Ruotsista saapunut kunnon talvimyrsky levittäytyi tänään Suomen ylle. Kovimmat tuulilukemat mitattiin Kaskisissa, jossa voimakkain havaittu puuska oli peräti 30,6 m/s. Nyt kovimmat tuulet ovat väistyneet Suomen yltä, mutta sateita tulee edelleen runsaasti.
Matalapaineen myötä tuulet voimistuivat iltapäivällä ja alkuillasta jopa myrskylukemiin. Lämpötilat lauhtuivat ja taivaalta sataoi lunta, räntää ja vettä.
– Tuulet ovat nyt heikentyneet, mutta sateita tulee edelleen runsaasti. Vesistöjen pinnat saattavat nousta tulvarajalle asti, varoittelee Forecan meteorologi Aleksi Jokela.
Tällä hetkellä tuuli puhaltaa kovimmillaan maa-alueilla noin 10 m/s.
MTV Uutiset on tänään seurannut myrskyn etenemistä tässä jutussa.
Klo 22:44 Tuulet ovat heikentyneet, mutta mahdollisista tulvista varoitellaan.
Klo 21:12 Foreca kertoo, että Pohjois-Suomessa on viimeisen vuorokauden aikana satanut 10-15 cm lumipeitettä vastaava sademäärä. Lapissa lumipeitteen paksuus on nyt laajoilla alueilla yli puoli metriä.
