Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tältä näyttää jo ennakkoon kohahduttanut vulva-asu – "Arvokas juhla mielessä lähdettiin suunnittelemaan"

1:44Tässä on Anu Kantolan kohuttu vulva-asuAnu Kantola kertoo videolla Linnan juhlien asustaan.
Julkaistu 06.12.2025 18:20
Toimittajan kuva
Teresia Jokela

teresia.jokela@mtv.fi

Setan puheenjohtaja Anu Kantolan Linnan juhlien puku sai jo ennakkoon valtavan huomion.

Ihmisoikeusjärjestö Setan puheenjohtaja Anu Kantola asteli Linnan juhliin jo ennakkoon kohua aiheuttaneessa iltapuvussa, joka on nimeltään Saint pussy, eli Pyhä pillu. 

Luomus on saanut inspiraationsa vulvasta ja on Jutta Virtasen suunnittelema. 

– Kohta pääsevät ihmiset sanomaan, ettei tuo näytä vulvalta, mutta se on totta, että se oli inspiraatio. Arvokas juhla mielessä lähdettiin tätä suunnittelemaan, Kantola kertoo pinkissä asussaan Linnan edustalla. 

LK Anu kantola
Setan puheenjohtaja Anu Kantolan Linnan juhlien puku sai jo ennakkoon valtavan huomion.Lehtikuva

Kantola kertoo MTV Uutisten erikoislähetyksessä saaneensa asustaan jo ennakkoon lähinnä ihastelevaa palautetta. 

– Toisen käden tietona on tullut, että jossakin kohistaan, Kantola kertoi hymyssä suin. 

Kantola kertoi Turun Sanomille ennen itsenäisyyspäivän juhlia, että halusi kunnioittaa tilaisuutta pitkällä iltapuvulla ja tuoda esiin Seta-järjestön sanomaa. 

– Tämänhetkisessä vähemmistöille vahingollisessa poliittisessa ilmapiirissä ja tasa-arvon musertamisen aikakautena on pyrkimyksiä siihen, että naisten ja sukupuolivähemmistöjen pitäisi mennä jotenkin piiloon tai olla vähemmän esillä. Nyt minä täräytän kaiken kunnolla näkyville, Kantola kuvaili aiemmin Turun Sanomille.

MTV kertoo ja näyttää kaiken kiinnostavan tämänkin vuoden Linnan juhlista! Seuraa juhlia suorana MTV Katsomossa ja MTVuutiset.fissä. Erikoislähetys alkaa 6.12.2025 kello 17.45.

Lisää aiheesta:

Sanna Marin sai asunsa Ukrainan varapääministeriltä – paljastaa kampaaja-Jonin terveiset illanviettoonKrista Kosonen tyrmäävänä punaisessa iltapuvussa – Antti J. Jokinen hehkutti vaimoaanPetra Olli paljasti pukunsa etukäteen – näyttävä halkio! Tällaisessa asussa maailmanmestari nähdään LinnassaLinnan juhlissa nähdään iltapukuja, jotka syntyivät väkivaltaa kokeneiden naisten tarinoista Muotisuunnittelija ruotii miesten pukuja – tämä yksityiskohta ärsyttää: "Silloin heitä ei erota tarjoilijoista"Puukko vyöllä Linnassa edustanut pettyi: Normaalisti isäntäväki haluaa, että vierailla on hauskaa
Linnan juhlatItsenäisyyspäiväSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Linnan juhlat
  • 19:38
    Itsenäisyyspäivä

    Jasmine Pajarin Linnan juhlien asu kuin punainen unelma

  • 19:21
    Erika Vikman

    Erika Vikman räväytti Linnassa – edusti korsettiasussa

  • 19:19
    Itsenäisyyspäivä

    Salibandyn pelaaja Nico Salon Janniina-puoliso häikäisi näyttävällä asullaan Linnan juhlissa

  • 19:02
    Itsenäisyyspäivä

    Aleksi Seppänen aikoo juhlia itsenäisyyspäivää pitkän kaavan kautta: "Jos kerran vuodessa lähtee ulos"

  • 18:51
    Jääkiekko

    Syöpää sairastava Antti Törmänen: "Tiistaina alkaa uusi rumba"