Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Jari-Matti Latvala harmitteli Esapekka Lapin ulosajoa – ennustus kävi toteen

0:50Jari-Matti Latvala harmitteli Esapekka Lapin ulosajoaKatso Jari-Matti Latvalan kommentit pääkuvan videolta.
Julkaistu 19.03.2023 12:54

AKI HIETAVALA

Meksikon MM-rallin voittotaistelu lässähti heti lauantaiaamuna, kun Hyundain Esapekka Lappi täräytti perä edellä sähköpylvääseen.

MAINOS

MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!

Japanin MM-ralli 6.–9.11.

Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2025.

Sen jälkeen Toyotan Sebastien Ogier otti komennon ja on kruisailemassa selvään voittoon jälleen kerran. Mieheltä löytyy vyöltään jo ennestään kuusi voittoa Meksikon auringon alta.

Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala oli harmissaan entisen suojattinsa ulosajosta.

– Taisin jo eilen sanoa, että kun kilpailu muuttuu kovemmaksi ja paine lisääntyy, niin mahdollisuus virheelle kasvaa. Valitettavasti niin kävi ja EP ajoi ulos heti ensimmäisellä pätkällä. Harmittaa tietenkin Esapekan puolesta, koska hän oli ajanut upeasti, Latvala sanoi MTV Urheilulle.

– Harmillista, että voittotaistelu päättyi niin aikaisin lauantaina. Ogier sanoi myös, että ei toivonut, että niin kävisi. Tämä on rallia. Kovaa pitää mennä, mutta virheitä ei saisi tulla. Välillä vaan se raja pitää hakea ja joskus sitten rankaisee rajusti.

1:36Ei ole totta! Esapekka Lappi ajoi ulos kärkipaikaltaKatso videolta Esapekka Lapin ulosajo.

Latvala oli mielissään omien kuljettajiensa esityksistä. Viime kaudella Toyota oli Meksikon kaltaisissa kovapintaisissa ja rajuissa soraralleissa ongelmissa, mutta ennen sunnuntain erikoiskokeita tiimillä on kaksoisjohto ja Kalle Rovanperä säestää neljäntenä. Toyotan kaksoisvoittoa yrittää kammeta vielä Hyundain Thierry Neuville, joka jahtaa toisena olevaa Elfyn Evansia vain reilun neljän sekunnin päässä.

– Meille päivä on ollut erittäin hyvä. Olemme erittäin tyytyväisiä poikien suorituksiin. Olemme kaksoisjohdossa, vaikka tietysti Elfynin osalta tilanne on vielä tiukkaa kamppailua tällä hetkellä. Hän on kuitenkin pystynyt pitämään kakkostilan. Katsotaan, mitä sunnuntai tuo tullessaan, Latvala summasi.

– Vaikka Elfyn ei pystyisi toista sijaa pitämään, mutta jos meillä on kaksi autoa podiumilla, olisi sekin ihan loistava tulos.

Rovanperän osalta sunnuntai menee Power Stage -pätkää lukuun ottamatta terveisien ajeluksi, sillä eroa sekä eteen että taakse on liki minuutti.

– Kalle on keskittynyt ajamaan pisteitä sarjaa varten, kun (Ott) Tänakilla on ollut vaikeuksia. Kalle jäi vähän sellaiseen väliinputoajan rooliin. Siinä tulee helposti turhautumista, eikä saa taistelutahtoa päälle, kun ei oikein ole mitään mahdollisuuksia nousta ylöspäin, Latvala kertoi.

– Neuville pääsi niin paljon edelle, että sitä olisi ollut vaikea lähteä kiinni ajamaan. Kyllähän se turhauttaa, kun ei oikein mitään ole tehtävissä. 

LUE MYÖS: Näin Esapekka Lappi selvitti rajuun ulosajoon johtanutta tilannetta – kaikki oli uskomattoman pienestä kiinni

LUE MYÖS: Toyotan japanilaiskuskikin jysäytti kivenmurikkaan – lauantain toisiksi viimeisellä pätkällä hurjasti vaaratilanteita

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä nauroi Jari-Matti Latvalan melkoiselle heitolleSyynä lähtöpaikka vai vauhti – Kalle Rovanperä tippui kärjen kyydistä: "Ei tämä tietenkään tyydytä"Kalle Rovanperä tunnusti suoraan: Uhkana täysi nollakisa – "Ei ole hirveästi tehtävissä"Tallipomo Latvalalla vahva luotto Kalle Rovanperään – "Se oli mahtava irtiotto"Kalle Rovanperältä huima tasonnosto Monte Carlossa – "Samalla myös ärsyttää"Jari-Matti Latvalalta iso huomio Kalle Rovanperän keskeytyksestä
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta