Tältä valmistajalta ei ole nähty Suomessa autoa, johon tavallisella kuolevaisella olisi varaa – ennen kuin nyt
Ensimmäiset kiinalaisvalmisteiset BYD-sähköpakettiautot ovat jo Suomessa. Täysin ennennäkemätön merkki BYD ei ole meidänkään teillämme, sillä esimerkiksi pääkaupunkiseudulla ja Turussa on voinut törmätä valmistajan sähköbusseihin.
Kiinalainen BYD lähtee hakemaan jalansijaa suomalaisilta pakettiautomarkkinoilta. BYDin maahantuojana toimii norjalainen RSA, joka tuo Suomeen myös Maxus-merkkisiä kiinalaisautoja.
Vaikka BYD on Euroopassa vielä tuntematon valmistaja, on se maailman sähköautomarkkinassa varsin iso tekijä. Vuonna 1995 perustetulla yhtiöllä on lähes 250 000 työntekijää, ja autojen valmistuksen lisäksi se panostaa omaan akkututkimukseen ja -kehitykseen.
Kiinassa BYD myi viime vuonna noin 600 000 ladattavaa autoa. Yhtiö ilmoitti tänä keväänä lopettavansa pelkällä polttomoottorilla varustettujen autojen valmistuksen, vaikkakin se jatkaa vielä ladattavien hybridien tuotantoa.
Kiinalaisjätti on yksi kuudesta autovalmistajasta, jotka ovat sitoutuneet luopumaan polttomoottoriajoneuvojen valmistuksesta kokonaan vuoteen 2040 mennessä. Muut viisi ovat Volvo, Ford, General Motors, Mercedes-Benz ja Jaguar Land Rover.
Pakettiauto edellä
BYD:n Suomen-tuontiohjelmassa on alkuvaiheessa pelkästään täyssähköinen pakettiauto BYD T3.
Näin tehtiin myös Norjassa, johon BYD:n sähköautoja on viety jo vuoden päivät, mutta viime elokuusta alkaen naapurissamme on myyty myös valmistajan henkilöautomalleja.
RSA:n viestinnästä kerrottiin MTV Uutisille, ettei henkilöautomallien tuonnin laajentamisesta muihin Pohjoismaihin ole vielä tehty päätöksiä.
Sen sijaan aivan ensimmäiset BYD T3 -sähköpakut ovat jo Suomessa. Vajaan 300 kilometrin toimintamatkalla varustetun T3:n hinnat alkavat 44 900 eurosta.
RSA Suomen toimitusjohtaja Christer Stahl sanoo tiedotteessa uskovansa, että BYD:llä on erittäin hyvät mahdollisuudet vakiinnuttaa asemansa myös Suomessa sähköautokiinnostuksen kasvaessa koko ajan.
– Vuoden alusta voimaan tullut valtion hankintatuki nyt myös sähköisille hyötyajoneuvoille on omalta osaltaan lisännyt kiinnostusta yritysten keskuudessa, RSA Suomen toimitusjohtaja Christer Stahl hehkuttaa maahantuojan tiedotteessa.
Lähteet: RSA, Reuters
Uusimmat
-
11:20
Ukrainalaisministeri: Sodassa kuollut 262 urheilijaa
-
11:15
Näyttelijä Reese Witherspoon on päättänyt aviomiehensä kanssa erota
-
10:56
Tutkimus paljasti sähköautomallit, joiden akusto on todennäköisimmin pitänyt vaihtaa
-
10:49
Asukkaalta kallis unohdus Oulussa – kerrostaloasunnossa auki jäänyt hana valutti vettä useisiin koteihin
-
10:40
Max Verstappen voittoon hullussa F1-kisassa, lopussa nähtiin hämmentävät arpajaiset – MTV seurasi Australian gp:n tapahtumia
-
10:36
Veronika Stepanovalta paksua puhetta – oman osansa sai Joe Biden: "Ketä minun pitäisi kannattaa?"
-
10:20
Äänestyspaikat ovat nyt auki – tässä kaikki, mitä vaalipäivästä ja tulosillasta pitää tietää
-
10:11
Nämä vaalipiirit äänestivät ennakkoon reippaimmin, nämä erottuvat heikoimpina
-
10:06
Huhut käyvät kuumina – Selena Gomez ja Zayn Malik kävelivät ravintolaan käsi kädessä
-
09:42
Edessä pidempi lomamatka? Seikkailumatkailija Anna-Katri kertoo, mitä matkalaukusta on hyvä löytyä joka reissulla
-
09:29
Brittitiedustelu: Alkoholi aiheuttaa paljon tappioita Venäjän armeijassa, silti juomisella on hiljainen hyväksyntä – MTV seuraa sotaa
-
09:24
Therese Johaugilta suorat sanat Venäjä-päätöksestä – "Minun käy heitä sääliksi"
-
09:18
Rillit huurussa -sarjan Kaley Cuoco sai esikoisensa – paljasti tytön koko nimen suloisten kuvien kera
-
09:13
ISW: Havitteleeko Wagner-pomo presidentiksi Putinin tilalle? Nämä tuoreet lausunnot poikkeavat rajusti Kremlin linjasta
-
09:01
Kollegat muistelevat Jasmin Voutilaista – Salkkarit-rooli oli hänen suuri haaveensa: "Ihanaa, että se toteutui"
-
08:40
Jukka Jalonen lähetti napakat terveiset valmentajaa vaihtaneelle TPS:lle – "Tyly temppu"
-
08:28
Suomeen kaksi MM-mitalia Yhdysvalloista
-
08:28
Teetkö sinäkin näin äänestämisen jälkeen? Suomalainen ilmiö huvittaa tietokirjailijaa
-
08:02
SM-liigan pudotuspeleissä törmättiin erikoiseen ilmiöön – pelikielloilla oli heti vaikutusta: "Ei siellä kuuluisi olla mitään pumpulihanskahommia"
-
08:01
Ensimmäinen muotokuva kuningas Charlesista julki – kädessä yllättävä yksityiskohta
-
Lataa lisää