Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Tamminen hehkuttaa finaaliparia: "Viime vuodet pelkästään puolustettu"

Lehtikuva
Julkaistu 19.04.2016 11:22
Toimittajan kuva

Ilari Isotalo

ilari.isotalo@mtv.fi

@IlariIsotalo

MTV Sportin asiantuntija Juhani Tamminen on seurannut HIFK:n ja Tapparan välistä finaalisarjaa mielenkiinnolla.

Tiistaina pelataan kolmas finaali, johon lähdetään voittojen ollessa tasan 1-1.

- Tämä finaalisarja parasta, mitä meidän kiekolle on tapahtunut pitkään aikaan. Täytyy sanoa suoraan, että mä rakastan tätä näytelmää, Tamminen tunnelmoi.

Yksi finaaliparin hienous on kahden joukkueen erilainen tapa pelata jääkiekkoa. Vastakkain on kaksi erilaista ajattelutapaa, mikä tuo peleihin uudella tavalla väriä.

- Meillä ei ole viime vuodet muuta tehtykään kuin puolustettu ja isketty vastaan. Nyt finaalissa on oikeasti erilaiset identiteetit. Jos pelkistää: HIFK:n vahvuus on hyökkäyspelaamisessa ja Tapparan puolestaan puolustuspelaamisessa, Tamminen kiteyttää.

Kokenut valmentaja jakaa kehuja sekä Tappara-valmentaja Jussi Tapolalle että HIFK:n peräsimessä toimivalle Antti Törmäselle.

- Nämä joukkueet ovat sen takia finaaleissa, että molemmat joukkueet ovat pystyneet pitämään omasta identiteetistään kiinni hyvinä, mutta myös vaikeina aikoina, Tamminen summaa.

Sarja on kahden pelin jälkeen tasatilanteessa, joten tiistai-iltaan lähdetään herkullisista lähtökohdista. Sen kokenut Tamminen tiedostaa.

- Molemmat joukkueet tekevät asioita omalla tavallaan. Odotan sarjan ratkaisun venyvän seitsemänteen peliin, Tamminen povaa.

Lisää aiheesta:

Jopa Jussi Tapola myöntää: SM-liigassa odotetaan yhtä ja ainoaa lopputulemaa – nyt eteen tulee "koko Suomen juttu"Sarja tasoittui, Kärppien leiristä suora analyysi: "Itte kustiin tämä peli"Aravirta suitsuttaa Karri Kiven viileyttä – "Jokainen Ilveksen pelaaja ihan ytimessä"Tapparan kovanaama pelaa jälleen mestaruudesta: Aika hyvältä tuntuuHIFK:n tykki lämmittää Patrik Lainetta: Hänellä paineet onnistuaHIFK-leirissä odotetaan rajua finaalisarjaa – "Siinä sattuu ja tapahtuu"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 17:30
    Tappara

    Tapparan teinitähdestä paljastus – jääkö uuden kuvion myötä Pohjois-Amerikkaan?

  • 16:30
    Tappara

    Christian Heljangon tilanne auki – Tappara vähäsanainen

  • 14:22
    HIFK

    HIFK:lle taas kova takaisku

  • 12:08
    Jääkiekko

    HIFK:n avainhankinta debytoi – ykkösketjussa entistä seuraansa vastaan

  • 06:58
    TPS

    Mikko Koivulle huippustartti uudessa pestissä – tämä on ex-suurpelaajan tyyli vaihtoaitiossa