Suomen vanhin kansainvälinen nyrkkeilyturnaus, Tammer-turnaus järjestetään 25. kerran 14.-17. lokakuuta Pyynikin hallissa Tampereella. Liikuntaneuvos Tauno Salmisen luoma turnaus tunnetaan maailmalla, ja siksi isäntien on vuosien saatossa ollut helppo saada mukaan kehävieraita läheltä ja kaukaa.
- Nytkin mukaan olisi ollut tulossa todella suuri määrä joukkueita, mutta nelipäiväiseen turnaukseen meidän on pakko rajoittua 70-90 nyrkkeilijään. Ihanne olisi 70 miestä, huomauttaa kymmenen vuotta isäntäseura TVS:n puheenjohtajana toiminut Aarno Laukkanen.
Tammer-turnauksissa on vuosina 1977-2003 käynyt 61 eri maan joukkueita. Vuosien saatossa Tammerissa ovat vierailleet mm. Mike Tyson, Roy Jones, Lennox Lewis ja Oscar de la Hoya.
Suomalaisnyrkkeilijöille Tammer on suonut yhteensä 66 sarjavoittoa, ja kaikki mestarit on kutsuttu juhlakehän ääreen. Tänä syksynä Suomelta ja monelta muulta maalta kehään nousee uuden sukupolven nyrkkeilijöitä.
- Suomen joukkue kohtaa nyt Tammer-turnauksessa ainakin Kanadan, USA:n, Nigerian, Intian, Englannin, Irlannin, Walesin, Skotlannin, Norjan, Ruotsin, Viron ja Ukrainan joukkueet, luettelee valmentaja Aki Sipilä.
Suomea edustaa 23 miehen joukkue. Erikoisuutena on yli 91-kiloisissa nyrkkeilevä Suomen mestari Robert Helenius, joka edustaa Ruotsia. Porvoolainen Helenius syntyi Tukholmassa ja pystyi kaksoiskansalaisuuden ansiosta vaihtamaan edustuspaitaa. Syynä oli näkemysero Suomen valmennusjohdon kanssa kevään olympiakarsinnoista.
(MTV3-STT)
