Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tämä on Wilma Murron tilanne nyt

1:57Wilma Murto kuntoutui Pariisin olympialaisiin: "Ei mikään helpoin projekti ole ollut"Wilma Murto kertoi tuoreimmista kuulumisistaan ennen Pariisin olympialaisten seiväskarsintaa.Lehtikuva
Julkaistu 02.08.2024 16:54(Päivitetty 02.08.2024 17:19)
Toimittajan kuva
Antti Rämänen, Pariisi

antti.ramanen@mtv.fi

Seiväshyppääjä Wilma Murto avasi ensimmäistä kertaa Rooman EM-kisojen loukkaantumisen jälkeen tilannettaan, kun aikaa Pariisin olympialaisten karsintaan on kolme päivää.

Murron kausi alkoi maaliskuussa akillesjännevammalla, jota seurasi takareiden repeämä kesäkuun alun Rooman EM-kisoissa. Siitä alkoi kahdeksan viikon juoksu aikaa vastaan.

– Siinä kohtaa oikeastaan laitettiin päivälaskuri käyntiin. Tiedettiin, että aika tiukka aikataulu tästä tulee olemaan, Murto kertoi perjantaina Pariisissa.

Vamman kuntoutuksen lisäksi Murto on pyrkinyt pitämään suorituskykyään yllä. Alun perin hänen piti tehdä ensimmäiset täysivauhtiset hyppynsä vasta Pariisissa, mutta aikataulussa tapahtui pieni iloinen yllätys.

– Koko ajan on lähemmäs semmoista normaalia harjoittelua päästy. Tein viimeisen tekniikkaharjoituksen maanantaina Turussa. Arvio oli, etten välttämättä yhtään täyden vauhdin harjoitusta saa tehtyä treeneissä ennen kisoja, mutta pääsin hyppäämään myös täydellä vauhdilla. 

– Se on ainakin itselle hyvä merkki siitä, että on valmiuksia hypätä ihan hyvällä tasolla, Murto kommentoi.

Hyppyharjoitukset Murto teki Turun Kupittaan hallissa maanantaina eli tasan viikkoa ennen seiväskarsintaa. Täysivauhtisia hyppyjä kertyi kaikkiaan viisi.

Takareiden tilanteen pitäisi nyt olla kaiken tutkitun tiedon valossa hyvä.

– Viimeisimmät kuvat on otettu kaksi kolme viikkoa sitten. Silloin on näkynyt jo, että jänne on ihan ehjä, ja ei muuta kuin oireiden ja voinnin mukaan eteenpäin, Murto tiivisti.

Murto uskoo, että pitkän kuntoutuksen ja rikkonaisen kauden jälkeen lajin herkät tekniset ominaisuudet löytyvät nopeasti uudelleen.

– Isoin kysymysmerkki on varmasti suoritusvarmuus. Jos miettii koko kevättä hallikaudelta asti, niin minulla on lajisuorituksia tosi, tosi vähän ja täydellä vauhdilla äärimmäisen vähän. 

– Toki luotan siihen, että minulla on 17 vuotta seiväshyppyä takana, että kyllä siellä jonkinnäköinen ”pyörälläajo-ominaisuus” on tuolla kropassa, Murto naurahtaa.

Lisää aiheesta:

Wilma Murto paljastaa: "Aikamoinen mysteeri"Tämä on Wilma Murron haaste MM-kisoissa: "Huomattavasti enemmän kysymysmerkkejä"Wilma Murron piti päästää unelmastaan irti – teini-iässä muistiin merkitty tavoite muutti muotoaanKommentti: Jo karsinta paljasti karun tosiasian Wilma MurrostaTämä on Wilma Murron akillesjänteen tila – EM-kisoihin täysin poikkeuksellinen valmisteluKristiina Mäkelältä herkullinen paljastus huippukesään kantaneesta ennätystehtailusta – "Olin päättänyt, että minä teen sen"
Pariisi 2024Wilma MurtoYleisurheiluOlympialaisetUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Pariisi 2024
  • 17.10.06:01
    Wilma Murto

    Kirja: Wilma Murto vajosi synkkyyteen Pariisin olympialaisten alla – "Selkeitä masennusoireita"

  • 30.7.12:02
    Nyrkkeily

    Olympiavoittaja kärähti dopingista

  • 26.6.16:15
    Uinti

    Suomen olympiahuippu tilittää: "Se kalvaa mieltä edelleen"

  • 23.6.13:57
    Olympialaiset

    Hurja hintalappu Pariisin olympialaisista

  • 21.3.11:12
    Olympialaiset

    Suomen olympiasijoitus muuttui – kilpailija kärysi, selityksenä sairas koira