Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä tiedetään Venäjän helikopterionnettomuudesta: kahdeksan henkilöä yhä kateissa, joukossa lapsi

Onnettomuus sattui Venäjän itäosassa sijaitsevassa Kamtshatkassa
Onnettomuus sattui Venäjän itäosassa sijaitsevassa KamtshatkassaKuvituskuva / EPA
Julkaistu 12.08.2021 14:08

MTV UUTISET – STT

Venäjällä sattuneen helikopterionnettomuuden jäljiltä on yhä kateissa kahdeksan henkilöä, heidän joukossaan yksi lapsi.

Onnettomuus sattui Venäjän itäosassa sijaitsevassa Kamtshatkassa torstain vastaisena yönä. Helikopterin kyydissä oli 16 ihmistä. Kopteri putosi järveen Kronotskyn luonnonsuojelualueella. Luonnonsuojelualueen henkilökunta sai pelastettua puolet kopterissa olleista.

–  He lähestyivät onnettomuuspaikkaa veneellä ja pelastivat kahdeksan ihmistä, Kamtshatkan aluepiirin kuvernööri Vladimir Solodov sanoo.

Heistä kahden tila on vakava.

Yhä kateissa olevien joukossa on ryhmän ainoa lapsi ja helikopterin miehistön komentaja. Kadonneiden pelätään kuolleen.

Pelastajien mukaan veden lämpötila on 5-6 astetta 

Luonnonsuojelualueen henkilökunta ehti omien sanojensa mukaan onnettomuuspaikalle muutamassa minuutissa ja sai nostettua veden pinnalle päässeet helikopterimatkustajat moottoriveneisiinsä. Muita onnettomuuskopterissa olleita etsittiin tuloksetta.

–  Veden lämpötila järvessä on korkeintaan 5–6 astetta, joten on mahdotonta selvitä vedessä kovin pitkään, luonnonsuojelualueen tekemässä tiedotteessa sanotaan.

Yksi selviytyjistä on Viktor Strelkin, joka kertoo nukkuneensa ja heränneensä siihen, että vesi osui häntä kasvoihin.

– Ystäväni poika istui vierelläni. Hänellä oli turvavyö eikä minulla ollut aikaa vetää hänet ulos, koska heräsin liian myöhään, mies kertoo paikallisviranomaisen tiedotteessa.

Vapaasukellusta harrastava Strelkin onnistui irrottamaan oman turvavyönsä, vetämään ilmaa keuhkoihinsa ennen kuin matkustamo täyttyi vedellä, poistumaan helikopterista ja uimaan pinnalle. 

Puolustusministeriön robotit tutkivat onnettomuuspaikkaa

Paikallisviranomaisten mukaan kone on nyt yli 130 metrin syvyydessä noin 800 metrin päässä rannasta. Alueelle on lähetetty yli 60 pelastajaa ja sukeltajaa, mutta heillä ei viranomaisten mukaan ole tarpeellista laitteistoa, joten apua on pyydetty puolustusministeriöltä.

Helikopteri oli kuljettamassa pietarilaisia turisteja Hodutka-tulivuorelle, joka sijaitsee lähellä Petropavlovsk-Kamtshatskin kaupunkia.

Onnettomuudesta on aloitettu tutkinta. Vityaz-Aeron helikopteri oli mallia Mi-8.Yrityksen omistajiin kuuluu , joka oli otsikoissa Venäjällä kuluneella viikolla myönnettyään ampuneensa miehen, jota hän luuli karhuksi. 

Igor Redkin

Venäjällä huono maine lentoturvallisuuden suhteen

Kamtshatka on laaja niemimaa, joka on seikkailumatkailijoiden suosiossa villieläintensä, tulivuoriensa ja mustien hiekkarantojensa vuoksi.

Heinäkuussa pienen paikallisen yhtiön ilma-alus syöksyi alas niemimaalla. 19 ihmistä kuoli.

Lue myös: Turisteja kuljettanut helikopteri putosi järveen Venäjällä – kahdeksan ihmisen pelätään kuolleen

Venäjällä on perinteisesti ollut huono maine ilmaisuturvallisuuden suhteen, mutta maa on tehnyt suuria parannuksia vuosituhannen vaihteen jälkeen. Venäjän suuret lentoyhtiöt ovat muun muassa vaihtaneet vanhentuneet neuvostokoneet nykyaikaisiin lentokoneisiin. Koneiden ylläpito ja turvamääräysten leväperäinen noudattaminen ovat kuitenkin pysyneet ongelmina.

Toukokuussa 2019 Aeroflotin kone syttyi palaamaan hätälaskeutumisen yhteydessä Sheremetjevon kansainvälisellä lentoasemalla Moskovassa. Onnettomuudessa kuoli 41 ihmistä. 

Lisää aiheesta:

Venäläiskopteri pudonnut Karjalassa ÄänisjärvelläLasten löytyminen tuhoisan lentoturman jälkeen Kolumbiassa ei pidäkään paikkaansaMiten kukaan selvisi hengissä? Matkustajakone teki hätälaskun Siperiassa – video paljastaa karmaisevat tuhotTuristeja kuljettanut helikopteri putosi järveen Venäjällä – kahdeksan ihmisen pelätään kuolleenMoskovan lentoturmasta julki koskettavia kohtaloita: Kuolleiden joukossa syntymäpäiväsankari, kolme lasta ja jääkiekkoilijan tyttöystäväVenäläiskoneen putoamissyy yhä epäselvä: Tutkinnassa neljä teoriaa
HelikopteritOnnettomuudetVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Helikopterit
  • 12.10.15:53
    Lento-onnettomuudet

    Helikopteri syöksyi jalankulkijoiden päälle Kaliforniassa – kauhunhetket tallentuivat videolle

  • 7.10.10:14
    Lento-onnettomuudet

    Davyd kuvasi, kun helikopteri syöksyi moottoritielle metrien päähän hänen autostaan

  • 4.10.17:30
    Kadonneet

    Puolustusvoimien helikopteri löysi Nurmeksessa kadonneen miehen pahoin kylmettyneenä

  • 26.8.19:17
    Ranska

    Hurjaa kieputusta – metsäpaloja sammuttamassa ollut helikopteri putosi järveen Ranskassa

  • 25.8.23:26
    Onnettomuudet

    Vakava helikopteriturma suositussa lomakohteessa Englannissa