Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Tämä on talvioksennustautien aikaa" – infektiotautien ylilääkäri kertoo, mitkä taudit meitä nyt riepottelevat ja miksi

1:46Asko Järvisen vinkit noron piinaamalle perheelleNäin infektiotautien ylilääkäri Asko Järvinen neuvoo noron piinaamia perheitä.
Julkaistu 20.02.2023 19:36

MTV LIFESTYLE

Influenssatapauksissa saattaa olla odotettavissa uusi nousu lyhyeksi jääneen epidemian vuoksi. Myös norovirustapaukset ovat nousussa.

Työpaikkojen kahvipöytäkeskusteluissa on tänä talvena ollut yksi kestopuheenaihe: miksi tämän talven räkätaudit eivät tahdo luovuttaa vaan oireet jatkuvat pahimmillaan useita viikkoja. Moni alkaa myös pohtia, onko jatkuva sairastaminen enää edes normaalia.

HUS:n infektiotautien ylilääkärin Asko Järvisen mukaan nämä kysymykset nousevat pintaan joka vuosi tähän aikaan. Eletään siis tautikautta, mutta syyt sille, miksi juuri tähän aikaan vuodesta sairastetaan, eivät ole aivan selvät.

– Tällaiset ilman muutokset saattavat esimerkiksi influenssaepidemiaan vaikuttaa. Eli usein ne tulevat sen jälkeen, kun sää on vaihtunut, Järvinen selittää.

Influenssalle Järvinen ennustaakin nyt toista tulemista. Toinen on koronan tilanne.

– Kyllä korona onneksi näyttäisi nyt olevan henkitoreissaan. Epidemia on ohitse, mutta tauti ei ole kadonnut. Se on jäänyt tänne meidän ympäristöömme, mutta ei uhkaa valtaosaa meistä perusterveistä oikein millään tavalla. Tapausmäärät ovat hyvin vähäisiä ja sairaaloissa on ihan yksittäisiä potilaita. 

Monessa perheessä on koettu viime aikoina, että erityisesti vatsataudit jylläävät. Järvisen mukaan tilanne ei ole kuitenkaan mitenkään poikkeuksellinen.

– Jos me katsotaan sitä tilastoa, mitä me nähdään näistä näytteistä, niin näyttäisi siltä, että norovirusta ei ole ollut poikkeuksellisen paljoa. Nyt näkyy ehkä hieman nousua niissä positiivisissa näytteissä.

Katso yllä olevalta videolta Asko Järvisen vinkit noron piinaamille perheille. Alla olevalta videolta näet koko Viiden jälkeen -ohjelman haastattelun.

6:38Mitkä kaikki taudit meitä riepottavat ja mitä rokotteita nyt kannattaa ottaa?Asko Järvinen kertoi Viiden jälkeen -ohjelmassa, mitkä kaikki taudit meitä nyt riepottavat ja mitä rokotteita tällä hetkellä kannattaa ottaa.

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

Lisää aiheesta:

Taudit jylläävät: Yksi torjuntakeino tepsii influenssaan, mutta ei norovirukseenMitkä kaikki taudit kaatavat ihmisiä nyt sänkyyn? Ylilääkäri kertoo, mikä tässä syksyssä on poikkeuksellistaKoronatapaukset ovat nousussa, mutta taudinkuva on lieventynyt – "Vakava sairastuminen huomattavasti vähäisempää"Sairastelu pilasi monen perheen joulun – Asko Järvinen kertoo, mistä tautiaalto johtuuAsko Järvinen kertoo, miltä tuleva koronatalvi näyttää – "Voi olla koetinkivi"Influenssan ja koronan kombo voi olla kohtalokas – HUSin ylilääkäri suosittelee rokotusta: "Samaan aikaan osuessaan taudinkuva voi olla vaikea"
InfektiotInfluenssaKoronavirusViiden jälkeenTerveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Infektiot
  • 17.9.06:29
    Hygienia

    "Painajaismainen" hiivasieni leviää maailmalla – mikä on Suomen tilanne?

  • 5.9.07:41
    Terveys ja hyvinvointi

    Amerikkalaisnainen jäi koukkuun saven syömiseen

  • 1.9.13:15
    Sydänterveys

    Suomalaistutkimus: Sydäninfarkti saattaakin olla infektiosairaus

  • 1.8.15:44
    THL

    THL: Vakavia vibrioositapauksia Itämeren rannikkovesissä uineilla – tulehdus voi edetä nopeasti

  • 24.7.14:58
    Englanti

    Koira nuoli haavaa – 83-vuotias nainen kuoli