Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tarja Halonen muistelee uudessa kirjassaan ensitapaamista Putinin kanssa: Halusi puhua talvisodasta ja parjasi virolaisia

6:09Tarja Halonen, tarvitaanko enää presidenttiä? Halonen kommentoi Sauli Niinistön esittämiä väitteitä suun tukkimisestaTarja Halonen oli heinäkuussa erikoishaastattelussa.MTV
Julkaistu 12.10.2020 00:01

MTV UUTISET – STT

Presidentti Tarja Halosta pyydettiin kaksi vuotta sitten YK:n pääsihteerin Antonio Guterresin erityisedustajaksi etsimään ratkaisua "erääseen pitkäaikaiseen ja kuohuttavaan konfliktiin".

Halonen kertoo asiasta tuoreessa kirjassa, jossa avataan hänen vaikuttamistyötään kansalaisjärjestöistä presidentiksi.

Minkä maan tilanteesta oli kyse, sitä Halonen ei kerro, koska konfliktin ratkaisu on yhä kesken. Halonen otti pyynnön vakavaan harkintaan, mutta päätyi vastaamaan kieltävästi. Vuonna 2018 nimitettiin erityisedustajat ainakin Syyrian, ilmastonmuutoksen, Jemenin, Burman ja Irakin osalta.

– Velvollisuuksia oli muuallakin. Perhe, kaikkiaan viisi lapsenlasta. Kestäisikö terveys uuden tehtävän tuomaa runsasta matkustamista ja suurta painetta. Monen pettymykseksi Halonen lopulta vastasi kiitos, mutta ei kiitos.

Katri Merikallion kirjoittamassa kirjassa, Erään aktivistin tarina, Halonen kertoo luottamustehtävistään 60-luvulta tähän päivään piirtäen samalla kuvan siitä, miten suuri merkitys yhdistyksillä ja järjestöillä on ollut hyvinvointivaltion rakentajana.

Kirja lähtee liikkeelle Halosen kesäpaikalta Karjalohjalta, jossa hänen mummonsa Ida Öfverström syntyi vuonna 1881. Pieni, punatukkainen ja kova suustaan, mutta tiettävästi ei mikään suuri sosialisti, Öfverströmiä kuvaillaan. Siitä huolimatta häneltä otettiin sisällissodan jälkeen pois neljä lasta, joista nuorimmaisin, Halosen äiti Lyyli varttui lastenkodissa.

Halosen luottamus- ja työtehtävät ovat liittyneet sosiaaliseen oikeudenmukaisuuteen. Uralle ovat mahtuneet tehtävät niin Suomen ylioppilaskuntien liiton sosiaalisihteerinä, SAK:n juristina, Suomi–Chile-seuran ja Setlementtiliiton puheenjohtajana kuin Setankin puheenjohtajana, joka jätti häneen katteettoman lesboleiman. Ura politiikassa nosti hänet sosiaali- ja terveysministeriksi, oikeusministeriksi sekä ulkoministeriksi 1995–2000.

Useissa luottamustehtävissä jatkanut Halonen on tällä hetkellä jäsenenä muun muassa YK:n pääsihteerin Rauhanvälityksen korkean tason neuvoa-antavassa paneelissa.

Yksi johtaja kerrallaan

Uraa kertaavassa kirjassa Halonen muistelee myös ensimmäistä tapaamistaan Venäjän presidentin Vladimir Putinin kanssa Moskovassa. Putinin ja Halosen kemioiden kerrotaan ulkopuolisten arvioiden mukaan toimineen alusta asti poikkeuksellisen hyvin.

Putinin kerrotaan halunneen puhua ensimmäisellä tapaamisella lähinnä talvisodasta ja siirtyneen jonkin ajan päästä parjaamaan virolaisia. Halonen ei kuitenkaan tätä pitkään kuunnellut.

– Mitä ihmettä – mutta nehän ovat meidän sukulaisiamme, Halosen kerrotaan tokaisseen.

Halosen mukaan Putinia ei pidä katsoa alhaalta ylöspäin eikä ylhäältä alaspäin.

– Jos katsoo ylhäältä alaspäin, hän loukkaantuu, hän on hyvin tarkka tällaisesta. Jos taas katsoo alhaalta ylöspäin, toinen haistaa pelon.Vuosina 2000–2012 presidenttinä toiminut Halonen sanoo, ettei hän enää tunne nykyistä Putinia. Hän kertoo olleensa kautensa päättymisen jälkeen pidättyväinen Putinin suuntaan ja tavanneensa tämän pariin otteeseen Venäjällä.

– Olen kieltäytynyt näistä ylimääräisistä suhteista, jotta meidän diplomaattimme voivat nukkua yönsä rauhassa. On hyvä, että meillä on vain yksi johtaja kerrallaan niin kuin Venäjälläkin. Mutta tilaisuuksia on kyllä ollut tarjolla.

Lisää aiheesta:

Saksalainen ex-lähettiläs: Aiemmin maininta Suomesta aiheutti Ukrainassa hiljaisuuden, mutta ei enääPutin piti presidentti Tarja Halosen lapsuuskuvaa työpöydällään: "Valtaa käyttävät naiset kutistetaan pikkutytöiksi"Stubb ei riisuisi presidentin valtaoikeuksia: "Pääministeri on EU-pääministeri ja presidentti Nato-presidentti"Pentti Arajärvi muistelee yhteistä hetkeä Vladimir Putinin kanssa saunan lauteilla – näin presidentti Tarja Halonen kommentoi hyökkäyssotaa75 vuotta täyttävä Tarja Halonen kertoo, miten sodat päättyvät – on löydettävä piiloistaan ne, jotka pitävät sotalordeja hengissä taistelujen aikanaAhtisaari-dokumentin ensi-ilta MTV3:lla klo 20: Maran matkassa ei ollut tylsää – "Vieläkin hengästyttää"
Tarja HalonenVladimir PutinYKKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tarja Halonen
  • 12.11.09:41
    Verot

    Niinistö presidenttien tulokuningas

  • 31.8.13:02
    Ukrainan sota

    Tarja Halonen TT:lle: Putin on nykyään eri mies – yksi vallattu alue Ukrainassa on hänelle tärkein

  • 7.8.08:45
    Alexander Stubb

    Stubbilta harvinainen kuva edeltäjiensä seurassa: "Muistoja kesistä Kultarannassa"

  • 16.6.16:53
    Jalkaväkimiinat

    Tarja Halonen ihmettelee epäkohtaa keskustelussa Ottawan sopimuksesta: "Ei ole julkisuudessa tuotu esille"

  • 12.5.17:51
    Paavo Lipponen

    "Media meni sekaisin Annelista" – Paavo Lipponen avaa tuntojaan Irak-gatesta muistelmissaan