Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tarja Halonen tapasi Joe Bidenin Helsingissä vuonna 2011 – "Hän kuunteli, kommentoi ja teki hyviä kysymyksiä"

1:48Presidentti Halonen tapasi Bidenin –"Hän oli hyvin asiallinen"
Julkaistu 04.11.2020 01:48
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Silloinen varapresidentti Joe Biden vieraili Suomessa maaliskuussa vuonna 2011 Venäjän-matkansa yhteydessä. Tasavallan presidenttinä oli tuolloin Tarja Halonen, joka muistelee MTV Uutisten Suuri vaaliyö -lähetyksessä tapaamista Bidenin kanssa lämmöllä. 

Tarja Halonen kuvailee tapaamisen perusteella Joe Bidenia “turvallisella tavalla perinteiteiseksi amerikkalaiseksi poliitikoksi".

– Hän kuunteli. Hän kommentoi. Hän teki hyviä kysymyksiä ja oli asiallinen. 

Halonen oli presidenttinä kahden Yhdysvaltain presidentin, George W. Bushin ja Barack Obaman kaudella. Hän sanoo, että yhteistyö toimi molempien presidenttien kanssa hyvin. 

– Bush nuoremman kanssa meillä oli oikein hyvät välit myöskin henkilökohtaisesti.

Lue myös: Ex-ulkoministerit arvioivat: Näin Joe Bidenin valinta vaikuttaisi Suomeen – ”Demokraateilla on tiukempi suhtautuminen Venäjään”

Välit Obamaan jäivät etäisemmiksi.

– Häntä en oppinut koskaan tuntemaan yhtä hyvin. Tunnen paremminkin Hillary Clintonin ja [ vuosien 1997-2001 ulkoministerin] Madeleine Albrightin.  

Halonen on sitä mieltä, että Yhdysvalloissa on tällä hetkellä paljon epävarmuutta.

Minun amerikkalasilla tuttavillana on ollut hieman vaikeuksia hyväksyä sitä, että Yhdysvaltojen kansainvälinen maine ja merkitys on mennyt alaspäin. He ovat tottuneet siihen, että he ovat läntisen maailman tietynlainen johtovaltio, jonka tukeen luotetaan ja jonka kanssa voi sopia erilaisten asioiden läpimenosta. Nythän näin ei ole voinut tapahtua, Halonen sanoo.

Halosen toivoo, että vaalit tuottaisivat selkeän tuloksen.

– Kaikkein tärkeintä olisi mielestäni demokratian voitto.

Historiallinen vaaliyö suorana! MTV Uutiset seuraa vaalien tuloslaskentaa 3.–4. marraskuuta. Koko yön kestävä erikoislähetys nähdään MTV3-kanavalla, mtvuutiset.fi:ssä sekä MTV Uutiset Livessä. Myös television puolella MTV:n Uutisaamu aloittaa tulosseurannan aikaisin keskiviikkoaamuna.

Kaikki uutiset Yhdysvaltain vaaleista 2020 löydät täältä.

Lisää aiheesta:

Suurlähettiläs Mikko Hautala paljastaa, onko Kamala Harris vieraillut Suomen lähetystön saunassaNBC: Joe Biden harkitsee vierailua SuomeenPentti Arajärvi muistelee yhteistä hetkeä Vladimir Putinin kanssa saunan lauteilla – näin presidentti Tarja Halonen kommentoi hyökkäyssotaaPresidentti Halonen toivoo Joe Bidenilta tuloksellista poliittista yhteistyötä – iloitsee myös Kamala Harrisin valintaa: "One is not enough"Niinistö muisteli yhteistyön Trumpin kanssa sujuneen hyvin: "Aivan toinen, kuin mitä hänen julkinen kuvansa on" – ei usko Bidenin vaalivoiton vaikuttavan merkittävästi suhteisiinPresidentti Niinistö MTV:lle: USA:n presidentinvaalitaisto aikamoinen jännitysnäytelmä – "Tutkimuslaitokset joutuvat taas kerran miettimään, miten pahasti pieleen meni"
Yhdysvaltain vaalit 2020Tarja HalonenJoe BidenMaailmanpolitiikkaYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Yhdysvaltain vaalit 2020
  • 26.07.202405:53
    Donald Trump

    Trump ei suostu vaaliväittelyyn Harrisin kanssa – vaatimuksena, että demokraatit valitsevat virallisen ehdokkaansa

  • 20.12.202314:25
    Donald Trump

    Coloradon Trump-päätös suisti Yhdysvallat aivan uuteen tilanteeseen, sanoo Risto E. J. Penttilä

  • 24.04.202319:42
    Yhdysvallat

    Fox Newsin tähtijuontaja Tucker Carlson jättää kanavan – välttyi täpärästi oikeudenkäynniltä viikkoa ennen ilmoitusta

  • 19.04.202309:04
    Yhdysvallat

    Fox News taipui: Maksaa liki 800 miljoonan korvaukset perättömien väitteiden levittämisestä

  • 06.04.202305:24
    Donald Trump

    Trumpin seuraavat syytteet voivat olla jo nurkan takana – Georgiassa selvitetään yritystä kumota osavaltion vaalitulos