Turkin Kreikan-vastaiselle rajalle on suuntaamassa sadoittain ihmisiä, jotka ovat matkalla Eurooppaan.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Turkin viranomaisia on ohjeistettu, että rajanylityspisteillä ei enää estetä ihmisiä ylittämästä rajaa. AFP:n saamien viranomaislähteiden mukaan Kreikka on lisännyt rajavalvontaa.
Noin 300 ihmistä on matkalla Kreikan-vastaiselle rajalle pyrkiäkseen Eurooppaan. Joukossa on syyrialaisia, iranilaisia, irakilaisia, marokkolaisia ja pakistanilaisia, ja he ovat kertoneet lähteneensä kohti rajaa kuultuaan Syyrian Idlibin ilmaiskuissa kuolleista turkkilaissotilaista.
Lue myös: EU odottaa Turkin pitävän kiinni pakolaissopimuksesta
Lue myös: Turkista kävelee satoja ihmisiä kohti Eurooppaa: Kreikka lisää rajavalvontaansa
Rajalle suuntaavista pakolaisista on välittynyt videokuvaa eri medioihin.
Väkijoukot vaeltavat kohti rajaa eri reittejä pitkin. Osa ihmisistä suuntaa jaloin teitä ja peltoja pitkin. Osa suuntaa rajalle taksikuljetuksilla. Rannalle on kertynyt ihmisiä odottamaan venekuljetuksiaan.

