Tältä näyttää pakolaisten vaellus Turkista Eurooppaan – ihmisiä suuntaa jaloin ja takseilla kohti Kreikan rajaa
Turkin Kreikan-vastaiselle rajalle on suuntaamassa sadoittain ihmisiä, jotka ovat matkalla Eurooppaan.
Uutistoimisto Reutersin mukaan Turkin viranomaisia on ohjeistettu, että rajanylityspisteillä ei enää estetä ihmisiä ylittämästä rajaa. AFP:n saamien viranomaislähteiden mukaan Kreikka on lisännyt rajavalvontaa.
Noin 300 ihmistä on matkalla Kreikan-vastaiselle rajalle pyrkiäkseen Eurooppaan. Joukossa on syyrialaisia, iranilaisia, irakilaisia, marokkolaisia ja pakistanilaisia, ja he ovat kertoneet lähteneensä kohti rajaa kuultuaan Syyrian Idlibin ilmaiskuissa kuolleista turkkilaissotilaista.
Rajalle suuntaavista pakolaisista on välittynyt videokuvaa eri medioihin.
Väkijoukot vaeltavat kohti rajaa eri reittejä pitkin. Osa ihmisistä suuntaa jaloin teitä ja peltoja pitkin. Osa suuntaa rajalle taksikuljetuksilla. Rannalle on kertynyt ihmisiä odottamaan venekuljetuksiaan.
– Olemme pakanneet tavaramme ja rahamme. Olemme valmiita lähtemään Kreikkaan, kertoo kyytiä odottava mies.
Tunnelma rannalla odottavilla ihmisillä on hyvä, ja he ottavat muun muassa muistoksi selfie-kuvia paikan päältä.
Syyriassa on ollut käynnissä suuri joukkopako sen jälkeen, kun maassa syttyi sisällissota vuonna 2011. YK:n hätäaputoimisto OCHAN:n mukaan 900 000 ihmistä on paennut kodeistaan Idlibin alueelta taistelujen takia. Heistä arviolta 170 000 ihmistä asuu tällä hetkellä taivasalla kylmissä olosuhteissa.
Katso videolta, miltä näyttää ihmisten joukkovaellus kohti rajapisteitä.
Uusimmat
-
20:45
Tuhannet naiset paljastivat: Nämä ominaisuudet kielivät hyvistä rakastelutaidoista
-
20:43
Lukko esiintyi taas hyvin kotikaukalossa – lopputulos erikoisempaa sorttia: "Ironista kyllä"
-
20:31
Putouksen ohjaaja Niina Lahtinen tuurasi näyttelijä Maaria Nuorannetta suorassa lähetyksessä – näin roolinvaihto onnistui!
-
20:30
Oho: Aleksandr Bolshunov esitti yllättävän kutsun Johannes Hösflot Kläbolle – "Se olisi kivaa"
-
20:29
Ikävä tapaturma SM-liigaottelussa: KalPan kultakypärän polvi tyrmäsi ruotsalaisvahdin – paarit jäälle
-
20:21
JYP rimpuili maalitykkinsä Robert Rooban johdolla – Ilvekselle ”hurlumhei”-karkeloista voitto
-
20:12
Tutkimus: Jos Sahara täytettäisiin aurinkokennoilla, niin pohjoisessa lämpenisi
-
20:06
Yhdysvaltain senaatti hyväksynyt jättimäisen koronaelvytyspaketin: 1,9 biljoonaa dollaria
-
20:03
Ruotsin hiihtotähti valotti karmean romahduksensa taustoja – keskeytti ensimmäistä kertaa urallaan
-
19:57
Jättiyllätys Putouksen studiolla – näyttelijöiden joukkoon livahtivat Martti Suosalo ja Miitta Sorvali
-
19:48
Putous-näyttelijältä totaalijäätyminen suorassa lähetyksessä – aiheuttajana perinteinen sananlasku
-
19:36
Maaria Nuoranne jäi sairastumisen vuoksi pois Putouksen suorasta lähetyksestä – kertoi etäyhteydellä voinnistaan
-
19:34
Sarjakärki Lukko yllätettiin harvinaisella tavalla – näin SM-liigassa pelattiin lauantaina
-
19:29
Seksiasiantuntija Nadia tyrmää kolme myyttiä vibraattoreista – ethän uskonut näihin?
-
19:28
Kissat jäivät ahdinkoon palavaan veneeseen keskelle merta – video näyttää, kuinka urhea merisotilas pelasti ne uimalla
-
19:26
Mette Mannonen: Lunta tulee huomennakin monin paikoin – "Ensi viikko selvästi tavanomaista kylmempi"
-
19:23
Israel on koronarokottamisen ehdoton kärkimaa – paikallinen toimittaja kertoo MTV:lle, miten siinä onnistuttiin
-
19:08
Iivo Niskasen johdolla – Suomen hiihtäjät MM-päätösmatkalle julki
-
19:07
Ruotsin hiihtotähti avasi tuskaisia hetkiään maalialueella – "Tunsin kipua, mutta jatkoin silti mitali mielessäni"
-
19:02
Kuntavaalien siirtopäätös herätti kysymystulvan – tässä vastaukset tärkeimpiin kysymyksiin
-
Lataa lisää