kirsi Hannele, johdon assistentti, Nurmijärvi

Tamminen, Taru Maarit, aktuaari, Helsinki

Tampio, Riitta Eliisa, assistentti, Kirkkonummi

Tanner-Väisänen, Leena, laboratoriotutkija, Helsinki

Tanskanen, Heidi Maria Anneli, johdon assistentti, Helsinki

Tarkkonen, Timo Jaakko, myymäläpäällikkö, Kitee

Tarvainen, Ari Matti, myyntipäällikkö, Järvenpää

Taskinen, Jaana Kristiina, johdon assistentti, Espoo

Teirikari, Marja Hannele, IT-asiantuntija, Vantaa

Terola, Arja Anneli, tutkimusanalyytikko, Vantaa

Tervakoski, Jarno Einari, ylikonstaapeli, Iisalmi

Tervo, Tarja Maarit, maatalousyrittäjä, Sotkamo

Thessman, Ove Stefan, ledningscentraloperatör, Kervo

Tiainen, Virpi Ilona, rakennustarkastaja, Lappajärvi

Tietäväinen, Arvo Johannes, maanrakennusurakoitsija, Jyväskylä

Tiihonen, Risto Jalmari, sovellusten tukipäällikkö, Kotka

Tikka, Juha Tapio, työnjohtaja, Pyhäjärvi

Tikka, Katja Piritta, sosiaaliohjaaja, Imatra

Tikka, Päivi Marja-Leena, varhaiskasvatuksen aluejohtaja, Sastamala

Tikkanen, Juha Tapani, ratkaisupäällikkö, Espoo

Tillander, Lotte, prosessiomistaja, Porvoo

Timlin, Elina Kaarina, talousmestari, Pornainen

Timonen, Pirjo Marketta, terveydenhoitaja, Kaavi

Timonen, Tero Juhani, kalusto- ja kunnossapitopäällikkö, Järvenpää

Tirkkonen, Mika Tapani, vastaava liikennevalvoja, Vantaa

Toivola, Juha Tapani, jalostussuunnittelija, Alavus

Toivola, Tiina Kaisa, tiimipäällikkö, Liperi

Toivonen, Kimmo Tapio, automaatioaluemestari, Rauma

Toivonen, Seppo Sakari, kuljetusyrittäjä, Juupajoki

Toivonen, Sirpa Kyllikki, myyntipalvelupäällikkö, Turku

Tolkki, Pasi Antero, tietohallinnon projektipäällikkö, Sipoo

Tolonen, Tarja Marjut, sairaanhoitaja, Ristijärvi

Tolvanen, Sirpa Eliisa, verosihteeri, Espoo

Tompuri, Tapani Tapio, hankepäällikkö, Helsinki

Toppinen, Anna-Maija Kristiina, luokanopettaja, Vieremä

Tourunen, Teemu Sakari, rikosylikonstaapeli, Jyväskylä

Tuhkanen, Anna-Liisa, lähihoitaja, välinehuoltaja, Keitele

Tuomainen, Juha Tapio, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Tuomi, Ismo Juhani, laadunvalvontateknikko, Kotka

Tuomi, Matti Tapio, aluepäällikkö, Kaarina

Tuominen, Petri Olavi, ravintolapäällikkö, Tuusula

Tuominen, Päivi Susanna, hallintokoordinaattori, Kirkkonummi

Tuomisto-Sainio, Marjo, osastopäällikkö, Pori

Tuomola, Annika, taloussihteeri, Espoo

Tuores, Sirkka Helena, tutkintasihteeri, Mustasaari

Turkki, Tony Tapani, ylivirastomestari, Helsinki

Tuunanen, Maija Tuulikki, toiminnanjohtaja, Savonlinna

Tuunanen, Tarja Anneli, johdon assistentti, Espoo

Tynell, Ilkka Juhani, eläkeasiantuntija, Espoo

Tähtinen, Timo Juhani, palomestari, Helsinki

Törmälä, Janne Juhani, ylikonstaapeli, Helsinki

Törö, Mervi Tuulikki, erityissihteeri, Turku

Ullakonoja, Terhi Tellervo, säädösvalmisteluavustaja, Vantaa

Ulvo, Lauri Olavi, tarkastaja, Ilmajoki

Uosukainen, Katri Pauliina, henkilöstösuunnittelija, Imatra

Uosukainen, Mirja Liisa, purseri, Jorvas

Uotila, Pasi Juhani, rikosylikonstaapeli, –

Uski, Tuula Kati Irmeli, kätilö, Inari

Utriainen, Päivi Anneli, uimahallipalveluesimies, Nokia

Uusi-Kouvo, Outi Aulikki, kirjanpitäjä, Punkalaidun

Uusi-Kämppä, Heikki, maatalousyrittäjä, Humppila

Uusitalo, Anu Sisko Hannele, 4H-toiminnanjohtaja, Vehmaa

Uusitalo, Päivi Sisko Hellevi, hallituksen jäsen, Pyhtää

Vainioranta, Petri Tuomas Samuel, ylikonstaapeli, Asikkala

Waismaa, Leena Matilda Katriina, seurakunta-assistentti, Tampere

Valaja, Kaisa Helena, tarkastaja, Hämeenlinna

Valasmo, Hannu Juhani, data-analyytikko, Vantaa

Vallo, Antti Henrik, avainasiakaspäällikkö, Toijala

Wanamo, Annika, assistentti, Tampere

Vanhalakka, Sanna Päivikki, hallinnollinen avustaja, Hyvinkää

Varjola, Teijo, radioverkkoasiantuntija, Hollola

Weckström, Tiina Hannele, suunnittelija, Espoo

Vehkoja, Stefan Alexander, materialkoordinator, Korsholm

Vehma, Sampo Lauri Johannes, tekninen tutkija, Vantaa

Vehmala, Tommi Petteri, sairaanhoitaja, Kangasniemi

Vellonen, Olli-Pekka, kunnossapitoinsinööri, Hamina

Vepsä, Suvi-Päivi, verosihteeri, Espoo

Wesander, Mirja Riitta, asiakkuuspäällikkö, Kauniainen

Vesterinen, Anja Maritta, asiantuntija, Espoo

Westerlund, Mikko Erik, ylikonstaapeli, –

Westerlund, Ove, assistent, Mariehamn

Weuro, Miisa, avdelningsskötare, Mariehamn

Widner, Marlene Brita Elisabeth, avdelningsskötare, sjukskötare, Jakobstad

Vierikko, Seija Kaarina, prosessiasiantuntija, Espoo

Vierimaa, Jouko Antero, tuotantoinsinööri, Kokkola

Vihko, May Carina, tiiminvetäjä, Espoo

Wiik, Sami Markus, maaseutuyrittäjä, Viitasaari

Viitanen, Camilla Susanne, tiimiesimies, Porvoo

Wik, Karl Peter, tuotepäällikkö, Vaasa

Wikström, Taina Mariella, rikosylikonstaapeli, Perniö

Viljamaa, Jorma Kalervo, rakennusmestari, Seinäjoki

Viljanen, Markku Juhani, maanviljelijä, LuK, Orimattila

Viljanen, Pirjo Marjatta, ICT-asiantuntija, Ulvila

Viljanen, Teppo Markus, rikosylikonstaapeli, Helsinki

Vilpas, Tuija Birgitta, sairaanhoitaja, Valkeakoski

Vilponen, Petri, projekti-insinööri, Nakkila

Wilska, Minna Marketta, laboratorioanalyytikko, Nurmijärvi

Virén, Erkki Veikko Olavi, toimitusjohtaja, Jyväskylä

Virkki, Suvi Marjo Johanna, vanhempi konstaapeli, Järvenpää

Virkkunen, Marjo Sisko Anneli, ensihoidon vastuuhoitaja, Vaasa

Virmiala, Tuula Anneli, toimitusjohtajan assistentti, Lahti

Virokannas, Anne Elisabet, aktuaari, Helsinki

Virtanen, Kaarina, kotitalousopettaja, Iitti

Virtanen, Martti, pääluottamusmies, Janakkala

Virtanen, Niko Hermanni, rikosylikonstaapeli, Sauvo

Virtanen, Sami, ohjelmapäällikkö, Nurmijärvi

Virtaniemi, Sanna Katariina, suunnittelija, Järvenpää

Vistala-Palonen, Päivi Helena, päällikkö, Espoo

Vitikka, Anna Sinikka, rikosylikonstaapeli, Vantaa

Volanen, Vesa Mika Antero, metsäasiantuntija, Mäntyharju

Vornanen, Kari Kullervo, opettaja, Sonkajärvi

Voutilainen, Terhi Helena Kristiina, laaja-alainen erityisopettaja, Vantaa

Vuollo-Kostet, Taina Linnea, ulosottoylitarkastaja, Muonio

Vuorela, Esa Jeremias, konemyyntipäällikkö, Raisio

Vuorenpää, Jyrki Tapani, kehitysinsinööri, Tampere

Vuorinen, Tom Henri-Mikael, rahoituspäällikkö, Helsinki

Vuotila, Rauno Kalevi, tuotevalmistaja, Jyväskylä

Väinä, Pirjo Anneli, suunnittelija, Riihimäki

Väisänen, Jaakko Tapani, johtokeskuspäivystäjä, Mäntsälä

Väisänen, Leena Annikki, henkilöstösihteeri, Espoo

Väisänen, Tiina Kaarina, palveluesimies, Kangasniemi

Väisänen, Virve Maarit Hannele, toiminnanjohtaja, Mäntyharju

Välimäki, Jarkko Tapani, avainasiakaspäällikkö, Turku

Välipirtti, Heli Kirsi Irmeli, vanhempi testi-insinööri, koordinaatiovastaava, Tuusula

Vänskä, Jari, senioriasiantuntija, Helsinki

Värs, Agu, laatuasiantuntija, Vaasa

Väänänen, Virpi Hannele, sairaanhoitaja, Turku

Yli-Kesäniemi, Satu Kristiina, asiakkuuspäällikkö, Alajärvi

Yli-Kotila, Harri, luokanopettaja, Kannus

Ylimaa, Tarja Anneli, vastaava alueohjaaja, Espoo

Ylitalo, Pirkko Marketta, projektipäällikkö, Tyrnävä

Yli-Tokola, Veikko Seppo Sakari, maaseutuasiamies, Kalajoki

Ylönen, Tuomo Juhani, myyntipäällikkö, Riihimäki

Zinne, Marja Kristiina, asiakaspäällikkö, Espoo

Åfelt, Johanna Katariina, henkilöstösuunnittelija, Vihti

Ålander, Pekka Antero, ulosottoylitarkastaja, Sonkajärvi

Ärväs, Aino Elina, resurssipäällikkö, Joensuu

Äystö, Mikko Aaro Antero, hallituksen puheenjohtaja, Lapua

Österberg, Kirsi Johanna, vanhempi asiantuntija, Vaasa

Österlund, Frank Peter, projektipäällikkö, Helsinki

Yhteensä 837

Suomen Valkoisen Ruusun I luokan mitali

Aalto, Timo Tapio, tarkastaja, Jyväskylä

Aaltonen, Mirva Soilikki, palveluasiantuntija, Helsinki

Aaltonen, Sinikka, hätäkeskuspäivystäjä, Vaasa

Aapajärvi, Iiris Birgitta, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu

Aavakallio, Anne Kristiina, tutkintasihteeri, Hollola

Ahde, Reija Anneli, apulaispalvelupäällikkö, Pyhtää

Aho, Markku Juhani, ohjaaja, Ylöjärvi

Aho, Pirjo Unelma, tuotantokoordinaattori, Kihniö

Ahola, Ari Jukka Tapani, kunnanvaltuutettu, Sievi

Ahoniemi, Anne Susanna, vanhempi rikoskonstaapeli, Espoo

Ahponen, Pia Merja Susanna, hätäkeskuspäivystäjä, Kuopio

Alanen, Eija Inkeri, palvelusihteeri, Merikarvia

Alaraasakka, Riitta-Liisa, suunterveyden alueosastonhoitaja, Ii

Alatalo, Marja Leena, hätäkeskuspäivystäjä, Kempele

Alavuotunki-Huovinen, Ulla-Maija, ratkaisuasiantuntija, Oulu

Ali, Hussein Hassan, IT-asiantuntija, Helsinki

Alppinen, Marko Juhani, palomies, Kokkola

Ampuja, Arja Marjatta, toimistosihteeri, Vantaa

Andersin, Toni Vilhelm, huoltoteknikko, Espoo

Ansaharju, Kirsi Maria, lastenohjaaja, Hämeenlinna

Ansamaa, Pirjo-Riitta, myyntisihteeri, Turku

Anthoni, Jarmo Heikki, myyntiedustaja, Oulu

Antikainen, Sirpa Aini Anelma, laaduntarkkailija, Varkaus

Anttila, Pertti Tapani, ruokinta-asiantuntija, Korpilahti

Anttila, Tuula Irmeli, asiantuntija, Espoo

Anttilainen, Maina, hallintosihteeri, Askola

Anttonen, Maija Marketta, osastosihteeri, Lappeenranta

Aro, Jukka Martti, sähkö- ja kylmäkoneasentaja, Kangasala

Arpi, Jaana Maarit, lupa-asiantuntija, Tornio

Arponen, Anne Maarit, myyntikoordinaattori, Kuopio

Askeli, Eija Tuulikki, hätäkeskuspäivystäjä, Oulu

Auhtola, Jari Mikko, yrittäjä, Lapinlahti

Aulén, Juha Erik Mikael, huoltomestari, Porvoo

Autio, Tarja Tuulikki, haastemies, Ivalo

Auvinen, Ari Jouni Tapio, kiinteistövastaava, Nurmijärvi

Auvinen, Irja Helena, edustustarjoilija, Vantaa

Backman, Tommi, virastomestari, Tampere

Bask, Matti Lauri, vanhempi konstaapeli, Kokkola

Berg, Janne Kalevi, vanhempi rikoskonstaapeli, –

Blomberg, Peter Karl Anders, äldre konstapel, Jomala

Brofelt, Tarja Marianne, toimistosihteeri, Helsinki

Bäckman, Tea Kristina, toimitila-asiantuntija, Kirkkonummi

Canhasi, Arben, apulaistarkastaja, Vantaa

Cavonius, Jukka Antero, analyytikko, Helsinki

Danielsson, Anne Mariitta, ratkaisuasiantuntija, Vantaa

Edgren, Johanna Maria, luetteloija, Helsinki

Eerola, Tarmo Tapani, vanhempi konstaapeli, Orimattila

Eilola, Tarja Marianne, kartoittaja, Kurikka

Einola, Seppo Juhani, konetyönjohtaja, Vakkola

Eiranto, Marja-Leena, yhteyskoordinaattori, Tampere

Elagin, Eija Anita, hallinnollinen avustaja, Hämeenlinna

Elo, Terhi Susanna, laivahuoltaja, Kotka

Enberg, Anne Maarit Carita, johdon assistentti, Turku

Enckelman, Heidi Marianne, tiiminvetäjä, Tampere

Englund, Inger, kanslist, Nykarleby

Engman, Kristina Katarina, talousasiantuntija, Siuntio

Engström, Annemi Ulrika Birgitta, asiantuntija, Espoo

Engström, Roland Lars Ove, teamleader, Vörå

Enholm, Astrid Britt-Marie, närvårdare, Malax

Enlund, Charlotta Anna-Karin, utredningssekreterare, Mariehamn

Enojärvi, Anne Kristiina, myyjä, Kuusamo

Enqvist, Marko Tapani, tuotetuki-insinööri, Nokia

Erkkilä, Kati Maria, tutkintasihteeri, Jokioinen

Eskelinen, Rauni Kyllikki, maatilan emäntä, Sonkajärvi

Eteläaho, Merja Tuulikki, pääkirjanpitäjä, Salla

Etelälahti, Pirjo-Leena Elina, toimistosihteeri, Mänttä-Vilppula

Etzell-Granberg, Pamela, avdelningssekreterare, Raseborg

Flyktman, Unto, perämies, Petäjävesi

Fogde, Inger Anita, biblioteksfunktionär, Malax

Fogelholm, Eija Irene, laborantti, Espoo

Forsberg, Paul-Michael Matias, liha- ja kalamestari, Vantaa

Forsström, Päivi Helena, asiantuntija, Kuopio

Friberg, Katja Annele, asiantuntija, Kirkkonummi

Friman, Monika, närvårdare, Finström

Fällman, Kristina Maria, lönebokförare, Eckerö

Försti, Heikki Tapio, asiantuntija, Vantaa

Graf, Minna Maria, myyntisopimuskoordinaattori, Kerava

Gräsbeck, Heidi Helena, rahoitusasiantuntija, Helsinki

Grön, Jouko Uolevi, prosessinhoitaja, Heinola

Grönlund, Satu Anneli, graafinen suunnittelija, Kaarina

Haapaharju, Inkeri Marja Kaarina, toimistosihteeri, Seinäjoki

Haapala, Anne Kristina, asiantuntija, Orivesi

Haapanen, Riitta Hannele, verosihteeri, Raahe

Haapapuro, Kirsi Marjatta, palkkaturva-asiantuntija, Oulu

Haapkylä, Aila Anneli, assistentti, Helsinki

Hahtokari, Eija Irene, asiantuntija, Lapua

Hakala, Erkki, palokouluttaja, Kirkkonummi

Hakala, Petri Johannes, seminologi, hedelmällisyysasiantuntija, Pori

Hakala, Piritta Marjut Mirjami, seminologi, hedelmällisyysasiantuntija, Akaa

Hakanen, Matti Tapio, palveluvastaava, Kaarina

Hakkarainen, Sirpa Terttu Hellevi, maanviljelijä, Säyneinen

Hakkarainen, Terttu Anneli, tuotepäällikkö, Vantaa

Hakola, Jouni Ari Juhani, vartija, Kauhava

Hakulinen, Tarja Helena, järjestelmäasiantuntija, Espoo

Hallikainen, Pertti Tapani, AML-spesialisti, Vantaa

Hallvar, Inger Elisabeth, telefonist, Malax

Halmela, Timo Juhani, vanhempi rikoskonstaapeli, Pori

Halonen, Jarmo Tapio, kaivosmies, Pyhäjärvi

Halonen, Marjo, koulunkäyntiavustaja, Urjala

Halonen, Panu Antti Anar, vanhempi konstaapeli, Puumala

Halttunen, Jenna Tiina, palveluneuvoja, Vantaa

Hanhimäki, Erkki Ilmari, seminologi, hedelmällisyysasiantuntija, Parkano

Hankila, Heikki Matias, apulaistarkastaja, Mäntsälä

Hannonen, Lea Eeva Marita, asiantuntija, Järvenpää

Hannula, Ahti Tapani, maataloustuottaja, Sievi

Hannula, Reija Hannele, myymäläpäällikkö, Pukkila

Harjanne, Heli Virve Tuulia, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki

Harju, Airi Elina, laskentasihteeri, Pudasjärvi

Harju, Heikki Tuomas, asiantuntija, Helsinki

Harju, Maarit Helena, myyjä, Hyvinkää

Harjula-Peri, Armi Annukka, asiakkuusasiantuntija, Espoo

Harjumaaskola, Arto Tapani, varastotyöntekijä, Hyvinkää

Hartonen, Ari Juhani, vanhempi vaununkorjaaja, Helsinki

Hasanen, Maija Liisa, rahoitusasiantuntija, Espoo

Hatakka, Satu Susanna, työnjohtaja, Salo

Hathaway, Annette, palkanlaskija, Espoo

Haukipuro, Jari Antero, ylipalomies, Haapavesi

Haukka, Raija, kirjastovirkailija, Rautalampi

Haukkavuori, Mikko Kalevi, toimitusjohtaja, Iitti

Hautala, Tiina Hannele, assistentti, Mustasaari

Haverinen, Eeva-Liisa, laboratorion tekninen toimihenkilö, Porvoo

Havukainen, Mervi Marianne, asiantuntija, Lohja

Heikkilä, Raili Kaarina, HR-asiantuntija, Uusikaupunki

Heikkinen, Juha Pekka, laitosmies, Iisalmi

Heikkinen, Minna Elisa, apulaistarkastaja, Kuhmo

Heikkinen, Pekka Juhani, vartija, Vantaa

Heini, Tiina Hannele, tutkimusavustaja, Helsinki

Heinola, Harri Pekka, toimitusjohtaja, Kauhajoki

Heinonen, Kari Erkki, automaatioasentaja, Joensuu

Heinonen, Päivi Kristiina, yrittäjä, Merikarvia

Helenius, Niko-Petteri, vanhempi konstaapeli, Järvenpää

Helenne, Antti Mikael, haastemies, Helsinki

Hellgren, Marika Kristiina, energianeuvoja, Espoo

Henriksson, Martina Ingeborg, socialarbetare, Borgå

Herranen, Ismo Kalervo, asiantuntija, Vantaa

Herranen, Marja Helena, palkka-asiantuntija, Kotka

Hertzman, Kim Karl-Erik, palveluohjaaja, pääluottamusmies, Kirkkonummi

Hietala, Anne Tuulikki, maksuliikennevastaava, Järvenpää

Hietala, Anssi Juha, vartija, Eura

Hietala-Kylmälä, Riitta Hannele, asiantuntija, Espoo

Hietamies, Toni Sakari, vanhempi konstaapeli, Järvenpää

Hietanen, Susan Maria, laborantti, Helsinki

Hietikko, Jarkko Seppo Kalevi, ylipäivystäjä, Ilmajoki

Hilden, Jani Antero, vanhempi konstaapeli, Nokia

Hiltunen, Esa Markus, vuorottava vuoromestari, Pornainen

Hiltunen, Teemu Mikko Tapio, vanhempi konstaapeli, Hyvinkää

Hiltunen, Timo Petri, vanhempi konstaapeli, Joensuu

Hinkkanen, Jaana Kristiina, laskentasuunnittelija, Järvelä

Hirvi, Jussi Antero, vanhempi rikoskonstaapeli, Otalampi

Hirvikoski, Timo Jaakko, ohjaaja, Oulu

Hoffrén, Nina Elisabeth, palvelukoordinaattori, Tuusula

Holma, Jaana Irene, hallinnollisen assistenttitiimin esimies, Turku

Holmberg, Marika, ensihoitaja, Uusikaarlepyy

Holmberg, Riitta Hannele, arkistosihteeri, Inari

Holopainen, Jaana Johanna, asiantuntija, Kuopio

Honka-Hallila, Satu Kristiina, vanhempi konstaapeli, –

Honkavaara, Seija Sinikka, ruokahuoltopäällikkö, Vahto

Honkonen, Eija Inkeri, toimistosihteeri, Kyyjärvi

Hovilainen, Kirsi Maarit, myyjä, palvelumestari, Heinola

Hoviniemi, Irja Anneli, asiantuntija, Nurmijärvi

Huhtanen, Tiina Päivi Sylvia, vanhempi konstaapeli, Lapua

Hurme, Katri Annika, kouluttaja, Espoo

Hurtta, Tarmo, koneenkuljettaja, Miehikkälä

Huttunen, Juha-Pekka, vanhempi konstaapeli, Mikkeli

Huttunen, Kari Juha Olavi, automyyjä, Mikkeli

Huuskonen, Irma Helena, talousassistentti, Pieksämäki

Huutonen, Sari Maarit, asiantuntija, Kuopio

Huvinen, Inga Heli Maarit, tuoteryhmävastaava, Lahti

Hyrkäs, Marjatta Annikki, yrityksenpankkineuvoja, Ylitornio

Hyrkäs, Minna Johanna, apulaispäällikkö, Mäntsälä

Hyttinen, Ari Juhani, laatuteknikko, Hanko

Hytönen, Arto Kalevi, koestaja, Vaasa

Hytönen, Hilkka Helvi Irmeli, yrittäjä, Joroinen

Hytönen, Teijo Juhani, AL-operaattori, Äänekoski

Hyvätti, Jari Jussi Sakari, asiakasvastuupäällikkö, Turku

Hyvönen, Marjut Helena, henkilöstösuunnittelija, Tuusula

Hyytiäinen, Anneli Louise, verkkopalveluasiantuntija, Vihti

Häkäri, Helena Maaria, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Hämäläinen, Helinä, assistentti, Helsinki

Hämäläinen, Jaana Marjukka, myyntineuvottelija, Kouvola

Hämäläinen, Lasse Jorma Tapio, vanhempi konstaapeli, Turku

Hämäläinen, Petri Olavi, vanhempi konstaapeli, Kuopio

Hämäläinen, Tiina Kristiina, laboratorion tekninen toimihenkilö, Vantaa

Hänninen, Jarmo Juhani, kirvesmies, Alajärvi

Hänninen, Seija Marjatta, vakuutusasiantuntija, Saarijärvi

Häyrynen, Timo, alueohjaaja, Oulu

Högdahl-Pasanen, Camilla, kanslist, Nykarleby

Hölttä, Tuija Maria, markkinoinnin suunnittelija, Hyvinkää

Hörkkö, Susanna Kaarina, palveluassistentti, Helsinki

Ikola, Terttu Kaarina, emäntä, yrittäjä, Isokyrö

Ilmonen, Niina Maarit, vanhempi konstaapeli, Kirkkonummi

Inki, Sara Maininki, talouspalvelusihteeri, Hämeenlinna

Iskala, Birgitta Ilona, laatujärjestelmäkoordinaattori, Jokela

Isometsä, Arja Anneli, resurssisuunnittelija, Tornio

Jaakola, Kaisa-Maria, tutkimusmestari, Kannus

Janhonen, Minna-Mari, valmennuspäällikkö, Porvoo

Janhunen, Ari Juhani, ostaja, Konnevesi

Jensen, Margit, tiedotussihteeri, Helsinki

Johansson, Jan Fredrik, äldre konstapel, Saltvik

Johansson, Jan Owe, ledande fastighetsskötare, Saltvik

Johansson, Minna Kaarina, asiantuntija, Vantaa

Jokikokko, Marja-Leena, asiakassihteeri, Pudasjärvi

Jokilahti, Raija Kristiina, asianhallinnan asiantuntija, Tampere

Jokinen, Harri Mikael, vanhempi rikoskonstaapeli, Espoo

Jokinen, Pasi Juhani, suojeluesimies, Rauma

Jokinen, Pirkko Linnea, laborantti, Jyväskylä

Jokiniemi, Ari Matti, huoltoasentaja, Vammala

Joshi, Marjaana Kyllikki, toimistosihteeri, Helsinki

Joutsenvuo, Taija Tuulia, suunnittelija, Vantaa

Julkunen, Timo Petri Antero, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä

Junni, Antti Juhani, kunnanvaltuutettu, Lemi

Junttila, Arja Sisko Inkeri, verosihteeri, Oulu

Juntunen, Riitta Liisa, lomatoimenohjaaja, Juuka

Juppo, Eija-Helena, ryhmäpäällikkö, Parola

Jyrälä, Sari Birgitta, rahoitusasiantuntija, Helsinki

Jäminki, Lilli Tuulikki, verosihteeri, Oulu

Jäntti, Sirpa Annikki, kirjasto-kulttuurisihteeri, Vesanto

Jäntti-Laitinen, Anne, lähihoitaja, Vesanto

Jäppinen, Leena Annikki, vanhempi assistentti, Kulloonkylä

Järvinen, Anu Katariina, kutoja, Pälkäne

Järvinen, Erja Maarit, palvelusihteeri, Lahti

Järvinen, Jouni Antero, vanhempi konstaapeli, Turku

Järvinen, Leila Irmeli, hallintosihteeri, Kyyjärvi

Järvinen, Riitta Helena, hätäkeskuspäivystäjä, Joensuu

Jääskeläinen, Anne Sofia, myynnin vauhdittaja, Tampere

Jääskeläinen, Hanna Katariina, asiakirjasihteeri, Helsinki

Jääskeläinen, Lea Annikki, terveyskeskusavustaja, Enonkoski

Jääskeläinen, Sirpa Helena, hallintosihteeri, Kuopio

Jääskeläinen, Säde Maria Elisabeth, lupasihteeri, Espoo

Jäätteenmäki, Kirsi, lääketyöntekijä, Lapua

Kaarijoki, Mika Kalevi, yksikön vastaava, Virrat

Kaartinen, Timo Juhani, vanhempi konstaapeli, Orivesi

Kahilainen, Minna Riitta, ohjaaja, Mikkeli

Kainulainen, Eero-Pekka, työ- ja yksilövalmentaja, Sonkajärvi

Kairenius, Sirkku Elina, projektiasiantuntija, Lohja

Kajander, Päivi Marjaana, laboratoriotyöntekijä, Kouvola

Kajanne, Eija Orvokki, projektiassistentti, Jyväskylä

Kallioinen, Mervi Anneli, vakuutusasiantuntija, Tuusula

Kallioniemi, Riku, vartija, Vantaa

Kallionpää, Anne Tuija Karita, toimistosihteeri, Kauhava

Kalliorinne, Raija Inkeri, sosiaaliohjaaja, Helsinki

Kanerva, Jaana Elina, asiantuntija, Hyvinkää

Kangas, Terhi Aino Helena, maatalousyrittäjä, Sievi

Kanniainen, Hannu Pentti Juhani, paperikoneoperaattori, Varkaus

Kanninen, Taina Eeva Elisabeth, toimistosihteeri, Hausjärvi

Kantola, Seija Kristiina, liiketoiminnan assistentti, Raisio

Kantonen, Ahti Tapani, vanhempi sammutusmies, Hanko

Kaplas, Tiina Anneli, kirjaamosihteeri, Vantaa

Kareen, Tenho Mikael, haastemies, Kiiminki

Karhu, Riitta Hannele, huolitsija, Helsinki

Kari, Raino Tapio, työsuojeluvaltuutettu, Kuopio

Kariniemi, Kari Erkki Antero, vanhempi konstaapeli, Oulu

Karisola, Kirsi Mariitta, tutkintasihteeri, Akaa

Karjalainen, Sari Annika, talousassistentti, Kuopio

Karjunen, Esa Olavi, vanhempi konstaapeli, Lieksa

Karlsson, Liz, koordinator, Saltvik

Karlsson, Sirpa Anneli, aulasihteeri, Espoo

Karmanloitsu, Salla, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki

Karpatskij, Tiina Margareta, hallintopalvelusihteeri, Espoo

Karppinen, Anna Marttiina, lupaesimies, Kajaani

Karppinen, Esa Risto Ilmari, sähköasentaja, Porvoo

Karppinen, Lea Doris, myyntipalveluvastaava, Pori

Karppinen, Pauli Olavi, laboratorioinsinööri, Kerava

Karttunen, Reijo Tapio, kunnanvaltuutettu, Lapinlahti

Kaski, Helena Mariitta, kuntoutusohjaaja, Lahti

Kaskirinne, Lea-Liisa Anneli, rahoitusassistentti, Masala

Kattelus, Elina Johanna, apulaispäällikkö, Kangasala

Kattelus, Juha Matias, yrittäjä, maanviljelijä, Lapua

Kauppinen, Markku Tapio, päivämestari, Pukkila

Kauppinen, Merja Kristiina, tutkintasihteeri, Nokia

Kautto, Markku Kalevi, palveluesimies, Jyväskylä

Kehusmaa, Eero Tapio, vuoroesimies, Oulu

Keihäskoski, Teemu Anssi Alarik, vanhempi rikoskonstaapeli, Oulu

Keinänen, Kati Mirjami, vanhempi rikoskonstaapeli, Espoo

Kekäläinen, Kirsi Marja, maanviljelijä, Kaavi

Kela, Arvo Uolevi, vuorotyönjohtaja, Hämeenlinna

Kelahaara, Jari Antero, palveluesimies, Espoo

Kemppainen, Armi Helena, henkilöstösihteeri, Uusikaupunki

Kemppainen, Sanna-Leena, projektiasiantuntija, Kuopio

Kero, Janne Mikael, vanhempi konstaapeli, Kokkola

Keränen, Päivi Susanna, palveluneuvoja, Oulu

Keskiniva, Tuija Birgitta, osastosihteeri, Rovaniemi

Keto, Marko Juhani, päivätyönjohtaja, Tornio

Ketola, Kim Heimo, vanhempi konstaapeli, Hämeenlinna

Kettunen, Pirjo Sisko Kyllikki, myyjä, Iisalmi

Kihlstedt, Maarika Anneli, asiantuntija, Raasepori

Kiikeri, Harri Jaakko, tuotetuki-insinööri, Vesajärvi

Kiiski, Arto Veikko, väylämestari, Savonlinna

Kilpeläinen, Ari, ICT-asiantuntija, Lohja

Kinnunen, Pirkko Marjatta, myyjä, Imatra

Kitinoja, Juha Matti, materiaalivastaava, Seinäjoki

Kivelä, Aila Sirkka Helena, varhaiskasvatuksen opettaja, Akaa

Kivi, Marjut Brita Helena, asiantuntija, Tuusula

Kivijärvi, Marja-Terttu, viestintäpäällikkö, Piippola

Kivimäki, Hannu Ilmari, vanhempi konstaapeli, Kurikka

Kivistö, Jaana Johanna, lähihoitaja, Janakkala

Klasila, Minna Marjatta, ylipäivystäjä, Sammatti

Klemetti, Tiina Tuulikki, vanhempi konstaapeli, Kajaani

Klemi, Juha Matti, kiinteistö- ja virastopalveluvastaava, Brasilia

Knaappila, Tiina Irmeli, asiantuntija, Jyväskylä

Kohvakka, Merja Hannele, myyjä, Jyväskylä

Koikkalainen, Netta Piia Pauliina, tutkimusavustaja, Riihimäki

Koivukangas, Tero-Pekka, vanhempi konstaapeli, Mäntsälä

Koivukorpi, Pirjo, luottamushenkilö, Merikarvia

Koivula, Marina Johanna, yksikön sihteeri, Vantaa

Koivula, Sirkka-Liisa, seminologi, hedelmällisyysasiantuntija, Huittinen

Koivula, Susanne Katarina, assistentti, Porvoo

Koivunen, Pasi, maanviljelijä, kunnanvaltuutettu, Iitti

Kokkonen, Jari Heikki, osastosihteeri, Espoo

Kolhi, Kirsi Susanna, lähihoitaja, Nousiainen

Kononen, Liisa Heleena, verosihteeri, Rovaniemi

Kontiainen, Matti Olavi, korjausmies YT, Savonlinna

Konu, Liisa Marjatta, vanhempi rikoskonstaapeli, Haapajärvi

Korelin, Juha Tapio, asiantuntija, Helsinki

Korhonen, Eero Tapani, konemyyjä, Sievi

Korhonen, Juha Ville, vanhempi konstaapeli, Tampere

Korhonen, Raimo Olavi, ryhmävastaava, Kuopio

Korkeakoski, Raimo Ilmari, palvelumyyjä, Rääkkylä

Korpela, Marko Jukka Ilmari, työnjohtaja, Seinäjoki

Korpijaakko, Annukka, laboratoriomestari, Espoo

Korva, Anne Kristiina, etuuskäsittelijä, Kittilä

Korvenmaa-Juutinen, Tuula, taksiyrittäjä, Joensuu

Korvuo, Rauno Kalervo, asiantuntijamyyjä, Kajaani

Koskela, Jyrki, ostaja, Laihia

Koskela, Merja Helena, taloussihteeri, Oulainen

Koskeli-Judén, Minna Kristiina, EU-eläkekäsittelijä, Helsinki

Koskinen, Kirsi Anne Irene, asiantuntija, Hyvinkää

Koskinen, Matleena Katariina, liikunta- ja hyvinvointikoordinaattori, Paimio

Koskiniemi, Leila Marjatta, perhepäivähoidon ohjaaja, Kurikka

Kosonen, Katri Anneli, tuotevalmistaja, Joensuu

Kosonen, Mona Irene, tutkintasihteeri, Vantaa

Kosonen, Risto Lauri Juhani, konemies YT, Savonranta

Kosunen, Kirsi, lähihoitaja, Leppävirta

Kotilahti, Pekka Tapani, liikenneohjaaja, Sastamala

Kotilainen, Jouko Taneli, vartija, Kuopio

Kraatari, Jukka Johannes, vanhempi asentaja, Loue

Kuhalampi, Ismo Aukusti, asiantuntija, Alajärvi

Kujala, Olli Kaarlo Juhani, nosturinkuljettaja, Hämeenlinna

Kujanpää, Pasi, etumies, Kokkola

Kujanpää, Tarja Elisabeth, nuoriso-ohjaaja, Helsinki

Kuki-Pöllänen, Tuula Irmeli, viriketoiminnan ohjaaja, Lapinlahti

Kukkakorpi-Karmisto, Marja Elisa, asiantuntija, Rauma

Kulmanen, Minna Johanna, tutkintasihteeri, Loimaa

Kumpusalo-Tyakolov, Hanna, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Kunelius, Jani Matti Edvard, vanhempi rikoskonstaapeli, Orimattila

Kunnas, Mari Sofia, hallinnollinen avustaja, Espoo

Kuopio, Jorma Johannes, prosessinhoitaja, Tampere

Kurittu, Jaana Paula Marjaana, palveluneuvoja, Kouvola

Kuronen, Minna Kaarina, hallinnollinen avustaja, Vantaa

Kuusimäki, Ari Jukka, autonkuljettaja, Isojoki

Kyllönen, Anne Tuulikki, tiiminvetäjä, Turku

Kyllönen, Jaana Marketta, premium-varainhoitaja, Oulu

Kylänpää, Sanna Kristiina, varaosainsinööri, Eurajoki

Kynkäänniemi, Milla Johanna, vanhempi rikoskonstaapeli, Raisio

Kyrönviita, Janne Markus, vanhempi konstaapeli, Kouvola

Kyrönviita, Pasi Pekka Kalevi, vanhempi rikoskonstaapeli, Tuusula

Kytömaa, Marja-Leena, tutkimusmestari, Äijälä

Källbacka, Katri Johanna, hallinnollinen avustaja, Espoo

Kämäri, Pirkko Elisabet, työsuojeluvaltuutettu, fysioterapeutti, Klaukkala

Kärkinen, Riitta Helena, siistijä, Iso-Britannia

Kärkkäinen, Anne Marja Tuulikki, perhehoitaja, Pieksämäki

Könönen, Juha Antero, vanhempi konstaapeli, Espoo

Laakkonen, Antti, työmaavalvoja, Varkaus

Laakkonen, Jaana Irina, johdon assistentti, Kajaani

Laakkonen, Merja Irmeli, assistentti, Joensuu

Laaksonen, Jukka Sakari, ammatillinen ohjaaja, Loimaa

Lahti, Aino Aulikki, tutkimusmestari, Forssa

Lahti, Ari Antero, tutkimusmestari, Forssa

Lahti, Asta Helena, asiakaspalveluspesialisti, Jämsä

Lahtinen, Piritta Anneli, myyntipalveluvastaava, Noormarkku

Lahtiperä, Marja-Liisa, hallintoassistentti, Tampere

Laiho, Heli, laskentakoordinaattori, Littoinen

Laine, Antti Tapio, päivätyönjohtaja, Hämeenlinna

Laine, Lasse Uolevi, vanhempi konstaapeli, Tampere

Laine, Mikko Tapani, vanhempi konstaapeli, –

Laine, Taina, lakipalveluneuvoja, Loppi

Laitamäki, Tapani Toivo Fredrik, seurakuntamestari, Teuva

Laitila, Mikko Johannes, vanhempi konstaapeli, –

Laitinen, Martti, taloussuunnittelija, Janakkala

Lampinen, Petri Mikael, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki

Lankila, Maria Ulla-Riikka, perhepäivähoitaja, Nousiainen

Lappalainen, Tiina Maarit, panimolaborantti, Iisalmi

Lassila, Tero Olavi, vanhempi konstaapeli, Vimpeli

Latva, Jerry Tapani, koneasentaja, Nurmijärvi

Laukkanen, Anu Maritta, vanhempi konstaapeli, Vantaa

Launonen, Jukka Kalevi, väylämestari, Kangaslampi

Lautala, Pasi Antero, vanhempi konstaapeli, –

Laxström, Johanna Maria, palveluneuvoja, Kokkola

Lehti, Timo, kunnossapitoasentaja, Helsinki

Lehtinen, Riitta Anneli, myyntisihteeri, Tervakoski

Lehtiniemi, Jouni Pellervo, vastaava kartoittaja, Helsinki

Lehto, Jaana Tuulikki, palkanlaskija, Rauma

Lehto, Seija Helena, HR-asiantuntija, Naantali

Lehtonen, Helena Katriina, maksuliikeasiantuntija, Tuusula

Lehtonen, Janne Tuomas Antero, taksiyrittäjä, Kuhmo

Leinonen, Airi Maija, kiinteistöassistentti, Oulu

Leinonen, Niina Kaarina, käräjäsihteeri, Muhos

Leinonen, Paavo Veikko Tapio, vanhempi konstaapeli, Kajaani

Leinonen-Simoska, Sari Johanna, käynnissäpitäjä, Simo

Leivo, Kirsi Kaarina, lääkintävahtimestari, Turku

Lemio, Sari Johanna, asiantuntija, Pirkkala

Leppivuori, Teija Maritta, asiakastuen asiantuntija, Oulu

Leppäjärvi, Keijo Antero, verkostoasentaja, Kittilä

Leppälahti, Mika Petri, teknikko, Tampere

Leppänen, Leila Tuulikki, toimistosihteeri, Tampere

Lerviks, Lotta Philippine, kultursekreterare, Raseborg

Levi, Sinikka Helena, asiantuntija, Espoo

Levola, Laura, tutkintasihteeri, Pori

Lillinen, Arto Juhani, asiakastuen asiantuntija, Vantaa

Lillqvist, Annika, kanslist, Pedersöre

Lind, Carl-Eric Rafael, försäljningsrepresentant, Ekenäs

Lind, Maija, työsuhdeasiantuntija, Jyväskylä

Lindemark, Liisa Marita, laina-asiantuntija, Helsinki

Lindfors, Pirjo Anneli, hankinta- ja ostolaskuasiantuntija, Loviisa

Lindfors, Suvi Katri, asiantuntija, Hyvinkää

Lindh, Tarja Nina Marika, myyntiassistentti, Sipoo

Lindholm, Roger Håkan, barnskötare, fritidssekreterare, Korsnäs

Lindholm, Tiina Marjaana, käräjäsihteeri, Lahti

Lindqvist, Tea Carita, palveluneuvoja, Vantaa

Lindroos, Monika, medicinsk sekreterare, Mariehamn

Lindström, Seppo Antero, levytuotannon toiminnanohjaaja, Kempele

Linna, Antti Herman Kristian, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki

Linnamäki, Mari Pauliina, apulaistarkastaja, Helsinki

Linnemäki, Sami Pauli, vanhempi konstaapeli, –

Loponen, Sirpa Helinä, palvelusihteeri, Valkeakoski

Louhimo, Eero Pentti, kirjastosihteeri, Helsinki

Louhipohja, Kirsi Anneli, asiantuntija, Ikkala

Luoma, Marjo Riitta, myyjä, Kannus

Luostarinen, Jutta Kristiina, toimistonhoitaja, Helsinki

Lyra, Seija Hannele, talous- ja hallintosihteeri, Kuopio

Löfman, Timo Kaarlo, kiinteistönhoitaja, Hamina

Maaranen, Tarja Margit, asiantuntija, Järvenpää

Mahlamäki, Sari Elina, rahoitusasiantuntija, Hyllykallio

Maijala, Annu Leeni Terhikki, apulaistarkastaja, Oulu

Makkonen, Kirsti Mariitta, vastaava hoitaja, Vuojalahti

Manelius, Pirkko Sisko, toimistosihteeri, Muhos

Manssila, Pia Elina, käräjäsihteeri, Hollola

Maris, Carina Gun-Helén, kanslist, Närpes

Marjakangas, Tuula Marjaana, asiakkuusneuvoja, Savonlinna

Markkanen, Henri Tapani, vanhempi konstaapeli, Joensuu

Martikainen, Elli Anneli, kotihoidonohjaaja, Lappeenranta

Marttala, Sanna Maria, johdon sihteeri, Seinäjoki

Matala, Veijo Juhani, erikoisammattimies, Kemi

Matikainen, Maarit Susanna, ylipäivystäjä, Turku

Matilainen, Aune Irene, seminologi, Tervo

Matilainen, Jari Erik Ensio, vanhempi konstaapeli, Hollola

Mattila, Rinna Johanna, tekninen tutkija, Vantaa

Maunu, Anna-Maija, tilineuvoja, Vantaa

Mecklin, Auli Marjaana, toimistovirkailija, Leppävirta

Melender, Ritva Kaija Hannele, rahoitusasiantuntija, Hyllykallio

Mendolin, Veli-Pekka Untamo, sitomokoneenhoitaja, Helsinki

Merenheimo-Mäenpää, Kirsi Tiina, varhaiskasvatuksen ohjaaja, Oulu

Meriläinen, Aija Sinikka, viestintäassistentti, Vantaa

Mervas-Tuominen, Sari Johanna, hammashoitaja, Lempäälä

Mesiäinen, Tenho Juhani, käyttömestari, Porvoo

Metelinen, Kaija Tellervo, käräjäsihteeri, Helsinki

Metsänen, Irma Helinä, asiakkuusneuvoja, Joutsa

Metsävainio, Kimmo Henrik, myyjä, Kajaani

Miettinen, Maire Sisko, logistiikka-asiantuntija, Kurikka

Miettinen, Mia Maria, tutkintasihteeri, Espoo

Mikkolainen, Juha, tekninen ostaja, Valkeakoski

Mikkonen, Pirjo Hannele, tienpidon assistentti, Vantaa

Mild, Keijo Kullervo, valvoja, Oulu

Minkkinen, Petri Akseli, kunnossapitäjä, Jyväskylä

Moilanen, Päivi Helena, diakoni, Oulu

Moilanen, Tea Marianne, sakkunnig, Lojo

Moisio, Paula Tuulikki, hallinnon assistentti, Akaa

Montonen, Tuomas Olavi, vanhempi rikoskonstaapeli, Rauma

Muhonen, Jarno Pentti Juhana, vanhempi konstaapeli, Savonlinna

Mullo, Tarja Eliisa, verosihteeri, Isokyrö

Murto, Eino Matias, maanviljelijä, Oulainen

Musakka, Päivi Marita, apulaispäällikkö, Tuusula

Musakka, Satu Sinikka, tuotantoassistentti, Helsinki

Mustakangas, Ilkka Mikko Henrik, työsuojeluvaltuutettu, Vihti

Mustonen, Peter, palvelupisteen hoitaja, Helsinki

Mustonen, Tuija, työsuhdeasiantuntija, Joutsa

Mykkänen, Teija Marketta, myyjä, Pyhäjärvi

Myllylä, Irma Kyllikki, käräjäsihteeri, Haapajärvi

Myllymäki, Jani Jaakko Arvi, vanhempi konstaapeli, Nokia

Myllymäki, Mari, asiantuntija, Espoo

Myllymäki, Sari Päivikki, paikkatietosuunnittelija, Kerava

Myllyvirta, Eila Hellevi, toimistosihteeri, Konnevesi

Myrsky, Katri Anneli, rahoitussuunnittelija, Kerava

Müürsepp, Maarika, tutkintasihteeri, Lahti

Myyrä, Mervi Jaana Kaarina, palveluesimies, Pirkkala

Mäkelä, Minna Johanna, vartija, Järvenpää

Mäki, Päivi Maria, osastonsihteeri, Seinäjoki

Mäkilampi, Maire Tuulikki, toimistosihteeri, Kurikka

Mäki-Leppilampi, Jari Markus, virastomestari, Kannus

Mäkilä, Jaana Marianne, markkinointiassistentti, Raisio

Mäkilä, Outi Onerva, toimistopalvelutyöntekijä, Iso-Britannia

Mäkinen, Sami Kristian, köksmästare, Pargas

Mäkinen, Taru Tellervo, tuotannonsuunnittelija, Kangasala

Mäntylä, Jarno Juhani, vanhempi konstaapeli, Hämeenlinna

Määttä, Päivi Anneli, palveluohjaaja, Veikkola

Mönkkönen, Mikko, IT-asiantuntija, Tuusula

Mörsäri, Ritva Anne-Maarit, vanhuspalveluneuvoja, Tornio

Natri, Sari Leena, vanhempi rikoskonstaapeli, –

Neuvonen, Sari Helmi Kaarina, asiakkuusasiantuntija, Mikkeli

Nevala, Pekka Tapani, verosihteeri, Kauhava

Niemelä, Aimo Ilmari, kunnossapitoasentaja, Vaasa

Niemi, Maarit Annika, rahoitusasiantuntija, Kerava

Nieminen, Sami Kalervo, vanhempi rikoskonstaapeli, Paimio

Nieminen, Sami Kristian, vanhempi konstaapeli, Lahti

Nieminen, Tuula Annikki, korvausneuvoja, Hämeenlinna

Nikander, Aila Birgitta, palvelussuhdeasiantuntija, Kouvola

Niukkanen, Riitta Liisa, tekninen avustaja, Turku

Nordling, Sanna-Mari, edustusemäntä, Turku

Nuija, Matti Tapani, käynnissäpitoinsinööri, Kouvola

Nuolivaara, Antti Armas, työpajaohjaaja, Savonlinna

Nuora-Maijala, Jatta Kaarina, lähihoitaja, Lempäälä

Nurmi, Sirkku Sari Susanna, vanhempi rikoskonstaapeli, Tammela

Nuutinen, Tuija Päivi Hillevi, prosessinhoitaja, Joensuu

Nyberg, Jan Erik Tage, tullitarkastaja, Vantaa

Nykopp, Damarys Ingeborg, barnskötare, Malax

Nykopp, Päivi Marjatta, markkinointisuunnittelija, Espoo

Nyman, Tor Holger Edvard, företagare, Vörå

Nyqvist, Tero Kalervo, vanhempi konstaapeli, Järvenpää

Nyysti, Kaija, luottamushenkilö, Kurikka

Ojansuu, Sirpa Sinikka, henkilöstösihteeri, Rusko

Ollonen, Helena Annikki, henkilöstöasiantuntija, Janakkala

Orava, Toni Kalevi, sähkötyönjohtaja, Jokioinen

Oravainen, Tuija Maarit Hannele, myyjä, Helsinki

Orrensalo, Gitte Marika, sovellusasiantuntija, Turku

Ovaskainen, Liisa Ilona, tutkintasihteeri, Helsinki

Ovaskainen, Tuula Helena, asiantuntija, Järvenpää

Paajanen, Antti Henrikki, maanviljelijä, nuohooja, Parikkala

Paanala, Lari Oskar, ylivartija, Jyväskylä

Paananen, Päivi, ratkaisuasiantuntija, Vantaa

Paasonen, Ulla-Maija, asiantuntija, Hyvinkää

Paavola, Seija Soila Tellervo, eläkeasiantuntija, Hämeenlinna

Pahkala, Eija Helena, kuntohoitaja, Kalajoki

Pailomaa, Anne, assistentti, Helsinki

Pajula, Tapio, yrittäjä, Oripää

Pajunen, Anne-Mari Hannele, lupasihteeri, Jämsänkoski

Pajunen, Janne Pekka, asiantuntija, Ylöjärvi

Palin, Timo Pekka, autonkuljettaja, Vantaa

Palmer, Jaana Marjo Helena, konsulipalveluvirkailija, Iso-Britannia

Palmu, Jukka Osmo Olavi, asiantuntija, Espoo

Paloheimo, Anu Kaisa, lupaesimies, Alavus

Palomaa, Petri Pauli, vanhempi rikoskonstaapeli, Kangasala

Palonen, Kari Olavi, vanhempi konstaapeli, Loppi

Paltaani, Anne-Maarit, tiedonhallintasihteeri, Orimattila

Parhiala, Kaija Maria, laivaliikenteenhoitaja, Raahe

Parkkinen, Jan Markus, palomies, Pietarsaari

Partanen, Iiris Anneli, ratkaisuasiantuntija, Vantaa

Partanen, Jari Heikki Antero, matkaopas, Mäntyharju

Partanen, Petri Herman, ohjaaja, Kankaanpää

Pasanen, Seija Irmeli, käräjäsihteeri, Kuusamo

Paul, Raili Marita, lähetyssihteeri, Tampere

Pekkala, Tarja Maarit, suunnittelija, Rovaniemi

Pekkarinen, Maaret Elisabet, vanhempi hallinnollinen assistentti, Helsinki

Pellikka, Pirjo Marketta, ruokapalveluvastaava, Pielavesi

Pellikka, Taisto Eero Juhani, raportoija, Konnevesi

Pellinen, Maija Leena, tutkimusmestari, Suolahti

Peltola, Anu-Riikka, vanhempi konstaapeli, Keuruu

Peltola, Sakari Juhani, operaattori, Jyväskylä

Peltomaa, Sari Maarit Sinikka, virastosihteeri, Riihimäki

Peltomäki, Kari Tapani, asiantuntijamyyjä, Sastamala

Peltonen, Matias Hermanni, puhdistamonhoitaja, Kauhava

Peltonen, Pirjo Kaarina, asiakasvastaava, Kerava

Peltonen, Päivi Kristiina, myyjä, Tampere

Pennala, Ville Tapio, vartija, Vantaa

Pentinmäki, Pirjo Helena, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Penttinen, Ari Jaakko Henrik, myyntipäällikkö, Karhula

Perkola, Tommi Kalevi, vartija, Nurmijärvi

Peräjärvi, Lauriina, HR-suunnittelija, Helsinki

Pesonen, Riitta Kaarin, myyntiassistentti, Jyväskylä

Pesonen, Tuija Hannele, maksupalveluneuvoja, Lahela

Petrelius, Kirsi-Maria, hallintosihteeri, Rovaniemi

Pihlajaniemi, Satu Maarit, alkionsiirtoseminologi, Muhos

Pihlhjerta, Hannu Ilmari, ratapihaohjaaja, Kotka

Piippo, Sami Antti Kalevi, levyseppähitsaaja, Kiuruvesi

Piispa, Anne Maarit Hannele, tilineuvoja, Vantaa

Pilkama, Anssi Oskari, vanhempi konstaapeli, Tuusula

Pirhonen, Mauri Tapani, apulaismyyntipäällikkö, Kouvola

Pirinen, Timo Ilkka, vesihuoltomestari, Nurmes

Pirttinen, Satu Anneli, ylipäivystäjä, Kauhava

Pitkänen, Jaana Kaarina, tutkimusavustaja, Kouvola

Pitkänen, Jari Tapani, vanhempi konstaapeli, Nurmes

Pitkänen, Juha Ari Untamo, virastomestari, Helsinki

Pitkänen, Pia Hannele, lähihoitaja, Kuopio

Pitkänen, Timo Kalevi, operaattori, Porvoo

Pluuman, Pasi Kimmo Antero, myyntipalveluvastaava, Huittinen

Pohja, Kalle Tero Pellervo, tekninen myyjä, Ylöjärvi

Polvi, Raija Helena, ostolaskujen käsittelijä, Seinäjoki

Priha-Ahomies, Marja Helena, puhtauspalvelusuunnittelija, Kouvola

Pukki, Outi Kristiina, valikoimakoordinaattori, Espoo

Pulkkinen, Mervi Katri Anneli, asiakasneuvoja, Mikkeli

Pulli, Reijo Lauri Juhani, konduktööri, Jääli

Pumpanen, Anja Kaarina, osastosihteeri, Kittilä

Puolanne, Soili Raija Inkeri, taloussihteeri, Joensuu

Puro, Seija Hannele, julkaisusuunnittelija, Helsinki

Purolinna, Tuula Anitra, työvuorosuunnittelija, Helsinki

Pursiainen, Heikki Tapio, myyjä, Helsinki

Pursiainen, Jarmo Juhani, väylämestari, Turku

Puustinen, Juha Heikki Kalevi, autoilijapalveluhenkilö, Nilsiä

Pyykkönen, Henna Amalia, vanhempi konstaapeli, Suomussalmi

Päivärinta, Erja Anneli, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Päivärinta, Markku Juhani, työnjohtaja, Turku

Pöllänen, Vesa Rauno Ilmari, arkistonhoitaja, Varkaus

Pöyhölä, Pekka Juhani, asiakkuuspäällikkö, Vantaa

Pöyhönen, Pasi Markus, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki

Rabi, Taina, taloudenhoitotyöntekijä, Israel

Ragnäs, Carola Beatrice, lönesekreterare, Kristinestad

Rainio, Teppo Tapani, vanhempi konstaapeli, Orimattila

Rajakangas, Jorma Ensio, osto- ja markkinointivastaava, Iisalmi

Rajala, Ari Pekka, tutkimusmestari, Vantaa

Rajala, Ritva Kaarina, asumisen ohjaaja, Rovaniemi

Ranta, Kaisa Maria, asiakasvastaava, Siikajoki

Rantala, Matti Kaarlo Juhani, vanhempi tekninen asiantuntija, Äänekoski

Rantala, Timo Väinö, vuorotyönjohtaja, Raahe

Rantanen, Teija, henkilöstöasiantuntija, Vanhalinna

Rantonen, Kai Matti, vanhempi koneenhoitaja, etumies, Hamina

Rantonen, Sirpa Anneli, assistentti, Vantaa

Ratilainen, Timo, autonosturikuljettaja, Hausjärvi

Raunio, Kirsi Marianne, tutkintasihteeri, Kirkkonummi

Rautiainen, Aarne Antero, muurari, Rääkkylä

Rautiala, Jani Eerik, vanhempi rikoskonstaapeli, Kirkkonummi

Rehn, Bodil Juliana, kundrådgivare, Kimitoön

Rehnström, Barbara Marianne, turistinformatör, Raseborg

Riekki, Satu Päivikki, asiakasomistajaneuvoja, Kuusamo

Riittinen, Eeva Marketta, maatalousyrittäjä, Hirvensalmi

Rinta-Lusa, Vappu Arja, toimistosihteeri, Seinäjoki

Rintamäki, Pasi Tapani, asiantuntija, Helsinki

Risti, Riitta Leena Tuulikki, rahoitusasiantuntija, Lohja

Roine, Kristoffer Johannes, äldre konstapel, Helsingfors

Ronkainen, Leila Tuula Marita, järjestelmätukihenkilö, Kuopio

Ronkainen, Vilho Tapani, kirvesmies, Ylivieska

Roos, Inga Margareta, kanslist, Närpes

Roos, Tarja Tuulikki, työnopettaja, Kangasala

Ruohoniemi, Anne Marjut, kuljetus- ja logistiikka-asiantuntija, Vaasa

Ruokonen, Leena Marjatta, ratkaisuasiantuntija, Poitsila

Ruokonen, Åke Kai, kiinteistömestari, Helsinki

Ruostelammi, Riitta Päivikki, syyttäjänsihteeri, Kerava

Ruotsalainen, Matti Tapani, varasto-operaattori, Iisalmi

Ruotsalainen, Pirjo Helena, ratkaisuasiantuntija, Lappeenranta

Ruuskanen, Liisa Helena, hankintasihteeri, Lapinlahti

Rytkönen, Juha Kalervo, vesilaitoksen hoitaja, Joroinen

Ryynänen, Juha Tapani, asiantuntija, Helsinki

Ryyppö, Tiina Marianne, lupasihteeri, Akaa

Råbacka, Britt Inger, barnskötare, Malax

Räihä, Pauliina Alice, myymäläpäällikkö, Mäntsälä

Räikkä, Pia Hanna Maria, vanhempi rikoskonstaapeli, Raisio

Räsänen, Anita Irmeli, eläkeasiantuntija, Vantaa

Räsänen, Kati Maarit, hätäkeskuspäivystäjä, Kuopio

Räsänen, Riitta Liisa, projektipäällikkö, Loviisa

Rönkkö, Jaana Marketta, maatalousyrittäjä, Iisalmi

Saares, Eeva Inkeri, pääpalkanlaskija, Helsinki

Saarijärvi, Jukka Sakari, operaattori, Porvoo

Saariniemi, Anneli, maksuliikeasiantuntija, Helsinki

Saaristo, Sirpa Anneli, ratkaisuasiantuntija, Söderkulla

Saastamoinen, Jorma Kalevi, kuljetushenkilö, Varkaus

Saikkonen, Arja Maarit, vakuutustoimihenkilö, Espoo

Salla-Eronen, Riitta Johanna, koulunkäynnin ja asumisen ohjaaja, Järvenpää

Salmi, Lasse Valter, haastemies, Lahti

Salmi, Liisa Marjatta, HR-assistentti, Rauma

Salmi, Mikko Salomon, vastaava ohjaaja, Pieksämäki

Salo, Pertti Kalervo, keskusvarastonhoitaja, Jämsä

Salo, Päivi Susanna, vartija, Riihimäki

Salo, Wiiwi Riitta Hannele, lupa-assistentti, Akaa

Salomaa, Iiris Hannele, fysioterapeutti, Lahti

Salonen, Mervi Terhikki, lupasihteeri, Forssa

Salonen, Terttu Sisko Marjatta, työsuojeluvaltuutettu, Lohja

Salonranta, Merja Helena, tuoteasiantuntija, Vantaa

Santavuori, Hanna Elisabeth, vanhempi konstaapeli, Naantali

Sarén, Mauno Kalervo, mielenterveyshoitaja, Nokia

Sarvikas, Juha Pekka, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Sassali, Riitta Helena, lastenhoitaja, Sodankylä

Saunamäki, Ville Valtteri, vanhempi konstaapeli, Jyväskylä

Savelius, Lisbeth Katariina, palveluneuvoja, Espoo

Savolainen, Juha Tapio, liikuntapaikkamestari, Helsinki

Sele, Jukka, työmaavalvoja, Vantaa

Selvenius, Marja-Leena, asiantuntija, Helsinki

Seppälä, Eeva Riitta, osastosihteeri, Hämeenlinna

Seppälä, Saara Ilona, kaupunginvaltuutettu, Naantali

Seppänen, Kaija Hannele, assistentti, Kerava

Siekkeli, Marko Antero, apulaismyyntipäällikkö, Kouvola

Sievänen, Jari Mika Juhani, vanhempi konstaapeli, Kajaani

Sihvonen, Laila Katri Marita, apulaistarkastaja, Helsinki

Siikava, Ilse Camilla, hallintoassistentti, Helsinki

Sillanpää, Eija, maksuliikeasiantuntija, Piikkiö

Siltanen, Ulla Orvokki, verosihteeri, Rovaniemi

Simojoki, Kati Seija Katariina, yritysasiantuntija, Helsinki

Simpanen, Riitta Pirjo, tuotekehittäjä, Kangasala

Sinisalo, Hanna Maria, asiantuntija, Helsinki

Sipiläinen, Marjo Irene, käräjäsihteeri, Kangasala

Siponen, Liisa Kaarina, lupa-asiantuntija, Laukaa

Sirviö, Eero Olavi, ratapihaohjaaja, Oulu

Sirvo, Outi Tuulikki, palvelutoimihenkilö, Lahti

Sivonen, Kaija Ulla Irmeli, johdon sihteeri, Joensuu

Sjöblom, Tuula Kyllikki, vanhempi rikoskonstaapeli, Valkeakoski

Snällström, Satu, medicinsk sekreterare, Mariehamn

Soininen, Aku Taneli, käynnissäpito-operaattori, Imatra

Sorjanen, Merja, arkistosihteeri, tietosuojavastaava, Tornio

Souru, Timo Tapani, ajoneuvojärjestelijä, Jyväskylä

Spets, Ari Olavi, tullivartija, Kilpisjärvi

Spets, Ulla Maija, kokki, Vaajakoski

Starck, Minna Riitta, asiakaspalvelupäällikkö, Raisio

Starczewski, Terttu Katariina, palkanlaskennan yhdyshenkilö, Jyväskylä

Stenbacka, Sune Andreas, nätverksspecialist, Pedersöre

Stenmark, Britt Ann-Louise, kanslist, Närpes

Stolt, Asta Inkeri, toimistosihteeri, Asikkala

Suikkanen, Georgia, apulaistarkastaja, Klaukkala

Sund, Olli-Pekka, ylipalomies, Nurmijärvi

Sundqvist, Mere Annette, PR-tuottaja, Vantaa

Suokas, Kari Ensio, rahoitussuunnittelija, Helsinki

Suomalainen, Terttu Tellervo, verosihteeri, Kaarina

Suominen, Anja Gunborg, virastosihteeri, Helsinki

Suosaari, Veikko Juhani, yrittäjä, Juupajoki

Säteri, Päivi Maarit, vientilogistikko, Kerava

Säynäjäkangas, Marja-Liisa, apulaistarkastaja, Riihimäki

Södergran, Susanne Ann-Cathrine, assistent, Vasa

Söderlund, Johanna Charlotta, verosihteeri, Helsinki

Taimi, Rauli Antero, varastomies, Pori

Taipale, Heikki Juhani, yrittäjä, Lemi

Taipale, Janne Mikael, vanhempi rikoskonstaapeli, Helsinki

Takala, Leila Tuulikki, toimitusohjaaja, Seinäjoki

Takalo, Jorma Tapani, vastuumyyjä, Piippola

Talja, Päivi Ursula, korvausratkaisija, Helsinki

Talonpoika, Heikki Tapio, kunnossapitoinsinööri, Lappeenranta

Tammi, Carola Mariina, toimistosihteeri, Kerava

Tamminen, Sari Kyllikki, sijoitusasiantuntija, Röykkä

Tanska, Riitta Hannele, kartoittaja, Vantaa

Tanskanen, Jan Kimmo Antero, vanhempi konstaapeli, Lohja

Tapanen, Marja Anita, verosihteeri, Lieksa

Taulo, Jussi Tuomas, vanhempi konstaapeli, Porvoo

Teittinen, Esa Kalevi, vuoromestari, Porvoo

Terttula, Teemu Juhani, kalustopäällikkö, Järvenpää

Tervo, Pekka Juhani, vanhempi konstaapeli, Kempele

Tiainen, Hannu Ensio, tutkimusmestari, Vihtavuori

Tigerstedt, Astrid Elisabeth, asiantuntija, Loviisa

Tiihonen, Sari Hannele, asiantuntija, Siilinjärvi

Tiilikainen, Anne Katariina, tienpidon assistentti, Kouvola

Tiilikainen, Mika Tauno Kalervo, hätäkeskuspäivystäjä, Raasepori

Tiisanoja, Matti Olavi, virastomestari, Helsinki

Tikka, Raimo Ensio, metsuri, Mikkeli

Timonen, Anelma Kaarina, talousasiantuntija, Lieksa

Toivanen, Jarkko Matti Johannes, maanviljelijä, urakoitsija, Tuusniemi

Toivonen, Heikki, yrittäjä, Padasjoki

Toivonen, Maria Johanna, penningtvätt- och sanktionsspecialist, Åbo

Tokeensuu, Eija, maaseutuassistentti, Janakkala

Torssonen, Asko Ilmari, koneasentaja, Pyhäjärvi

Tossavainen, Kari Antero, maataloustarvikemyyjä, Pielavesi

Tukiainen, Pirjo Kaarina, lähihoitaja, Pirkkala

Tuohimaa, Tiina Majlis Katariina, vanhempi rikoskonstaapeli, Raahe

Tuomela, Asta Ilona, palveluesimies, Salo

Tuomivaara, Leena, apulaisliikennemyymäläpäällikkö, Pudasjärvi

Tuovinen, Mika Tapani, vanhempi konstaapeli, Sotkamo

Tuovinen, Reino Olavi, tietoliikenneasentaja, Pielavesi

Tuovinen, Taina Kristiina, asiantuntija, Säkylä

Turunen, Jarno, kampuspalveluvastaava, Vantaa

Turunen, Risto Kalevi, operaattori, Helsinki

Tylli, Kenneth Alexander, ylipalomies, Luoto

Törmänen, Mari Kaarina, myyjä, Kuusamo

Törmänen, Sampo Rainer, operaattori, Posio

Uitto, Antti Jaakko, vanhempi konstaapeli, Seinäjoki

Uotila, Jari Juhani, palveluesimies, Loppi

Uusimäki, Ritva Annikki, lupasihteeri, Ylitornio

Uusitalo, Oili Riitta, opintosihteeri, Kokkola

Uusitalo, Taina Sisko, verosihteeri, Pello

Vainio, Eero Johannes, kiinteistönvälittäjä, Raisio

Valo, Ville Antero, hallinnollinen avustaja, Helsinki

Valtiala, Anu Kaarina, apulaistarkastaja, Tampere

Wang, Shen-Fang, Aasia-opas, Vantaa

Vanhala, Hannu Sakari, talonrakentaja, Lumijoki

Vanhanen, Aila Mirja Marketta, apulaistarkastaja, Helsinki

Vanhanen, Arja Hellevi, tutkintasihteeri, Hollola

Vanhanen, Jari Toivo Tapio, vanhempi konstaapeli, Oulu

Vanhatalo, Annina Maaret, asiantuntija, Espoo

Varjonen, Anu Susanna, asiakaspalvelutyöntekijä, Sipoo

Vartiainen, Mirja Irmeli, asiantuntija, Jyväskylä

Weisell, Tuija Helena, sihteeri, Siilinjärvi

Wennman, Raili Tellervo, luottamushenkilö, Kokkola

Verlin, Hilkka Annikki, asiantuntija, Jyväskylä

Westerholm, Hannemari, toimintaterapeutti, Vantaa

Westerlund, Tutta Marika, tutkintasihteeri, Tampere

Vidlund, Esa Erik, kuljetusyrittäjä, Pori

Vienonen, Hannele Ann-Mari, kaupunginvaltuutettu, Naantali

Vihavainen, Saila Susanne, palveluvastaava, Savonlinna

Vihersaari, Kaija Maarit, talouspalvelusihteeri, Hämeenlinna

Vihersalo-Karén, Sarita, turvallisuusneuvoja, Fiskari

Viik-Muhli, Marjo Annika, kirjastovirkailija, Lemi

Viinamäki, Tiina, asiakasneuvoja, Tampere

Viisanen, Kimmo, taksiautoilija, Nurmijärvi

Vikström, Mika Esa, vanhempi konstaapeli, –

Vikström, Raija Sisko Helinä, seurakuntasihteeri, Oulu

Viranen, Jari Juhani, operaattori, Porvoo

Virta, Jaana Kristiina, palveluneuvoja, Naantali

Virtanen, Janne Olavi, vartija, Akaa

Virtanen, Kaj-Peter, brandman, Jakobstad

Visuri, Arttu Mikko Sakari, vanhempi rikoskonstaapeli, Pori

Voutilainen, Minna Maarit, palveluohjaaja-koulukuraattori, Taivalkoski

Voutilainen, Sari Päivi Tuulikki, yrittäjä, Outokumpu

Vuojolainen, Antti Sakari, tiedonhallinnan suunnittelija, Helsinki

Vuori, Riitta Anneli, kehystäjä, Vantaa

Vuorinen, Ari Jukka Tapani, päivämestari, Kouvola

Vuorinen, Satu Maarit, asiantuntija, Vantaa

Vuorio, Pirjo Anneli, tietopalvelusuunnittelija, Helsinki

Vuoristo, Sami Juhani, palvelukoordinaattori, Vantaa

Våg, Kaija Anneli, työvalmentaja, Kangasala

Vähäkainu, Kirsi Helena, lupasihteeri, Äänekoski

Vähäkangas, Eija Eliisa, toimistosihteeri, Kalajoki

Väisänen, Kaija Annikki, myyntisihteeri, maaseutuyrittäjä, Puolanka

Väisänen, Risto Juhani, kartoittaja, Pielavesi

Välimäki, Erno Eero Oskari, aluetoimitsija, Pori

Välimäki, Marja-Liisa Orvokki, vanhempi automaatiosuunnittelija, Ylöjärvi

Väre, Paula Helena, laboratoriohoitaja, Espoo

Vääränen, Timo Ensio, ammatinohjaaja, Kiuruvesi

Ylinärä, Sirkka Leena Tuulikki, vanhempi konstaapeli, Nurmijärvi

Ylitalo, Eeva-Liisa, tilastohaastattelija, Helsinki

Ylitalo, Hilppa Soile Sinikka, yrityksenpankkineuvoja, Raahe

Ylitalo, Laina Tuulikki, tullivartija, Muonio

Ylitepsa, Jaana Kaarina, kirjanpitäjä, Kittilä

Yli-Yrjänäinen, Janne Ilmari, toimistosihteeri, Isojoki

Ylönen, Antti Olavi, suunnittelija, Heinola

Zweygberg, Disa Maj-Britt, palkka-asiantuntija, Helsinki

Åhlberg, Bengt Harry Rainer, kirvesmies, Helsinki

Äikäs, Tarja Hannele, sovelluskoordinaattori, Helsinki

Yhteensä 819

Suomen Valkoisen Ruusun mitali

Ahlgren, Kalle Olavi, elintarviketyöntekijä, Kangasala

Ahlgren, Sonja Maria Helena, kokooja, Porvoo

Ahlskog, Leif Göran, fastighetsskötare, Malax

Aho, Pirjo Leena Tellervo, toimistosihteeri, Vaasa

Ala-Erkkilä, Markku Olavi, koneistaja, Sastamala

Alaluusua, Airi Aulikki, postityöntekijä, Kemijärvi

Alenius, Henry Juhani Kristian, vartija, Kangasala

Annala, Marja-Liisa, varastotyöntekijä, Espoo

Anneberg, Seppo Tapio, verkostoasentaja, Sodankylä

Antila, Sinikka Maria, siivooja, Urjala

Asunmaa, Ossi Antero, hydrologinen havaitsija, Alavus

Avellan, Jarmo, prosessinhoitaja, Pori

Elf, Mika Erik, autonasentaja, Helsinki

Fröjd, Pentti Erkki Olavi, postityöntekijä, Oulu

Grönlund, Sari Johanna, logistiikkakoordinaattori, Pornainen

Haglund, Sven-Erik, fastighetsskötare, Malax

Hakala, Juha Kaleva, ammattimies, Miehikkälä

Halttunen, Taina Helena, siivooja, Kouvola

Hanka, Jari Veli Jukka, sulattaja, Mustasaari

Hautamäki, Jukka Kalevi, kojeistoasentaja, Laihia

Heiniö, Rauno Kalevi, koneasentaja, Tampere

Heino, Teemu Juhani, vartija, Jyväskylä

Helkomaa, Jouni Olavi, kenttäkoneistaja, Raahe

Hemminki, Maarit Susanna, myyjä, Kauhava

Herranen, Juha Simo Tapio, asiantuntijamyyjä, Enonkoski

Herranen, Tarja Tuulikki, myyjä, Raisio

Hietikko, Sari Maarit, elintarviketyöntekijä, Seinäjoki

Hiltunen, Arto Olavi, postityöntekijä, Oulu

Hirvonen, Saila Maritta, lastenohjaaja, Raisio

Hirvonen, Sari Anneli, varastotyöntekijä, Espoo

Honkala, Ari Johannes, asentaja, Raahe

Hotakainen, Saila Kaarina, kokki-emäntä, Oulu

Hukka, Jouko Juhani, kalustonpuhdistaja, Kerava

Huolman, Riitta Kaarina, tilastohaastattelija, Helsinki

Huovinen, Esa, havaitsija, Pudasjärvi

Hurtig, Jouni Ilmari, kaivosmies, Kemi

Huusko, Mirja Tellervo, työ- ja yksilövalmentaja, Sonkajärvi

Hyttinen, Jukka Antero, logistiikkatyöntekijä, Kerava

Hytönen, Ari Juhani, vapaaehtoistyöntekijä, Jyväskylä

Hällfors, Mervi Katriina, myyjä, Alastaro

Högman, Esa Antero, postityöntekijä, Tyrnävä

Ivars, Päivi, myyjä, Kristiinankaupunki

Jaatinen, Heikki Juhani, vanerituotannon työntekijä, Savonlinna

Jaula-Ylinampa, Hanna-Maija, myyjä, Pietarsaari

Jokinen, Päivi Maarit, tarjoilija, Seinäjoki

Kaisanlahti, Mikko Kullervo, hydrologinen havaitsija, Kemijärvi

Kallio, Merja Marianne, tilaustenohjaaja, Seinäjoki

Kari, Matti Kalevi, sähköasentaja, Hämeenlinna

Karvinen, Juho Mikko, varastotyöntekijä, Laukaa

Kataja, Suvi Kristiina, myyjä, Janakkala

Kaukanen, Ismo Juhani, myyjä, Espoo

Kaunismäki, Teuvo, prosessityöntekijä, Parkano

Kauppi, Sisko Hannele, laitoshuoltaja, Lumijoki

Kekola, Petri Matti, lihavalmistetyöntekijä, Seinäjoki

Keränen, Ulpu Anneli, vartija, Kokkola

Keskinen, Arja Irene, elintarviketyöntekijä, Kangasala

Keski-Rauska, Arto Veikko, ICE-hallin koneenhoitaja, Valkeakoski

Keskitalo, Jukka Uolevi, asentaja, Pyhäjoki

Kihlakaski, Paavo Ilari, kylmäkoneasentaja, Valkeakoski

Kinnunen, Pirjo Annikki, siivooja, Joensuu

Kiviniemi, Eija Orvokki, vahtimestari, Hämeenlinna

Koivisto, Minna Kristiina, myyjä, Loimaa

Koivistoinen, Satu, postityöntekijä, Iisalmi

Koivuporras, Pirkko Helinä, tavaran vastaanottaja, Vaasa

Kojo, Sari Susanna, prosessinhoitaja, Mänttä

Kokko, Heikki Tapio, käyttömies, Raahe

Komulainen, Pertti Antero, koestaja, Helsinki

Kontio, Tuomo Kustaa Juhani, vahtimestari, Oulainen

Kontkanen, Ilkka Tapio, puistotyöntekijä, Kouvola

Korteniemi, Tytti Marjukka, myyjä, Kolari

Koskela, Jari Johannes, vaihetyöntekijä, Pirkkala

Koskela, Rauno Eerikki, koneistaja, Ilmajoki

Koskinen, Juha Kalevi, operaattori, Kerava

Kosonen, Juho Antti, myyjä, Mikkeli

Kostamo, Jukka Tapio, kiinteistötyöntekijä, Kemijärvi

Kräkin, Kai Olavi, kunnossapitoasentaja, Varkaus

Kuisma, Mikko Tapani, autonkuljettaja, Vantaa

Kuki, Kari Tapio, myyjä, Nivala

Kulmakallio, Sirpa Annikka, siistijä, Hämeenlinna

Kunnari, Sirpa Liisa, myyjä, Rovaniemi

Kärki, Ilkka Juhani, elintarviketyöntekijä, Orivesi

Kärkkäinen, Matti Juhani, valvomonhoitaja, Joensuu

Kärkkäinen, Mikko Tapio, valvomonhoitaja, Joensuu

Kärkkäinen, Pertti Juhani, levyseppä, Turku

Kärkkäinen, Pia Riina, ostosihteeri, Porvoo

Kärkkäinen, Tarja Hellevi, tarjoilija, Lappeenranta

Kärppä, Unto Ensio, lihavalmistetyöntekijä, Akaa

Käyhty, Veikko Juhani, kirvesmies, Lappeenranta

Laakkonen, Hannu Pekka, painokoneen hoitaja, Valkeakoski

Laaksonen, Pirjo Anneli, kokki, Lohja

Laava, Irma Anneli, postityöntekijä, Liminka

Lahtinen, Risto Olavi, koneasentaja, etumies, Vantaa

Lahtinen, Sanna Maritta, koulunkäyntiavustaja, Urjala

Laine, Vuokko Aulikki, välinehuoltaja, Rusko

Laitinen, Jorma Johannes, koehitsaaja, Raahe

Laitinen, Kari Juhani, vartija, Tampere

Lamminen, Jarkko Ilpo, operaattori, Kotka

Lappalainen, Mirja Anneli, junatarjoilija, Rovaniemi

Lappalainen, Sirpa Margit, myynninohjaaja, Turku

Latvala, Keijo Rikhard, sähkökoneenasentaja, Espoo

Laurila, Maarit Anneli, operaattori, Mäntsälä

Laurila, Minna Kaarina, myyjä, Vinkkilä

Lehto, Anja Maarit Sinikka, liikennemyymälätyöntekijä, Somero

Lehto, Jari Kalevi, kunnossapitoasentaja, Sahalahti

Leino, Mika Marko, huoltoasentaja, Renko

Leivo, Matti Kalevi, käyttömies, Loimaa

Lindqvist, Anne Maria, myyjä, Lahti

Lokka, Taina Sirpa Ilona, kokki, Kajaani

Luhtavaara, Jari Tapio, käyttömies, Raahe

Luukkonen, Kirsti Anneli, myyjä, Kuusamo

Lönnqvist, Tiina Helena, vuoronvetäjä, Porvoo

Maliniemi, Teuvo Antero, tuotteen loppukokoonpanija, Laihia

Manninen, Kirsi Marita, pakkaaja-asentajaoperaattori, Salo

Markkanen, Pirjo Helena, kokki, Ylöjärvi

Matikainen, Timo Olavi, juomalaiteasentaja, Helsinki

Mattanen, Elmi Inkeri, lastenhoitaja, Sodankylä

Mattson, Tarja Anneli, oppilashallinnon sihteeri, Helsinki

Mattsson, Petri Rainer, koneasemanhoitaja, Märynummi

Melkko, Juha Olavi, operaattori, Porvoo

Muhonen, Leena, varastotyöntekijä, Vantaa

Murto, Raimo Antero, postityöntekijä, Oulu

Myllyaho, Petri Juhani, elektroniikkatyöntekijä, Vaasa

Myllymäki, Airi Anneli, myyjä, Mynämäki

Myllymäki, Salme Orvokki, teurastamotyöntekijä, Isojoki

Mäki, Osmo Antero, vesilaitoshoitaja, Hämeenlinna

Mäki, Reijo Kalevi, työkaluvaraston hoitaja, Rauma

Mäkinen, Aila Mirja, työkaluvarastonhoitaja, Nokia

Mäkäräinen, Otto, hydrologinen havaitsija, Puolanka

Möttönen, Timo Olavi, vartija, Kajaani

Nasi, Jarmo Henrik, postityöntekijä, Sodankylä

Naumanen, Heikki Tapio, hydrologinen havaitsija, Mikkeli

Niemelä, Rauno Juhani, postityöntekijä, Oulu

Nieminen, Anne-Mari, myyjä, Hankasalmi

Nieminen, Tuija Eliisa, varhaiskasvatuksen lastenhoitaja, Oulu

Niinikivi, Petri Juhani, kertopuutuotannon työntekijä, Lohja

Niiranen, Vesa Ensio, kertopuutuotannon työntekijä, Savonlinna

Nikula, Sirpa Tuulikki, siivooja, Kouvola

Nokelainen, Timo Tapio, koneenasentaja, Espoo

Nororaita, Timo Juhani, automekaanikko, Lappeenranta

Nurminen, Joni Kristian, koneistaja, Tampere

Nygård, Karin, husmor, Nykarleby

Nylander, Seppo Kalervo, postityöntekijä, Oulu

Nyman, Annevi Gun Gretel, försäljare, Närpes

Oikarinen, Mauri Einari, tukkutyöntekijä, Kempele

Oikarinen, Tuula Anneli, kehitysvammaisten ohjaaja, Tyrnävä

Ojaniemi, Sakari Henrik, kunnossapitäjä, Tampere

Ollikainen, Eeva Katariina, KOJ-vastuuhenkilö, Joensuu

Olsbo, Eila, ao-asiantuntija, Oulu

Paakala, Matti Kalevi, rakennustyöntekijä, Nukari

Pakkanen, Mirja Lemmikki, koulunkäynninohjaaja, Lapinjärvi

Panula, Tuula Maarit Anneli, myyjä, Lapua

Parkkinen, Jouko Antero, postityöntekijä, Oulu

Paso, Ilkka Antti Sakari, virastomestari, Helsinki

Peippo, Irma Marketta, myyjä, Turku

Pekkarinen, Petri Juhani, sähkökoneenasentaja, Espoo

Pekonen, Saija Maritta, myyjä, Mikkeli

Peltokangas, Ossi Juhani, myyjä, Kauhava

Peltonen, Mirja Tuulikki, keittäjä, Urjala

Peltoniemi, Solveig Marianne, tuotteen loppukokoonpanija, Maalahti

Pennanen, Kari Juhani, koestaja, Vaasa

Pesonen, Anja Tellervo, kokki, Lohja

Pietiläinen, Sirpa Helena, liikennemyymälätyöntekijä, Hankasalmi

Piirto, Taru Maarit, myyjä, Seinäjoki

Pikkarainen, Vesa Juhani, valssaaja, Raahe

Piri, Aini Sinikka, prosessinhoitaja, Tampere

Pitkäjärvi, Soile Marjatta, erityisammattimies, Hämeenlinna

Poutiainen, Mikko Juhani, operaattori, Porvoo

Pöntiö, Eino Matias, laitosmies, Pihtipudas

Raikassaari, Jaana Kristiina, myyjä, Helsinki

Rajala, Juhani Evert, prosessinhoitaja, Hämeenkyrö

Rajala, Petri Antero, myyjä, Riihimäki

Rajaniemi, Vesa-Matti, sähköasentaja, Oulainen

Rantala, Katri-Elina, liikennemyymälätyöntekijä, Lahti

Rantala, Päivi Marjut, myyjä, Alajärvi

Rantamäki, Sami Matti Juhani, kokki, Seinäjoki

Rantanen, Aila Annikki, kokki, Karkkila

Rautio, Markku Juha, kaivosmies, Kemi

Rissanen, Sami Kullervo, virastomestari, Helsinki

Romppainen, Tuomo Veli, hydrologinen havaitsija, Hyrynsalmi

Ronko, Outi Kristiina, loimaaja, Tampere

Roue, Vaula Pauliina, tuotannon työntekijä, Turku

Roukka, Pirjo Elina, elintarviketyöntekijä, Huittinen

Ruoho, Kirsi Marja, myyjä, Vierumäki

Ruokola, Anne, myyjä, Ähtäri

Ruutiainen, Olli-Pekka, kirvesmies, Leppävirta

Saari, Tuula Anneli, hoitaja, Valkeakoski

Saarinen, Ari-Pekka Ilmari, myyjä, Orivesi

Saarinen, Veli-Matti, käynnissäpitäjä, Mänttä

Saira, Riitta Anitta, myyjä, Lappeenranta

Sairanen, Olli Tapio, asentaja, Turku

Salmela, Tapani, mekaanikko, Raahe

Salminen, Petri, koneasentaja, Noormarkku

Salovesi, Seppo Juhani, express-myyjä, Nokia

Savioja, Jarmo Matias, koneenasettaja, Mustasaari

Selin, Pentti Yrjö Antero, prosessinhoitaja, Uusikaupunki

Sihtola, Jorma Samuel, käämijä, Vaasa

Sikiö, Aila Sirkku Irmeli, myyjä, Parikkala

Simonen, Seppo, koneasentaja, Kiukainen

Stenman, Jaana Maarit, lastenhoitaja, Lempäälä

Sukuvaara, Jukka Petri, operaattori, Järvenpää

Syren, Aino Vivi Helena, myyjä, Lappeenranta

Takamäki, Olli Jaakko Tapani, luokittaja, Kurikka

Tarvainen, Viljo Olavi, tuotantokarkaisija, lämpökäsittelijä, Joensuu

Toppi, Raija Anneli, postityöntekijä, Hailuoto

Torsti, Petri, konvertterioperaattori, Harjavalta

Tuokko, Henry Ensio, logistiikkaoperaattori, Myrskylä

Tuomaala, Elvi Kaarina, postityöntekijä, Posio

Tuominen, Marja Kaarina, myyjä, Lahti

Turtiainen, Heikki Tapio, päällystyskoneen hoitaja, Lappeenranta

Törmä, Heikki, prosessityöntekijä, Kihniö

Töyrylä, Ari Tapani, automaatioasentaja, Kerava

Uitto, Jukka Antero, asentaja, Tampere

Ulkuniemi, Matti Heikki Juhani, postityöntekijä, Kemijärvi

Ulvinen, Maija-Leena, myyjä, Imatra

Vainio, Maarit Anneli, liikennemyymälätyöntekijä, Ruokolahti

Vaittinen, Ari Pekka, leikkaaja, Valkeakoski

Varrio, Pentti Sakari, postityöntekijä, Kemijärvi

Vehmasto, Matti Tapio, koneasemanhoitaja, Yläne

Vellonen, Petri Heikki Kalevi, kahvilatyöntekijä, Jyväskylä

Vesterinen, Arja Maarit, elintarviketyöntekijä, Valkeakoski

Vierikko, Timo Kalevi, myyjä, Ruovesi

Vierimaa, Anitta Birgitta, hoitaja, Valkeakoski

Viiru, Armi Elisabeth, myyjä, Kouvola

Vilenius, Janne Olavi, kiinteistönhoitaja, Kouvola

Virkkula, Tarja Irmeli, myyjä, Kuusamo

Vuokila, Outi Inka-Maaria, energianeuvoja, Hyvinkää

Vuorinen, Mervi Satu Marketta, palveluvastaava, Kurikka

Väätämöinen, Arto Tapani, postityöntekijä, Tampere

Zitting, Martti Olavi, postityöntekijä, Tuusniemi


Lue myös:

    Uusimmat

    Sivusto ei tue käyttämääsi selainta. Suosittelemme vaihtamaan tuettuun selaimeen. Lisätietoja