Suomen joukkue perjantaina alkaviin jääkiekon MM-kisoihin julkaistiin sunnuntai-iltana. Pelicansin päävalmentaja Ville Nieminen kiinnitti joukkueessa huomiota ensikertalaisten määrään.
– Kyseessä on perussuomalainen ja sitoutunut joukkue, jolla on kasvutarinan voimat takanaan, Nieminen sanoo MTV Urheilulle.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat C Morella!
Leijonien ensimmäiset ottelut:
Suomi-Kanada 10.5. klo 17.10 C More Sport 1/MTV3
Slovakia-Suomi 11.5. klo 21.10 C More Sport 1/MTV3
USA-Suomi 13.5. klo 17.10 C More Sport 1/MTV3Kaikki ottelut suorana C Morella ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa!
Vaikka joukkueessa on 18 ensikertalaista, nuoresta joukkueesta ei silti ole kysymys. Kristian Kuusela lähtee uransa ensimmäisiin MM-kisoihin 36-vuotiaana.
– Siinä on sellainen tarinapelaaja, jota on ollut oman peliuran jälkeen hieno seurata läheltä viimeiset neljä vuotta joka sunnuntai. Kun noin kokenut pelaaja on ensimmäistä kertaa kisoissa, hän tuo mukanaan ennakkoluulottomuuden, joka on todennäköisesti tarttunut koko joukkueeseen.
– Joukkue tietää sisällään, miten se on rakentunut. Tämän vuoden Leijonissa on paljon mielenkiintoista mystiikkaa. Se on kasvutarina, kun kisat alkavat.

